Jump to content

Αγορα προσοφθαλμιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο καιρο με τα 25 και 10mm super plossl αποφασισα να προβω στις ακολουθες αγορες:

 

https://www.planitario.gr/baader-planetarium-classic-ortho-6-mm-o-31-8mm-ba-2954106.html

για πλανητες και μεγαλες μεγεθυνσεις με καλη ποιοτητα.

 

 

https://www.planitario.gr/sp-super-plossl-40mm-o-31-8mm.html

για ευρεση στοχων αν και θα ηθελα καποιον με 72 μοιρες φαινομενο οπτικο πεδιο αν ξερεται κανεναν.( με εστιακη 32-40mm).

 

https://www.planitario.gr/baader-planetarium-classic-ortho-10-mm-o-31-8mm-ba-2954110.html

για βασικο. 2Χf = 2Χ5=10μμ

 

https://www.planitario.gr/plossl-8mm-o-31-8mm.html

για διαφορες χρησεις(ισως να μην το χρειαζομαι)

 

https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html

και αυτον για εξτρα μεγεθυνσεις.

 

ή αυτον

 

https://www.planitario.gr/powermate-2x-o-50-8mm.html

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για προσοφθάλμιους τα έχουμε ξαναπεί...

Ο 40mm σου δίνει πολύ μεγάλο exit pupil που για την ηλικία σου είναι μάλλον κατάλληλο,αλλά δεν θα είναι στο μέλλον!

Πολύ καλός φακός είναι ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,A.F.O.V= 72o.

Για την νεαρή ηλικία σου κάνει και ο ίδιος σε 36mm!Θα σου δώσει μεγαλύτερο πεδίο.

Το Televue Powermate είναι κορυφαίο ενισχυτικό!Γιατί θέλεις το 2" που κοστίζει πανάκριβα και δεν παίρνεις το 1.25" που είναι 2.5x ?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάβε πολύ σοβαρά αυτά που είπε ο Κώστας για την κόρη εξόδου. Άρα αντικαθιστάς αυτό που γράφεις 40mm με ένα 32mm. Επίσης γράφεις ότι θα αγοράσεις έναν BARLOW X-CEL 2X, Ø 31,8mm και έναν POWERMATE 2x, Ø 50,8mm.

Αυτά τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά. Διπλασιάζουν την μεγέθυνση ενός προσοφθάλμιου φακού. Επομένως ή το ένα αγοράζεις ή το άλλο.

Μήπως το έγραψες για να μας ρωτήσεις τι από τα δύο θέλεις να αγοράσεις;

Εάν ναι τότε να αγοράσεις ή τον BARLOW X-CEL 2X, Ø 31,8mm ή το POWERMATE 2,25Χ με κάνη 31,8mm που σου πρότεινε ο Κώστας.

Διότι το τέρας των 50,8mm, ναι μεν επειδή έχει και τον αντάπτορα μπορεί να παίρνει και κανονικά προσοφθάλμια, αλλά κάθε φορά που θα τον βάζεις θα πρέπει να βάζεις και στον εστιαστή σου και την μεγάλη κάνη. Έχει και μεγαλύτερο βάρος. Γενικά το POWERMATE 2x, Ø 50,8mm είναι ένα ακριβό κι εξειδικευμένο εξάρτημα, και το παίρνουμε μόνο όταν έχουμε κάποια συγκεκριμένη ανάγκη.

Αν τώρα θέλεις μεγάλα οπτικά πεδία στον ουρανό, τότε με τα μισά λεφτά από αυτό το POWERMATE 2x, Ø 50,8mm μπορείς να πάρεις το DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage, του οποίου η οπτική απόδοση με τα παραπάνω προσοφθάλμια που σκοπεύεις να αγοράσεις θα εκτοξευτεί στα ύψη. Επίσης είναι η καλύτερη προπόνηση αφού πείρες Dob. Αν περάσεις κάποιες ώρες με το μικρό, αυτό θα είναι μεγάλο κέρδος και για το μεγάλο. Πρώτα μαθαίνεις ποδήλατο και μετά καβαλάς μοτοσικλέτα. Επίσης επειδή είναι πολύ μικρό και ελαφρύ θα μπορέσεις να το μεταφέρεις μόνος σου και με ένα φύλο σου στα χέρια, 500 ή και 1 χιλιόμετρο μακριά από το χωριό σε ένα μέρος χωρίς καμία ενοχλητική κολόνα. Γενικώς θα μπορείς αν θέλεις να το χρησιμοποιείς σχεδόν κάθε μέρα. Και εδώ ακριβώς είναι το νόημα και το κέρδος που θα αποκτήσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεγα να πάρω η τον Barlow η τον powemate. Ειδα για 2 ιντσών διαμέτρο γιατί το 12αρι έχει 2ιντσο εστίαση και θέλω να τον αξιοποιήσω όσο γίνεται. Όσο για το exit pupil θα πάρω τον a spherical 31mm. Να ρωτήσω λίγο πια είναι η διαφορά του Barlow από τον power ate. Επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι αγοράζουν powermate αντί για Barlow.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεγα να πάρω η τον Barlow η τον powemate. Ειδα για 2 ιντσών διαμέτρο γιατί το 12αρι έχει 2ιντσο εστίαση και θέλω να τον αξιοποιήσω όσο γίνεται. Όσο για το exit pupil θα πάρω τον a spherical 31mm. Να ρωτήσω λίγο πια είναι η διαφορά του Barlow από τον power ate. Επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι αγοράζουν powermate αντί για Barlow.

 

Μπες στο πλανητάριο και εξηγούν πάρα πολύ καλά την διαφορά μεταξύ Barlow και POWERMATE. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι επί του παρόντος, δεν μπορείς να αντιλήφθης την διαφορά. Γι’ αυτό ακριβώς σου λέμε μην πάρεις πολλαπλασιαστή εστιακής απόστασης στα 50mm. Είτε αυτός είναι POWERMATE είτε big Barlow. Πάρε έναν απλό καλής κατασκευής Barlow 31,8 mm, είτε 2Χ είτε 2,25Χ.

Είναι τρελό στην φάση που είσαι να αγοράσεις κάτι τέτοιο στην τιμή ενός πανάκριβου σετ απ. Ξέρεις τι μπορεί να αγοράσει να δει, και να αποκτήσει γνώσεις, κάποιος που τώρα ξεκινά σαν εσένα με 500 ευρώ, που σχεδόν έχει αυτός ο POWERMATE 2x, Ø 50,8mm που θέλεις να αγοράσεις;

Τι κι αν έχεις 12 ίντσες. Το θέμα είναι να ξεκινήσεις να βλέπεις, πράγμα το οποίο μέχρι τώρα δεν έκανες. Εμπρός ξεκίνα. Διότι αν δεν το κάνεις όλα αυτά τα εξαρτήματα που πουλιούνται δεν πρόκειται να καταλάβεις ούτε το τι κάνουν, ούτε στο τι χρησιμεύουν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο μην βιάζεσαι,ότι σου λένε τα παιδιά παραπάνω(Γιάννης-Κώστας) είναι πολύ σωστά.

Εγώ θα σου έλεγα και κάτι άλλο,γιατί το βασικό σου προσοφθάλμιο 10αρι να είναι ορθοσκοπικό

και όχι με μεγάλο φαινόμενο πεδίο,αφού η δουλειά του θα είναι για γαλαξίες,νεφελώματα.Το 6αρι

συμφωνώ,και είναι και πολύ καλό,αλλά για το 10αρι διαφωνώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις πολλά μαζί. Κατα 99% θ' αγοράσεις πράγματα, που δεν θα χρειαστείς ή δεν θα σε βολέψουν και στο τέλος θ' αναγκαστείς να τα πουλήσεις κοψοχρονιά.

Γι' αρχή αγόρασε ένα οικονομικό plossl/s. plossl 26 ή 32 χιλιοστών κι ένα 9-12 χιλιοστών. Από εκεί και μετά κι έχοντας μια ιδέα του τι πεδία και μεγεθύνσεις σου προσφέρουν, άρχισε να χτίζεις τη συλλογή σου. Θα το χαρείς περισσότερο και θα σου κοστίσει λιγότερα. Μην μπεις στο τριπάκι των ακριβών υψηλών προδιαγραφών προσοφθάλμια από τώρα γιατί πολύ πιθανό να ζημιωθείς χωρίς να λάβεις αυτό που περίμενες.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτα που μου ειπατε θα παρω σιγουρα τον ορθοσκοπικο τον 6mm ενα δεκαρι τις auriga wide angle. Απο εκει και περα θα παρω εναν 31mm baader asherical και εναν καλο barlow. Μαλλον τον Celestron.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μπω και εγω στο θεμα λοιπον. Σκεφτομαι και εγω για βασικο να παρω το 15mm της auriga οπως και τον ορθοσκοπικο 6mm. Σκεφτομαι επισης να παρω τον 31mm baader aspherical. Για barlow θα ηθελα να μου πειτε αν ξερεται καποιον καλο μεχρι 80 ευρω. Βρηκα αυτον https://www.planitario.gr/baader-planetarium-q-barlow-duo-diamorfwsewn-1-3x-2-25x-ba-2956185.html .
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεγα να πάρω η τον Barlow η τον powemate. Ειδα για 2 ιντσών διαμέτρο γιατί το 12αρι έχει 2ιντσο εστίαση και θέλω να τον αξιοποιήσω όσο γίνεται. Όσο για το exit pupil θα πάρω τον a spherical 31mm. Να ρωτήσω λίγο πια είναι η διαφορά του Barlow από τον power ate. Επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι αγοράζουν powermate αντί για Barlow.

 

Άντε μπράβο.

Α! κι αν πάρεις εν τέλει αυτόν τον Barlow της Celestron που έχει τώρα το πλανητάριο, και τον δοκιμάσεις, να μας πεις την γνώμη σου. Θεωρητικά τουλάχιστον πρέπει να είναι πολύ καλός.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μπω και εγω στο θεμα λοιπον. Σκεφτομαι και εγω για βασικο να παρω το 15mm της auriga οπως και τον ορθοσκοπικο 6mm. Σκεφτομαι επισης να παρω τον 31mm baader aspherical. Για barlow θα ηθελα να μου πειτε αν ξερεται καποιον καλο μεχρι 80 ευρω. Βρηκα αυτον https://www.planitario.gr/baader-planetarium-q-barlow-duo-diamorfwsewn-1-3x-2-25x-ba-2956185.html .

 

Ποιος είναι ο «31mm baader aspherical»;

Προσοχή!

Είδα έναν HYPERION - Aspheric 72° Modular Προσοφθάλμιο 31mm στο πλανητάριο, που έχει 148 ευρώ. Αν εννοείς αυτόν τότε δεν μπαίνει στον εστιαστή σου διότι είναι 50,6mm, κι ο δικός σου παίρνει μόνο προσοφθάλμια των 31,8mm!

 

Δεν γνωρίζω αυτόν το Barlow που σημείωσες. Θεωρητικώς πρέπει να είναι αποδεκτός.

Όσο αφορά τους Barlow καλό είναι να αγοράσεις κάποιον που ναι μεν είναι ακριβός, αλλά είναι τεκμηριωμένα καλός και βολικός σε όλα τα τηλεσκόπια. Προσωπικά όταν το 2001 αποφάσισα να πάρω έναν, υπήρχε ένας φτηνός και ένας ακριβός της Celestron. Πείστηκα και αγόρασα τον ακριβό.

Ε! λοιπόν δεν το μετάνιωσα. Από τότε τον χρησιμοποιώ σε κάθε παρατήρηση με όποιο τηλεσκόπιο κι αν έχω. Θα σου πρότεινα λοιπόν να πάρεις τον Celestron BARLOW X-CEL 2X, Ø 31,8mm 124 ευρώ. Δεν τον έχω φίλε μου αλλά τον γλυκοκοιτάζω. Λογικά, αν είναι δυνατόν, θα πρέπει να είναι καλύτερος κι από τον δικό μου.

Από την στιγμή λοιπόν που αποφασίσεις να μπάρεις Barlow αλλάζει κι λογική των εστιακών αποστάσεων των προσοφθαλμίων φακών.

Έστω ότι παίρνεις ένα Plossle 32mm, (διότι ο 31mm Hyperion δεν μπαίνει στον εστιαστή σου) τότε ο 32mm Ploosle +2X Barlow, γίνεται ένας θαυμάσιος 16mm φακός => ο 15mm που θέλεις να αγοράσεις φεύγει από την λίστα, διότι οι δύο φακοί θα σου δίνουν σχεδόν ίδια μεγέθυνση. Αντί λοιπόν να πάρεις τον 15 πάρε επίσης μία πολύ καλή εστιακή απόσταση για το τηλεσκόπιο σου που είναι προσοφθάλμιο 13mm.πάρε αυτό λοιπόν αντί για το 15. Εννοείται ότι με τον Barlow θα έχεις τώρα κι ένα πολύ καλό 7,5mm.

Τα επάνω τα γράφω παραδειγματικά για να σε βάλω στο πνεύμα της χρήσεις του φακού Barlow, και το γιατί για εμένα είναι ένα πολύτιμο εξάρτημα. Είδες στο παράδειγμα; 2 προσοφθάλμιοι 4 μεγεθύνσεις. Όμως το μελετήσαμε το πράγμα, και κάναμε το 15mm που στην αρχή σκευτήκαμε σε 13 γιατί είχαμε 16mm από τον 32mm.

Αν τώρα πάρεις έναν που αντί για 2Χ είναι 2,25 το πράγμα θέλει εκ νέου μελέτη. Επειδή όμως τον Barlow και τον παντρεύεσαι δια βίου πάρε ένα καλό. Κι ο καλύτερος που έχει το πλανητάριο είναι αυτός που σου πρότεινα. Διότι μέχρι πέρυσι είχε και τον εξαιρετικό VIXEN.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα και ενώ συμφωνώ με όλα όσα έχουν γραφτεί παραπάνω θα ήθελα να σας πω και εγώ με τη σειρά μου την εμπειρία μου με barlow καθώς χρησιμοποιώ τον televue2x ο οποίος είναι πολύ καλός αλλά αποφεύγω να τον χρησιμοποιώ με προσοφθάλμια μεγάλης εστιακής πχ plossl 32mm καθώς τα συγκεκριμένα έχουν ήδη μεγάλο eye rilief, δηλαδή την απόσταση του ματιού από το προσοφθάλμιο ώστε να εστιάσει και να δεις όλο το πεδίο.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν ότι ο barlow αυξάνει ακόμα περισσότερο το eye relief στον 32mm που είναι ήδη αρκετό και για την δική μου προτίμηση που δεν φοράω γυαλιά ακόμα φτάνει σε σημείο που να είναι ενοχλητικό. Το αντίθετο συμβαίνει όταν χρησιμοποιώ τον μειωτήρα 0,63 στο c8 με τον 32αρι οπού εκεί τα πράγματα αλλάζουν ακριβώς στο αντίθετο καθώς μειώνεται το eye relief και γίνεται ακόμα πιό γλυκό το σημείο όπου το μάτι μου πλησιάζει τον προσοφθάλμιο και εστιάζει. Έτσι έχω καταλήξει ότι οι barlow βολεύουν και είναι ιδανικοί για προσοφθάλμια μικρών εστιακών.

Και ένα τελευταίο επίσης όταν τον χρησιμοποιώ με τον 32αρι έχω την εντύπωση πως βινιετάρει λίγο στα άκρα, ελάχιστα ίσα που γίνεται αντιληπτό. Φαντάζομαι οι πιο φθηνοί barlow τα πάνε ακόμα χειρότερα σε αυτόν τον τομέα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα πάρω τον Barlow της celestron και θα δω τι εστιακής χρειάζομαι για να μην συμπευτουν.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη ο Baader Aspherical Hyperion 31mm ή 36mm με A.F.O.V=72o,είναι modular δηλ.πολυμορφικός.Αυτό σημαίνει οτι γίνεται 1.25" με ειδικό εξάρτημα που μοιάζει με χωνί,χωρίς αυτό είναι 2".

Οπότε λογικά θα ταιριάζει στον εστιαστή του 130/900,χωρίς όμως να το λέω με βεβαιότητα γιατί:

Δεν ξέρω πόση διαδρομή έχει ο εν λόγω εστιαστής ώστε να εστιάζει σωστά!Το εξάρτημα που κάνει τον φακό 1.25" απομακρύνει λίγο τον φακό απο τον εστιαστή...Σε διοπτρικά με διαγώνιο καθρέφτη 90 και 2" δεν εστιάζει ως 1.25" αλλά ως 2".Λόγω μεγαλύτερου συνολικού μήκους του 2" διαγώνιου.

Ο φίλος μας με το 130/900 θα πρέπει προηγουμένως να ρωτήσει το κατάστημα,αν εστιάζει σωστά ο φακός με το έξτρα εξάρτημα ως 1.25" !!

Είναι κατά γενική ομολογία πολύ καλός φακός και συνεργάζεται πολύ καλά και με γρήγορα τηλεσκόπια,χωρίς να κάνει το χρωματικό σφάλμα των κοινών Hyperion.

Αν θέλουν οι φίλοι παραπάνω να χρησιμοποιούν έναν αξιόπιστο φακό για μεγάλα πεδία,είναι πολύ καλή λύση,αφού δίνει σημαντικά μεγαλύτερο πεδίο απο έναν plossl 32mm.Τον 32άρη μου τον έχω πλέον παροπλίσει...

Μπορούν και οι δυο να πάρουν τον Baader Aspherical Hyperion 36mm, αντί για τον 31mm,για να πάρουν ακόμα μεγαλύτερο πεδίο.

Για τον Νίκο που έχει το 12" επειδή είναι πολύ νέος το exit-pupil που βγάζει ο 36άρης είναι 7.39mm που λογικά τον εξυπηρετεί μέχρι τα 35-40 χρόνια του.Αν όμως τον θέλει για μια ζωή,τότε καταλληλότερος είναι ο 31mm που αφήνει το exit-pupil κάτω απο 7mm.

Για τον φίλο που έχει το 130/900,τον εξυπηρετεί επίσης εκτός αν σκοπεύει να πάρει αργότερα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Συμπερασματικά ο 31mm θα είναι χρήσιμος θεωρητικά για πάντα!

Ο Νίκος που βλέπω οτι διαθέτει χρήματα,θα μπορούσε μια και καλή,αντί άλλων προσοφθάλμιων να πάρει κατευθείαν κάποιον 30-31mm με πεδίο A.F.O.V=82o πχ.Televue Nagler ή EXPLORE SCIENTIFIC.

Μπορείτε να δείτε τα πεδία,τα exit-pupil κλπ.στο πολύ χρήσιμο εργαλείο astronomy tools:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

Μελετήστε καλά ΟΛΕΣ τις παραμέτρους,ζυγίστε τα υπέρ και κατά καλά και μετά προβείτε σε αγορές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον Νίκο:

Αφού έχεις ήδη τον Baader Hyperion zoom μαζί με τον ταιριαστό του barlow 2.25x,γιατί θέλεις να πάρεις και άλλον barlow και μάλιστα στα 2x?

Γιατί να ξοδέψεις και άλλα πολλά χρήματα?

Καλύτερα να πάρεις έναν 30-31mm με πεδίο 82ο,όπως σου υπέδειξα.Nagler ή Explore Scientific.Δεν θυμάμαι αν έχει και η APM σε αυτές τις εστιακές,που είναι και φθηνότερη εταιρία.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον 36mm aspheric επειδή τον έχω, θεωρώ πως είναι κρίμα να αγοραστεί ενας τέτοιος προσοφθάλμιος αν είναι να χρησιμοποιηθει σε φορματ 1,25 καθώς η συμπεριφορά του σε αυτο το φορματ αλλάζει εντελώς...

Παύει να είναι 72 μοίρες και γίνεται περίπου 44, επίσης σε αυτό το φορμάτ των 1,25 βινιετάρει απίστευτα εξαιτίας της μετατροπής του σε 1,25.

ειναι φτιαγμένος να λειτουργεί σε 2 ίντσες οπου δινει όλο του το πεδίο ασχετα αν συνοδέυεται απο nosepiece 1.25.

θεωρώ λοιπόν πως αν είναι να χρησιμοποιηθει σαν 1,25 είναι κρίμα γιατί θα προσφέρει άσχημο οπτικό αποτέλεσμα με έξτρα βάρος και κόστος.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη τον 36 mm δεν τον έχω χρησιμοποιήσει παρά μόνο τον 31mm,με τον οποίο δεν έχω παρατηρήσει βινιετάρισμα.

Το nosepiece δημιουργεί σε κάποια τηλεσκόπια πρόβλημα,γι'αυτό είπα στο φίλο μας να ρ ω τ ή σ ε ι πρώτα το κατάστημα,πριν τον αγοράσει.

Είσαι σίγουρος οτι το exit-pupil με το τηλεσκόπιο που τον χρησιμοποίησες,είναι κάτω απο 7mm?

Τέλος πάντων ο φίλος με το 130/900 θα πρέπει να ρωτήσει σχετικά τουλάχιστον για τον 31mm.Ο εστιαστής εδώ παίζει καθοριστικό ρόλο.

Και άλλους modular φακούς της Baader που έχω,δεν δημιουργούν βινιετάρισμα με τον αντάπτορα των 1.25".Για τον 36mm δεν ξέρω.

Ο κάθε φακός συνεργάζεται καλά με κάποια τηλεσκόπια,και με άλλα όχι.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον χρησιμοποιώ στο C8 που δίνει κόρη εξόδου 3,6 με 2ιντσο διαγώνιο, όσες φορές τον έχω δοκιμάσει με το βαρελάκι που έρχεται μαζί των 1,25 δεν αντέχω ούτε για λίγα λεπτά την παρατήρηση.

Για τον 31mm που έχεις και δεν τον ξέρω , είχα διαβάσει παλαιότερα σχόλια εδω μέσα οτι έχει και αυτός βινιεταρισμα αλλα σε μικρότερο βαθμό απο τον 36 οταν τον χρησιμοποιεις σαν 1,25 και μου φαίνεται απολυτα λογικό γιατι σαν 1,25 το μέγιστο πεδίο που μπορείς να πάρεις ειναι 68 μοίρες με 24 ευρυγωνιο, ή 50 με τον 32mm plossl και αυτο εχει να κανει με το fieldstop στο φορματ των 1,25 οποτε η διαφορά μειώνεται και ισως να μην είναι τόσο αισθητή σε σχέση με τον 36mm. επίσης έλεγαν οτι ο 31mm έχει και καλύτερη διόρθωση στα άκρα του πεδίου του σε σχέση με τον 36mm αλλα αυτό ειναι αλλη ιστορία. έτσι οταν χρησιμοποιώ το c8 με το πρίσμα 1,25 με reducer βάζω τον κλασσικο 32mm plossl που είναι και πιο ελαφρύς, ενώ όταν το χρησιμοποιώ με το 2ιντσο διαγώνιο χωρίς reducer βάζω τον 36mm και στις 2 περιπτωσεις παιρνω το μεγιστο πεδιο με πιο σωστο τρόπο.

Αυτή είναι η εμπειρία μου και γιαυτό τη μοιράστηκα μαζί σας.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη ευχαριστούμε πολύ για τις εύστοχες παρατηρήσεις σου!!

Είναι λογικό αυτό που λες να συμβαίνει!Εκτός απο το θέμα του field stop σε μεγάλης εστιακής φακούς,που το φορμά των 1.25" θέτει περιορισμούς στο πεδίο,το nosepiece έχει ιδιαίτερο σχήμα και δεν είναι συμβατό με όλους τους εστιαστές,ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιούνται διαγώνια που απομακρύνουν ακόμα περισσότερο τον φακό...Βέβαια ο κάθε φακός συμπεριφέρεται με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικά τηλεσκόπια.

Οπότε καλύτερα να ΜΗΝ επιλεγεί ο 36mm!Ούτως ή άλλως σε πολλά τηλεσκόπια βγάζει exit-pupil μεγαλύτερο απο 7mm.

Ο 31mm που χρησιμοποιώ συμπεριφέρεται πολύ καλά με νευτώνια και διοπτρικά και μάλιστα γρήγορα τηλεσκόπια,με crayford εστιαστές 2".

Ο φίλος με το 12" δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα,ο άλλος φίλος με το 130/900 θα πρέπει να ρωτήσει το κατάστημα για την συμβατότητα του 31mm με το τηλεσκόπιό του και τί οπτικό πεδίο του δίνει!

Αν σαν 1.25" φακός το πεδίο πέφτει σε επίπεδο plossl,δεν συμφέρει να τον αγοράσει!

Και να επιλέξει άλλον φακό που θα είναι και φθηνότερος!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα απο αυτα που μου ειπατε αναθεωρησα τις επιλογες μου σε αυτες:

 

https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html τον barlow της celestron

 

https://www.planitario.gr/sp-super-plossl-40mm-o-31-8mm.html εναν 40αρι plossl ο οποιος γινεται και ενας καλος 20αρις με τον barlow

 

https://www.planitario.gr/prosofthalmio-super-wide-angle-15mm.html εναν wide field 15αρι ο οποιος γινεται ενας καλος 7,5mm.

 

Τωρα σκεφτομαι επειδη με ενδιαφερει η πλανητικη παρατηρηση να μην παρω τον ορθοσκοπικο των 6mm αλλα εναν plossl 7,5 o οποιος φτανει τις 240 μεγεθυνσεις τις οποιες αν ξερω σωστα μια καλη νυχτα μπορω να τις πιασω σε πλανητες.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ελεγα να παρω τον 31mm hyperion τον 15mm της auriga και τον 6mm ορθοσκοπικο. Τον barlow ελεγα να τον παρω γιατι εγω καταλαβα οτι ο hyperion barlow δουλεβει σωστα μονο με τον hyperion zoom.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από προσωπική εμπειρία (γιατί παίζουν ρόλο και παράγοντες όπως η τοποθεσία απ΄όπου γίνεται η παρατήρηση κτλ) για πλανητική παρατήρηση και Σελήνη, μια μεγέθυνση x170-x200 τη δουλεύω στο 90% των βραδιών μου.

Κάποιες πολύ καλές βραδιές σηκώνουν και x250-x300.

Ειδικότερα στον Άρη παρατήρησα και έχω διαβάσει ότι θέλει μεγάλη μεγέθυνση - που δεν διαθέτω προς το παρόν, έρχεται και η φετινή Αντίθεση και κάτι πρέπει να γίνει γι'αυτό 8)

 

panr05 αν πάρεις 15άρι και barlow νομίζω ότι δεν αξίζει να πάρεις και plossl στα 7,5mm - πήγαινε καλύτερα λίγο πάνω ή κάτω στον plossl

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο ο barlow 2.25x δουλεύει σαν κανονικός barlow με κάθε προσοφθάλμιο.Απλώς αποδίδει καλύτερα με τον συγκεκριμένο Baader zoom.

Αν στην πορεία που θα τον χρησιμοποιήσεις και με άλλα προσοφθάλμια,αφού αποκτήσεις εμπειρία παρατήρησης και αξιολόγησης φακών,διαπιστώσεις οτι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο,τότε να σκεφτείς να αγοράσεις άλλον barlow,πχ.το Powermate 2.5x στη διάμετρο 1.25".

Επίσης αντί του 31mm που είπαμε,μεγαλύτερο πεδίο θα σου δώσει ένας ευρυγώνιος με 82o φαινόμενο πεδίο,όπως ο Nagler 31mm ή ο Explore Scientific 30mm.Δες εδώ:

https://www.skyandweather.gr/489-explore-scientific-82-30mm-2.html

https://www.planitario.gr/nagler-31mm-typou-5-o-50-8mm.html

https://www.firstlightoptics.com/tele-vue-eyepieces/tele-vue-nagler-82-degree-eyepieces.html

Υπάρχει και ο APM 30mm,80o πολύ φθηνότερος στα 98€:

https://www.astroshop.eu/eyepieces/apm-2-30mm-80d-uw-eyepiece/p,52793#tab_bar_1_select

Τέλος υπάρχει και το "θηρίο", ο Explore Scientific 30mm με πεδίο A.F.O.V=100o,λίγο κάτω απο 1000€...

https://www.skyandweather.gr/507-explore-scientific-100-ar-30mm-3.html

Ωστόσο ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,72o είναι ένας πολύ καλός φακός,δοκιμασμένος απο αρκετούς απο εμάς.

Μην βιάζεσαι να κάνεις αγορές,θα πετάξεις χρήματα χωρίς λόγο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα σκεφτομαι επειδη με ενδιαφερει η πλανητικη παρατηρηση να μην παρω τον ορθοσκοπικο των 6mm αλλα εναν plossl 7,5 o οποιος φτανει τις 240 μεγεθυνσεις τις οποιες αν ξερω σωστα μια καλη νυχτα μπορω να τις πιασω σε πλανητες.

Επειδή έχω κάνει πολύ πλανητική παρατήρηση,μια καλή νύχτα με καλή διαύγεια και seeing σίγουρα μπορείς να πιάσεις τα 240x ακόμα και λίγο μεγαλύτερη δηλ.τα 260x που είναι και το άνω όριο για το 130mm τηλεσκόπιό σου!

Στη Σελήνη μια τέτοια νύχτα μπορείς να πιάσεις και τα 300x,και ας βγαίνει απο τα θεωρητικά όρια μέγιστης μεγέθυνσης δηλ.2x (διάμετρος κατόπτρου σε mm).

Το ίδιο συμβαίνει και σε παρατήρηση επίγειων στόχων,επειδή όπως και η Σελήνη έχουν μεγάλη φωτεινότητα και κοντράστ!

Προσοχή όμως: σε μεγάλες πόλεις λόγω μπετόν,ασφάλτου,εργοστασίων,αυτοκινήτων,καυστήρων κλπ.υπάρχουν πάντα θερμικά ρεύματα που χαλάνε το seeing...Έτσι οι καλές νύχτες είναι αρκετά λιγότερες απο ό,τι σε άλλες περιοχές!

Κάποιες πρακτικές επισημάνσεις εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Η ατμόσφαιρα είναι και αυτή ένα καθοριστικό στοιχείο στην ποιότητα του ειδώλου,οπότε θέλει μελέτη.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω λοιπόν επειδή πλησιάζει καλοκαίρι να πάρω τον 7,5 επειδή θα πηγαίνω σε σκοτεινό ουρανό και αργότερα τον ορθοσκοπιξο για την πόλη.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης