AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Eyepieces για DOB8
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Eyepieces για DOB8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SavvasG84Offline
Νέος
Ένταξη: 10 Μαϊ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7
Τόπος: Άγιος Στεφανος Αττικης
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:17    Θέμα δημοσίευσης: Eyepieces για DOB8 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι πολύ νέος στον τομέα της παρατήρησης με τηλεσκόπιο και θα ήθελα την πολύτιμη εμπειρία σας. Πρόσφατα απέκτησα ένα DOB8” sky-watcher classic 200P, με μεγάλο ενθουσιασμό. Θέλω όμως να το εξοπλίσω με νέα eyepieces και Barlow για πλανητική αλλά και deep sky παρατήρηση. Ποια μου προτεινετε; Το ταβάνι του προϋπολογισμού μου για αρχή φτάνει στα 200€ με 300€. Ευχαριστώ πολύ περιμένω την βοήθεια σας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panr05Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μάρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 169
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένας φακός που μου συστησαν και εμένα είναι ο baader hyperion zoom mark iv 8-24mm. Ειναι ένα zoom προσοφθαλμιο πολύς καλής ποιότητας από ότι έχω ακούσει. Στα 255 ευρώ. Αν θες αργότερα αγοράζεις και τον τεριαστο του Barlow 2.25 τον hyperion Barlow. Όλα μαζί στα 355 ευρώ.
kingtigerOffline
Νέος
Ένταξη: 14 Απρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν λίγες εβδομάδες πήρα ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο.
Αγόρασα σχεδόν ταυτόχρονα τον συνδυασμό που σου προτείνει ο φίλος πιο πάνω.
Τον βρήκα σε προσφορά πακέτο στις 235 λίρες από το FLO.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zuperakosOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 17 Δεκ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 29
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kingtiger έγραψε:
Πριν λίγες εβδομάδες πήρα ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο.
Αγόρασα σχεδόν ταυτόχρονα τον συνδυασμό που σου προτείνει ο φίλος πιο πάνω.
Τον βρήκα σε προσφορά πακέτο στις 235 λίρες από το FLO.

Υπάρχει ακόμη αυτή η προσφορά! Βάζει έκπτωση στο καλάθι
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1261
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σετ αυτό δηλ.Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm +barlow for Hyperion zoom 2.25x είναι πολύ καλής οπτικής και μηχανικής ποιότητας,σε σχέση με προηγούμενους zoom!
Είναι μια αγορά για την οποία δεν θα μετανιώσετε,και θα τον χρησιμοποιείτε και με "γρήγορα" τηλεσκόπια δηλ.μικρού εστιακού λόγου (πχ.f/5),τα οποία δεν έχουν καλή συμβατότητα με όλους τους φακούς.
Το μόνο μειονέκτημα είναι το μικρό πεδίο στις μεγαλύτερες εστιακές,μετά τα 13mm,το οποίο πέφτει σταδιακά μέχρι τις 44-42ο στα 24mm (αν και ονομαστικό A.F.O.V=50o).Στις μικρές εστιακές 8-13mm έχει πεδίο 68ο,πολύ χρήσιμο για εκτεταμένα αντικείμενα!
Για φακό αναζήτησης στόχων και θέασης μεγάλων πεδίων (χρήσιμος στις χειροκίνητες dob και a-z στηρίξεις),μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο 25mm που συνοδεύει το τηλεσκόπιο ή καλύτερα κάποιος 30-32mm (κατά προτίμηση ευρυγώνιος),ή και μεγαλύτερης εστιακής αν ο συνδυασμός με το τηλεσκόπιο δίνει κόρη εξόδου (exit-pupil) κάτω απο 7mm.Για νεανικά μάτια (κάτω των 30 ετών) το exit-pupil να είναι κάτω απο 8mm.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης