Jump to content

προσοφθαλμιοι και barlow για dobsonian 6 f8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως καταλαβενεται ειμαι αρχαριος πηρα πριν λιγες μερες ενα dobsonian 6 και θα ηθελα να μου προτεινετε καποιους value for money προσοφθαλμιους και barlow με ενδιαφερει για πλανητικη παρατηρηση προτιστως αλλα και για deep sky ευκολους στοχους ευχαριστω προκαταβολικα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλή αρχή στις παρατηρήσεις!

Το τηλεσκόπιό σου αν είναι το SW Dob 6" (150/1200),έχει πολύ καλή οπτική απόδοση για τη διάμετρό του!

Ένας φακός με πολύ καλή οπτική απόδοση,ευρύ πεδίο,ποιότητα κατασκευής και value for money,είναι ο Baader zoom Hyperion Mark IV, 8-24mm,με τον ταιριαστό του Baader barlow for Hyperion zoom 2.25x.

Θα σε καλύψει στις περισσότερες ανάγκες σου για πολλά χρόνια!

Φυσικά με την πάροδο του χρόνου και την εμπειρία που θα αποκτήσεις,θα δεις τί χρειάζεσαι σαν πιο εξειδικευμένους φακούς.

Πέρα απο τον zoom θα χρειαστείς σε πρώτη φάση για πιο εύκολη και αποτελεσματική αναζήτηση στόχων,έναν ευρυγώνιο φακό μεγάλης εστιακής απόστασης,30-32mm,για να πάρεις μεγάλα οπτικά πεδία.

Ένας καλός φακός που θα συνεργαστεί καλά και με μελλοντικά γρήγορα τηλεσκόπια που ίσως πάρεις,είναι ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,με φαινόμενο πεδίο 72ο.

Ή και κάποιον άλλον φακό 30-32mm με πάνω απο 70ο πεδίο A.F.O.V.

Αν κάνεις μια τέτοια μαζική αγορά,μπορείς να ζητήσεις και καλύτερη συνολική τιμή!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για την άμεση απάντηση το skywatcher πήρα ναι έκανα εχτες την πρώτη μου παρατήρηση σε πλανήτες μέσα από Αθήνα και χωρίς καλό seeing είδα τον Κρόνο και τον Δία Άρη και σελήνη προσπάθησα να βρω και τον albireo αλλά δεν τα κατάφερα δεν έβλεπα τίποτα για να μπορέσω να στοχεύσω αλλά στους πλανήτες πήρα πολύ καλές εικόνες και πραγματικά το χάρηκα θα προσπαθήσω σιγά σιγά να μαζέψω λευτα και να πάρω και τον προσοφθαλμιο με τον barlow που μου προτείνες (αν και σε αυτό το μπάτζετ περνεις καινούριο dob 8) :D αλλά χαλαλι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τους ποιοτικούς φακούς τους αγοράζεις και με την προοπτική να τους χρησιμοποιήσεις και αργότερα,όταν θα πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Ο ποιοτικός zoom σε γλυτώνει και απο συλλογή διάφορων φακών που μπορεί να μην σου κάνουν,ή να έχουν-αν είναι φθηνοί-κακή ποιότητα.

Δεν θα μετανιώσεις πάντως για την αγορά του συγκεκριμένου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα συμφωνω να πάρεις κάτι καλό και να το ευχαριστηθείς ειναι το ζητούμενο γι'αυτό ήθελα τις συμβουλές από το forum και ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς γιατί σίγουρα θα χαλαγαμε τα διπλά λευτα σε λάθος αγορες θα κάνω λίγο υπομονή και θα τα παρω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου έχει εστιακό λόγο =8 , είναι δηλαδή "αργό" και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φτηνά προσοφθάλμια .

Υπάρχουν 2 τάσεις οσον αφορά την αγορά προσοφθαλμίων:

 

1η Παίρνεις εναν ζουμ που έχει 4-5 μεγεθυνσεις , είναι χρηστικός , εύκολος αλλά είναι λίγο βαρύς και επειδή έχει πολλά οπτικά στοιχεία χάνεις λιγάκι σε οξύτητα.

 

2η Παίρνεις 4 βασικά προσοφθάλμια. Το πιο βασικό είναι το προσοφθάλμιο με εστιακή απόσταση όσο το διπλάσιο του εστιακού λόγου του τηλεσκοπίου δηλαδη 2Χ8=16. Αρά θέλεις εναν 15-16mm ως βασικό , έναν 30mm για εξευρεση στόχων , έναν 9-10mm για πιο αμυδρούς στόχους κι έναν ορθοσκοπικο 6mm για πλανήτες.

 

προτείνω τη 2η τάση και τους παρακάτω φακούς

 

https://www.planitario.gr/baader-planetarium-classic-ortho-6-mm-o-31-8mm-ba-2954106.html

 

https://www.planitario.gr/ultrawide-9mm-o31-8mm.html

 

https://www.planitario.gr/prosofthalmio-super-wide-angle-15mm.html

 

https://www.planitario.gr/sp-super-plossl-32mm-o-31-8mm.html

 

 

Εαν έχεις τον 25αρη του τηλεσκοπίου μπορείς να μην πάρεις τον 32αρη.

Καλό ψάξιμο

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση Όντως το έχω δει και σε πιο παλιά ποστ ότι σε f8 έχεις πολύ μικρή κεντρική παρεμποδισει πολύ καλό κοντραστ και πολύ καλά αστρικά ειδωλα και γιαυτο μπορείς να βάλεις και πιο φτηνούς προσοφθαλμιους και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και αυτός ήταν και ένας λόγος που διάλεξα το dob 6 (είναι και δύσκολες εποχες) barlow δεν θα χρειαστεί να πάρω ; Αν ναι έχεις να προτείνεις κάτι ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ακούτε τον από πάνω (homo)Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει.

Είχα και εγώ το dob6 f8. Βaader 6 δοκιμασμένο από εμένα(τέλειο)

Και προσοφθάλμιο 15 λειτουργεί τέλεια στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο(επίσης δοκιμασμένο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση Όντως το έχω δει και σε πιο παλιά ποστ ότι σε f8 έχεις πολύ μικρή κεντρική παρεμποδισει πολύ καλό κοντραστ και πολύ καλά αστρικά ειδωλα και γιαυτο μπορείς να βάλεις και πιο φτηνούς προσοφθαλμιους και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και αυτός ήταν και ένας λόγος που διάλεξα το dob 6 (είναι και δύσκολες εποχες) barlow δεν θα χρειαστεί να πάρω ; Αν ναι έχεις να προτείνεις κάτι ;

 

Νομίζω πως με αυτούς τους 4 φακούς δε θα χρειαστείς barlow. Δε χρειάζονται επιπλέον μεγεθύνσεις.

 

Να πω επίσης πως οι φακοί που σου προτείνω αλλά και ο zoom έχουν δοκιμαστεί όλοι σε πιο γρήγορο τηλεσκόπιο f=5 χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Ένας αποτρεπτικός παράγοντας είναι ότι ο zoom είναι βαρύς και ειδικά στα ντομπσόνιαν τηλεσκόπια σε στόχους που βρίσκονται λίγο πάνω απ τον ορίζοντα βαραίνουν το τηλεσκόπιο και το κάνουν να γέρνει.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τον zoom είναι ότι στο πολύ κρύο το γράσο που έχει σκληραίνει και κάνει την εναλλαγή μεγεθύνσεων όχι τόσο ευκολη διαδικασία .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου έχει εστιακό λόγο =8 , είναι δηλαδή "αργό" και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φτηνά προσοφθάλμια .

Υπάρχουν 2 τάσεις οσον αφορά την αγορά προσοφθαλμίων:

 

1η Παίρνεις εναν ζουμ που έχει 4-5 μεγεθυνσεις , είναι χρηστικός , εύκολος αλλά είναι λίγο βαρύς και επειδή έχει πολλά οπτικά στοιχεία χάνεις λιγάκι σε οξύτητα.

Θανάση δεν θα συμφωνήσω σε όσα λες για τον συγκεκριμένο zoom (Baader Hyperion Mark IV, 8-24mm)!

Δεν έχει 4-5 μεγεθύνσεις,αλλά πολλές.

Δεν είναι βαρύς.Ο προκάτοχός του Mark III ήταν βαρύς και με σφιχτό click-stop.Αυτός όχι!

Η οπτική του συμπεριφορά είναι πολύ καλή,και η ενδεχόμενη απώλεια οξύτητας με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο-μικρής διαμέτρου-είναι μη αντιληπτή στις περισσότερες παρατηρήσεις που θα κάνει!

Προφανώς αναφέρεσαι σε zoom παλαιότερων εποχών που είχαν αρκετά προβλήματα...

Τον συγκεκριμένο τον χρησιμοποιώ,έχοντας και άλλους πολύ ποιοτικούς φακούς και είμαι πολύ ευχαριστημένος,όπως και όλοι όσοι τον κατέχουν.

Άλλωστε όταν επενδύεις σε καλό φακό,το κάνεις και με την προοπτική να χρησιμοποιηθεί και αργότερα με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα με τους φθηνούς φακούς,είναι οτι πλέον στην αγορά κυκλοφορούν με το ίδιο όνομα και χαρακτηριστικά φακοί με ακόμα κατώτερα οπτικά (απο τους "γνήσιους") στην ίδια τιμή και όχι μόνο στα ιντερνετικά κινεζομάγαζα...

Δεν υπάρχει δηλ.εγγύηση σταθερής ποιότητας σε φθηνούς φακούς και κιάλια μαζικής παραγωγής.

Άλλαξαν οι εποχές δυστυχώς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο σου έχει εστιακό λόγο =8 , είναι δηλαδή "αργό" και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και φτηνά προσοφθάλμια .

Υπάρχουν 2 τάσεις οσον αφορά την αγορά προσοφθαλμίων:

 

1η Παίρνεις εναν ζουμ που έχει 4-5 μεγεθυνσεις , είναι χρηστικός , εύκολος αλλά είναι λίγο βαρύς και επειδή έχει πολλά οπτικά στοιχεία χάνεις λιγάκι σε οξύτητα.

Θανάση δεν θα συμφωνήσω σε όσα λες για τον συγκεκριμένο zoom (Baader Hyperion Mark IV, 8-24mm)!

Δεν έχει 4-5 μεγεθύνσεις,αλλά πολλές.

Δεν είναι βαρύς.Ο προκάτοχός του Mark III ήταν βαρύς και με σφιχτό click-stop.Αυτός όχι!

Η οπτική του συμπεριφορά είναι πολύ καλή,και η ενδεχόμενη απώλεια οξύτητας με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο-μικρής διαμέτρου-είναι μη αντιληπτή στις περισσότερες παρατηρήσεις που θα κάνει!

Προφανώς αναφέρεσαι σε zoom παλαιότερων εποχών που είχαν αρκετά προβλήματα...

....................

Φιλικά-Κώστας

 

Ναι, Κώστα, έχεις δίκιο. Οι παλιοί ζουμ είχανε κάποια θεματάκια . Για τον Mark IV δεν έχω άποψη.

Η άποψη μου είναι πως όταν χρησιμοποιείς ξεχωριστούς φακούς εξοικειώνεσαι με έννοιες όπως , eye relief , φαινόμενο πεδίο , κόρη εξόδου. Μπορείς να επενδύσεις σε ξεχωριστές μεγεθύνσεις να μεταπωλείς κάποιους , να διαμορφώσεις ένα βαλιτσάκι προσοφθαλμίων ..... Ο ζουμ είναι ευχρηστία οι ξεχωριστοί φακοί είναι ιεροτελεστία... :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση θα συμφωνήσω σε ό,τι είπες!

Έτσι ξεκίνησα και εγώ με plossl άριστης ποιότητας και μου άρεσε και η διαδικασία της εκτίμησης των διαφορετικών μεγεθύνσεων...ιεροτελεστία όπως είπες!! :-({|=

Και συνιστούσα τη σειρά Celestron plossl+barlow 2x στο κιτ που έχω και έχουν εξαιρετική οπτική και μηχανική ποιότητα!Μιλάω για το original κιτ παρτίδα του 2010...

Και σαν δεύτερη επιλογή τον συγκεκριμένο zoom για όσους ήθελαν πιο πολύ παρατήρηση DSO,που ήταν και 70€ περίπου ακριβότερο σετ.

Αλλά πριν λίγο καιρό διαπίστωσα οτι κυκλοφορούν και κιτ με τα ίδια χαρακτηριστικά και όνομα,αλλά και μεμονωμένοι plossl και barlows,με σαφώς κατώτερη οπτική ποιότητα και επιστρώσεις που σε μερικές περιπτώσεις φεύγουν...με απλό καθάρισμα!

Οπότε ψάχνοντας είδα οτι αυτό συμβαίνει γενικά σε οπτικά μαζικής παραγωγής,δηλ.όχι μόνο έχουν κατασκευαστικές ατέλειες αλλά "κάποια" και κατώτερο οπτικό γυαλί και επιστρώσεις...

Σε επώνυμα κιάλια μάλιστα της ίδια εταιρίας,πολύ δημοφιλή,σε κάποια υπήρχε απλή επίστρωση,σε άλλα πολλαπλές (πραγματικές-όχι χρωστικές).

Γι'αυτό "μαζεύτηκα" και συστήνω πια προϊόντα που δεν έχουν-ακόμα τουλάχιστον-παρατηρηθεί ανάλογα φαινόμενα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποφασισα τελικά να πάρω διαφορετικά προσοφθάλμια και να παίξω με μεγενθυσεις χωρίς barlow Παραγγειλα για αρχή τον baader 6mm classic ortho και από τον άλλο μήνα πάω για τον 15mm auriga super wide angle σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας Κώστα τον hyperion σίγουρα θα τον έχω στα υπόψιν για μελλοντική αγορά... στα 32mm θα μπορούσα αντί για τον skywatcher να πάρω και τον baader 32mm classic ortho ? Είναι στο ίδιο επιπεδο ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου με τις μεγεθύνσεις μπορείς να παίξεις και με τον ζούμ,και μάλιστα με πολύ περισσότερες,απο ό,τι με 3 σταθερούς!Το click-stop σου υπενθυμίζει την αλλαγή κάποιων κρίσιμων εστιακών.Απλώς δεν έχεις την ιεροτελεστία της αλλαγής που έχεις με τους σταθερούς...

Οι 3 φακοί που αποφάσισες φαίνονται καλή λύση για την τιμή τους.Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και συμπληρωματικά με τον ζούμ,επειδή οι 15mm και 32mm καλύπτουν οπτικά πεδία που δεν καλύπτει ο ζούμ!

Να σου επισημάνω οτι το 6"=150mm τηλεσκόπιό σου έχει θεωρητική μέγιστη μεγέθυνση-σε φωτεινούς στόχους και με καλή διαύγεια και seeing-το διπλάσιο της διαμέτρου του σε mm,δηλ.2x150=300x.Με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες μπορείς να τα πιάσεις σε Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη,Αφροδίτη.

Με τον 6mm ortho φτάνεις μέχρι 1200/6= 200x.Απο τα 200x και πάνω όμως βλέπεις σημαντικές λεπτομέρειες σε τέτοια αντικείμενα...

Σε DSO για το τηλεσκόπιό σου χρειάζεσαι κάτω απο 100x.Ο ευρυγώνιος 15mm είναι κατάλληλος για τέτοια αντικείμενα,όπως πολύ σωστά σου είπε και ο φίλος Θανάσης (HOMO).

Επίσης ο 6mm ortho έχει eye-relief=5mm,πολύ μικρό.Αν φοράς γυαλιά αστιγματισμού,δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις.Επίσης κάποιοι έχουν δυσκολία να πλησιάζουν τόσο κοντά σε τέτοιους φακούς.Αν έχεις σχετικά μεγάλες βλεφαρίδες,θα βουρτσίζουν τον φακό!

Αν δεν σε απασχολούν όμως οι παραπάνω περιορισμοί,τότε είναι καλή αγορά!

Μεταξύ των 32mm SW και Baader plossl (όχι ortho),δεν γνωρίζω ποιός είναι καλύτερος,αν δεν είναι ισοδύναμοι!

Πάντως το πεδίο A.F.O.V των 50-52ο που έχουν,είναι καλό για μεγάλης εστιακής φακούς.Θα χρειαστείς τέτοιον φακό για αναζήτηση στόχων,αφού χρησιμοποιείς χειροκίνητο dob.

Αν μπορούσες να διαθέσεις αρκετά περισσότερα χρήματα,σημαντικά καλύτερος είναι ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,με πεδίο A.F.O.V=72ο!

Επίσης όταν κάνεις μαζικές αγορές,μπορείς να ζητήσεις και καλύτερη συνολική τιμή!Είναι νομίζω καλύτερο απο το να αγοράζεις μεμονωμένα είδη,εφ'όσον βέβαια μπορείς να μαζέψεις το συνολικό ποσό.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης