Jump to content

Κριτήρια για αγορά μεταχειρισμένου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, βλέπω πολλές φορές προτείνετε την αγορά κάποιου μεταχειρισμένου τηλεσκοπίου αντί για καινούργιο το οποίο φυσικά να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Με ποια κριτήρια όμως θα γίνει αυτό? Πως θα καταλάβουμε εμείς που δεν είμαστε γνώστες και θέλουμε το πρώτο μας τηλεσκόπιο αν είναι σε καλή κατάσταση? Σίγουρα από τις φωτογραφίες δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά αλλά ακόμα κι από κοντά να το δω δεν νομίζω να καταλάβω αν είναι σε καλή κατάσταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

το βασικότερο είναι να κοιτάς τα οπτικά δηλαδή δευτερεύον κάτοπτρο και κύριο κάτοπτρο αμα μιλάμε για κατοπτρικά γενικά όμως θα κοιτάς άμα τα οπτικά είναι σε καλή κατάσταση πχ. αν υπάρχουν γρατζουνιές

άν είναι ραγισμένοι κτλ.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, βλέπω πολλές φορές προτείνετε την αγορά κάποιου μεταχειρισμένου τηλεσκοπίου αντί για καινούργιο το οποίο φυσικά να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Με ποια κριτήρια όμως θα γίνει αυτό? Πως θα καταλάβουμε εμείς που δεν είμαστε γνώστες και θέλουμε το πρώτο μας τηλεσκόπιο αν είναι σε καλή κατάσταση? Σίγουρα από τις φωτογραφίες δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά αλλά ακόμα κι από κοντά να το δω δεν νομίζω να καταλάβω αν είναι σε καλή κατάσταση.

 

Καλησπέρα φίλε Turin. Ο λόγος που πολλές φορές προτείνουμε και αγοράζουμε και εμείς οι ίδιοι μεταχειρισμένα τηλεσκόπια είναι ότι η πληθώρα αυτών πωλείται σε άριστη κατάσταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε καινούργιο. Αν τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου είναι σε άριστη κατάσταση, το τηλεσκόπιο δεν χάνει την ικανότητα του να αποδώσει τα μέγιστα. Οπότε,πρώτο πράγμα που κοιτάμε σε ένα μεταχειρισμένο τηλεσκόπιο είναι τα κάτοπτρα,πάρα πολλές φωτογραφίες και μπόλικο φως να τα δεις καλά. Αν είναι ραγισμένα η φουλ στη σκόνη θα το καταλάβεις από τις φώτο. Καλύτερα να ζαλίσεις τον πουλητή με παραπάνω φώτο παρά να μην είσαι σίγουρος για την αγορά. Δεύτερο που κοιτάμε είναι η εξωτερική πλευρά του τηλεσκοπίου και ειδικά σε σημεία όπου μπορεί να γίνει ζημιά στα κάτοπτρα. Δηλαδή στο κάτω μέρος του τηλεσκοπίου ή εξωτερικά στο ύψος του πρωτεύοντος κατόπτρου. Τρίτον,ζητάμε πληροφορίες το πως δουλεύει το τηλεσκόπιο. Δηλαδή αν ο εστιαστής δουλεύει κανονικά ή η τοποθέτηση του ερευνητή γίνεται κανονικά (δεν έχουν φύγει βίδες-έχει ξεκολλήσει η βάση του ερευνητή). Ο εστιαστής είναι το μόνο σημείο που δεν μπορείς να ελέγξεις καλά από φωτογραφίες. Και τέλος,πάντα "ψυχολογούμε" τον πωλητή. Αν αρνείται να δείξει παραπάνω φωτογραφίες ή να δώσει παραπάνω πληροφορίες τότε κάτι δεν πάει καλά συνήθως. Αν το τηλεσκόπιο είναι άριστο ή αναφέρονται από την αρχή κάποια προβλήματα του δεν υπάρχει λόγος κάποιος πωλητής να κρύψει πράγματα. Αν το κάνει (για εμένα) μου φαίνεται ύποπτος. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το τηλεσκόπιο είναι Νευτώνειο, τότε όσο πιο καινούργιο και λήγω μεταχειρισμένο τόσο πιο καλό. Αυτό το λέω γιατί το δικό μου στα 20 χρόνια που ασκούμε στο άθλημα είναι το τρίτο. Έχω και τ’ άλλα δύο τα οποία στην ουσία τα κάτοπτρα είναι κατεστραμμένα, από τα δικά μου αδέξια αρχικά πλυσίματα! Αν όμως σου τα δείξω αυτό δεν πρόκειται να το καταλάβεις. Καθώς θα τα δεις πεντακάθαρα και «αγρατζούνιστα» θα σου φανούν τέλεια. Δεν θα το καταλύεις ακόμα κι αν δεις μέσα από αυτά τον ουρανό με τ’ άστρα και δεν ξέρεις τι να προσέξεις ή το πώς αυτά έδειχναν στο μάτι τα αντικείμενα πριν δεχτούν την φροντίδα μου. Κυρίως αυτό το τελευταίο.

Επομένως και σε αντίθεση με τους επάνω φίλους εγώ διαφωνώ και λέω και βέβαια υπάρχει κριτήριο που πρέπει να προσέξεις πριν αγοράσεις Νευτώνειο. Κριτήριο πρώτο και καλύτερο.

Τα κάτοπτρα του τηλεσκοπίου δεν πρέπει ΠΟΤΕ να έχουν πλήθη ή καθαριστεί. Διότι το 90% από αυτά που έχουν πλήθη ή με διάφορους τρόπους καθαριστεί έχουν υποστεί φθορές αόρατες στο μάτι, ορατές όταν θα κοιτάξεις τ’ άστρα μέσα από αυτά.

Άρα όσο πιο σκονισμένο είναι το τηλεσκόπιο και πιο σχετικά πρόσφατα αγορασμένο, τότε τόσο πιο πολύ αυξάνουν οι πιθανότητες, να είναι τα κάτοπτρα ένταξη. Προσωπικά το τελευταίο τηλεσκόπιο το πείρα μεταχειρισμένο ίδιο με το προηγούμενο διότι όπως είπα το παλιό το χάλασα με καθάρισμα. Το αγόρασα από φίλο στο Αστροβοξ και με διαβεβαίωσε ότι επειδή φοβόταν δεν το είχε πλύνει, και έλεγε αλήθεια. Και τα δύο κάτοπτρα ήταν μέσα στην σκόνη.

Σκονισμένα κάτοπτρα λοιπόν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη κατά την εμπειρία σου δεν υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να καθαριστούν τα κάτοπτρα?

Στα 9 χρόνια που έχω το δικό μου,δεν το καθάρισα μην κάνω κάποια "αόρατη" αλλά υπαρκτή ζημιά,όπως είπες και εσύ!Βέβαια δεν έχει πολύ σκόνη,αλλά κάποια στιγμή θα έχει...

Είδα την μέθοδο του Άρη Μυλωνά και μου φάνηκε ασφαλής.Τί άλλο πιο ασφαλές μπορεί να κάνει κάποιος?

Τα επαγγελματικά κάτοπτρα (πχ.τηλεσκόπια Keck) τα καθαρίζουν με διοξείδιο του άνθρακα που ρέει σαν νερό στην αρχή πάνω στο κάτοπτρο,και μετά εξαερώνεται χωρίς να αφήνει λεκέδες και ίχνη!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα κι εγώ γνωρίζω και έχω λάβει πολύ στα σοβαρά τη μέθοδο του κύριου Μυλωνά. Σίγουρα το πνεύμα με το οποίο αντιμετωπίζω το θέμα είναι αυτή. Όμως έχω να προσθέσω και το εξής. Φαντάσου ότι πρέπει να καθαρίσεις ένα σχολικό πίνακα από σκόνες χωρίς να σβήσεις ή να θολώσεις τα όσα είναι γραμμένα με κιμωλία επάνω σε αυτόν.

Έτσι πρέπει να αντιμετωπίσεις τις επιστρώσεις από αλουμίνιο επάνω στα κάτοπτρα.

Μακάρι να ήμασταν πιο κοντά ώστε την πρώτη φορά να την κάναμε μαζί αυτήν δουλειά.

Από εδώ και κάτω σου γράφω το τι απαγορεύεται να κάνεις.

Αφού τα πλύνεις απαγορεύεται να σκουπίσεις ακόμα και με βαμβάκι. Απλώς τα αφήνεις να στεγνώσουν.

Αν δεις ότι μένουν τα ίχνη από τις σταγόνες που στέγνωσαν και είναι έντονα, τότε επαναλαμβάνεις το πλύσιμο!

Εννοείται ότι το τελευταίο τουλάχιστον ξέβγαλμα το έκανες με WFI. Πολλαπλά αποσταγμένο νερό για ενέσεις.

Λογικά δεν θα έπρεπε να αφήνει ίχνη όταν στεγνώνει. Αν αφήνει σημαίνει λοιπόν ότι δεν καθαρίστηκε σωστά και μαζεύτηκε η βρόμα στις σταγόνες. Δεύτερο και ίσος τρίτο πλύσιμο. Αποφεύγοντας όσο το δυνατόν περισσότερο την χρήση βαμβακιού ή άλλου υφάσματος. Προσπαθούμε να πλύνουμε το κάτοπτρο χωρίς αυτό να έρθει σε επαφή με κάτι άλλο εκτός από νερό, με πολύ λίγο απορρυπαντικό. Εγώ το βάζω μέσα σε πλαστική λεκάνη και με το χέρι μου γυρίζω γύρο – γύρο το νερό ώστε η κίνηση αυτή του νερού να μπορεί να καθαρίζει το κάτοπτρο, αναστρέφοντας κάθε τόσο την διεύθυνση περιστροφής.

Τέλος ξεβγάζω πολύ σχολαστικά το κάτοπτρο και με άφθονο νερό το κάτοπτρο, και στο τέλος και με WFI. Γενικώς η διαδικασία μου παίρνει όλη την ημέρα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη για τις συμβουλές σου!

Μου φαίνεται λογική η μέθοδος του πλυσίματος μόνο με ρεύματα νερού,χωρίς την μεσολάβηση βαμβακιού!

Αλλά όπως είπα δεν έχω προσωπική εμπειρία για να εκφέρω γνώμη...

Χρήσιμες οι συμβουλές σου και στο θέμα αυτό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα,

 

να προσθέσω κάποια σημεία που θα πρέπει να προσέξεις πέρα από αυτά που έχουν αναφέρει και τα παιδιά παραπάνω.

 

Τσέκαρε τις εξωτερικές βίδες που συγκρατούν τον σωλήνα. Αν είναι φαγωμένες έχει πέσει κατσαβίδι που σημαίνει πως έχει ανοιχτεί. Ρώτα τον πωλητή για ποιο λόγο ανοίχτηκε.

Μικροφθορές στα εξωτερικά μέρη του σωλήνα είναι φυσιολογικό να υπάρχουν. Τσέκαρε όμως αν υπάρχουν βαθουλώματα ή χτυπήματα, γιατί δείχνουν πως το τηλεσκόπιο μπορεί να έχει πέσει.

Αν το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι να αγοράσεις έχει χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφιση ζήτησε να δεις πρόσφατες φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί. Σε αυτές τις φωτογραφίες τσέκαρε το σχήμα των άστρων για σφάλματα.

Ρώτησε αν το τηλεσκόπιο είναι πρώτο χέρι η δεύτερο και με τι συνοδεύεται. Αν υπάρχει η αρχική συσκευασία του και τα αξεσουάρ που είχε αρχικά είναι καλό σημάδι.

 

Συνήθως το μεγαλύτερο ποσοστό των αστρόφιλων σέβεται τον εξοπλισμό του και πραγματικά τον κρατάει σε άψογη κατάσταση, σκέψου όμως πως η αγορά μεταχειρισμένου πάντα εμπεριέχει ρίσκο.

Όταν δεν γνωρίζεις ούτε τον πωλητή, ούτε και το αντικείμενο το ρίσκο είναι μεγαλύτερο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης