Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά της παρέας...είμαι 18 χρόνων,δίνω φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και έχω ως πρώτη επιλογή το τάμα φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο.Η αστρονομία είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους θέλω να ακολουθήσω με την φυσική..κρίνω λοιπόν απαραίτητο για εμένα να έχω στην κατοχή μου ένα αρχικό τηλεσκόπιο ώστε να μυηθώ και εγώ στην παρατήρηση του ουρανού και επιτέλους να δω με τα ίδια μου τα μάτια αυτά τα οποία διαβάζω σε βιβλία και βλέπω σε φωτογραφίες.Θα ήθελα λοιπόν κάποιες προτάσεις για αγορά τηλεσκοπίου..Έχω ακούσει πως ένα αρχικό και αξιοπρεπές τηλεσκόπιο κοστολογείται στα 300...ένα ποσό που με λίγο κόπο και υπομονή πιστεύω πως μπορώ να διαθέσω,οπότε ζητώ από εσάς να με κατατοπίσετε... ευχαριστώ προκαταβολικά.Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω τον Παύλο τον Καστανά ο οποίος με παρέπεμψε στην ιστοσελίδα σας και πραγματικά την θεωρώ ολοκληρωμένη και άκρως διαφωτιστική.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά της παρέας...είμαι 18 χρόνων,δίνω φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και έχω ως πρώτη επιλογή το τμήμα φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο.Η αστρονομία είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους θέλω να ακολουθήσω με την φυσική..κρίνω λοιπόν απαραίτητο για εμένα να έχω στην κατοχή μου ένα αρχικό τηλεσκόπιο ώστε να μυηθώ και εγώ στην παρατήρηση του ουρανού και επιτέλους να δω με τα ίδια μου τα μάτια αυτά τα οποία διαβάζω σε βιβλία και βλέπω σε φωτογραφίες.Θα ήθελα λοιπόν κάποιες προτάσεις για αγορά τηλεσκοπίου..Έχω ακούσει πως ένα αρχικό και αξιοπρεπές τηλεσκόπιο κοστολογείται στα 300...ένα ποσό που με λίγο κόπο και υπομονή πιστεύω πως μπορώ να διαθέσω,οπότε ζητώ από εσάς να με κατατοπίσετε... ευχαριστώ προκαταβολικά.Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω τον Παύλο τον Καστανά ο οποίος με παρέπεμψε στην ιστοσελίδα σας και πραγματικά την θεωρώ ολοκληρωμένη και άκρως διαφωτιστική.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα θα πρότεινα το 6-ιντσο της sky watcher ή το 8-ιντσο της ίδιας εταιρίας

 

 

6-ιντσο:349 ευρώ

 

8-ιντσο:449 ευρώ

 

και τα δύο απο πλανηταριο θεσσαλονικης

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8ιντσο ισως σου βγει ακριβο γιατι ειναι 150 ευρω εκτος του budget αλλα το 6ιντσο ειναι πολυ καλη επιλογη. Θα σου ελεγα να μην παρεις μικροτερης διαμετρου γιατι θα χρηαστει να παρεις καινουργιο ξανα πιο γρηγορα. Και επειδη αν βλεπεις απο πολη δεν θα βλεπει καποια αντικειμενα. Το 6ιντσο εχει ικανοποιητικη διαμετρο και μπορει να δει ολα τα βασικα αντικειμανα (νεφελωματα, γαλαξιες, πολλαπλπυς αστερες κτλ.). Παντως κοιτα και στις αγελιες κατω δεξια στην αρχικη σελιδα. Πουλιουνται dob8 με τιμη 300 ευρω καποιες φορες σχεδον αχρησιμοποιητα. Για οτι αλλες ερωτησεις εχεις εδω ημαστε.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Θωμά κι από εμένα. Κατά πρώτον σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου, και ότι μάλλον αυτές τις μέρες, θα πρέπει να επικεντρώσεις όλες τις δυνάμεις σου σε αυτές. Η αγορά τηλεσκοπίου και η ενασχόληση με αυτό, ειδικά τον πρώτο καιρό, απαιτεί κι αυτή από τον ενδιαφερόμενο να διαθέσει και πολύ χρόνο και να συγκεντρωθεί στο «άθλημα». Επομένως μάλλον θα πρέπει να περιμένεις να δώσεις πρώτα πανελλήνιες και μετά να συγκεντρωθείς στην αγορά του πρώτου τηλεσκοπίου σου. Δεν είναι απλό πράγμα ούτε αυτό. Αντιθέτως ίσος είναι το πιο αποφασιστικό βήμα για να έχει συνέχεια και μέλλον η ενασχόληση κάποιου με την ερασιτεχνική παρατηρησιακή αστρονομία.

Για το παράδειγμα, επάνω ο φίλος Arsentsol σου πρότεινε δύο πολύ καλά και σπουδαία τηλεσκόπια. Όμως εσύ είσαι 18 χρονών και θέλεις να σπουδάσεις. Σε ρωτώ λοιπόν. Αυτοκίνητο έχεις; Διότι αν δεν έχεις πως θα τα μεταφέρεις από το σπίτι που θα μένεις στο Ηράκλειο, σε μια περιοχή με σκοτεινότερο ουρανό; Οι βάσεις από τα DOB τηλεσκόπια είναι ογκώδεις, βαριές και κατασκεπασμένες από νοβοπάν. Ακόμα και για το πιο μικρό τηλεσκόπιο θα πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο ΙΧ για να μεταφερθεί από το σπίτι στον τόπο παρατήρησης. Άρα αν δεν έχεις τότε θα πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι το οποίο είναι μικρότερο και του οποίου η βάση να διπλώνει (Τρίποδο) και να μεταφέρεται εύκολα με το λεωφορείο από εσένα, ή το πολύ από εσένα κι ένα φίλο σου.

Αυτό είναι απλώς ένα παράδειγμα από τα όσα πρέπει να λάβεις υπ’ όψιν σου πριν να αγοράσεις το πρώτο τηλεσκόπιο σου. Διότι διαφορετικά θα καταλήξεις να έχεις στην κατοχή σου τηλεσκόπιο αλλά στην ουσία να μην έχεις τίποτα.

Κάνε υπομονή λοιπόν (όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό), και αυτές τις ημέρες συγκεντρώσου στον στόχο της Ζωής σου.

Εμείς εδώ θα είμαστε και μετά τις πανελλήνιες για να σε συμβουλέψουμε και να σου πούμε την γνώμη μας για τις επιλογές σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά της παρέας...είμαι 18 χρόνων,δίνω φέτος πανελλαδικές εξετάσεις και έχω ως πρώτη επιλογή το τάμα φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο.Η αστρονομία είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους θέλω να ακολουθήσω με την φυσική..κρίνω λοιπόν απαραίτητο για εμένα να έχω στην κατοχή μου ένα αρχικό τηλεσκόπιο ώστε να μυηθώ και εγώ στην παρατήρηση του ουρανού και επιτέλους να δω με τα ίδια μου τα μάτια αυτά τα οποία διαβάζω σε βιβλία και βλέπω σε φωτογραφίες.Θα ήθελα λοιπόν κάποιες προτάσεις για αγορά τηλεσκοπίου..Έχω ακούσει πως ένα αρχικό και αξιοπρεπές τηλεσκόπιο κοστολογείται στα 300...ένα ποσό που με λίγο κόπο και υπομονή πιστεύω πως μπορώ να διαθέσω,οπότε ζητώ από εσάς να με κατατοπίσετε... ευχαριστώ προκαταβολικά.Ακόμα θέλω να ευχαριστήσω τον Παύλο τον Καστανά ο οποίος με παρέπεμψε στην ιστοσελίδα σας και πραγματικά την θεωρώ ολοκληρωμένη και άκρως διαφωτιστική.....

 

Καλησπερα Θωμα,

Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις προς το παρον τα χρηματα σου και να ασχοληθεις με τις πανελληνιες.

Σε περιπτωση που περασεις στο Φυσικο Κρητης τοτε ισως και να μην χρειαστεις καν τηλεσκοπιο αφου υπαρχει οργανωμενη ομαδα φοιτητων ερασιτεχνικης αστρονομιας στο Πανεπιστημιο Κρητης που συναντιούνται ανα εβδομαδα εδω και 16 περιπου χρονια. Εχουν διαφορα τηλεσκοπια και τα βγαζουν εξω τις νυχτες με καθαρο ουρανο μετα απο καθε συναντηση.

Εκει θα εχεις την ευκαιρια να δοκιμασεις διαφορα οργανα και να κατασταλαξεις στο τηλεσκοπιο που βολευει εσενα καλυτερα.

Οποτε θα συνιστούσα υπομονη και διαβασμα και μετα οποιαδηποτε αγορα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης