Jump to content

ερασιτεχνική κατασκευή για δημιουργία "ακτίνων "


vasilis.d.3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντα είχα την απορία γιατί πολλές φωτογραφίες δείχνουν τα αστέρια να έχουν ωραίες ακτίνες σαν ζωγραφιές , μέχρι που ένας έμπειρος φίλος μου είπε το μυστικό που θα μοιραστώ μαζί με όσους δεν το ξέρουν ακόμα:

DSC_1570.thumb.JPG.d05e2d339f9d5740a607f1669113e6d1.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βάλεις αντί για σταυρό, 3 σύρματα στις 120 μοίρες μεταξύ τους θα έχεις 6 ακτίνες αντί για 4 :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρειάζομαι μέρες για να μελετήσω τις κατασκευές σου, πρακτικά μας δίνεις οδηγό κατασκευής τηλ/πίου. είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντα είχα την απορία γιατί πολλές φωτογραφίες δείχνουν τα αστέρια να έχουν ωραίες ακτίνες σαν ζωγραφιές , μέχρι που ένας έμπειρος φίλος μου είπε το μυστικό που θα μοιραστώ μαζί με όσους δεν το ξέρουν ακόμα:

 

Στην φωτο (απο το CN) θα δεις διαφορα diffraction patterns αναλογα τε το ειδος του ιστου του δευτερευοντος

gallery_217007_4746_101263.thumb.jpg.53be5c5fffecfd8100cd065056432764.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντα είχα την απορία γιατί πολλές φωτογραφίες δείχνουν τα αστέρια να έχουν ωραίες ακτίνες σαν ζωγραφιές , μέχρι που ένας έμπειρος φίλος μου είπε το μυστικό που θα μοιραστώ μαζί με όσους δεν το ξέρουν ακόμα:

 

Στην φωτο (απο το CN) θα δεις διαφορα diffraction patterns αναλογα τε το ειδος του ιστου του δευτερευοντος

 

Δεύτερη στήλη, τελευταία γραμμή είναι το καλύτερο!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντα είχα την απορία γιατί πολλές φωτογραφίες δείχνουν τα αστέρια να έχουν ωραίες ακτίνες σαν ζωγραφιές , μέχρι που ένας έμπειρος φίλος μου είπε το μυστικό που θα μοιραστώ μαζί με όσους δεν το ξέρουν ακόμα:

 

Στην φωτο (απο το CN) θα δεις διαφορα diffraction patterns αναλογα τε το ειδος του ιστου του δευτερευοντος

 

Δεύτερη στήλη, τελευταία γραμμή είναι το καλύτερο!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Εξαρτάται, δεν κάνει για πολλές ίντσες.... [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά όλες σας οι απαντήσεις καταπληκτικές αλλά θα ξεχωρίσω την απάντηση του Γιώργου για την κολλητική ταινία και τον σπάγκο, εξαιρετικά απλή. Είχα την εντύπωση ότι χρειάζεται σύρμα αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο ένα "μυστικό" για διοπτρικά και σμιτ κασσεγκραιν: αμα φτιάξεις με μαυρο χαρτόνι ένα εξαγωνικό διάφραγμα που το φορέσεις μπροστά από το φακό μειώνεις απειροελάχιστα το άνοιγμα αλλά παίρνεις έξι ακτίνες. Το μυστικό; περιστρέφοντας το διάφραγμα περιστρέφονται και οι ακτίνες. Αν παρατηρείς έναν διπλό αστέρα με μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον λαμπρό πρωτεύοντα και στον αμυδρό δευτερεύοντα περιστρέφοντας το διάφραγμα τοποθετείς ανάμεσα σε δυο ακτίνες τον δευτερεύοντα και τον παρατηρείς ευκολότερα. Το έχω κάνει με το C8.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης