Jump to content

Ζητείται Τηλεσκόπιο Κατοδιοπτρικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητείται Τηλεσκόπιο Κατοδιοπτρικό, θα προτιμούσα από 8 ίντσες και πάνω.

Θα ήθελα να ασχοληθώ με την Αστροφωτογράφηση ερασιτεχνικά

και θέλω να κάνω ένα ξεκίνημα.

Αν έχετε κάτι υπ'όψιν σας, θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα να δεις για καποιο διοπτρικο ed, με μικροτερη εστιακη και ογκο ωστε να ειναι και πιο ανεκτικο στη καμπυλη εκμαθησης που θα εχεις. Καταδιοπτρικο σημαινει μεγαλη εστιακη, ογκος, θελει μεγαλη στηριξη και δε συγχωρει ευκολα λαθη.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθώ να συνδυάσω παρατήρηση και φωτογράφιση, γι'αυτό προσανατολίζομαι προς το κατοδιοπτρικό.

Σκέφτομαι να πάρω αργότερα ένα μικρό ED για αρχή. Αλλά φαντάζομαι ότι θα καταλήξω και εγώ αργότερα με κανένα <>.

Κάθε αρχή και δύσκολη..

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ όμως για την συμβουλή σου.

 

Κάθε οδηγία και συμβουλή για τα πρώτα μου βήματα, είναι ευπρόσδεκτη, το λιγότερο που μπορώ να πω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι σιγουρο πιο οικονομικο και ευκολο να παρεις ενα dob για παρατηρηση και ενα τελειως αλλο setup για φωτογραφιση. Αρχικα ποια ειναι η εμπειρια σου κ οι δυνατοτητες σου σε θεμα χρησης του εξοπλισμου, σε πολη, σε χωριο, εχεις προσβαση σε σκοτεινο ουρανο;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Μένω σε επαρχία λίγο έξω από την πόλη.

Έχω πρόσβαση σε σχετικά σκοτεινό ουρανό αλλά με υγρασία.

Το είχα σκεφτεί για DOB, αλλά είναι πολύ μεγάλα και ογκώδη, παρότι έχουν άριστη σχέση απόδοσης/τιμής.

Η εμπειρία τώρα που έχω με το αντικείμενο είναι πολύ μικρή. Διαβάζω συνέχεια όμως και προσπαθώ να βελτιωθώ μέσα από πειράματα και συνεχόμενη προσπάθεια.

Ομολογώ ότι η επεξεργασία της φωτογραφίας με έχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μενεις σε ικανοποιητικο ουρανο κ δε το μετακινεις, παρα μονο το μεσα εξω, ο ογκος σε αυτη την κατηγορια δε παιζει ρολο, ισα ισα που η επιφανεις της βασης του dob ειναι πιο μικρη απο το τριγωνο που σχηματιζει το τριποδο.

Για να κανεις φωτογραφιση μη ξεκινησεις με μεγαλη εστιακη, δεν ειναι ευκολο και αν πας για εκει θες μεγαλη στηριξη κτλ. Αν θες να τα συνδιασεις παρε ενα νευτωνειο σε στιβαρη ισημερινη, 8" σε τουλαχιστον heq5pro.

Γενικα ομως δεν υπαρχει ενα που να τα κανει ολα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης