Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορειται να μου πειτε αν με ενα 25 αρι προσοφθαλμιο μπορω να εχω στο ιδιο πεδιο το η του ηρακλη και το μ13 για να το εντοπισω πιο ευκολα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

 

 

 

άμα έχει μεγάλες μοίρες οπτικό πεδίο λογικά ναι δεν το έχω ψάξει όμως

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποίησε το παρακάτω πολύ χρήσιμο εργαλείο:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

Επιλέγεις ένα αντικείμενο του καταλόγου Messier,βάζεις εστιακή και διάμετρο τηλεσκοπίου σε mm,εστιακή και φαινόμενο πεδίο ( A.F.O.V ) σε μοίρες του προσοφθάλμιου, αν θέλεις και την μεγέθυνση τυχόν barlow,στη συνέχεια κάνεις κλίκ στο Add to View,και έχεις υπολογισμένα το πραγματικό πεδίο (T.F.O.V) σε μοίρες,το exit pupil κλπ και ζωγραφισμένο με κύκλο το πραγματικό πεδίο στο αντικείμενο που επέλεξες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πιο απλός και σίγουρος τρόπος για τον εντοπισμό του Μ13 είναι ένας οποιοσδήποτε χάρτης και το μάτι σου. Φαίνεται με γυμνό μάτι, δε χρειάζεται να μπλέκεις με πεδία. Από πού παρατηρείς;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα απο το stellarium οτι εχει mag 5,8 ενω με γυμνο ματι βλεπεις μεχρι 6. Θεωριτικα θα μπορουσα να το δω αλλα δυστυχως μενω στην θεσσαλονικη και η φωτορυπανση απο οτι διαβασα μου ριχνει το μεγιστο mag στον οριζοντα και λιγο ψηλοτερα κατα 1,25 οποτε δεν θα φαινεται.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης