Jump to content

Tair 3fs 300mm f4.5, πρόβλημα με εστίαση στο άπειρο


pepito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα τον συγκεκριμένο φακό για χρήση με την Canon 600d, αλλά διαπίστωσα πως μάλλον δεν εστιάζει απόλυτα στο άπειρο, ιδίως με το διάφραγμα ορθάνοιχτο. Μου δίνεται η εντύπωση πως χρειάζομαι 2 με 3 χιλιοστά ακόμη για να εστιάσει ακριβώς.Ο προσαρμογέας που χρησιμοποιώ είναι πολύ λεπτός, αποκλείεται να βρω πιο λεπτό. Ανάλογο θέμα είχα και με τον Hélios 44-2 58mm/f2, το οποίο έλυσα τοποθετώντας έναν λεπτό αποστάτη πριν από το τελευταίο οπτικό στοιχείο. Δυστυχώς για τον Tair δεν βρήκα κάτι στο διαδίκτυο. Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί ο φακός να αποσυναρμολογηθεί; Με ενδιαφέρει να αποκτήσω πρόσβαση στο οπίσθιο οπτικό στοιχείο... Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ πολύ...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Το δαχτυλίδι μπροστά στον φακό που βιδώνουν πάνω τα φίλτρα έχει κάτι μικρές χωνευτές βίδες. Ξέσφιξε τες και μετά θα μπορείς να βιδώσεις - ξεβιδώσεις το δαχτυλίδι ώστε να κερδίσεις αυτό το λίγο που σου λείπει στην εστίαση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι επί του θέματος... Σήμερα κατάφερα και έλυσα τον φακό :αφού αφαίρεσα το πίσω οπτικό στοιχείο, τοποθέτησα μπροστά του έναν αποστάτη, περίπου 2 χιλιοστά, προκειμένου να έρθει το οπτικό στοιχείο πιο κοντά στον αισθητήρα της μηχανής. Με τον ίδιο τρόπο έχω τροποποιήσει επιτυχημένα ένα φακό Helios 44-2 58mm/f2, με αποτέλεσμα η εστίαση να περνάει το άπειρο, όπως και σε ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο. Δυστυχώς, στην περίπτωση του Tair αυτό μάλλον δεν συμβαίνει :από μια πρόχειρη δοκιμή ίσως ο φακός να εστιάζει λίγο καλύτερα, αλλά σίγουρα δεν ξεπερνά το άπειρο, ώστε να σιγουρευτώ για καρφί εστίαση. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πουθενά, ούτε εδώ, ούτε σε ξένες ιστοσελίδες δεν αναφέρεται πρόβλημα με την εστίαση με μηχανές Canon...Θα προσπαθήσω να κάνω κι άλλες δοκιμές, ίσως να τοποθετήσω κι άλλο αποστάτη, και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Έχει αντιμετωπίσει κάνει άλλος ανάλογο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο φακό;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κατάφερα!!! Ευχαριστώ πολύ τους φίλους mad και GALEX για την άμεση και πολύτιμη βοήθειά τους!
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές παρατηρήσεις - φωτοφραφίσεις. Κι εγώ πρόσφατα τον απέκτησα. Έχω διαβάσει κάποια καλά σχόλια. Τον δοκίμασα 1-2 φορές με ικανοποιητικό αποτέλεσμα, δυστυχώς μόνο μέσα απο την πόλη της Βέροιας.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης