Jump to content

Φίλτρα 1,25'' ή 2'' ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ...

 

Έχοντας πλεόν το 200/1000 pds τηλεσκόπιο μου πάνω σε ΑΖ-ΕQ6, έχω αρχίσει πυκνά συχνά τις παρατηρήσεις μου με παρέα το Baader Hyperion zoom. Έχω στην κατοχή μου επίσης και μια Nikon D5600 και είμαι στην αναζήτηση απόκτησης κάποιου φίλτρου είτε skyglow είτε UHC-S, για να χρησιμοποιώ τόσο στην παρατήρηση όσο και στην φωτογραφία. Στο προσοφθάλμιο λοιπόν που έχω μπορώ να εφαρμόσω τόσο φίλτρα 1,25'' όσο και 2''.

 

Θα με ενδιέφερε λοιπόν παράλληλα να έκανα και κάποιες απόπειρες φωτογραφίας με κάποιο από τα φίλτρα που θα έπαιρνα, μάλλον το UHC-S, αλλά βρήκα ότι εφόσον με ενδιαφέρει η prime focus τεχνική, δεν μπορώ να εφαρμόσω στον αντάπτορα 1,25'' που ήρθε με το τηλεσκόπιο το φίλτρο 1,25'' γιατί απλά ο αντάπτορας δεν διαθέτει σπείρωμα. Βιδώνει δηλαδή στο Τ2 ring, αλλά από την άλλη πλευρά δεν έχει σπείρωμα για το 1,25'' φίλτρο. ΟΚ, μπορώ λοιπόν να πάρεις ένα-δυο αντάπτορες και να κάνω την δουλειά μου ή να πάρω φίλτρα 2'' που όμως είναι ακριβότερα.

 

Έτσι όμως μου γεννήθηκε η υποψία, αν έχει σημασία στην φωτογράφηση η επιλογή διαμέτρου ενός φίλτρου ; Έψαξα στο φόρουμ και βρήκα άρθρο του Άρη Μυλωνά, που εξηγεί τελικά ότι έχει σημασία, αφού μια λάθος διάμετρος μπορεί να δημιουργήσει vignetting, οπότε σωστά υποψιάστηκα. Αντιλαμβάνομαι λογικά ότι στην παρατήρηση δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά στην φωτογράφηση ναι...Αναφέρει επίσης, ότι στην δική μου περίπτωση DSLR APS-C ελάχιστη απαίτηση είναι το 1,25'' σε απόσταση έως και 20mm από τον αισθητήρα (πως γίνεται αυτό ; εκτός και αν είναι clip)

 

Σύμφωνα με το άρθρο ανάλογα το setup υπάρχουν και διαφορετικές απαιτήσεις. Έχει κάποιος από σας το δικό μου setup, που να μπορεί να μου πει αν το 1,25'' δουλεύει ικανοποιητικά στην φωτογραφία; Αν ναι, πρεπει να βρω αντάπτορες, διαφορετικά πρέπει να πηγαίνω σε 2'' φίλτρα ;;;

 

Ευχαριστώ

Μάνος

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Πυθαγόρειο βγαίνει οτι η διαγώνιός σου ειναι περίπου 28mm, τα περισσότερα 1.25" φίλτρα έχουν διάμετρο 26 με 27mm, που σημαίνει οτι θα βινιετάρουν ακόμα και αν τα κολλήσεις πάνω στον αισθητήρα.

Στην πραγματικότητα λόγω της απόστασής τους θα βινιετάρουν πολύ, πολύ περισσότερο...

http://www.starcanvas.org/calculators/filter-aperture-calculator

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Σταμάτη

 

δηλαδή είναι σχέση διαγωνίου του αισθητήρα με τη διάμετρο του φίλτρου ; Αρα θα πρέπει η διάμετρος του φίλτρου να είναι μεγαλύτερη από την διαγώνιο του αισθητήρα, σωστά ; Και απ'ότι καταλαβαίνω όσο πιο κοντά γίνεται...

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο θα κάνω μια επισήμανση σχετικά με τα φίλτρα που σκέφτεσαι να αγοράσεις,άσχετα με την διάμετρο.

Το Baader Neodymium (Moon & Skyglow) είναι αρκετά διαφορετικό απο το UHC-S!

Το Neodymium είναι φίλτρο ευρυζωνικό γενικής χρήσης,μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του contrast,με ορατά αποτελέσματα μόνο αν ο ουρανός σου έχει φωτορύπανση κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων!

Αν η φωτορύπανση προκαλείται απο led λευκού χρώματος,τότε δεν θα δουλέψει...

Στο Ηράκλειο που μένεις,το μεγαλύτερο μέρος της φωτορύπανσης στην βόρεια πλευρά του (κατά μήκος της παραλιακής),ήταν μέχρι πρόσφατα (2018) "θερμών" χρωμάτων και το φίλτρο δούλευε!

Στην περιοχή που μένεις-δεν ξέρω-πρέπει να το ελέγξεις ειδικότερα.

Είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμο στην παρατήρηση του Άρη,με θεαματικά αποτελέσματα στην αύξηση του contrast!

Ενώ στην παρατήρηση του Κρόνου είναι ακατάλληλο,μειώνει το κοντράστ λόγω κυριαρχίας στον πλανήτη κίτρινων αποχρώσεων.

Το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο στην αναζήτηση,εντοπισμό και παρατήρηση κομητών,που χωρίς το φίλτρο χάνονταν μέσα στην γκριζάδα της φωτορύπανσης...

Το UHC-S είναι κάτι μεταξύ ευρυζωνικού και στενής ζώνης διέλευσης φίλτρο,κατάλληλο για παρατήρηση γενικά νεφελωμάτων.Το πρόβλημά του είναι οτι είναι ακατάλληλο για παρατήρηση αστρικών πεδίων,διότι δημιουργεί διπλά είδωλα άστρων (πράσινο-κόκκινο).

Σε νεφελώματα που έχουν ιονισμένο οξυγόνο,όπως του Ωρίωνα,πολύ καλύτερα αποτελέσματα δίνει ένα φίλτρο ΟΙΙΙ .

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς,θα σου απαντήσουν όσοι ασχολούνται με το θέμα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Σταμάτη

 

δηλαδή είναι σχέση διαγωνίου του αισθητήρα με τη διάμετρο του φίλτρου ; Αρα θα πρέπει η διάμετρος του φίλτρου να είναι μεγαλύτερη από την διαγώνιο του αισθητήρα, σωστά ; Και απ'ότι καταλαβαίνω όσο πιο κοντά γίνεται...

 

Ακριβώς, αν μπορείς να υπολογίσεις χοντρικά την απόσταση φίλτρου-αισθητήρα με το παραπάνω λινκ παίρνεις μια καλή εκτίμηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο θα κάνω μια επισήμανση σχετικά με τα φίλτρα που σκέφτεσαι να αγοράσεις,άσχετα με την διάμετρο.

Το Baader Neodymium (Moon & Skyglow) είναι αρκετά διαφορετικό απο το UHC-S!

Το Neodymium είναι φίλτρο ευρυζωνικό γενικής χρήσης,μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του contrast,με ορατά αποτελέσματα μόνο αν ο ουρανός σου έχει φωτορύπανση κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων!

Αν η φωτορύπανση προκαλείται απο led λευκού χρώματος,τότε δεν θα δουλέψει...

Στο Ηράκλειο που μένεις,το μεγαλύτερο μέρος της φωτορύπανσης στην βόρεια πλευρά του (κατά μήκος της παραλιακής),ήταν μέχρι πρόσφατα (2018) "θερμών" χρωμάτων και το φίλτρο δούλευε!

Στην περιοχή που μένεις-δεν ξέρω-πρέπει να το ελέγξεις ειδικότερα.

Είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμο στην παρατήρηση του Άρη,με θεαματικά αποτελέσματα στην αύξηση του contrast!

Ενώ στην παρατήρηση του Κρόνου είναι ακατάλληλο,μειώνει το κοντράστ λόγω κυριαρχίας στον πλανήτη κίτρινων αποχρώσεων.

Το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο στην αναζήτηση,εντοπισμό και παρατήρηση κομητών,που χωρίς το φίλτρο χάνονταν μέσα στην γκριζάδα της φωτορύπανσης...

Το UHC-S είναι κάτι μεταξύ ευρυζωνικού και στενής ζώνης διέλευσης φίλτρο,κατάλληλο για παρατήρηση γενικά νεφελωμάτων.Το πρόβλημά του είναι οτι είναι ακατάλληλο για παρατήρηση αστρικών πεδίων,διότι δημιουργεί διπλά είδωλα άστρων (πράσινο-κόκκινο).

Σε νεφελώματα που έχουν ιονισμένο οξυγόνο,όπως του Ωρίωνα,πολύ καλύτερα αποτελέσματα δίνει ένα φίλτρο ΟΙΙΙ .

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς,θα σου απαντήσουν όσοι ασχολούνται με το θέμα.

Φιλικά-Κώστας

 

Ευχαριστώ Κώστα για τον χρόνο...πολλά και διάφορα φίλτρα χρειάζονται αλλά τι να πρωτοπάρεις...ναι έχω εντοπίσει τις διαφορές στα φίλτρα αυτά... ;)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως ποτέ δεν χώνεψα ιδιαίτερα τα φίλτρα για οπτική παρατήρηση με τηλεσκόπια μέχρι 10". Εντάξει χρησιμοποιώ ένα UHC και ένα visual OIII, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το απολαμβάνω. Ίσως σε τηλεσκόπια από 14" και πάνω...

Άλλα φίλτρα όμως θα χρειαστείς για οπτική και άλλα για φωτογράφιση.

Αν συνεχίσεις με dslr (την οποία θα πρέπει να μοντάρεις όμως) θέλεις 2" φίλτρα ή clip. Θα σου πρότεινα το optolong L-enhance για ταυτόχρονη λήψη Ha & OIII. Αν έχεις πολύ φωτορυπανση παίρνεις και ένα optolong L-pro για στόχους όπως γαλαξίες και αστρικά σμήνη.

Για οπτική ένα οικονομικό UHC, θα κάνει τη δουλειά του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να επισημάνω οτι με το 10" που έχω,όλα τα φίλτρα που έχω για παρατήρηση (Neodymium-Moon&Skyglow,UHC-S,OIII) δουλεύουν μια χαρά!Απο ό,τι διαβάζω δουλεύουν και με 8" τηλεκόπιο,ακόμα και το ΟΙΙΙ.

Το ΟΙΙΙ κόβει αισθητά περισσότερο φως απο το UHC-S,αλλά δίνει εξαιρετικές εικόνες στα νεφελώματα που περιέχουν ιονισμένο οξυγόνο,πχ.του Ωρίωνα.

Το Moon & Skyglow κόβει λίγο φως (λιγότερο απο το αντίστοιχο της Lumicon),και κάνει πολύ καλή δουλειά σε ουρανό με φωτορύπανση κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινου χρώματος,όπως ήταν το μεγαλύτερο μέρος του νυχτερινού ουρανού του Ηρακλείου μέχρι το 2018 που παρατηρούσα.Το θεωρώ απαραίτητο σε τέτοιους ουρανούς,γιατί μειώνει την γκριζάδα της φωτορύπανσης,αυξάνει το contrast και αναδεικνύονται σώματα όπως κομήτες,που με πχ.mag=+7 αλλιώς θα χάνονταν...

Απογειώνει την παρατήρηση του Άρη,αυξάνοντας θεαματικά το contrast και αναδεικνύοντας λεπτομέρειες στην επιφάνειά του!

Το τελευταίο φίλτρο για παρατήρηση νεφελωμάτων (πχ.το νεφέλωμα της Κεφαλής του Ίππου) είναι το Η-β,αλλά επειδή κόβει πολύ φως είναι κατάλληλο για διαμέτρους μεγαλύτερες απο 12"...Σε φωτορυπασμένο ουρανό με 8" και 10" απο ό,τι έχω διαβάσει δεν δουλεύει.Ήθελα να το αγοράσω,αλλά με απέτρεψαν...

Συνεπώς για παρατήρηση με τηλεσκόπια άνω των 8",τα άνω 3 φίλτρα δουλεύουν μια χαρά (στον κατάλληλο ουρανό) κάνοντας διαφορετική δουλειά το καθένα.

Τα Baader Neodymium (Moon & Skyglow) και ΟΙΙΙ,είναι πολύ καλά,το UHC-S ικανοποιητικό,αλλά υπάρχουν αρκετά καλύτερα σε αυτή την κατηγορία...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η-β,αλλά επειδή κόβει πολύ φως είναι κατάλληλο για διαμέτρους μεγαλύτερες απο 12"

Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ! Έχω δει την Κεφαλή Ίππου με 8" με αυτό αλλά και το Νεφέλωμα Καλιφόρνια με... γυμνό μάτι(!) απλά κρατώντας το φίλτρο μπροστά από το μάτι μου!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο δεν έχω προσωπική εμπειρία απο το Η-β,απλώς μετέφερα αυτό που διάβασα απο αρκετούς....Και ενώ ήθελα να το αγοράσω,με απέτρεψαν!

Απο τί ουρανό είδες το νεφέλωμα της Κεφαλής του Ίππου με το Η-β με τηλ.8" ?

Τί φωτορύπανση είχες?

Εγώ διάβασα οτι δεν δουλεύει σε περιβάλλον φωτορύπανσης πόλης...Για τέτοιες συνθήκες μιλάμε,δηλ.για ουρανό που με γυμνό μάτι βλέπεις μέχρι mag=+4!

Αν ωστόσο σε τέτοιους ουρανούς μπορείς να δεις το "αλογάκι" καλύτερα απο ό,τι το βλέπεις με το UHC-S,τότε το Η-β θα είναι η επόμενη αγορά μου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από σκοτεινό ουρανό εννοείται. Με οριακό μέγεθος κάτω από 5 δεν είναι για παρατήρηση βαθέως ουρανού.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι το θέμα Γιώργο.Ο Μάνος παρατηρεί απο το Ηράκλειο όπου συνήθως βλέπεις μέχρι mag=+4,+4.5 το πολύ.

Με το 10" είδα σε αυτόν τον ουρανό ακόμα και με το φίλτρο ΟΙΙΙ τα φωτεινότερα νεφελώματα αρκετά καλά.Αλλά για το Η-β μου είπαν να το ξεχάσω σε τέτοιον ουρανό με 10" και κάτω...

Τουλάχιστον θα δουλεύει σε σκοτεινό ουρανό,οπότε η πληροφορία που μας έδωσες είναι π ο λ ύ τ ιμ η!Να είναι η αγορά του φίλτρου αυτού και ένα κίνητρο να πάρω τα βουνά! \:D/

Υπάρχει κάποια εταιρία που ξεχωρίζει στο Η-β ?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν συνεχίσεις με dslr (την οποία θα πρέπει να μοντάρεις όμως) θέλεις 2" φίλτρα ή clip. Θα σου πρότεινα το optolong L-enhance για ταυτόχρονη λήψη Ha & OIII. Αν έχεις πολύ φωτορυπανση παίρνεις και ένα optolong L-pro για στόχους όπως γαλαξίες και αστρικά σμήνη.

Για οπτική ένα οικονομικό UHC, θα κάνει τη δουλειά του.

 

Πολύ ενδιαφέρον φίλτρο φαίνεται το optolong, δεν το γνώριζα...θα το ψάξω περισσότερο ! Η περιοχή μου γενικότερα βρίσκεται στην βαθμίδα 5 της κλίμακας Bortle, σχετικά με την φωτορύπανση.

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης