Jump to content

Μ13 προβλημα εντοπισμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω προσπαθησει 3 φορες να το δω και απλα δεν μπορω να το βρω. Στο astronomy tools δειχνει οτι ακομα και με τον 25αρι θα μπορουσα να το διακρινω. Στοχευω με τον ερευνητη το η του ηρακλη και παω λιγο αριστερα αλλα δεν το βλεπω ποτε. Πειτε μου αν κανω κατι λαθος.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Μ13 ειναι δεξια του η Ηρακλη, εκτος αν εσυ το ψαχνεις οταν ειναι στη δυση.

Δοκιμασε να το πας απευθειας με τον ερευνητη στο στοχο, ειναι αρκετα bright και στο πεδιο σου θα φανει. Αν εχεις red dot η telrad Θα σου ειναι ακομη πιο ευκολο, τουλαχιστον αυτο βολεβει εμενα

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε τον 25mm. Σημάδεψε το η του Ηρακλή. Κοιτώντας μέσα από το προσοφθάλμιο, γύρνα σιγά – σιγά την ντίζα της μικρομετρής κίνησης της απόκλισης με κατεύθυνση τον νότο. Κάποια στιγμή θα το δεις.

Τον χάρτη κάποια στιγμή τύπωσε τον. Τέτοιους χειροποίητους χάρτες δεν πρόκειται να βρεις εύκολα.

1770471428_(8-9)8714-8715.thumb.jpg.8c16e73d1fce683dd804d9a76fc14b74.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι στόχος που κάνει μπαμ στο μάτι θα εντοπισεις τον σφηνολιθο πρωτα... μετα κοιτα με τα κιάλια σου το αριστερό οπως βλεπεις πανω αστεράκι τον ητα του σφηνολιθου και το βρηκες με το που δεις με τα κυαλια κανει μπαμ κατευθείαν.. Πολλους στόχους πριν τους βρουμε με τον ερευνητή ή το σημαδευτηρι καλο θα ειναι με τα κιάλια μια πρωτη σάρωση... Η σάρωση του ουρανου σε βοηθάει να το σημαδεψεις κατευθειαν αν τωρα στον σφηνολιθο κοιταξεις το κατω αριστερά αστερακι τον πι Ηρακλή οπως το βλεπεις και κανεις αριστερά γύρω στις εφτα οκτω μοίρες βρηκες και το Μεσιέ 92.. Θα σε βοηθήσει πολύ να χρησιμοποιείς τα δάχτυλα σου υπολογίζοντας τις μοιρες.. Πχ μια γροθιά 10 μοίρες ειδικα αν εχεις κυαλια και ξερεις οτ το πεδίο των κυαλιων ειναι πχ 5 μοίρες τοτε εντοπίζοντας για παράδειγμα τον Μεσιέ 13 θα εχεις τον η Ηρακλή στο πεδίο... Αν παω πχ στον αλκαιντ στην μεγάλη Αρκτο και με το σημαδευτηρι μου σημάδεψω αποσταση με τρια δάχτυλα μου βρηκα τον Μ51... Ζευγαρι κιάλια αξεσουάρ απαραίτητο για τον παρατηρητή βεβαια ο καθένας εχει τον τροπο του
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι η περιοχή του ουρανού που εικονίζεται σε αυτόν τον χάρτη βρίθει από διπλούς αστέρες. Στον χάρτη σημειώνονται με μία μικρή οριζόντια γραμμή. Οι διπλοί αστέρες είναι ότι καλύτερο για να ξεκινήσει κανείς το άθλημα. Δεν τους αναζητάς όπως το Μ13 που σε δυσκολεύει, απλά τους σημαδεύεις. Στην αρχή με χαμηλή μεγέθυνση, και μετά αλλάζοντας προσοφθάλμια αυξάνεις την μεγέθυνση. Στο χάρτη υπάρχει ένα από τα ωραιότερα διπλά άστρα. Το α του Ηρακλή. Όμως για να τον δεις διπλό, πρέπει να αυξήσεις την μεγέθυνση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εχετε δικιο. Νομιζω καταλαβα το λαθος μου. Εγω εψαχνα το μ13 παντα στα δεξια του η ασχετα αν ειχε κλιση ο αστερισμος. Θα πρεπει να τραβαω μια νοητη γραμμη του αστερισμου και να ψαχνω πανω σε αυτην. Ευχαριστω.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Panr05, όχι δεν κατάλαβες! Ουδεμία σχέση έχει, αν ο οποιοσδήποτε αστερισμός είναι στην ανατολή, μεσουρανεί, ή είναι στην δύση, το πώς θα κινηθείς με την ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ στήριξη, για να πάς ΑΠΟ ένα στόχο ΠΡΟΣ ένα άλλο. Δεν χρειάζεται να φανταστείς διαγώνιους οι οποίοι μεταβάλλονται και αλλάζουν διεύθυνση με το πέρασμα της ώρας.

Αν στον επάνω χάρτη έβαζα και τις χαρακτηρίστηκες κάθετες και οριζόντιες γραμμές, που έχουν οι χάρτες, τότε ο άξονας της ορθής αναφοράς θα έβλεπες ότι κινείται πάντα παράλληλα με της οριζόντιες, δηλαδή πάντα ανατολικά ή δυτικά, ενώ ο άξονας της απόκλισης κινείτε πάντα παράλληλα με τις κάθετες, δηλαδή μόνο βόρεια ή νότια.

Το Μ13 βρίσκεται σχεδόν ακριβώς κάτω από το η Ηρακλέους. Στην πραγματικότητα το Μ13 είναι 1,174 λεπτά της ώρας δυτικά του η Ηρα, όσο ένας σεληνιακός κρατήρας, όμως βρίσκεται 2,461 μοίρες νότια. Δύο διαμέτρους του προσοφθαλμίου σου, αυτό με 25mm εστιακή. Επομένως σημάδεψε το η με τον 25. Κλείδωσε επάνω του το τηλεσκόπιο. Μην πειράξεις τον άξονα της ορθής αναφοράς, αλλά κοιτώντας μέσα από το προσοφθάλμιο, γύρισε την ντίζα του άξονα της απόκλισης, ώστε το τηλεσκόπιο να κατεβαίνει από τον βορά στον νότο. Όταν θα διανύσεις 2,461 μοίρες θα είσαι στο Μ13. Δηλαδή θα το δεις στο προσοφθάλμιο. Τόσο απλά.

Πήγαινε και κάνε το.

Εγώ σας αφήνω διότι πρέπει να ετοιμαστώ για να πάω απέναντι από το νησάκι Πάτροκλος κοντά στο Σούνιο για παρατήρηση.

Άντε Γιαααα!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα καλά. Θα στοχευσω με την στηρίξη να κοιτάει το η του Ηρακλή και θα κλειδώσω το τηλεσκόπιο. Μετά θα κουνήσω τον άξονα της απόκλισης προς τα κάτω για λίγο και θα το δω. Μόνο προς τα κάτω θέλει όχι αριστερά ή δεξιά. Ο πολικός άξονας της στήριξης θα πρέπει να κοιτάει προς τον Ηρακλή η όχι.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ αν κατάλαβα καλά δεν κάνεις πολική ευθυγράμμιση, κι απορώ πως χρησιμοποιείς στην στήριξη σου.

Ο πολικός άξονας κοιτάζει πάντα τον βόρειο πόλο του ουρανού! Πάντα! Και δεν έχει καμία σημασία το που είναι ο στόχος .

Επειδή σου έχω στείλει φωτογραφίες με την στήριξη σου για το πώς να κάνεις πολική ευθυγράμμιση, και επειδή αντιλαμβάνομαι ότι δεν το έχεις καταλάβει, πάρε την στήριξη υπό μάλης και πήγαινε στο πλανητάριο να σου δείξουν τι να κάνεις.

Σου λέω μόνο ότι είναι πάρα πολύ απλό. Τόσο που να φανταστείς, όταν είχα πάρει το τηλεσκόπιο με αυτήν την στήριξη, ο μεγάλος μου γιός τότε ήταν 12 χρονών. Μία φορά με ρώτησε, μία φορά του έδειξα, κι από τότε όποτε ήθελε να δει με το τηλεσκόπιο, το έπαιρνε, και μέσα σε χρόνο μηδέν, το έστηνε και έβλεπε ότι ήθελε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης