Jump to content

Unistellar eVscope, το μέλον των ερασιτεχνικών τηλεσκοπίων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ιδέα του απόλυτου αυτοματισμού με ελάχιστη ή σχεδόν καθόλου παρέμβαση από το χρήστη.

Ομως εδώ κάπου χάνεται και η ουσία, η οποία είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων, η ευχαρίστηση όταν καταφέρνεις κάτι και η κατανόηση του τι βλέπεις και πως λειτουργεί ο εξοπλισμός σου για να το δεις. Αυτή είναι για εμένα η ερασιτεχνική αστρονομία, και επεκτείνεται πέρα από αυτό που παρατηρώ και στο πως το παρατηρώ. Αλλιώς κάθομαι και βλέπω φώτο από το Hubble και διαβάζω εκλαικευμενη αστρονομία - δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω το οποιοδήποτε ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, εκτός από την χαρά του "Look what I've done... I have created fire" που έλεγε και ο Tom Hanks στο ναυαγό...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η ιδέα του απόλυτου αυτοματισμού με ελάχιστη ή σχεδόν καθόλου παρέμβαση από το χρήστη.

Ομως εδώ κάπου χάνεται και η ουσία, η οποία είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων, η ευχαρίστηση όταν καταφέρνεις κάτι και η κατανόηση του τι βλέπεις και πως λειτουργεί ο εξοπλισμός σου για να το δεις. Αυτή είναι για εμένα η ερασιτεχνική αστρονομία, και επεκτείνεται πέρα από αυτό που παρατηρώ και στο πως το παρατηρώ. Αλλιώς κάθομαι και βλέπω φώτο από το Hubble και διαβάζω εκλαικευμενη αστρονομία - δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω το οποιοδήποτε ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, εκτός από την χαρά του "Look what I've done... I have created fire" που έλεγε και ο Tom Hanks στο ναυαγό...

 

Συμφωνώ απόλυτα! Είμαι από εκείνους που καταπιάνονται με την ουσία. Μ' εντυπωσιάζει η εξέλιξη σε πολλά, μα δεν την ακολουθώ σε όλα ακριβώς για το λόγο που παράθεσες. Αν κι έχω ρομποτοποιημένη στήρηξη, προτιμώ τα άλματα και το σπρώξιμο του σωλήνα με το χέρι παρά το go to, όπως επίσης παρόλο που έχω όλα τα μέσα για απόλυτα ψηφιακή παρατήρηση, λατρεύω το να χαζεύω μέσα από τα προσοφθάλμιά μου. Το μέλλον θα είναι αναμφίβολα διαφορετικό από το τώρα, χωρίς αυτό να σημαινει πως η γυαλάδα του θα εντυπωσιάσει και θα κερδίσει τους πάντες.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ομως εδώ κάπου χάνεται και η ουσία, η οποία είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων, η ευχαρίστηση όταν καταφέρνεις κάτι και η κατανόηση του τι βλέπεις και πως λειτουργεί ο εξοπλισμός σου για να το δεις. Αυτή είναι για εμένα η ερασιτεχνική αστρονομία, και επεκτείνεται πέρα από αυτό που παρατηρώ και στο πως το παρατηρώ.

Με τη λογική αυτή να γυρίσουμε στην αστροπαρατήρηση στα χρόνια του Γαλιλαίου, στην πιο αγνή της μορφή. Ούτε eq6 στηρίξεις ούτε goto ούτε wifi τίποτα αυτοματοποιημένο....εκεί να δεις αίγλη και χαρά όταν καταφέρεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στον ουρανό.

Το unistellar είτε συμφωνείτε είτε όχι αποτελεί μια καινοτομία. Tώρα το αν η συγκεκριμένη καινοτομία είναι περιττή, άχρηστη θα φανεί στο μέλλον. Ναι συμφωνώ ότι είναι περισσότερο "astro-gadget" παρά τηλεσκόπιο (όπως το έχουμε συνηθίσει). Αλλά πρέπει επίσης να παραδεχτέιτε ότι είναι πολύ έξυπνο και πρακτικό(στήνεις-βλέπεις-μαζεύεις)10'. Το αν θα το αγοράζατε ή όχι άαααλλο θέμα συζήτησης. Το οποίο περιττό να το θίξουμε γιατί δεν νομίζω κανένας ερασιτέχνης αστρονόμος ο οποίος ασχολείται χρόνια με το αντικείμενο, να αγόραζε το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

 

:D Προσέξτε όμως μην βρεθείτε στο μέλλον στο δίλημμα να αναβαθμίσετε σε ένα αντίστοιχο evscope της skywatcher ή της celestron \:D/

 

Υ.γ (και για να μην παρεξηγηθώ) δεν λέω, ωραίο και το starhopping αλλά στην εποχή μας που ο ουρανός πάει από το κακό στο χειρότερο είναι μονόδρομος να ακολουθήσουμε την τεχνολογία

 

(πάντα φιλικά)

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φίλος ο Tsolakos Apostolos έγραψε.

«Με τη λογική αυτή να γυρίσουμε στην αστροπαρατήρηση στα χρόνια του Γαλιλαίου, στην πιο αγνή της μορφή. Ούτε eq6 στηρίξεις ούτε goto ούτε wifi τίποτα αυτοματοποιημένο....εκεί να δεις αίγλη και χαρά όταν καταφέρεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στον ουρανό.»

 

Κι όμως φίλε Αποστόλη. Η αυθόρμητη επιλογή των ανθρώπων που αποφασίζουν να ασχοληθούν με την αστροπαρατήρηση με τηλεσκόπια, ακριβώς αυτή είναι. Και τα πρώτα σε πωλήσεις τηλεσκόπια τα οποία πουλιούνται, είναι τα απλά, χωρίς goto DOB. Και ο λόγος που υπάρχει αυτό, είναι η ανθρώπινη ανάγκη, που όσο περνά ο καιρός τόσο πιο επιτακτική γίνεται λόγο φωτορύπανσης, κάποιος να θέλει να δει και να γνωρίσει την Νύχτα με τ’ αστέρια της. Έναν αληθινό Νυχτερινό έναστρο ουρανό, κι όχι ένα ψεύτικο ουρανό οθόνης, έστω κι αν αυτή επιχειρεί να τον ξεγελάσει επειδή μίκρυνε και χώρεσε μέσα σε ένα προσοφθάλμιο. Πολύ ύπουλο αυτό.

Επομένως το αν θα υπάρξει μέλλον στο χόμπι, αυτό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το αν ή όχι, υπάρχει και στο μέλλον αυτή η μερίδα ανθρώπων.

Τουλάχιστον αυτό για αρχή. Εγώ πχ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό το οποίο λέμε και κατανοούμε ως «βιντεοαστρονομία», για οικονομικούς λόγους. Στην πρώτη ευκαιρία όμως…

Όμως ποτέ δεν θα πάψω να ξεχωρίζω το ένα από το άλλο. Ναι πρωτίστως το χόμπι πηγάζει από την ανάγκη του ότι ο άνθρωπος θέλει και να βρίσκεται και να γνωρίσει την φύση. Ο νυχτερινός έναστρος ουρανός είναι ίσος το πιο όμορφο κομμάτι του φυσικού μας κόσμου και είναι απόλυτα φυσιολογικό πρώτα να θέλουμε να τον γνωρίσουμε μέσο των αισθήσεων μας. Βέβαια πλην της όρασης, άλλη δεν μας βοηθά, και τα τηλεσκόπια όπως και τα γυαλιά όσοι έχουμε πρόβλημα με αυτήν, οξύνουν αυτήν μας την αίσθηση. Από εκεί και πέρα όλα τ’ άλλα τα υπόλοιπα, ανήκουν σε κάτι παράπλευρο, που γενικώς το ονομάζουμε φωτογραφία, ανεξαρτήτως τεχνολογίας κι αν είναι κινούμενη ή όχι.

 

Το παραπάνω το έγραψα για τον προβληματισμό που υπάρχει γενικώς σχετικά για το «μέλλον».

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμως ποτέ δεν θα πάψω να ξεχωρίζω το ένα από το άλλο. Ναι πρωτίστως το χόμπι πηγάζει από την ανάγκη του ότι ο άνθρωπος θέλει και να βρίσκεται και να γνωρίσει την φύση. Ο νυχτερινός έναστρος ουρανός είναι ίσος το πιο όμορφο κομμάτι του φυσικού μας κόσμου και είναι απόλυτα φυσιολογικό πρώτα να θέλουμε να τον γνωρίσουμε μέσο των αισθήσεων μας.

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα(το έγραψα και στο υ.γ). Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι όπως φαίνεται βαδίζουμε προς τα εκεί-σε μια ψηφιακή γενιά τηλεσκοπίων.

Ναι τα dob ήταν και είναι νο1 σε πωλήσεις αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι μετά από κάμποσες χρήσεις και αφού έχει φύγει η μαγεία των πρώτων ουαου παρατηρήσεων αρχίζεις να σκέφτεσαι μήπως χρειάζεσαι κάτι λίγο πιο πρακτικό (έστω ένα goto).

Eσύ ο ίδιος σε ένα thread που είχα διαβάσει παλιότερα για αγορά νέου τηλεσκοπίου διαφωνείς στην αγορά του εν λόγω τηλεσκοπίου γιατί γίνεται κουραστικό πολύ (με τον προσανατολισμό όταν θέλεις να ακολουθήσεις στόχο) αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Η τεχνολογία εξελίσεται σε όλους τους τομείς έτσι θα αγγίξει και εδώ κάποια στιγμή τα τηλεσκόπια είτε μας αρέσει είτε όχι. Ψηφιακός ουρανός σε οθόνη προσοφθάλμιου, ύπουλο ναι. Εγώ που είμαι και gadgetakias θα το πάω αλλού...προσοφθάλμιο που να συνδέεται με γυαλιά VR! Άντε γειά

:lol:

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ρίξω λάδι στη φωτιά υπάρχει και το https://vaonis.com/stellina

Καινοτόμο κι αυτό με 4000€ μόνο. Πέρα από την πλάκα, και με τη δική μου λογική, αγοράζεις ένα NExstar 6 ιντσο και Cassegrain, και με 2 κινήσεις περισσότερες κάνεις το ίδιο πράγμα και καλύτερο με τη μισή τιμή. Στο κάτω κάτω της γραφής η μισή χαρά, προσωπικά μιλώντας πάντα, είναι και το στήσιμο του εξοπλισμού, οι ρυθμίσεις για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα κλπ. Δεν αντέχω τις λύσεις WYSIWYG. Αν ήταν έτσι θα έβγαινε ένας τύπος προσοφθάλμιου, ένας τύπος τηλεσκοπίου, ένας τύπος κάμερας. Όσον αφορά τον αρχάριο, στη δική μου λογική, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Το μισό χόμπι είναι μελέτη για το τι κάνει τι δεν κάνει το τάδε, αστερισμούς κλπ και "θεωρητική" επαφή με τον ουρανό και το άλλο μισό παρατήρηση-αστρογράφιση κλπ. Αν δεν θες να ασχοληθείς ΚΑΙ με αυτά, sorry βρες άλλο χόμπυ, γιατί ΔΕΝ σου κάνει. ΔΕΝ μπορείς να έχεις την απαίτηση να τα πάρεις όλα με τα μισά και ΔΕΝ νοείται ερασιτέχνης αστρονόμος που να μην μπορεί να ξεχωρίσει ούτε τη Μ. Άρκτο στον ουρανό...κατά τη γνώμη μου, αυτά είναι γκατζετάκια για να στολίζουν το σαλόνι ή να μπουν background σε καμιά σειρά της τηλεόρασης, όπου μπορούν να κάνουν ΚΑΙ κάποια υποτυπώδη αστρονομικά πράγματα. Στο κάτω κάτω, ένα εργαλείο που ΔΕΝ το βλέπεις στην πίσσα σκοτάδι δεν χρειάζεται να είναι όμορφο!!! :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ! Κι εγώ μια από τα ίδια είμαι. Αλλά χάθηκε η ουσία! Δεν λέμε για την εξωφρενική τιμή τους, αλλά για το αν προδιαγράφουν μια νέα τάξη πραγμάτων στην αστρονομία του στυλ "πατάω ένα κουμπί και βγαίνει μια χοντρή". Εγώ προσωπικά αν ήταν φτηνό θα το έκανα δώρο σε παιδιά. Για μένα, λατρεύω την ιεροτελεστία του στησίματος και νοιώθω πως πέτυχα κάτι αν καταφέρω να δω κάτι στο προσοφθάλμιο πηγαίνοντας παραδοσιακά σε αυτό με το χέρι και άλματα.

(λατρεύω και το φιλμ, η κατάψυξή μου έχει φιλμάκια αντί για τρόφιμα)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη λογική αυτή να γυρίσουμε στην αστροπαρατήρηση στα χρόνια του Γαλιλαίου, στην πιο αγνή της μορφή. Ούτε eq6 στηρίξεις ούτε goto ούτε wifi τίποτα αυτοματοποιημένο....εκεί να δεις αίγλη και χαρά όταν καταφέρεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στον ουρανό.

Μάλλον το διάβασες αργά και δεν κατάλαβες. Το κοινό σημείο του ερασιτέχνη με το 60/600, του ερασιτέχνη με το dob, του παρατηρητή με την βάση goto, του παρατηρητή με setup eaa, του αστροφωτογράφου με τον super duper εξοπλισμό που κάνει imaging sequence και plate solving, αλλά και αυτού με remote observatory, είναι ότι πασχίζει. Πασχίζει να διακρίνει το χώρισμα cassini, να διακρίνει αμυδρά ένα ακόμα πιο αμυδρό κάτι που σκεπάζει ένα αμυδρό συνεφάκι (βλ. horsehead), να φωτογραφίσει ή να βιντεοπαρατηρήσει ξεπερνώντας το εμπόδιο της φωτορύπανσης, να πετύχει την τέλεια πολική ή να επεξεργαστεί μερικά Gb δεδομένων προσπαθώντας να αναδείξει και την πιο μικρή λεπτομέρεια που μπορεί να έχει καταγράψει. Δεν υπάρχει κάτι εύκολο και effortless, ίσα - ίσα που όσο πιο αυτοματοποιήμένος γίνεται ο εξοπλισμός, τόσο μεγαλύτερες είναι οι προκλήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη λογική αυτή να γυρίσουμε στην αστροπαρατήρηση στα χρόνια του Γαλιλαίου, στην πιο αγνή της μορφή. Ούτε eq6 στηρίξεις ούτε goto ούτε wifi τίποτα αυτοματοποιημένο....εκεί να δεις αίγλη και χαρά όταν καταφέρεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στον ουρανό.

... Δεν υπάρχει κάτι εύκολο και effortless, ίσα - ίσα που όσο πιο αυτοματοποιήμένος γίνεται ο εξοπλισμός, τόσο μεγαλύτερες είναι οι προκλήσεις.

 

Θα μου επιτρέψεις ν' αμφιβάλω σε αυτό. Όσο περισσότερο αυτοματοποιημένος γίνεται ο εξοπλισμός, τόσο μικρότερη προσπάθεια θα χρειάζεται. Λογικό δεν είναι;

Π.χ.

Autoleveling - GPS Location - Automatic Plate Solving - Goto: Τέρμα η φασαρία του στησίματος, δηλαδή το να ευθυγραμμίσεις το τηλεσκόπιο, να το προσανατολίσεις και να ψάξεις να βρεις το οτιδήποτε. Μάλιστα, στο συνάδελφο ξένο φόρα θα δεις πως πολλοί το πέτυχαν σε επίπεδα εξαιρετικής ακρίβειας, και μάλιστα πολλοί πρόσθεσαν auto field derotator με περιστροφή της κάμερας, όχι στο post processing και άλλοι το plate solving το πήγαν σε τέτοια επίπεδα που δεν χρειάζεται καν η τοποθεσία σου, απλά η ώρα.

Βάλε σε αυτό κι ένα σκριπτάκι που θα τραβήξει όλα τα καρέ για σένα και σου μένει το να κάτσεις στον υπολογιστή και να επεξεργαστείς τις λήψεις.

Δεν έχει πάει περίπατο το μεγαλύτερο μέρος του κόπου με αυτό;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σου μένει το να κάτσεις στον υπολογιστή και να επεξεργαστείς τις λήψεις.

Δεν έχει πάει περίπατο το μεγαλύτερο μέρος του κόπου με αυτό;

Και αυτό σου φαίνεται πιο απλό ( - ή πιο δύσκολο), από το να βρείς το NGCxxxx με το dob και αστροάλματα;

Ψαράς είναι και αυτός που ψαρεύει με καλάμι από το λιμάνι, ο ψαροντουφεκάς, ο άλλος που πάει με το σκάφος στα ανοιχτά και ο άλλος που θα πάει σε fishing trip για ξιφίες στη Florida. Δεν είναι ψαράς αυτός που πάει για ψάρια στην ιχθυόσκαλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σου μένει το να κάτσεις στον υπολογιστή και να επεξεργαστείς τις λήψεις.

Δεν έχει πάει περίπατο το μεγαλύτερο μέρος του κόπου με αυτό;

Και αυτό σου φαίνεται πιο απλό ( - ή πιο δύσκολο), από το να βρείς το NGCxxxx με το dob και αστροάλματα;

Ψαράς είναι και αυτός που ψαρεύει με καλάμι από το λιμάνι, ο ψαροντουφεκάς, ο άλλος που πάει με το σκάφος στα ανοιχτά και ο άλλος που θα πάει σε fishing trip για ξιφίες στη Florida. Δεν είναι ψαράς αυτός που πάει για ψάρια στην ιχθυόσκαλα...

 

Πολύ Σωστός! Έγραψες!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμως ποτέ δεν θα πάψω να ξεχωρίζω το ένα από το άλλο. Ναι πρωτίστως το χόμπι πηγάζει από την ανάγκη του ότι ο άνθρωπος θέλει και να βρίσκεται και να γνωρίσει την φύση. Ο νυχτερινός έναστρος ουρανός είναι ίσος το πιο όμορφο κομμάτι του φυσικού μας κόσμου και είναι απόλυτα φυσιολογικό πρώτα να θέλουμε να τον γνωρίσουμε μέσο των αισθήσεων μας.

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα(το έγραψα και στο υ.γ). Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι όπως φαίνεται βαδίζουμε προς τα εκεί-σε μια ψηφιακή γενιά τηλεσκοπίων.

Ναι τα dob ήταν και είναι νο1 σε πωλήσεις αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι μετά από κάμποσες χρήσεις και αφού έχει φύγει η μαγεία των πρώτων ουαου παρατηρήσεων αρχίζεις να σκέφτεσαι μήπως χρειάζεσαι κάτι λίγο πιο πρακτικό (έστω ένα goto).

Eσύ ο ίδιος σε ένα thread που είχα διαβάσει παλιότερα για αγορά νέου τηλεσκοπίου διαφωνείς στην αγορά του εν λόγω τηλεσκοπίου γιατί γίνεται κουραστικό πολύ (με τον προσανατολισμό όταν θέλεις να ακολουθήσεις στόχο) αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Η τεχνολογία εξελίσεται σε όλους τους τομείς έτσι θα αγγίξει και εδώ κάποια στιγμή τα τηλεσκόπια είτε μας αρέσει είτε όχι. Ψηφιακός ουρανός σε οθόνη προσοφθάλμιου, ύπουλο ναι. Εγώ που είμαι και gadgetakias θα το πάω αλλού...προσοφθάλμιο που να συνδέεται με γυαλιά VR! Άντε γειά

:lol:

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Μου έγραψες το εξής:

«Eσύ ο ίδιος σε ένα thread που είχα διαβάσει παλιότερα για αγορά νέου τηλεσκοπίου διαφωνείς στην αγορά του εν λόγω τηλεσκοπίου γιατί γίνεται κουραστικό πολύ (με τον προσανατολισμό όταν θέλεις να ακολουθήσεις στόχο) αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.»

Αυτό που γράφεις στην μέσα στην παρένθεση με αποπροσανατολίζει λιγάκι διότι δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι σχετικό με τον προσανατολισμό. Όμως για το θέμα της στήριξης, ναι το έχω γράψει πολλές φορές, και όσο αντέχω στο μέλλον θα το ξανά γράφω. Για τηλεσκόπια που μπορεί να τα σήκωσει μέχρι κι η απλή ισημερινή EQ5 (σαν την δική μου) είναι απείρως προτιμότερη λύση από τα DOB. Και αναπτύσσω τα επιχειρήματα μου.

Αυτό όμως, και σαν αυτό πολλά πράγματα που είναι είτε τεχνικές λύσεις είτε αυτοματισμοί, είτε ακόμα και βιντεοαστρονομία, δεν άρει το πνεύμα κάποιας παλιάς και «παρωχημένης» Γαλιλαϊκής εποχής που με διακατέχει, και που εσύ, αν κατάλαβα καλά δεν συμμερίζεσαι, και που προς θεού δεν σε μαλώνω καθόλου για αυτό.

Έτσι λοιπόν το υπ’ αριθμόν ένα, που χαρακτηρίζει την εν λόγο εποχή, είναι η ανάγκη κι η χαρά της ανακάλυψης αυτής καθ’ αυτής της φύσης με τρόπο απλό και κατανοητό.

Σήμερα λοιπόν όλοι έχουμε και χρησιμοποιούμε ηλεκτρονικές συσκευές, την λειτουργία των οποίων απειροελάχιστα έως καθόλου κατανοούμε κι όλη μέρα βλέπουμε τον κόσμο μέσα από την οθόνη του υπολογιστή μας. Επίσης ζούμε σε πόλεις και μακριά από αυτήν. Η ανάγκη λοιπόν για έρθουμε σε επαφή με την φύση είναι μεγάλη. Δέν θέλουμε να βλέπουμε πια ψεύτικα ψηφιακά δάση. Κι αν κάποια στιγμή βρεθούμε σε κάποιο, δεν μας αρκεί μόνο να βρεθούμε σε αυτό. Θέλουμε και να οσφρηστούμε και τον αέρα του. Να μασουλίσουμε μια πευκοβελόνα. Κι όταν νυχτώσει θέλουμε να δούμε ακόμα καλύτερα και τον Νυχτερινό Έναστρο ουρανό που το περιβάλει. Αν έχουμε πρόβλημα με τα μάτια μας σπεύδουμε αμέσως να φορέσουμε τα γυαλιά μας. Κι αν έχουμε μαζί μας κιάλια; Τότε ο πειρασμός είναι πολύ μεγάλος.

Κάτω το μοσχομυρωδάτο γρασίδι, δελεαστικά πικρό στην γεύση, μας καλεί να ξαπλώσουμε επάνω του ανάσκελα, για να μπορούμε χωρίς να κουραζόμαστε, να κρατάμε με τις ώρες τα κιάλια, και να χαθούμε σε ελεύθερες πτήσεις στις βουνοκορφές, τα φαράγγια, τα δάση και τα πελάγη του γαλαξία μας.

Όποιος είχε αυτήν την «αθώα» ιδέα και την έκανε πράξη, κάτω από τις παρούσες συνθήκες, τότε… ας πρόσεχε. Θα πρέπει να είναι πολύ ισχυρός χαρακτήρας ώστε μετά από αυτό, να πειθαρχήσει και να έρθει πίσω στην εποχή που ανήκει. Και ξέρεις γιατί; Γιατί χωρίς να το καταλάβει και κυρίως χωρίς να το θέλει, επιτέλους άφησε ελεύθερο να ανασάνει, το κομμάτι εκείνο του εαυτού του, το οποίο εκ των πραγμάτων είναι αναγκασμένο να ζει στην εξορία. Και αυτό το κομμάτι δεν είναι άλλο, παρά ένα από αυτά τα παιδάκια, που όταν τα καλοκαίρια στήνω το τηλεσκόπιο έξω από το σπίτι μου στο δρόμο για να δω την Σελήνη, μόλις με πάρουν είδηση, παρατούν τα ποδήλατα, τις μπάλες και κυρίως καταχωνιάζουν στις τσέπες τους τα κινητά τηλεφωνάκια με το φέις μπουκ και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, και σπεύδουν να δουν το φεγγάρι από το τηλεσκόπιο. Συνωστίζονται και τρελαίνονται, αρχίζοντας ακατάπαυστα τις ερωτήσεις.

 

«Και γιατί κύριε Γιάννη για να δείτε κι άλλα πράγματα εκτός από το φεγγάρι πηγαίνετε από την Σαρωνίδα που είμαστε στο Σούνιο;» (Σχετικά κοντά).

«Διότι εδώ έχει πολλά φώτα τα οποία σβήνουν τ’ άστρα.»

«Αλήθεια κύριε Γιάννη, από το Σούνιο φαίνεται και το μίλκι γουέη;»

«Φαίνεται!»

«Και το μίλκι γουέη στα Ελληνικά πως λέγεται;»

 

Μετά απ’ όλα αυτά καταλαβαίνεις ότι για εμένα το θέμα του μέλλοντος, που επί τις ουσίας ήταν η προηγούμενη ανάρτηση μου, είναι ξεκάθαρα απαντημένο. Η μοναδική πιθανότητα ύπαρξης του, είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το αν ή όχι θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν αυτά τα παιδάκια. Και κυριολεκτικώς και μεταφορικώς.

Από εδώ και πέρα αν η τεχνολογία, δηλαδή το marketing, κινηθεί προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση, αυτό απλώς ή θα ώθηση κάπως κάποια δυναμική ή θα την καθυστερήσει. Με τίποτα να την ανατρέψει.

Δυστυχώς για την ύπαρξη ή όχι του μέλλοντος, στο οτιδήποτε, ακόμα και στο χόμπι, η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι αποκλειστικά προσωπική ευθύνη του κάθε έναν από εμάς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη συμφωνώ, ίσως παρεξηγήθηκα με την φράση μου "ε τότε να γυρίσουμε στα χρόνια του Γαλιλαίου" δεν ήταν τόσο εύστοχη. Ναι και εμένα μου αρέσει με τα κιάλια μου να βιώνω όλες αυτές τις καταστάσεις που περιέγραψες (εκτός από το να μασάω πευκοβελόνες :D ). Απλά το θέμα της συζήτησης άλλο ήταν στην αρχή και η ουσία χάθηκε από την αρχή κιόλας του thread. Για να κλείσω με την άποψή μου επι της ουσίας, συνοψίζετε σε αυτά τα λόγια του Νίκου.

Τα πάντα αρχίζουν με κάτι μικρό, και συνήθως ακριβό, πριν εδραιωθούν και γίνουν ο κανόνας. Στο μέλλον μπορεί να δεις κι ένα 12" SCT με απλά έναν αισθητήρα στο πίσω μέρος αντί για προσοφθάλμιο, με καλύτερο αιθητήρα με όλα τα παρελκόμενα σε ένα πακέτο σαν αυτό χωρίς κανένα καλώδιο. Αυτό σηματοδοτεί απλά την αρχή. Κανείς δεν είπε πως τα έκανε όλα άχρηστα. Είναι όμως κουτό να το θεωρείς απάτη και χαζομάρα.

Και επειδή ίσως παρεξηγήθηκα και από άλλους ούτε εγώ δεν θα αγόραζα ένα πλήρως ψηφιακό-αυτοματοποιημένο τηλεσκόπιο. Απλά άλλο ήταν το θέμα συζήτησης εξαρχής.

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη λογική αυτή να γυρίσουμε στην αστροπαρατήρηση στα χρόνια του Γαλιλαίου, στην πιο αγνή της μορφή. Ούτε eq6 στηρίξεις ούτε goto ούτε wifi τίποτα αυτοματοποιημένο....εκεί να δεις αίγλη και χαρά όταν καταφέρεις να παρατηρήσεις αντικείμενα στον ουρανό.

Φίλε μου αν δε μπορείς να καταλάβεις αυτή την αίγλη και τη χαρά, λάθος χόμπυ διάλεξες.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην παρεξηγηθούμε δεν ειναι θέμα κόστους. Ούτε τζάμπα δεν θα το ήθελα το συγκεκριμένο. Department store telescope σε hitech περιτύλιγμα! Θα το ξαναπώ για να ξαναρίξω λάδι στη φωτιά: για μένα όποιος δεν μπορεί να πλοηγηθεί στον ουρανό με χάρτη και ερευνητή δεν είναι ερασιτέχνης αστρονόμος. Τελεία και ο μπακλαβάς γωνία όπως λέει και ένα αρχαίο ελληνικό ρητό :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην παρεξηγηθούμε δεν ειναι θέμα κόστους. Ούτε τζάμπα δεν θα το ήθελα το συγκεκριμένο. Department store telescope σε hitech περιτύλιγμα! Θα το ξαναπώ για να ξαναρίξω λάδι στη φωτιά: για μένα όποιος δεν μπορεί να πλοηγηθεί στον ουρανό με χάρτη και ερευνητή δεν είναι ερασιτέχνης αστρονόμος. Τελεία και ο μπακλαβάς γωνία όπως λέει και ένα αρχαίο ελληνικό ρητό :cheesy:

 

Έχεις χάσει όλη την ουσία! Καταλάβαμε πως δεν το γουστάρεις αλλά η ουσία δεν είναι ούτε στην τιμή του, ούτε στο αν σ' αρέσει ή όχι. Η ουσία είναι η επέλαση των νέων πραγμάτων (μην σε νοιάζει πάντως, τζάμπα δεν δίνει κανείς τίποτα) και αυτό είναι κάτι που μόνο να το σταματήσεις δεν μπορείς.

Το μέλλον, είτε σ' αρέσει είτε όχι, θα είναι ολοκληρωμένα και πλήρως αυτοματοποιημένα τηλεσκόπια. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα είναι αναβαθμίσιμα. Ίσα-ίσα θα είναι λύσεις που θα βγάζουν πολύ από το know-how από τη μέση και θ' απλοποιούν τα πράγματα κατά πολύ.

Όσο για το ερασιτέχνης αστρονόμος, όλοι από κάπου αρχίζουν. Θα είχες πρόβλημα αν το τηλεσκόπιό σου μπορούσε να σου μάθει κανά δυο πράγματα; Που κολλάς;

Επίσης, άλλη μια τάση των καιρών είναι το collaborative astronomy, μέσω δικτύου τηλεσκοπίων ανά τον κόσμο (δεν μιλώ για το συγκεκριμένο). Μήπως το θεωρείς χαζομάρα και αυτό;

 

Μου θυμίζεις πολύ τη φάση με τα GPS. Παλιότερα είχαμε βιβλία-χάρτες για να πας κάπου μέσα στη πόλη και τώρα έχουμε το GPS που μας λέει πως να πάμε και κάνει και πολύ καλή δουλειά μάλιστα. Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος μας παραπάνω, ψαράς ο ένας, ψαράς και ο άλλος.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι στην πρωτοπορία στο βίντεο/ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία που ακόμα είναι στα σπάργανα. Αυτό το "τηλεσκόπιο" δεν είναι το μέλλον είναι το μέλλον του αλήστου μνήμης departure store telescope με στοχο την εξαπάτηση άλλου είδους. Το 1000χ μεγέθυνση εγινε 1000 φορές ισχυρότερο από κλασσικό τηλεσκόπιο. Το πότε συγκρίνεται η ισχύς των τηλεσκοπίων που στο ενα λαμβάνεις υπόψιν την οπτική παρατήρηση και στο άλλο την κάμερα αδυνατώ να το καταλάβω. Το ολοκληρωμένα και πλήρως αυτοματοποιημένα τηλεσκόπια σε αστεροσκοπεία μπορεί να είναι αλλά θα υπάρχουν και ερασιτέχνες που αντί για τρεις ίντσες και καμερα θα θελουν 12 ίντσες και προσοφθάλμιο η που το τρίιντσο που πήραν θέλουν να μπορουν να δουν τον Δία ή τον Κρόνο σαν δίσκους αντί για λαμπρά αστεράκια ή που αν θέλουν κάμερα θα χτίζουν το σύστημά τους αντί να παιρνουν οτι χαζογκάτζετ βγάζει η αγορά (το τελευταίο δεν ισχύει μονο για τηλεσκόπια). Να μου μάθει πράγματα το τηλεσκόπιο; Σαν τι να μου μάθει δηλαδή; Απλά βλέπω τα λιγα στοιχεία που γραφει στο χειριστήριο για κάθε αντικείμενο. Αμα θέλω περισσότερα το συνδέω στον υπολογιστή με ένα καλώδιο που η όλη διαδικασια μου παιρνει ενα κλικ αφού καλιμπράρω το goto. Το παιχνιδάκι θα απογοητευσει κόσμο που θα κάνει το λάθος να το πάρει. Όσο για το know how αυτό δεν το γλυτώνεις. Με το goto και τους υπολογιστές λύθηκαν κάποια θέματα προέκυψαν άλλα άλλου είδους. Έτσι είναι με όλα τα πράγματα η πρόοδος λύνει κάποια ζητήματα προκαλεί άλλα διαφορετικού είδους. Την υπεράσπισή σου σε αυτό το γκατζετάκι και το θαυμασμό που δείχνεις ομολογουμένως δεν τον αντιλαμβάνομαι. Τέλος η collaborative astronomy υπάρχει ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ σαν ALPO, AAVSO, BAA κλπ οργανισμοί που συλλέγουν και επεξεργάζονται παρατηρήσεις από την εποχή της αλληλογραφίας σε χαρτί και δεν περίμενε την απάτη του παιχνιδιού αυτού για να ξεκινήσει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι στην πρωτοπορία στο βίντεο/ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία που ακόμα είναι στα σπάργανα. Αυτό το "τηλεσκόπιο" δεν είναι το μέλλον είναι το μέλλον του αλήστου μνήμης departure store telescope με στοχο την εξαπάτηση άλλου είδους. Το 1000χ μεγέθυνση εγινε 1000 φορές ισχυρότερο από κλασσικό τηλεσκόπιο. Το πότε συγκρίνεται η ισχύς των τηλεσκοπίων που στο ενα λαμβάνεις υπόψιν την οπτική παρατήρηση και στο άλλο την κάμερα αδυνατώ να το καταλάβω. Το ολοκληρωμένα και πλήρως αυτοματοποιημένα τηλεσκόπια σε αστεροσκοπεία μπορεί να είναι αλλά θα υπάρχουν και ερασιτέχνες που αντί για τρεις ίντσες και καμερα θα θελουν 12 ίντσες και προσοφθάλμιο η που το τρίιντσο που πήραν θέλουν να μπορουν να δουν τον Δία ή τον Κρόνο σαν δίσκους αντί για λαμπρά αστεράκια ή που αν θέλουν κάμερα θα χτίζουν το σύστημά τους αντί να παιρνουν οτι χαζογκάτζετ βγάζει η αγορά (το τελευταίο δεν ισχύει μονο για τηλεσκόπια). Να μου μάθει πράγματα το τηλεσκόπιο; Σαν τι να μου μάθει δηλαδή; Απλά βλέπω τα λιγα στοιχεία που γραφει στο χειριστήριο για κάθε αντικείμενο. Αμα θέλω περισσότερα το συνδέω στον υπολογιστή με ένα καλώδιο που η όλη διαδικασια μου παιρνει ενα κλικ αφού καλιμπράρω το goto. Το παιχνιδάκι θα απογοητευσει κόσμο που θα κάνει το λάθος να το πάρει. Όσο για το know how αυτό δεν το γλυτώνεις. Με το goto και τους υπολογιστές λύθηκαν κάποια θέματα προέκυψαν άλλα άλλου είδους. Έτσι είναι με όλα τα πράγματα η πρόοδος λύνει κάποια ζητήματα προκαλεί άλλα διαφορετικού είδους. Την υπεράσπισή σου σε αυτό το γκατζετάκι και το θαυμασμό που δείχνεις ομολογουμένως δεν τον αντιλαμβάνομαι. Τέλος η collaborative astronomy υπάρχει ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ σαν ALPO, AAVSO, BAA κλπ οργανισμοί που συλλέγουν και επεξεργάζονται παρατηρήσεις από την εποχή της αλληλογραφίας σε χαρτί και δεν περίμενε την απάτη του παιχνιδιού αυτού για να ξεκινήσει.

 

Ξέφυγες τόσο που...! Όσο για τον δικό σου τον εξοπλισμό, στο κομμάτι της φορητότητας παίρνει 2 με άριστα το 100! Για να πας παραπέρα για μια απλή παρατήρηση πρέπει να κουβαλήσεις όλο σου το βιος.

Άστο καλύτερα γιατί δεν αξίζει πλέον το κόπο η κουβέντα! Εμπέδωσα 100% πάντως πως δεν το γουστάρεις. Μην το κοπανάς όμως συνέχεια γιατί καταντά μονόλογος!

 

(Btw, εγώ για πρώτη φορά είδα τον Δία σε ένα 100άρι διοπτρικό! Αυτό με κόλλησε στην αστρονομία, άσε το κόμπλεξ με τις πολλές ίντσες! Δεν χρειάζεσαι 12άρι για το χόμπι)

 

(Btw #2: Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά!)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θέλω κάτι πιο φορητό έχω το ETX που το στηνω σε λεπτά, η κάμερα στην τιβί και έτοιμος να τρέξω. Ούτε υπολογιστής ούτε τίποτα. Αν η παρατήρηση θέλεις να είναι ποιοτική θέλεις και το καλό τηλεσκόπιο και την καλή στήριξη και την καλή κάμερα. Τα περι κολλήματος με τις ίντσες επίσης δεν το καταλαβα. Αμα εσύ ειδες τον Δια σε κατοστάρι διοπτρικό εγώ είδα τη Σελήνη σε 60ρι διοπτρικό ε και; Πάντως αν έβλεπες το Δια με το συγκεκριμένο γκατζετ σαν αστεράκι δεν νομίζω να ασχολιόσουν. Αν κάποιος το παρατράβηξε δεν είμαι εγώ αλλά εσυ που μονοτονα υπερασπίζεσαι αυτήν την κοροιδία που παιζει στα ορια της απάτης. ΥΓ το "collaborative astronomy" με έκανε και γέλασα πάντως σαν axis collaborators μου ακούστηκε.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θέλω κάτι πιο φορητό έχω το ETX που το στηνω σε λεπτά. Αμα η παρατήρηση θέλεις να ειναι ποιοτική θέλεις και το καλό τηλεσκόπιο και την καλή στήριξη και την καλή κάμερα. Τα περι κολλήματος με τις ίντσες επίσης δεν το καταλαβα. Αμα εσύ ειδες τον Δια σε κατοστάρι διοπτρικό εγώ είδα τη Σελήνη σε 60ρι διοπτρικό ε και; Πάντως αν έβλεπες το Δια με το συγκεκριμένο γκατζετ σαν αστεράκι δεν νομίζω να ασχολιόσουν. Αν κάποιος το παρατράβηξε δεν είμαι εγώ αλλά εσυ που μονοτονα υπερασπίζεσαι αυτήν την κοροιδία που παιζει στα ορια της απάτης.

 

Έτσι όπως τα λες είναι σαν να βαπτίζεις απάτη ότι είναι πολύ ακριβό για τα γούστα σου.

Κι εγώ έχω το ΕΤΧ (90 και 125). Άμα φρικάρει το Autostar τι θα κάνεις; Πόσο ακριβό είναι να το αντικαταστήσεις, πόσο ακριβές είναι σαν go-to, έβγαλες καμιά φωτο 30+ λεπτών με αυτό, ένας που για πρώτη φορά βλέπει μέσα από τηλεσκόπιο τον αμυδρό πυρήνα της Ανδρομέδας θα σου πει το ΕΤΧ τι είναι, πού είναι αυτό που κοιτάς;

Για απλές παρατηρήσεις η στήριξή του είναι μια χαρά. Θα μου πεις τρία χιλιάρικα για απλές παρατηρήσεις; Σίγουρα είναι πολλά, αλλά είναι η καλύτερη εμπειρία που μπορεί να έχει ένας τελείως αρχάριος με τη πρώτη right out of the box!

Αυτό δείχνει το δρόμο για τα μελλοντικά ολοκληρωμένα τηλεσκόπια. Θα τα έχουν όλα, θα συμφέρουν και θα κάνουν περισσότερα απ' ότι ο δικός σου εξοπλισμός και όλα χωρίς το μπέρδεμα με τα καλώδια και τις συνδέσεις του δικού σου. Κολλάς στις ίντσες, αλλά αποκλείεις στο μέλλον να βγει κάτι μεγαλύτερο; Η κάμερα, θα μπορεί και αυτή ν' αντικατασταθεί. Για παραπέρα αναβάθμιση όσο υπάρχει τώρα η μανία πολλών με πολλά και μάλιστα μεγάλα τηλεσκόπια, έτσι θα υπάρχει και τότε για μεγαλύτερα, καλύτερα κλπ.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θέλεις φωτο 30 λεπτών δεν παίρνεις ουτε etx ούτε το παιχνιδάκι. Κάθε πράγμα ειναι για την δουλειά που φτιάχτηκε. Φαντάσου τον αρχάριο να σου πει βάλε εκεινο το λαμπερό να το δούμε (Δία) τι θα δει; τίποτα άντε τους 4 δορυφόρους του. Απορώ και πως ευθυγραμμίζεται το συγκεκριμένο, πως αφαιρείται το κάτοπτρο για καθάρισμα αν χρειαστεί, τι θερμικό φορτίο κουβαλάει η ενσωματωμένη μπαταρία και αν αλλάζει. Στο etx άμα τα φτύσει το autostar μια βόλτα στο ίντερνετ και με ένα κλικ αγόρασες άλλο καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Σε κάθε χόμπυ σοβαρό χρειάζεται η ενασχόληση και η μελέτη. Όποιος θέλει out of the box καλύτερα τηλεόραση ή σερφάρισμα στο ίντερνετ αντι να ξενυχτάει. Ηλεκτρονικές εικόνες έχουν βγάλει άπειρες άλλοι πριν από αυτόν. Δεν χαρακτηρίζω απάτη ούτε τα Questar, ούτε τα Rolex ούτε τις Leica παρότι είναι πολύ ακριβά για τα γούστα μου και για την τσέπη μου. Είναι ποιότητα που την πληρώνεις εφόσον τη θέλεις και διαθέτεις τα χρήματα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θέλεις φωτο 30 λεπτών δεν παίρνεις ουτε etx ούτε το παιχνιδάκι. Κάθε πράγμα ειναι για την δουλειά που φτιάχτηκε. Φαντάσου τον αρχάριο να σου πει βάλε εκεινο το λαμπερό να το δούμε (Δία) τι θα δει; τίποτα άντε τους 4 δορυφόρους του. Απορώ και πως ευθυγραμμίζεται το συγκεκριμένο, πως αφαιρείται το κάτοπτρο για καθάρισμα αν χρειαστεί, τι θερμικό φορτίο κουβαλάει η ενσωματωμένη μπαταρία και αν αλλάζει. Στο etx άμα τα φτύσει το autostar μια βόλτα στο ίντερνετ και με ένα κλικ αγόρασες άλλο καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Σε κάθε χόμπυ σοβαρό χρειάζεται η ενασχόληση και η μελέτη. Όποιος θέλει out of the box καλύτερα τηλεόραση ή σερφάρισμα στο ίντερνετ αντι να ξενυχτάει. Ηλεκτρονικές εικόνες έχουν βγάλει άπειρες άλλοι πριν από αυτόν. Δεν χαρακτηρίζω απάτη ούτε τα Questar, ούτε τα Rolex ούτε τις Leica παρότι είναι πολύ ακριβά για τα γούστα μου και για την τσέπη μου. Είναι ποιότητα που την πληρώνεις εφόσον τη θέλεις και διαθέτεις τα χρήματα.

 

Αλήθεια τι ορίζεις σαν σοβαρό χόμπυ; Άνετα μπορώ με τη δική σου ιδέα να βγάλω και τον δικό σου εξοπλισμό παιχνιδάκι.

Δεν μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τίποτα για αυτό το ακριβό παιχνίδι και μάλλον γι' αυτό λες ότι να ναι.

Έχεις δει πόσο κάνει ένα Autostar; Δεν είναι και τζάμπα. Είναι το ίδιο εύκολο με το κινητό;

Εκείνο το παιχνιδάκι κάνει stacking αυτόματα, έχει γρήγορο plate solving, και αν το βάλεις πάνω σε στιβαρότερο τρίποδο, μπορείς να το αφήσεις να σου κάνει stacking όλη τη νύχτα.

Είπαμε καλό το ΕΤΧ, αλλά μην το παρατραβάμε. Επίσης κατέβασε το εγχειρίδιο του unistellar για να δεις πως το καθαρίζεις/συντηρεις σαν κάθε άλλο τηλεσκόπιο.

 

Αποφεύγεις την ουσία της κουβέντας και επιμένεις σε απλές και αφελείς συγκρίσεις.

Σου κάνω πάλι την ερώτηση. Πως φαντάζεσαι το μέλλον στην ερασιτεχνική αστρονομία;

 

 

Και μιας και τ' ανέφερες:

 

Ηλεκτρονικές εικόνες έχουν βγάλει άπειρες άλλοι πριν από αυτόν.

 

Αυτό ισχύει για όλους, συμπεριλαμβανομένου κι εσένα...

 

Δεν χαρακτηρίζω απάτη ούτε τα Questar, ούτε τα Rolex ούτε τις Leica παρότι είναι πολύ ακριβά για τα γούστα μου και για την τσέπη μου. Είναι ποιότητα που την πληρώνεις εφόσον τη θέλεις και διαθέτεις τα χρήματα.

 

Ναι σαι καλά! Μ' έκανες και γέλασα! Επειδή ασχολούμαι δεκαετίες με τη φωτογραφία και στα χέρια μου έχω από zorki, μέχρι rolleiflex και leica, άστο καλύτερα, γιατί στο θέμα τιμής/ποιότητας ειδικά στις leica (και τους φακούς της) πέρασε η φάση σε επίπεδα ψώνιου. (Rolex πάντως δεν είχα ποτέ :) )

 

Τα Questar έχουν πλέον μόνο συλλεκτική αξία. Μην μου πεις πως αξίζει να δώσεις 3 χιλιάρικα για την ποιότητά του.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σοβαρό χόμπυ είναι το χόμπυ που ασχολείσαι και μελετάς ψάχνοντας πάνω από την επιφάνεια. Το κανει stacking αυτοματα και γρήγορο plate solving το κάνει κάθε λάπτοπ που όλοι έχουν σήμερα. Το field derotator που εχεις αναφέρει παραπάνω δεν υπάρχει στο παιχνίδι αυτό το software υποτιθεται το κάνει και σιγά το επίτευγμα το κάνει το sharpcap καλύτερα από αυτό. Επίσης το λάπτοπ θα δίνει και καλύτερες εικόνες από τον ψευδοπροσοφθάλμιο του παιχνιδιού ή από το κινητό. Μιλώντας γενικώς περί βάσεων goto δεν χρειάζεσαι πια χειριστήριο σε καμία σχεδόν. Ενα κουτί για χειρισμό με bluetooth το βρίσκεις στα 50 ευρώ, για wifi υπάρχει νημα που τρέχει εδώ στο astrovox για να το φτιάξεις με κάτω από 10 ευρώ αν δεν θέλεις να δώσεις το 50ρικο. Στιβαρότερο τρίποδο από αυτό μοιάζει να έχουν και τηλεσκόπια των 100 ευρώ. Τα περί ηλεκτρονικών εικόνων έχουν να κάνουν αν το μόνο που κάνει το τηλεσκόπιό σου είναι αυτό και τίποτα άλλο. Ουσιαστικό δεν είναι τηλεσκόπιο καν. Είναι κάμερα. Όπως οι schmidt κάμερες έπαιρναν μόνο φιλμ και δεν είχαν προσοφθάλμιους κάτι ανάλογο είναι και αυτό. Ούτε προσοφθάλμιος ούτε αλλαγή μεγεθύνσεων ούτε τίποτα. Επειδή ρωτας για το μέλλον και το μέλλον σαν την Πυθία οχι δεν θα ειναι τέτοια γκάτζετ. Αν πουλιόνταν πακέτο η κάμερα με το software θα έλεγα πως ναι έχει κάτι να προσφέρει και αυτό θα γίνεται στο μέλλον ζωντανή θέαση με πιο φιλικό software σε πραγματικά τηλεσκόπια. Τωρα για τις φωτογραφικές εχω Kiev, Nikon., Rollei όχι Leica δεν έχω και όντως έχει φτάσει να είναι status symbol όπως και το Rolex για το "συλλεκτικό" Questar δουλεύουν πολλά ακόμα στο πεδίο από την δεκαετία του 50 δηλαδή 60+ χρόνια πριν σε 60 χρόνια από τώρα αναρωτιέμαι σε ποιο σκουπιδότοπο θα βρίσκονται τα σημερινά Unistellar (πολύ πιο γρήγορα θα βρίσκονται αλλά τέλος πάντων).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κολλάς στη τιμή και δεν λες σχεδόν τίποτα επι της ουσίας. Στο μέλλον θα δεις πολλά ολοκληρωμένα τηλεσκόπια και σε προσιτές τιμές. Το Unistellar είναι η πρώτη προσπάθεια. Ατυχής μεν λόγω κόστους προφανώς, αλλά είναι η αρχή.

Αν θα έχουν πέραση, θα δείξει, είναι ακόμα νωρίς.

 

Άστο με το Questar γιατί πλέον είναι αντικείμενο για συλλέκτες ή για χρήση από αστρο-ψώνια! Υπάρχουν πλέον τηλεσκόπια με πολύ μικρότερο κόστος και καλύτερα από κάθε άποψη.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

my 2 cents

 

Αυτού του είδους η ''καινοτόμος'' κατασκευή είναι πολύ ακριβή για έναν που θέλει μπει στον χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας και η όλη προώθηση του δείχνει να στοχεύει σε άτομα τα οποία έχουν διάθεση απλά να πετάξουν τα λεφτά τους και μόνο υπερτιμημένη gadgeτια δείχνει το οποίο μπορεί να καταλήξει σαν ένα prop.

 

Αναφέρθηκε ότι στο μέλλον μπορεί να υπάρξουν Modular τέτοια τηλεσκοπία, αυτό το πράγμα ήδη υπάρχει μιας και όλοι μας ''παντρεύουμε'' τηλεσκόπια με βάση, κάμερα, mini pc και λοιπά αξεσουάρ, το μόνο που προσφέρουν αυτού του είδους τα τηλεσκόπια είναι η μη ύπαρξη των καλωδίων με τα οποία παλεύουν οι αστροφωτογράφοι αλλά και πάλι με σωστή διαχείριση καλωδίων αυτό το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίζεται. Βέβαια το κόστος αυτό για κάποιον που θα κάνει σοβαρή αστροφωτογραφία μπορεί άνετα να είναι μεγαλύτερο από αυτά τα πακέτα

 

Ακόμα και για outreach καταστάσεις αυτό το setup είναι πολύ ακριβό μιας και με τέτοιου είδους τηλεσκόπιο και μια webcam ή μια κατάλληλη κάμερα για βιντεοαστρονομία μπορείς να έχεις πολύ ανώτερα αποτελέσματα με μικρότερο κόστος. Τέλος για το collaborate astronomy αυτά τα τηλεσκόπια δεν μπορούν να προσφέρουν σοβαρά δεδομένα και κυρίως από περιοχές με φωτορύπανση.

 

Η προβολή σε προσοφθάλμιο είναι μια παράξενη κατάσταση μιας και με αυτό τον τρόπο απλά ξεγελάς τον άλλον ότι βλέπει μέσα από ένα τηλεσκόπιο και μπορεί κάνεις να πάρει λάθος εντύπωση για το πως βλέπει το μάτι τα αντικείμενα το νυκτερινού ουρανού ενω πολύ άνετα θα μπορούσε να στέλνει την εικόνα σε ένα tablet ή κινητό και να μην έχεις καν προσοφθάλμιο κάτι το οποίο εφαρμόζουμε πια στην αστροφωτογραφια με το remote pc που κάνουμε μέσω tablet

 

Είναι μια ενδιαφέρουσα και ρομαντική ιδέα και θα ήταν η ιδανική λύση για όλους που ασχολούμαστε με αυτό το χόμπι να έχουμε έναν σωλήνα με ενσωματωμένη κάμερα, mini pc κτλ. αλλά στην πράξη η φύση και η τεχνολογία μας περιορίζει και γι' αυτό υπάρχει τέτοια ποικιλία εξοπλισμού και λύσεων.

 

θα ήθελα να παραθέσω και δυο βιντεακια που σχετικά με αυτά τα τηλεσκόπια (αν και αυτό το λινκ υπάρχει ήδη)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης