Jump to content

Astroshop.eu εμπειρίες-καθυστερήσεις-προβλήματα-μεταφορική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει τελωνείο και οι τιμές είναι με φπα (δεν γράφει πουθενά αν είναι 24%) χωρίς τα μεταφορικά.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρακάτω το γράφω με κάθε επιφύλαξη.

Αυτό που μέχρι τώρα κατάλαβα εγώ είναι το εξής. Πληρώνεις τελώνιο για κάτι που η χώρα προέλευσης δεν είναι στην ΕΟΚ. Από ηνωμένο βασίλειο πλέον πληρώνεις.

Τώρα για ΦΠΑ πρώτη φορά το ακούω. Βέβαια καλά κάνεις και το ρωτάς.

Αν δεν σου απαντήσουν τότε ανάρτησε νέα συζήτηση με την συγκεκριμένη ερώτηση. Υπάρχουν πολλοί που κατά καιρούς έχουν γράψει την εμπειρία τους.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19% ΦΠΑ Γερμανίας. Τελωνείο από ευρωπαϊκή ένωση δεν έχει, ούτε και από Ηνωμένο Βασίλειο μέχρι τέλος του χρόνου, μετά βλέπουμε....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά εχω κάνει αρκετές αγορές από μαγαζιά της Ευρώπης και Αγγλιας χωρίς κανένα πρόβλημα και με άψογη συνεννόηση σε ολα. Κυρίως αγόραζα πράγματα που το πλανητάριο δεν είχε η δεν τα είχε ετοιμοπαραδοτα.

Τα 2 μου "ακριβά" τηλεσκόπια όμως τα αγόρασα από το πλανητάριο. Σίγουρα τα πλήρωσα λίγο ακριβότερα. Εκμεταλλευτικα όμως το 3 άτοκες ή το βάζω χρήματα στην τράπεζα μέχρι να έρθει. Επίσης νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια στο οτι αν δεν πάει κάτι καλά θα βγάλω πιο εύκολα άκρη (όπως μου έτυχε μια φορά και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση). Μια διαφορά 30 ευρώ δεν θα με έκανε να ρισκάρω να τρέχω αργότερα. Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη βεβαία γιατί δουλεύω πολλά χρόνια και σέβομαι τον κόπο του κάθε ενός για να μπορέσει να εξοικονομήσει αυτά τα 30 ευρω.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19% ΦΠΑ Γερμανίας. Τελωνείο από ευρωπαϊκή ένωση δεν έχει, ούτε και από Ηνωμένο Βασίλειο μέχρι τέλος του χρόνου, μετά βλέπουμε....

 

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία για ηνωμένο Βασίλειο.

Τώρα για το ΦΠΑ τι εννοείς; Αν αγοράσουμε κάτι που λέει 100 εμείς θα πληρώσουμε 119; Κι αν ναι, που και σε ποιόν τα πληρώνουμε; Στην εταιρία ή στο Ελληνικό δημόσιο;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, όπως και εδώ ο ΦΠΑ σε λιανικές πωλήσεις συμπεριλαμβάνεται στην τιμή που σου δίνει ο πωλητής. Τα χρήματα καταλήγουν στο Γερμανικό δημόσιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα δεν περνάει τελωνείο το astroshop.eu και οι τιμες περιλαμβανουν ΦΠΑ (ειτε Γερμανιας ειτε Ελλαδας), ευχαριστώ.

 

Προσωπικά εχω κάνει αρκετές αγορές από μαγαζιά της Ευρώπης και Αγγλιας χωρίς κανένα πρόβλημα και με άψογη συνεννόηση σε ολα. Κυρίως αγόραζα πράγματα που το πλανητάριο δεν είχε η δεν τα είχε ετοιμοπαραδοτα.

Τα 2 μου "ακριβά" τηλεσκόπια όμως τα αγόρασα από το πλανητάριο. Σίγουρα τα πλήρωσα λίγο ακριβότερα. Εκμεταλλευτικα όμως το 3 άτοκες ή το βάζω χρήματα στην τράπεζα μέχρι να έρθει. Επίσης νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια στο οτι αν δεν πάει κάτι καλά θα βγάλω πιο εύκολα άκρη (όπως μου έτυχε μια φορά και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση). Μια διαφορά 30 ευρώ δεν θα με έκανε να ρισκάρω να τρέχω αργότερα. Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη βεβαία γιατί δουλεύω πολλά χρόνια και σέβομαι τον κόπο του κάθε ενός για να μπορέσει να εξοικονομήσει αυτά τα 30 ευρω.

Πολύ σωστή η σκέψη σου, στη δική μου περίπτωση όμως η διαφορά αγγίζει τα 70 ευρώ. Φυσικά και είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα η μεγαλύτερη αξιοπιστία και ασφάλεια που σου παρέχει το Πλανητάριο έναντι οποιουδήποτε ιντερνετικου μαγαζου χωρις φυσικο κατάστημα.

Ακομα το σκεφτομαι ομως απο που θα αγορασω, όπως είπε πολύ σωστά προηγουμένως ο fotodektis, στις αστρονομικες αγορες δεν πρεπει κανεις να βιαζεται.

Μπορεί να βρεθεί κιολας κάποιο καλό μεταχειρισμένο dobsonian εδώ στο astrovox και να παρω τελικα αυτό, όλες οι επιλογες μου είναι ακομα ανοιχτές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή ακόμα σκέφτομαι από που να πραγματοποιήσω τελικά την αγορά του τηλεσκοπίου, να ρωτήσω

υπάρχει κανείς που να παρήγγειλε πρόσφατα (τελευταίους 2 μήνες) από το Astroshop.eu και να αντιμετώπισε προβλήματα;

Έφτασε η παραγγελία στο αναμενόμενο χρόνο παράδοσης ή καθυστέρησε να έρθει (λόγω κορωναϊού);

Αν το προϊον που παραγγείλατε δεν το είχαν σε απόθεμα, άργησαν να το φέρουν;

Επίσης, τα μεταφορικά με την UPS Standard, ήταν όλα οκ; Έρχεται σε καλή κατάσταση η παραγγελία (τηλεσκόπιο ή άλλος εξοπλισμός); Διαβάζω διάφορες κριτικές για την UPS στο Google Maps και οι περισσότερες είναι αρνητικές. Χρειάστηκε να πάτε να το παραλάβετε.

Γενικά η όλη διαδικασία ήταν οκ αυτήν την περίοδο με τον κορωναϊο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από δυο βδομάδες παρήγγειλα το 2" Explore Scientific 40mm 62deg προσοφθάλμιο και η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο ήταν στα χέρια μου τη περασμένη Πέμπτη. Το δέμα, προσεγμένο αρκετά (κουτί μέσα σε άλλο κουτί) και το προσοφθάλμιο μια χαρά. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ακόμα.

Όσον αφορά το θέμα της επικοινωνίας, δεν μπορώ να σου πω τίποτα γιατί δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Γενικότερα, δεν νομίζω πως η UPS έχει θέματα, χρόνια απ' έξω μου έρχονται διάφορα με αυτή. Υπάρχουν θέματα μόνο όταν η συσκευασία δεν ήταν καλή. Αυτό όμως δεν είναι θέμα της UPS, αλλά του αποστολέα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες το ταχυδρομείο εννοείς ότι έπρεπε να πας από το ταχυδρομείο να το παραλάβεις; Η UPS το φέρνει σπίτι σου ή απλως αυτή το μεταφέρει μέχρι την Ελλάδα και μετά το παραδίδει στο ταχυδρομείο;

Επίσης, υπήρξε ενημέρωση για την μέρα που θα έφτανε το δέμα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το προσοφθάλμιο μου ήρθε στα ΕΛΤΑ. Παλιότερα, η LXD55 βάση που είχα πάρει από αυτούς μου ήρθε με UPS. Αλλά με UPS έχω παραλάβει πάμπολλα χωρίς προβλήματα παρεκτός μιας όπου ο αποστολέας το είχε συσκευάσει χάλια.

Ενημέρωση δεν υπάρχει ποτέ και σε τίποτα. Υπάρχει εκτιμώμενη ημέρα παραλαβής και δεν δεσμεύει κανένα και τίποτα. Άλλες φορές το αντικείμενο σου έρχεται μες την εκτιμώμενη περίοδο παραλαβής, άλλες νωρίτερα και άλλες αργότερα (κοντά σε γιορτές). Εν μέσω lockdown δεν έστελναν τίποτα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία σου. Αν έπαιρνα κάτι μικρό όπως προσοφθάλμια θα έπαιρνα από το astroshop χωρίς 2η σκέψη, αλλά με κάτι τόσο ακριβό και ογκώδες όσο ένα τηλεσκόπιο, έχω τους ενδοιασμούς μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης