Jump to content

Ερωτήσεις για ισημερινες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Πρόσφατα έμαθα ότι με την EQ2 δεν θα μπορέσω να πάρω μεγαλύτερο τηλεσκόπιο γιατί δεν θα το κρατάει. Άρα πριν από το νέο τηλεσκόπιο θα πρέπει να πάρω μια νέα στήριξη. Σκέφτομαι να πάρω ένα δεκαιντσο 254/1000. Μπορεί η Eq5 να το αντέξει αυτό και για αστροφωτογραφια μικρών εκθέσεων με τέλειο ζύγισμα η θέλει eq6. Επίσης το πόσο μεγάλο τηλεσκόπιο κρατάει μια στήριξη έχει να κάνει με την εστιακή απόσταση η με το μήκος του σωλήνα. Ρωτάω γιατί η eq6 δεν κρατάει πάνω από 1200 εστιακη αλλά κρατάει ένα sct με εστιακή 2000.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η eq5 μιας και δεν ειμαι έμπειρος κα θα σε βοηθήσουν πιο πολυ αλλα παιδιά παλιότερα απο μενα ειναι μια στηριξη που για παρατήρηση μπορει να σηκώσει 8 ιντσών σωλήνα ομως για φωτογραφιση συνήθως λενε οτι σωλήνας και κάμερα για οδήγηση και κάμερα λήψεων δε πρεπει να ξεπερνά το 65% (μπορει και λιγότερο) του βάρους που μπορει να σηκώσει ηστηριξη.. Συγκεκριμενα για την eq5 λενε οτι μεχρι εννια κιλά για παρατηρηση ειναι στα ορια της και 6.5 κιλά μπορει να σηκώσει για φωτογράφιση.. Επισης ενα δεκαιντσο πανω σ ισημερινή γινεται αρκετα δυσχρηστο δυσκολο στον χειρισμό... Έχε επισης υπόψιν οτι για φωτογραφιση παίζε σημαντικό ρολο τ μήκος μήκος σωλήνα οσο πιο μεγαλο το μήκος τοσο μεγαλύτερες ταλαντώσεις και ροπές γιαυτο βλεπεις οτι οτ περισσοτεροι για φωτογραφια εχουν κοντά από χρωματικά διοπτρικά η νευτώνεια τύπου skywatcher quattro η καταδιοπτρικα... Μπες στο φορουμ ψαξου δες συζητησεις για τέτοια θέματα... Μια στηριξη παντως που πολλοί προτείνουν ειναι η sw Heq5... Αυτα τα πράγματα μονο βιασυνη δε θέλουν υπομονη διάβασμα θα σου πουν και τα παιδιά και βλεπεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΕQ6 ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΌΣΕΙΣ

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά. Επειδή είδα ότι το 254/1000 έχει f4 και είναι δύσκολο στην χρήση του θα πάρω το 254/1200 σε eq6 ή να πάρω το 200/1000 στην Eq5. Αν πάρω όμως το δεύτερο σετ Up θα μπορώ αργότερα να κάνω αξιόλογη φωτογράφιση. Επίσης θα μπορέσω να αναβαθμίσω την Eq5 σε goto αγοράζοντας μοτέρ η όχι.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη σε βλεπω λιγο μπερδεμένο μη βιαστεις να δωσεις λεφτα αν πρωτα δε σκεφτείς κ διαβάσεις καλα.. Για φωτογραφιση ξεκινας πρωτα απ ολα με τη στήριξη χωρις καλη στηριξη στιβαρή με προοπτικές σοβαρές οτι σωλήνα να βάλεις δε θα πάρεις καλα αποτελεσματα... Αρα πρωτα ξεκινά απ τη στηριξη.. Πολυ καλη είναι η Heq5 καθώς καθώς και η alt azeq6 που ειναι πι ακριβή.. η Heq5 προτείνεται απο παρα πολλους που κανουν φωτογραφιση με πολυ καλες κριτικες.. Πρωτα λοιπον χτιζεις απο κατω... Πρωτα παρε μια πολυ καλη στηριξη και έπειτα ον σωλήνα.. Ο σωλήνας δε χρειαζεται να ειναι δεκαιντσος που ειναι too much και θα σε κουράσει εγω θα προτεινα πι κοντο σωλήνα οπως σου ανεφερα πιο πανω και με λιγότερες ίντσες.. Περιμενε να σου απαντήσουν και παιδιά σαν τον γιαννη 60 οπως και άλλοι με πολυ εμπειρία μη βιαζεσαι ακου κι αυτα τα παιδιά και μετα κινήσουν... Βαλε στο YouTube και Γράψε Παναγιώτης καζασιδης οπου θα δεις την διαδικασία στησίματος της Heq5 κ γενικα θα σε μαθει αρκετα.. Καλες αγορεςφιλε
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Αν πάρω HEQ5 pro και της βάλω 8ιντσο θα μπορώ να κάνω αστροφωτογραφια μικρών εκθέσεων.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι θα μπορεις φιλε μου απλα στη φωτογραφιση να ξερεις το πρωτο πραγμα που παίζει ρολο ειναι η στήριξη διότι και οι χρόνοι εκθεσης εχουν να κανουν κατα ποσο καλο tracking εχεις και η οδήγηση φυσικα απ το βοηθητικό τηλεσκοπιο πρωτεύον ειναι η στήριξη και μετα οι ίντσες στη φωτογραφιση.. Εγω θα σου προτεινα εξαιντσο τηλεσκοπιο υπολογισε οτι θες και οδηγητικο τηλεσκοπιο που να διορθώνει τη κινηση.. Μη ξεχνάς δεν ειμαι ειδικός σε αυτα υπαρχουν αρχαιότεροι που τα ξέρουν καλυτερα αυτα.. Παντως αυτα ισχύουν.. Επισης δες τι βαρος σηκώνει η στηριξη και υπολογισε ο φωτογραφικός τηλεσκοπικος εξοπλισμός να μη ξεπερνάει το 60% της δυνατοτητας της στήριξης.. Επισης οσο πιο μεγαλο το τηλεσκοπιο θα χεις πιο δύσκολα ζυγισματα.. Αρα δε θες πολλές ίντσες 8-10 αλλα εξαιντσο ειναι μια χαρα.. Και να ειναι κοντό ωστε να μην εχεις ταλαντώσεις.. Ολα αυτα παιζουν ρολο ώστε να μπορεις να κανεις οσο το δυνατόν smooth tracking ακριβές και σωστο σε μεγαλύτερες εκθέσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρω την HEQ5 GOTO μονο για παρατηρηση μεχρι ποσες ιντσες κραταει.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί δηλαδή να κρατήσει ένα 250/1200 που είναι στα 14 κιλά. Επίσης επειδή το 250/1000 έχει f4 έχει επιπτώσεις στην παρατήρηση.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα να δεις δεν εχω παρατηρήσει μεσα απο 10ιντσο f4.. Συνήθως λενε οτι το σφάλμα λογω του εστιακου λογου με λιγο καλυτερα προσοφθάλμια διορθώνεται αλλα σου ξαναλεω δεν έχω οπτική εμπειρία σε τετοιο τηλεσκοπιο παντως εχω καταλάβει οτι με ενα σωλήνα θες να κανεις και παρατηρηση και φωτογραφιση.. Για παρατηρηση καλός ειναι με αυτη τη στηριξη βεβαια αρκετα ογκώδης πανω σε ισημερινή αλλα στην φωτογραφιση θα σε ζορισει να ξερεις.. Για φωτογραφιση θα σου προτεινα λιγότερες ίντσες και κοντό άλλωστε δεκαιντσο συν εξοπλισμό φωτογραφικό δε νομιζω να τα καταφερεις με αυτη τη στηριξη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα εντεκα κιλα επαναλαμβάνω λεει ο κατασκευαστής οτι αντέχει για φωτογραφιση και αυτο δε σημαίνει οτι θα παίζεις στα ορια της οπωςσου ειπα παραπανω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε τελικά τον σωλήνα δεν το θέλω για φωτογράφιση αλλά μόνο για παρατήρηση. Άρα ένα 10ιντσο πάνω σε HEQ5 goto από όσα λέει ο κατασκευαστής πιστεύω θα είναι εντάξει. Το τηλεσκόπιο όμως είναι 14 κιλά. Πως θα το ισοροπισω με 2 αντίβαρα των 5,1 κιλών.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω θα το σήκωσε φιλε μου για τα αντίβαρα δε ξερω ισως να χρειαστείς ενα αντίβαρο ακομα αλλα δε το ξερω στα σιγουρα σε αυτο θα σαπαντησουν πιο έμπειρα παιδιά καθώς μπορεις να ρωτησεις και στο μαγαζι που θα το προμηθευτεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάρω την Eq5 και τον 8ιντσο black diamond 200/1000 με f5 και αργότερα να αγοράσω το upgrade kit τις Eq5 για να γίνει goto λέτε να αξίζει. Το dob 8 μαζί με το goto βγαίνει πιο ακριβό από όλα αυτά που είπα παραπάνω. Τώρα δεν ξέρω αν τα μοτέρ τις Eq5 θα είναι εύκολο να τα βάλω και αν θα είναι λειτουργικά.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον η γνώμη μου ειναι η εξης.. Εγω θα παιρνα σιγουρα την Heq5 και θα βάζα ενα οκταιντσο για παρατηρηση.. Επειδη εχεις στο νου σου μελλοντικα και την φωτογραφια η στηριξη είναι πολυ καλη και θα παιρνα ενα εξαιντσο νευτονιο κοντό η κάποιο απόχρωματικό διοπτρικό... Οταν λοιπον χορταινα με την παρατηρηση απ το οκταιντσο θα παιζα με το υπάρχον οκταιντσο σε φωτογραφια και μετα θα πηγαιναμε σε ποιοτικό διοπτρικό.. Δεν αξίζει τα λεφτα σου να τα βάλεις σε αναβάθμιση goto στην eq5.. Χίλιες φορες η στηριξη που σου προτεινα... Η στηριξη θα κρατήσει μια ζωη.. Σωλήνες ανάλογα με το ενδιαφερον σου στο χόμπι θα αλλαζεις κι αυτη η στηριξη σηκώνει πολλα τηλεσκόπια.. Μπες και στο cloudy nights δες εξοπλισμούς τι σωλήνες εχουν βάλει με την στηριξη αυτη να πάρεις ιδέες.. Στο first light optics εχει την στηριξη 880 ευρω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η στηριξη θ σε καλυψει απόλυτα ενω αν πας στην eq5 και μπεις στο τρυπακι της φωτογραφίας στο μέλλον.. Θα δεις και μονο σου οτι δε θα σε καλύπτει μετα απο λιγο καιρο και θα θες καλύτερη στηριξη.. Ενω αν δωσεις τωρα τα λεφτα για τη στηριξη που σου προτεινω και θα γλυτωσες λεφτα στο μέλλον και θα σε καλυψει πληρως.. Μη βιαζεσαι παντως δες και ξένα φορουμ παρε ιδεες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Panr05 θα το έχεις καταλάβει ότι εγώ προσωπικά έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τις ισημερινές, ακόμα και για απλή παρατήρηση. Όμως θα συμφωνήσω με το πνεύμα αυτών που σου έγραψε ο Σάββας. Και για να σου το πω πολύ απλά:

Μην αγοράσεις τίποτα αν πρώτα δεν περάσει 1 χρόνος χρησιμοποιώντας την EQ2 που έχεις. Αυτή η μικρή, και ομολογουμένως όχι και τόσο σταθερή στήριξη, έχει να σε μάθει πολλά περισσότερα από αυτά που τώρα ξέρεις γι’ αυτές.

Ξαμολήσου λοιπόν στην παρατήρηση προς το παρόν με αυτήν, και με αυτόν τον απλό και πάνω απ’ όλα ευχάριστο τρόπο, μαζί με όλες τις άλλες γνώσεις, θα αποκτήσεις και γνώσεις – προσωπική εμπειρία για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε γενικώς, συμπεριλαμβανομένων και τον στηρίξεων.

Και κυρίως θα μάθεις καλύτερα από τώρα το τι θέλεις από το άθλημα. Όσο πιο πολύ ακριβό γίνεται γενικώς κάτι από τον εξοπλισμό μας, τόσο και πιο πολύ εξειδικεύεται σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που κάνει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας. Πρόσφατα έμαθα ότι με την EQ2 δεν θα μπορέσω να πάρω μεγαλύτερο τηλεσκόπιο γιατί δεν θα το κρατάει. Άρα πριν από το νέο τηλεσκόπιο θα πρέπει να πάρω μια νέα στήριξη. Σκέφτομαι να πάρω ένα δεκαιντσο 254/1000. Μπορεί η Eq5 να το αντέξει αυτό και για αστροφωτογραφια μικρών εκθέσεων με τέλειο ζύγισμα η θέλει eq6. Επίσης το πόσο μεγάλο τηλεσκόπιο κρατάει μια στήριξη έχει να κάνει με την εστιακή απόσταση η με το μήκος του σωλήνα. Ρωτάω γιατί η eq6 δεν κρατάει πάνω από 1200 εστιακη αλλά κρατάει ένα sct με εστιακή 2000.

Αυτό που μετράει στο τί μπορεί να σηκώσει μια στήριξη δεν είναι η εστιακή απόσταση,αλλά το βάρος και το φυσικό μήκος του!

Βάρος x μήκος = ροπές και κατά συνέπεια ταλαντώσεις και τελικά θόλωμα εικόνας!

Έτσι ένα νευτώνιο 10" με εστιακή (και ανάλογο φυσικό μήκος) 1200 mm δεν το "σηκώνει" για φωτογραφία μια EQ-6,σηκώνει ΟΡΙΑΚΑ (για μικρούς χρόνους έκθεσης) το 250/1000,ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα για τη σχεδίαση SCT που έχει για την ίδια εστιακή το μισό φυσικό μήκος σωλήνα!

Συνεπώς αν ενδιαφέρεσαι για νευτώνιο 10" και θέλεις αστροφωτογραφία γενικά,ξέχνα όχι μόνο την HEQ-5 αλλά και τις βάσεις τύπου EQ-6!

Η EQ-6 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΟΡΙΑΚΑ για αστροφωτογραφία μόνο ΜΙΚΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ έκθεσης με ένα 250/1000.Και για παρατήρηση φυσικά χωρίς πρόβλημα.Εννοείται οτι θα χρειαστεί paracorr λόγω μικρού εστιακού λόγου.

Αν θέλεις νευτώνιο 10" ή 12" τότε για γενική αστροφωτογραφία θα πας στην πολύ ακριβή EQ-8...

Οπότε συμφέρει να πάρεις SCT πχ.Celestron 9.25" πάνω σε στιβαρή στήριξη κατηγορίας EQ-6.Κυρίως για πλανητική φωτογράφιση,λόγω μεγάλης εστιακής.

Λιγότερους περιορισμούς όμως θα έχεις με το 8",200/1000 που μπαίνει και στην HEQ-5.Αυτό είναι ένα κλασικό set-up.

Επειδή είσαι στην αρχή,όπως σε συμβούλεψε και ο Γιάννης μάθε καλά την EQ-2 και απόκτησε εμπειρία παρατήρησης με το 130/900,διάβασε πολύ για να μάθεις τα απαραίτητα σχετικά με τα τηλεσκόπια και αργότερα διάβασε πολύ περισσότερο για την πιο απαιτητική αστροφωτογραφία!

Ειδικά όταν ενδιαφέρεσαι για μεγάλες διαμέτρους πάνω σε μεγάλες και στιβαρές βάσεις!Οι μεγάλες διάμετροι θα δώσουν περισσότερη οπτική πληροφορία απο ό,τι τα μικρά αποχρωματικά,αλλά είναι πιο δύσκολη και με περιορισμούς η αστροφωτογραφία σε αυτή την κατηγορία!

Κάθε πράγμα στον καιρό του λοιπόν,μετά απο αρκετή εμπειρία για να μην κάνεις σοβαρά λάθη που θα στοιχίσουν ακριβά!

Φιλικά-Κώστας

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης