Jump to content

Τηλεσκόπια-Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Από την περιοχή της Αθήνας, προς βόρεια προάστια, υπαρχει νόημα στο να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου; Θα μπορω να βλεπω καθαρά τους πλανήτες, αστέρια κλπ; Και σε ενα budget των 150€ περίπου;

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορείς να βλέπεις χωρίς πρόβλημα(με την ίδια ευκρίνεια όπως και σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή):

1) Τη Σελήνη με τους κρατήρες, τις «θάλασσες» κτλ

2) τους πλανήτες (Ερμή, Αφροδίτη, Άρη, Δία, Κρόνο, Ουρανό)

3) Αστέρια (π.χ. διπλούς ή πολλαπλούς αστέρες)

4) τον ήλιο, ΜΌΝΟ αν αγοράσεις και ΕΙΔΙΚΌ φίλτρο

5) Αναπάντεχες παρατηρήσεις όπως κομήτες, διαστημόπλοια / ISS κτλ

Αν εξαιρέσουμε τα αστέρια(που τα βλέπεις επειδή εκπέμπουν πολύ φως), τα υπόλοιπα από τα

παραπάνωαντικείμενα φαίνονται επειδή είναι κοντά μας και μέσα στο ηλιακό μας σύστημα.

Δυστυχώς από την Αθήνα (και με το budget που λες αλλά ακόμα και με περισσότερα χρήματα)

δεν θα μπορείς να παρατηρήσεις νεφελώματα, γαλαξίες ή σφαιρωτά σμήνη αστριών, επειδή τα

επισκιάζει η φωτο-ρύπανση.

Ωστόσο ένα τηλεσκόπιο για να παρατηρείς τα υπόλοιπα, είναι προσωπική μου άποψη ότι αξίζει.

Δεν χορταίνω να παρατηρώ το δακτυλίδι του Κρόνου ή τους κρατήρες της Σελήνης.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στην ομάδα και άπειρος. Θέλω να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο μέχρι 150 ευρώ, δώρο για την σύζυγό μου που θέλει να παρατηρεί τον ουρανό. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα? Καταλαβαίνω πως είναι λίγα για ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο, αλλά αυτά μπορώ να διαθέσω.

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στην ομάδα και άπειρος. Θέλω να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο μέχρι 150 ευρώ, δώρο για την σύζυγό μου που θέλει να παρατηρεί τον ουρανό. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα? Καταλαβαίνω πως είναι λίγα για ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο, αλλά αυτά μπορώ να διαθέσω.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα.

Ένα τηλεσκόπιο απαιτεί εξοικείωση με τον ουρανό και πολλές ώρες μελέτης, ενώ αν δεν είναι

αξιόλογο είναι εύκολο να απογοητευτεί κάποιος. Πιστεύεις ότι θα ασχοληθεί η σύζυγος αρκετά,

ώστε να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο;

Προσωπικά πιστεύω ότι για πρώτο βήμα θα ήταν καλύτερο ένα ζευγάρι κιάλια, π.χ. 10χ50, που

πιθανώς θα σου βγει πιο φτηνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποτιμάω τις δυνατότητες της. Μπορεί να δει

κανείς πολλά ουράνια φαινόμενα μέσα από κιάλια. Π.χ. τους κρατήρες της Σελήνης ή τους δορυφόρους

του Δία, ή Νεφελώματα από σκοτεινό ουρανό!

Αν ασχοληθεί με το αντικείμενο χρησιμοποιώντας τα κιάλια, το

επόμενο βήμα μπορεί να είναι ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο, μετά π.χ. και από κάποιο διάστημα

αποταμίευσης αλλά και μελέτης.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την περιοχή της Αθήνας, προς βόρεια προάστια, υπαρχει νόημα στο να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου; Θα μπορω να βλεπω καθαρά τους πλανήτες, αστέρια κλπ; Και σε ενα budget των 150€ περίπου;

Καταρχήν καλωσήρθατε και οι δυο (BOURASAL και Νίκο Παπ) στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία! :)

Η αλήθεια είναι οτι τα 150€ είναι λίγα για καινούργιο τηλεσκόπιο αξιώσεων...

Μεταχειρισμένο όμως μπορείτε να βρείτε σε αυτό το ποσό,το πολύ καλό SW Heritage 130/650.Και αν διαθέσετε περίπου 200+€ το βρίσκετε καινούργιο!

Σε αυτή την κατηγορία διαμέτρων μέχρι 150mm=6" (ίντσες),κυκλοφορούν τηλεσκόπια με παραβολικό αλλά και πολλά με σφαιρικό κάτοπτρο,που είναι λίγο πιο φθηνά,αλλά παρουσιάζουν το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου στα άκρα του πεδίου θα φαίνεται θολή!

Επίσης τα κατοπτρικά χρειάζονται ευθυγράμμιση,η οποία είναι εύκολη διαδικασία,αλλά χρειάζεται και κάποια βασική αντίληψη πάνω σε στοιχειώδη τεχνικά θέματα,που δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι.

Πιο εύκολα είναι τα διοπτρικά,που δεν χρειάζονται ευθυγράμμιση,αλλά κοστίζουν πιο ακριβά για την ίδια διάμετρο (τα κοινά αχρωματικά διοπτρικά παρουσιάζουν κάποιο χρωματικό σφάλμα,λιγότερο όμως απο κιάλια ανάλογης διαμέτρου και κατηγορίας τιμής).

Ο κάθε ουρανός έχει κάτι να δώσει στην παρατήρηση,και σε χάλια ουρανούς ακόμα και με κιάλια βρίσκεις ενδιαφέρον στην παρατήρηση,αφού βλέπεις πολύ περισσότερα πράγματα απο ό,τι με γυμνό οφθαλμό!

Στους ουρανούς των μεγάλων πόλεων,εκτός απο την φωτορύπανση υπάρχει το θέμα της μέτριας διαύγειας της ατμόσφαιρας λόγω ρύπανσης και σκόνης (εκτός βέβαια της υγρασίας),καθώς και του συνήθως κακού seeing που επηρεάζεται απο τα θερμικά ρεύματα που προκαλούνται απο την αποβολή θερμότητας απο το μπετόν,την άσφαλτο,τα εργοστάσια,τους καυστήρες πετρελαίου και τα τζάκια,τα αυτοκίνητα κλπ.

Οι άνω παράγοντες μειώνουν την οξύτητα των ειδώλων,ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγεθύνσεις...Μπορούμε λοιπόν σε μεγάλες πόλεις να δούμε καθαρά μέχρι 200x και σπανιότερα μέχρι 300x μεγέθυνση ειδώλου το πολύ!

Για έναν αρχάριο αυτές οι μεγεθύνσεις σε Σελήνη και πλανήτες είναι αρκετές,θα δώσουν ικανοποίηση και ενθουσιασμό!

Αυτό όμως αλλάζει σε άλλες περιοχές,όπου οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing) είναι καλύτερες!

Εκεί μπορούμε να δούμε οξύτερα είδωλα και σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις κάποιες φορές,εφ'όσον το επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας και η διάμετρος του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά.

Κάποιες πρακτικές επισημάνσεις μπορείτε να δείτε εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Τελικά με ό,τι οπτικό μέσο παρατηρείς,και σε όποιον ουρανό,αν έχεις την αγάπη για τον έναστρο ουρανό,πάντα θα βρίσκεις κάτι ενδιαφέρον,αλλά με ΛΟΓΙΚΕΣ προσδοκίες,λαμβάνοντας υπόψιν τους περιορισμούς που θέτουν τα οπτικά σου και η ατμόσφαιρα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το γράφατε σαν «νέο θέμα» θα ήταν πιο εύκολο να το δουν και να σας απαντήσουν

 

Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση.

Δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν τα πόστς .. ακόμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στην ομάδα και άπειρος. Θέλω να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο μέχρι 150 ευρώ, δώρο για την σύζυγό μου που θέλει να παρατηρεί τον ουρανό. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σε αυτά τα χρήματα? Καταλαβαίνω πως είναι λίγα για ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο, αλλά αυτά μπορώ να διαθέσω.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα.

Ένα τηλεσκόπιο απαιτεί εξοικείωση με τον ουρανό και πολλές ώρες μελέτης, ενώ αν δεν είναι

αξιόλογο είναι εύκολο να απογοητευτεί κάποιος. Πιστεύεις ότι θα ασχοληθεί η σύζυγος αρκετά,

ώστε να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο;

Προσωπικά πιστεύω ότι για πρώτο βήμα θα ήταν καλύτερο ένα ζευγάρι κιάλια, π.χ. 10χ50, που

πιθανώς θα σου βγει πιο φτηνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι υποτιμάω τις δυνατότητες της. Μπορεί να δει

κανείς πολλά ουράνια φαινόμενα μέσα από κιάλια. Π.χ. τους κρατήρες της Σελήνης ή τους δορυφόρους

του Δία, ή Νεφελώματα από σκοτεινό ουρανό!

Αν ασχοληθεί με το αντικείμενο χρησιμοποιώντας τα κιάλια, το

επόμενο βήμα μπορεί να είναι ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο, μετά π.χ. και από κάποιο διάστημα

αποταμίευσης αλλά και μελέτης.

 

Έχεις δίκιο Αλέξανδρε, είναι μία πολύ λογική πρόταση αυτή.

Παρόλα αυτά, επειδή το συζητάει καιρό και την έχω δει αρκετά ζεστή με το θέμα της παρατήρησης του ουρανού, θα προχωρήσω στην αγορά κάποιου οικονομικού τηλεσκοπίου.

Οπότε ψάχνω προς αυτή την κατεύθυνση τώρα.

Έχω πάει στον Φοτοδεσμό στην Αθήνα και αύριο σκοπεύω να πάω στο Ίδρυμα Ευγενίδου να κοιτάξω.

Οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 150-200 ευρώ θα ήταν ανεκτίμητη, γιατί είμαι τελείως αρχάριος.

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την περιοχή της Αθήνας, προς βόρεια προάστια, υπαρχει νόημα στο να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου; Θα μπορω να βλεπω καθαρά τους πλανήτες, αστέρια κλπ; Και σε ενα budget των 150€ περίπου;

Καταρχήν καλωσήρθατε και οι δυο (BOURASAL και Νίκο Παπ) στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία! :)

Η αλήθεια είναι οτι τα 150€ είναι λίγα για καινούργιο τηλεσκόπιο αξιώσεων...

Μεταχειρισμένο όμως μπορείτε να βρείτε σε αυτό το ποσό,το πολύ καλό SW Heritage 130/650.Και αν διαθέσετε περίπου 200+€ το βρίσκετε καινούργιο!

Σε αυτή την κατηγορία διαμέτρων μέχρι 150mm=6" (ίντσες),κυκλοφορούν τηλεσκόπια με παραβολικό αλλά και πολλά με σφαιρικό κάτοπτρο,που είναι λίγο πιο φθηνά,αλλά παρουσιάζουν το σφάλμα της σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου στα άκρα του πεδίου θα φαίνεται θολή!

Επίσης τα κατοπτρικά χρειάζονται ευθυγράμμιση,η οποία είναι εύκολη διαδικασία,αλλά χρειάζεται και κάποια βασική αντίληψη πάνω σε στοιχειώδη τεχνικά θέματα,που δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι.

Πιο εύκολα είναι τα διοπτρικά,που δεν χρειάζονται ευθυγράμμιση,αλλά κοστίζουν πιο ακριβά για την ίδια διάμετρο (τα κοινά αχρωματικά διοπτρικά παρουσιάζουν κάποιο χρωματικό σφάλμα,λιγότερο όμως απο κιάλια ανάλογης διαμέτρου και κατηγορίας τιμής).

Ο κάθε ουρανός έχει κάτι να δώσει στην παρατήρηση,και σε χάλια ουρανούς ακόμα και με κιάλια βρίσκεις ενδιαφέρον στην παρατήρηση,αφού βλέπεις πολύ περισσότερα πράγματα απο ό,τι με γυμνό οφθαλμό!

Στους ουρανούς των μεγάλων πόλεων,εκτός απο την φωτορύπανση υπάρχει το θέμα της μέτριας διαύγειας της ατμόσφαιρας λόγω ρύπανσης και σκόνης (εκτός βέβαια της υγρασίας),καθώς και του συνήθως κακού seeing που επηρεάζεται απο τα θερμικά ρεύματα που προκαλούνται απο την αποβολή θερμότητας απο το μπετόν,την άσφαλτο,τα εργοστάσια,τους καυστήρες πετρελαίου και τα τζάκια,τα αυτοκίνητα κλπ.

Οι άνω παράγοντες μειώνουν την οξύτητα των ειδώλων,ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγεθύνσεις...Μπορούμε λοιπόν σε μεγάλες πόλεις να δούμε καθαρά μέχρι 200x και σπανιότερα μέχρι 300x μεγέθυνση ειδώλου το πολύ!

Για έναν αρχάριο αυτές οι μεγεθύνσεις σε Σελήνη και πλανήτες είναι αρκετές,θα δώσουν ικανοποίηση και ενθουσιασμό!

Αυτό όμως αλλάζει σε άλλες περιοχές,όπου οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing) είναι καλύτερες!

Εκεί μπορούμε να δούμε οξύτερα είδωλα και σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις κάποιες φορές,εφ'όσον το επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας και η διάμετρος του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά.

Κάποιες πρακτικές επισημάνσεις μπορείτε να δείτε εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Τελικά με ό,τι οπτικό μέσο παρατηρείς,και σε όποιον ουρανό,αν έχεις την αγάπη για τον έναστρο ουρανό,πάντα θα βρίσκεις κάτι ενδιαφέρον,αλλά με ΛΟΓΙΚΕΣ προσδοκίες,λαμβάνοντας υπόψιν τους περιορισμούς που θέτουν τα οπτικά σου και η ατμόσφαιρα...

Φιλικά-Κώστας

 

Αγαπητέ Κώστα,

Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την εκτενή ανάλυση και πολύτιμη βοήθεια.

Καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα, ότι ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο ίσως είναι η ενδεικνυόμενη λύση για την περίπτωσή μας. Το SW Heritage 130/650, γνωρίζεις πού μπορώ να το βρω μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση? Έψαξα στο διαδίκτυο χωρίς επιτυχία. Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι δώρο για τα γενέθλια της συζύγου μου, θέλω να προβώ σε αγορά άμεσα, μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Επίσης, μια ερώτηση αυτό το τηλεσκόπιο είναι το ίδιο βολικό όσο κάποιο που έχει τρίποδο?

Έχω βρει στο πωλητήριο του Ευγενίδειου ιδρύματος στην Αθήνα, αυτά:

- National Geographic Refractor 60/700

- Τηλεσκόπιο National Geographic 114/500

και στον Φωτοδεσμό αυτό

- BRESSER ARCTURUS 60/700 AZ CARBON DESIGN

Η γνώμη σου για αυτά?

Υπάρχουν και άλλα μαγαζιά που μπορώ να ψάξω?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο το πρόβλημα είναι οτι βιάζεσαι πολύ για την αγορά,και έτσι γίνονται σοβαρά λάθη!

Το SW Heritage 130/650 είναι σαφώς π ο λ ύ καλύτερη επιλογή από όλα αυτά τα τηλεσκόπια που μου έγραψες!

Τίποτα απο όλα αυτά τα τηλεσκόπια να μην πάρεις,αν μπορείς να διαθέσεις 200+€.Και αξίζει να τα δώσεις παρά 150€ για "παιγνίδια" τηλεσκόπια...

Κοίτα σε καταστήματα που πωλούν κυρίως αστρονομικά είδη και όχι φωτογραφικά κλπ.,γιατί έχουν ακριβά πολύ μικρά τηλεσκόπια...

Είναι δύσκολο σε τόσο μικρό διάστημα να βρεις μεταχειρισμένο το Heritage.Βάλε αγγελία εδώ στο astrovox (στις αγγελίες) οτι το ψάχνεις.

Στην Ελλάδα υπάρχουν δυο καταστήματα με αστρονομικά είδη:

www.planitario.gr και www.skyandweather.gr

Υπάρχει και η ευρωπαϊκή αγορά,αλλά λόγω μεγαλύτερου χρόνου παράδοσης,μάλλον δεν προλαβαίνεις να το πάρεις έγκαιρα.

Σου έγραψα να πάρεις κατοπτρικό αν έχεις κάποια αντίληψη και ικανότητα στα τεχνικά,όχι σπουδαία πράγματα: για αρχή να κατανοήσεις την διαδικασία της ευθυγράμμισης των κατόπτρων,αν την κάνεις μια φορά μετά είναι εύκολη υπόθεση!

Αν όμως πάρετε ένα όργανο που θέλει διάβασμα-ευχάριστο- και υπομονή για να το μάθετε και δεν έχετε την διάθεση να ασχοληθείτε πιο σχολαστικά διότι πελαγώνετε...τότε όπως σου είπα καλύτερο το διοπτρικό.

Αλλά όχι 60 και 70 mm διάμετρο,είναι πολύ μικρή!

Προτιμώτερα τα 80/400,και καλύτερο το SkyWatcher Startravel 102 AZ-3 (SW 102/500).Καλύτερα ίσως απο Αγγλία στο www.firstlightoptics.com ,γιατί είναι πολύ φθηνότερο,γύρω στα 250€ μαζί με μεταφορικά,χωρίς την προμήθεια συναλλάγματος.Τελωνείο μέχρι 31/12/2020 δεν υπάρχει απο Αγγλία.

Το τελευταίο τηλεσκόπιο (SW 102/500) είναι εργαλείο για να μάθει κανείς τον ουρανό,διότι δίνει μεγάλα οπτικά πεδία,και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αργότερα σε συνδυασμό και με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,αν κολλήσετε το "μικρόβιο" της αστρονομίας!Με αυτό αρχίζουν και βιντεοαστρονομία ως οικονομικότερη λύση.

Δηλ.αν το αγοράσετε δεν θα το παροπλίσετε,όταν και αν πάρετε μεγαλύτερο.

Όσο μεγαλύτερη διάμετρο έχει ένα τηλεσκόπιο,τόσο πιο πολλά αντικείμενα θα βλέπετε,και με περισσότερη ανάλυση,δηλ.πιο πολλές λεπτομέρειες και σε μεγαλύτερη αξιοποιήσιμη μεγέθυνση-αν το επιτρέπει η ατμόσφαιρα-σε όλα τα αντικείμενα!

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τόσο γρήγορα μια ακριβή αγορά,αν δεν είσαι σίγουρος οτι μπορείτε να την αξιοποιήσετε και μετά να απογοητευτείτε.

Η αστρονομία θέλει μελέτη και χρόνο,ειδικά στις αγορές.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε ό,τι έχει γραφτεί προσεκτικά ώστε να καταλάβεις τα δυο είδη αγορών:κατοπτρικό ή διοπτρικό?

Εν συντομία αν μπορείτε να χειριστείτε το κατοπτρικό πάρε το Heritage.

Aν όχι ένα διοπτρικό πάνω απο 80mm διάμετρο!Όχι μικρότερη!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε ό,τι έχει γραφτεί προσεκτικά ώστε να καταλάβεις τα δυο είδη αγορών:κατοπτρικό ή διοπτρικό?

Εν συντομία αν μπορείτε να χειριστείτε το κατοπτρικό πάρε το Heritage.

Aν όχι ένα διοπτρικό πάνω απο 80mm διάμετρο!Όχι μικρότερη!

Φιλικά-Κώστας

 

 

Αγαπητέ Κώστα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενδελεχή και πολύ χρήσιμη πληροφόρησή σου. Νομίζω ότι θα κινηθώ προς το Heritage, θα βάλω αγγελία εδώ για μεταχειρισμένο αλλιώς θα το πάρω με δόσεις. Πάντως έχεις δίκιο καλύτερα να δώσει κανείς λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρει κάτι καλύτερο, παρά κάτι φθηνό που δεν θα τον ικανοποιήσει μακροπρόθεσμα. Το έχω κάνει στο παρελθόν με μικρές ηλεκτρικές συσκευές, πχ. φορητά ηχεία και το έχω μετανιώσει. Επομένως θα ανεβάσω λίγο το budget μου και θα αγοράσω αυτό που μου πρότεινες.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ, οι πληροφορίες σου με βοήθησαν πολύ, γιατί δεν ήξερα με τι κριτήρια να επιλέξω το τηλεσκόπιο.

Με εκτίμηση,

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο να είστε καλά με τη γυναίκα σου να το χαρείτε!

Θα χρειαστεί να διαβάσετε αρκετά ευχάριστα πράγματα,όπως γενικά περί τηλεσκοπίων και ιδιαίτερα το θέμα της ευθυγράμμισης των κατόπτρων-είναι εύκολη υπόθεση,απλή κατανόηση και εξάσκηση θέλει-και βέβαια να αρχίσετε απο τώρα να μαθαίνετε τον ουρανό.

Θα σας βοηθήσουν πολύ προγράμματα όπως το Stellarium να μάθετε τον ουρανό,και να βρίσκετε στόχους χωρίς να χάνεστε στο χάος του Σύμπαντος.

Καλή αγορά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο να είστε καλά με τη γυναίκα σου να το χαρείτε!

Θα χρειαστεί να διαβάσετε αρκετά ευχάριστα πράγματα,όπως γενικά περί τηλεσκοπίων και ιδιαίτερα το θέμα της ευθυγράμμισης των κατόπτρων-είναι εύκολη υπόθεση,απλή κατανόηση και εξάσκηση θέλει-και βέβαια να αρχίσετε απο τώρα να μαθαίνετε τον ουρανό.

Θα σας βοηθήσουν πολύ προγράμματα όπως το Stellarium να μάθετε τον ουρανό,και να βρίσκετε στόχους χωρίς να χάνεστε στο χάος του Σύμπαντος.

Καλή αγορά-Κώστας

 

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!

Ανεκτίμητη η βοήθεια σου!

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.

 

Με εκτίμηση,

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης