Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο, ιδανική επιλογή για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ διάβασμα στο φόρουμ στους οδηγούς αγοράς τηλεσκοπίων αλλά και για τα σημεία που πρέπει να προσέξουμε κλπ έχω καταλήξει στα χαρακτηριστικά του τηλεσκοπίου που θέλω να αγοράσω και είναι τα εξής:

1) Νευτώνιο ή καταδιοπτρικό

2) Βάση Dobsonian

3) Σετ Plossl προσοφθάλμιων x40-x120-x160x

4) Έναν x2 φακό Barlow (έξτρα)

5) Μέγεθος μεταλλικού βαρελιού 1.25" ή 2" ακόμα καλύτερα

6) Όσο το δυνατόν μικρότερο εστιακό λόγο

7) Σκόπευτρο 6x30 ή 8x50

Το να ψάξω όμως ένα τηλεσκόπιο με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι αδύνατο μιας και πολλά από αυτά δεν τα γνωρίζω επομένως έχω καταλήξει σε ένα Dob 6" ή 8" με βάση αυτά που έχετε προτείνει σε προηγούμενες αναρτήσεις. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο τηλεσκόπιο που να πληρεί πολλά από αυτά τα κριτήρια σε αντίστοιχη τιμή. Αν όχι τότε σας παρακαλώ θα ήθελα να καταλάβω τι ακριβώς θα μου προσφέρει αυτό το dob, με την έννοια ποιους προσοφθάλμιους θα έχω ή αν είναι κάτι εντελώς έξτρα. Χρειάζεται να αγοράσω έξτρα προσοφθάλμιους για να καλύψω τις ανάγκες μου (παρατήρηση και μελλοντική αστροφωτογραφία απλή)? Αν ναι ποιους να πάρω? Δυστυχώς από τα χαρακτηριστικά που αναγράφει στο σάιτ δεν καταλαβαίνω (πλανητάριο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε για αρχη ενα dob 8 με ενα κατάδιοπτρικό 8" εχει τεραστια διαφορα στη τιμή.. Δευτερον το κατά διοπτρικό εχει μεγαλυτερο εστιακό λογο είναι πιο αργό επομένως θα χεις και πιο στενο πεδίο στην παρατηρηση αντίθετα με το dob το οποίο και θα ευχαριστηθεις στην παρατηρηση και δε θα δωσεις ενα τσουβαλι λεφτα.. Ομως το dob δεν ειναι για φωτογράφιση αλλα ειδικεύεται στην απλή παρατήρηση.. Ομως μην ανησυχεις στο μέλλον αν θες να προχωρησεις για φωτογραφία το dob είναι εύκολα μεταπωλησιμο.. Στο πλανητάριο της baader zoom 8-24 προσοφθάλμιο ειναι παρα πολυ καλο σαν να εχεις πολλα προσοφθάλμια χωρις να χρειάζεται να αλλαζεις συνεχως το βραδυ μεγέθυνση βάζοντας αλλο.. Καλες αγορες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις. Έχω καταλήξει στο Dobsonian 8", το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει μοτέρ για τη στόχευση των άστρων και τη μηχανική παρακολούθησή τους χωρίς να χρειάζεται η δική μου παρέμβαση συνέχεια. Αυτό είναι κάτι που μπορώ να προσθέσω αργότερα? Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε ένα τηλεσκόπιο σε αντίστοιχη τιμή που να έχει αυτό το μηχανισμό? Αξίζει ή θα χάσω πολύ στις υπόλοιπες λειτουργίες?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κιτ για goto/tracking αναβάθμισης για τα Skywatcher dobsonians που μπορείς αργότερα να αγοράσεις. Η γνώμη μου είναι να το πάρεις χωρίς goto γιατί θα πρέπει να μάθεις πολλά πράγματα μαζεμένα. Καλύτερα να μάθεις πρώτα το χειρισμό του τηλεσκοπίου και πως να βρίσκεις στόχους στον ουρανό με το χέρι και μετά μπλέκεις με μοτέρ και χειριστήρια.

 

Το goto kit για 8" dob είναι αυτό:

https://www.planitario.gr/dobsonian-8-goto-upgrade-kit.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob 8 ειναι πολυ ευκολο στη χρηση δεν ειναι καθολου δυσκολο να ακολουθεις τον στοχο ειδικα για βαθύ ουρανό ο στόχος δεν φεύγει απο το πεδίο γρηγορα οποτε δεειναι καθολου θεμα.. Στην πλανητική παρατήρηση που μπορει να χεις μεγέθυνση 160× ή 180× θα φευγεις πιο γρηγορα αλλα και παλι το να διορθώσεις το πεδίο ειναι πολυ ευκολο και μαλιστα το χειρίζεσαι εσυ ο ίδιος κι αυτο δίνει μια αλλη χάρη ομορφη παρα να το ακολουθεί ενα μοτέρ.. Επισης το να βρίσκεις τους στόχους μονος σου ειναι μεγάλη χαρα παρα να στους βρίσκει ενα μοτέρ.. Περ απ αυτο ενα τηλεσκοπιο goto στα λεφτα αυτα θα εχει πολυ μικρη διάμετρο κ δεν αξιζει αν θες goto ομως οπωσδηποτε θα πρεπει να δωσεις τουλαχιστον 100 η 200 ευρω παραπανω για εξαιντσο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον το dob 8 ειναι:

 

1)Νευτωνιο.

 

2)Βαση dobsonian.

 

3)Αν λες για μεγεθυνσεις θα παρεις τους: plossl 30mm για 40χ τον plossl 10mm gia 120x και τον plossl 7,5mm για 160χ.

 

4)Για barlow 2X τον https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html.

 

5)Το pyrex απο το πλανηταριο εχει καννη 2 ιντσων και αναπτορα για 1,25.

 

6)Εχει εστιακο λογο f/6 οπου ειναι ο πιο ευελικτος σε νευτωνια κατοπτρικα.

 

7)Ερευνητης 9χ50. Αν θες παρε αυτον https://www.planitario.gr/ereunhths-6x30-anorthwtikos.html.

 

8)Τεραστια φορητοτητα.

 

9)Μεγαλη διαμετρο.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βοηθήσατε όλοι πάρα πολύ και σας ευχαριστώ. Για όλα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα βρω το δρόμο μου και μέσα από το φόρουμ έχω ήδη μάθει πάρα πολλά
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης