Jump to content

Παρατήρηση Λύρας με κυάλια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, πρώτα απ'όλα θα ήθελα να συγχαρώ τα μέλη για την εξαιρετική δουλειά που έχουν κάνει στην σελίδα.

Μετά από λίγο διάβασμα και ελάχιστο χρόνο στην παρατήρηση του ουρανού κατάφερα εχθές να απομονώσω το δίπλα διπλό αστέρι στην Λυρα με τα πανάρχαια κυάλια μου 7*50.

Η χαρά μου δεν περιγράφεται γιατί εγώ τουλάχιστον δεν κατάφερα να τα διακρίνω με γυμνό μάτι ούτε σαν ένα αστέρι.

Η επόμενη προσπάθεια θα είναι τα σμήνη στον Καρκίνο που εχθές λόγο ορατότητας δεν φαινόταν τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησε πρώτα τους ευκολότερους στόχους π.χ. πλειάδες
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από θέμα άστρων το Μ44, γνωστό και ως Φάτνη, στον Καρκίνο είναι όντος ίσος ο καλύτερος στόχος για κιάλια.

Όμως ενώ είναι πάρα πολλά είναι κάπως αμυδρά στα κιάλια, και θέλουν σκοτεινό ουρανό. Στο μάτι φαίνεται σαν ένα μικρό κι αμυδρό νεφέλωμα, το οποίο τα κιάλια το διαλύουν σε άστρα. Αν από το μέρος που είσαι φαίνεται με το μάτι, σίγουρα θα φαίνεται και με τα κιάλια. Αλλά όπως σου είπε κι ο φίλος Arsentsol τις Πλειάδες να τις τιμήσεις. Εξ άλλου δεν θα τις βλέπεις για πολύ ακόμα, γιατί σύντομα μόλις πέφτει ο ήλιος αυτές θα δύουν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ45 Πλειάδες, τώρα είναι μέσα στην θολούρα της δύσης, και έχει αρκετό φως, από τον Οκτώβρη και μετά.

Το Μ44 είναι δίπλα η σελήνη, λίγο δύσκολο, μετά από 8 Μα'ι'ου.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευκαιρία για τη παρατήρηση της Σελήνης. Ειδικά τώρα που ακόμα "γεμίζει" προσφέρει πολύ θέαμα στις περιοχές κοντά στη σκιά.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης