Jump to content

Καινούργιος στον χώρο - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίδια με το δικό σου είναι....

Διομήδη με αυτά που διαβάζω είμαι πλέον βέβαιος οτι δεν είναι ίδιας ποιότητας!Τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μπορεί να είναι ίδια,η ποιότητα όμως πολύ διαφορετική!

Σε plossl omni Celestron και barlow 2x,μου είπαν διαφορετικοί αγοραστές απο ebay οτι υπάρχουν αποκλίσεις και στην οπτική συμπεριφορά (πχ.ο ένας barlow κάνει θάμπωμα φωτεινού ειδώλου,ο άλλος όχι στον ίδιο στόχο).

Επίσης εξώφθαλμες διαφορές στις επιστρώσεις.Οπτικά με τα ίδια εξωτερικά χαρακτηριστικά,άλλα έτσι άλλα αλλιώς...

Να γίνονται αυτά και στα σοβαρά μαγαζιά?Δεν ξέρω...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω μπερδευτεί λίγο. Νομίζω όμως ότι μόλις τελειώσει η καραντίνα και μπορέσω να επισκευτω το μαγαζί θα βγάλω άκρη πιστεύω.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε panr05,μετά απο όσα διάβασα εδώ,και γνώριζα απο άλλους φίλους για την σειρά CELESTRON OMNI απο ebay...έχω αρχίσει να καταλαβαίνω οτι πολλά άλλαξαν στην ποιότητα του κιτ που είχα αγοράσει το 2010 και τεστάρει επιμελώς!

Με το ίδιο όνομα και εξωτερικά χαρακτηριστικά,κυκλοφορούν πιθανώς κατώτερης ποιότητας φακοί plossl.....

Τα ίδια πιθανόν ισχύουν και στην σειρά ΟΜΝΙ με το γκρίζο χρώμα.

Όλα αυτά τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη,ΔΕΝ είμαι βέβαιος τί παίζει!!

Για να μην ρισκάρεις την ποιότητα,και πληρώσεις ακριβά για μετριότητες που πιθανόν υπάρχουν πλέον,βάλε περίπου 100€ παραπάνω και πάρε τον

Baader Hyperion zoom Mark IV,8-24mm + τον δικό του barlow 2.25x (ή άλλον ποιοτικό barlow 2x) και μην προβληματίζεσαι πλέον!

Όσο για τις τιμές,ψάξε στα σοβαρά μαγαζιά μήπως βρείς κάποια προσφορά για το σετ zoom+barlow.

Ψάξε και στις αγγελίες για μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφοριακά το κιτ που βρήκα κοστίζει 284 ευρώ.

 

Πάρε το ζουμ της Baader και τον δικό της barlow 2.25Χ. Αυτές τις μέρες o barlow είναι σε προσφορά στα 80 ευρώ. Ζήτησε αν γίνεται να σου κάνουν κάποια καλύτερη τιμή στον ζουμ με δεδομένο ότι πριν λίγο καιρό ήταν λίγο παραπάνω από 210 ευρώ. Εναλλακτικά βάλε μια αγγελία ζήτησης για τον ζουμ. Αργότερα αγοράζεις και έναν ευρυγώνιο στα 24μμ ή έναν 32μμ plossl και είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Ηλία στην παραπάνω υπόδειξη αγοράς σχετικά με τον φακό,και ζητάω συγνώμη απο τους φίλους που ενεπλάκησαν στην κουβέντα,για όποια παρεξήγηση-ειλικρινά άθελά μου-ενδεχομένως δημιουργήθηκε!

Είμαι βέβαιος πλέον οτι μιλούσαμε για φακούς με ίδια εξωτερικά χαρακτηριστικά,αλλά σαφώς διαφορετική οπτική ποιότητα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά εγώ πρότεινα το 130/900 διότι νόμιζα ότι το κάτοπτρο είναι παραβολικό, (που παλιά ήταν), ενώ τώρα πια είναι σφαιρικό, κι ο Κώστας έχοντας στην κατοχή του αυτό το κιτ από το 2010, ξέρει ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, που όμως τώρα πια αποδεικνύετε μάπα! Μέχρι και οι επιστρώσεις φεύγουν!

Τι γίνεται ρε παιδιά;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ απο χθές...Τί γίνεται άραγε?

Πάντως στο ίντερνετ κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις επώνυμων φακών,πιθανώς και τηλεσκοπίων!

Αυτό είναι πλέον διαπιστωμένο...Για τα υπόλοιπα που διαβάζω,μένω προβληματισμένος με μεγάλες απορίες...Η κινέζικη αυτοκρατορία των οπτικών σάρωσε τα πάντα?

:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το SW 130/900 πάντως που αναφέρθηκες,κυκλοφορεί και με παραβολικό κάτοπτρο και με σφαιρικό.

Σε αυτές τις διαμέτρους-στα 100-150mm-κυκλοφορούν και τα δυο είδη κατόπτρων,απο διάφορες εταιρίες με διαφορετικό κόστος,χωρίς να επισημαίνεται εμφανώς το σφαιρικό κάτοπτρο...

Για τους συγκεκριμένους φακούς,απο ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει σταθερή ποιότητα σε όλες τις παρτίδες...δεν ξέρω τί γίνεται.

Έτσι ο καθένας μιλάει με σιγουριά για αυτό που έχει στα χέρια του.

Και σε επώνυμα κιάλια μαζικής παραγωγής έχουν διαπιστωθεί στο ίδιο μοντέλο,εκτός απο θέματα στην ποιότητα κατασκευής,και διαφορές στην ΟΠΤΙΚΗ ποιότητα...Κάποια πχ.βινιετάρουν εμφανώς,άλλα όχι!

 

:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορειται τα παιδιά εκτός από τον Κώστα να μου πείτε πότε αγοράσατε το κιτ, ποιο ετος. Για να ξέρω ποια φουρνιά είναι. Ευχαριστώ.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορειται να μου πείτε ποιο ετος πήρατε το κιτ για να ξέρω ποια φουρνιά θα είναι. Μόλις τελειώσει η καραντίνα θα γραφτψλω στον όμιλο φίλων αστρονομίας και θα ψάξω μήπως βρω κάποιον που πήρε το κιτ σχετικά κοντά με την ημερομηνία που έχουμε και να το δοκιμάσω.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικό μου το είχα πάρει μαζί με το Astromaster 130 (με το παραβολικό) το 2014. Και τα δυο από Ελλάδα καινούργια.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι ειδικός, και από τους ερασιτέχνες, ο ποιο ερασιτέχνης. Επίσης δεν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα. Δεν είμαι πλασιέ κάποιας εταιρείας ούτε "σπρώχνω" κάποια αγγελία μου. Αλλά στις απλές συγκρίσεις τι πιο απλό από το να βάλεις δυο πράγματα κάτω και να συμπεράνεις ποιο κάνει καλύτερα τη δουλειά του για σένα.

Φίλε Νίκο (nkarytia) ειλικρινά δεν εννοούσα εσένα ή κάποιον άλλο φίλο του φόρουμ που μετείχε στην κουβέντα,οτι έχετε κάποια σκοπιμότητα σε ό,τι γράψατε!Απλώς πιστεύοντας οτι μιλάγαμε για το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΙΟΤΙΚΑ κιτ,νόμισα οτι δεν κάνατε σωστά τα απαραίτητα τέστ,και βγάλατε λάθος εκτιμήσεις...Το έχω δει να γίνεται και εδώ στο φόρουμ για διάφορα οπτικά.Λανθασμένες βεβιασμένες κριτικές,αρνητικές που έθαβαν και θετικές που υπερεκτιμούσαν φακούς.

Εννοούσα πλήθος αναφορών στο ίντερνετ και βιντεάκια,όπου ο καθένας λέει διάφορα,και κάποιοι έχουν και σκοπιμότητες...

Πέρα απο άσχετους ή ημιάσχετους,υπάρχουν και οι "επαγγελματίες" του χώρου που πληρώνονται για να εκφέρουν απόψεις που επηρεάζουν υποψήφιους αγοραστές...Ο Γιάννης τους ονομάζει εύστοχα "γνωμοπώλες"!

Σε πολλά προϊόντα μπορεί να δεί κανείς εξωφρενικά διαφορετικές απόψεις,διαβάζοντας δεκάδες ή και εκατοντάδες απόψεις!Μπορείς όμως να αξιολογήσεις όχι μόνο ποσοστιαία,αλλά και απο το είδος της κριτικής,αν ο κριτής ξέρει κάπως να αξιολογεί ή όχι.Αν λέει συγκεκριμένα πράγματα,κρίνοντας με λεπτομέρεια σημαντικά χαρακτηριστικά,τότε διαβάζεις προσεκτικότερα την άποψή του,χωρίς να σημαίνει οτι θα συμφωνήσεις.

Στο συγκεκριμένο κιτ αν δεις στο amazon τις κριτικές των πελατών για το προϊόν,στην πλειοψηφία τους είναι θετικές έως πολύ θετικές!Το ίδιο έχουν πεί και κάποια μέλη του φόρουμ-εκτός απο εμένα-που έχουν στην κατοχή τους τους φακούς του κιτ.Άλλοι έχουν αρνητική άποψη.

Αλλά ένας άνθρωπος που θέλει να ψάχνει την αλήθεια των πραγμάτων,θα κάνει και ίδιος σοβαρή αξιολόγηση ψάχνοντας συγκεκριμένα χαρακτηριστικά,και επαναλαμβάνοντας πολλές φορές τις παρατηρήσεις του,ώστε να γίνουν αξιόπιστες μετρήσεις έστω και με το μάτι.

Έχω γράψει αρκετά πράγματα παλαιότερα και για τους ψυχολογικούς λόγους,και την έλλειψη εξάσκησης στην αστρονομική παρατήρηση,που κάνουν πολύ υποκειμενικές κάποιες αξιολογήσεις.Και βέβαια για μετρήσιμα πράγματα,έστω και με το μάτι,δεν συμφωνώ με τον έντονο υποκειμενισμό που εκφράζεται συχνά.Την οξύτητα,το κοντράστ,το θόλωμα μέχρι το άκρο του πεδίου,το χρωματικό σφάλμα,την καμπύλωση πεδίου μπορεί ένας εξασκημένος,προσεκτικός και δίκαιος παρατηρητής να τα αξιολογήσει αρκετά δίκαια και αντικειμενικά!

Άλλα χαρακτηριστικά όπως το eye-relief μπορούν να "αλλοιωθούν",(και εννοώ την αίσθηση που σου προκαλούν),ενώ μπορούν να μετρηθούν με όργανο,απο το πόσο πχ.μεγάλες βλεφαρίδες μπορεί να έχει κάποιος και βουρτσίζουν τον φακό.Θα πει τότε οτι είναι απαράδεκτα μικρό!Επίσης το μικρό eye-relief σε συνδυασμό με το μικρό οπτικό πεδίο μπορεί να κουράσουν και να δυσανασχετήσουν κάποιους και να δημιουργήσουν ψυχολογικές αντιδράσεις πχ.κλειστοφοβική αίσθηση κλπ.Αυτά είναι σεβαστά αλλά όμως υποκειμενικά,δεν ισχύουν για όλους!

Όμως για να επανέλθω στο θέμα που έχει προκύψει,και με έχει βαθιά προβληματίσει:

Δεχόμενος οτι όλες οι αξιολογήσεις που έχουν γίνει είναι αξιόπιστες,καταλήγω στο οτι μιλάμε για ίδιο ονομαστικά κιτ,με τα ίδια τυπικά χαρακτηριστικά αλλά διαφορετικά οπτικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά...

Και η μόνη ερμηνεία μου είναι οτι μπορεί να έχει ένας φακός ακριβώς την ίδια σχεδίαση με έναν άλλον,αλλά διαφορετικής ποιότητας οπτικό γυαλί και βέβαια επιστρώσεις!Και να κυκλοφορούν με το ίδιο ακριβώς όνομα.

Για ευνόητους λόγους μείωσης του κόστους και αύξησης του κέρδους.

Ήδη μου έχουν πεί για φακούς της ίδιας εταιρίας Celestron Omni και barlow 2x απο Κινέζικα ιντερνετικά μαγαζιά με τελείως διαφορετικά οπτικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά!Σε κάποια απουσίαζαν και οι απλές επιστρώσεις...

Και σε κιάλια επώνυμα μεγάλης κυκλοφορίας και μαζικής παραγωγής,αναφέρθηκαν αποκλίσεις ακόμα και σε οπτικά χαρακτηριστικά όπως βινιετάρισμα!

Όταν διαβάζω οτι φεύγουν με απλό καθάρισμα οι επιστρώσεις απο τους φακούς του κιτ,τότε βεβαιώνομαι οτι κάτι δεν πάει καθόλου καλά...

Δεν το συνεχίζω,μην μας κατηγορήσουν και για δυσφήμηση επώνυμου προϊόντος,αν και κανένας μας πιστεύω δεν έχει τέτοια πρόθεση!

Νιώθω και άσχημα γιατί πιστεύοντας οτι αυτό το εξαιρετικό κιτ που αγόρασα εγώ το 2010,συνεχίζει να κυκλοφορεί με την ίδια ακριβώς οπτική και μηχανική ποιότητα όλα αυτά τα χρόνια,το πρότεινα θερμά σαν άριστο value for money...

Αν κάποιος στο μεταξύ αγόρασε τη "μούφα" απο κάποια παρτίδα...τί να πώ?Συγνώμη δεν το ήξερα!

Αν έχει πράγματι συμβεί κάτι τέτοιο σε φίλους του φόρουμ που παρακινήθηκαν και απο εμένα να αγοράσουν το κιτ αυτό,ζητάω συγνώμη ειλικρινά!!!

Δεν ήξερα οτι κυκλοφορούν κατώτερης οπτικής ποιότητας κιτ με το ίδιο όνομα!!

Τί άλλο να πω δεν ξέρω...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκα ότι η μονή λύση να δω τι ποιότητα έχουν οι φακοί είναι να τους δοκιμάσω. Μπορώ να τους πάρω από το πλανητάριο μέσα στο καλοκαίρι και έχω δυνατότητα επιστροφής μέσα σε 14 μέρες. Έτσι θα ξέρω αν έχουν καλή ποιότητα η όχι. Το θέμα είναι ότι λόγω έλλειψης εμπειρίας δεν θα ξερό αν είναι κάλοι η όχι. Το καλοκαίρι πηγαίνω στο εξοχικό μου και έχω σκοτεινό ουρανό χωρίς φωτορυπανση. Μπορείται να μου πείτε πως να κάνω ένα τεστ ποιότητας. :?: :?: :?:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά φίλε panr05,όταν έρθει η ώρα μπορώ να σε βοηθήσω και πιο άμεσα,τηλεφωνικά,όταν θα τους έχεις στα χέρια σου!Θα σου εξηγήσω αναλυτικά και με κάθε λεπτομέρεια τί να προσέξεις!

Μέχρι τότε θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά πάνω στα χαρακτηριστικά των φακών,αλλά και τηλεσκοπίων αρχίζοντας απο κάποιο βιβλίο.Έχεις βιβλία ερασιτεχνικής αστρονομίας?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν στο μεταξύ όμως βγεί σε καλή προσφορά ο zoom Baader που είπαμε,ή τον βρείς μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση,πάρε τον γιατί είναι σίγουρη αγορά!

Και έναν καλό barlow 2x, ή τον δικό του 2.25x.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και εχω. Έχω το nightwatch και μάλλον πριν πάρω τους φακούς θα πάρω και το backyard astronomers guide.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία φίλε μου!Μην ανησυχείς θα σε βοηθήσουμε!Άρχισε να διαβάζεις τα βασικά,γιατί όλοι μας εδώ διαβάσαμε πολύ για να καταλάβουμε τα σχετικά με το υπέροχο χόμπυ της ερασιτεχνικής αστρονομίας,και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε συνέχεια!

Πρέπει να μάθεις πώς λειτουργεί το τηλεσκόπιό σου,και τί αποτέλεσμα δίνει βάζοντάς του διάφορους φακούς!Να κατανοήσεις τα διάφορα βασικά οπτικά φαινόμενα.Είναι πολύ σημαντικό αυτό...Και το διάβασμα σε όλα αυτά τα θέματα είναι ευχάριστο! Δεν θα ταλαιπωρηθείς,πίστεψέ με!Είναι απο τα πιο ωραία και ευχάριστα πράγματα που θα μάθεις,χωρίς άγχος και καταναγκασμό...Και αν δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα στην αρχή,μην στεναχωριέσαι!Θα τα μάθεις σιγά-σιγά και πράγματα που σου φαίνονται δύσκολα τώρα,μετά με την επανάληψη και την εξάσκηση θα σου φαίνονται εύκολα και οικεία!

Μην αγχώνεσαι....απόλαυσέ το!Αξίζει τον κόπο,και θα ανταμειφθείς γι'αυτό αργότερα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι στην συζήτηση που ξεκίνησα πριν καιρό για να μου πείτε την άποψή σας για το 1ο μου τηλεσκόπιο. Σκέφτομαι να αγοράσω το 10'' dobsonian της skywatcher (αυτό με τον κλειστό σωλήνα).

Πρόσφατα συναντήθηκα με έναν φίλο από το forum και χρησιμοποίησα για λίγο το αντίστοιχο 8ιντσο και εντυπωσιάστηκα. Μέχρι στιγμής παρατηρώ μόνο με κυάλια και ξέρω ότι θα δυσκολευτώ αρκετά στην αρχή με τον προσανατολισμό λόγω των ανεστραμένων ειδώλων.

Επίσης φίλε Κώστα (fotodektis) διάβασα ότι χρησιμοποιείς χρόνια το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, οπότε πέρα από την άποψή σου, ήθελα να ξέρω αν χρησιμοποιείς διορθωτή κόμης.

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Απόστολε το SW Dob 10" (254/1200),f/4.7 αν και μικρού εστιακού λόγου,είναι πολύ καλό τηλεσκόπιο οπτικά και μηχανικά!

Αν γίνει προσεκτική και ακριβής ευθυγράμμιση,ΔΕΝ χρειάζεται διορθωτή κόμης (paracorr) !

Ακόμα και με μεγάλης εστιακής (31-32 mm) καλά προσοφθάλμια,το πρόβλημα είναι ελάχιστο και περιορίζεται στα άκρα,ώστε να μην ενοχλεί!

Αυτά τα σχετικά μεγάλα τηλεσκόπια ενιαίου σωλήνα,μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα μόνο σε χρήστες που έχουν πρόβλημα-κάπως σοβαρό-με τη μ έ σ η τους,καθώς θέλουν ειδική μεταχείριση στην μεταφορά.Να πιάσεις δηλ.τον σωλήνα προσεκτικά και σωστά,ώστε να ισορροπήσει στην αγκαλιά σου και να μην ταλαντώνεται η μέση σου καθώς θα τον κουβαλάς!

Αντίστοιχη προσοχή θέλει και η βάση,που είναι άνετα φορητή αλλά με τρόπο...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο όγκος και το βάρος δεν είναι θέμα(τουλάχιστον προς το παρόν), διότι σπάνια θα κάνω μετακινήσεις εκτός αυλής. Από την στιγμή που δεν έχω πείρα πάνω στο θέμα πώς θα καταλάβω ότι το τηλεσκόπιο είναι τέλεια ευθυγραμμισμένο; Μπορώ να πετύχω μια τέλεια ευθυγράμμιση χρησιμοποιώντας laser ή δεν είναι αρκετό μόνο αυτό για κάτι τέτοιο;
" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το λέιζερ ρυθμίζεις το δευτερεύον.

Το πρωτεύον το ρυθμίζεις με ένα ιδικό προσοφθάλμιο το οποίο αντί για φακό έχει μία μικρή τρύπα. Μπορείς αντί γι’ αυτό να χρησιμοποιήσεις και ένα κουτάκι από φιλμ, που κόβεις τον πάτο από το κουτί και κάνεις μία μικρή τρύπα στο καπάκι.

Υπάρχουν κι άλλα εργαλεία.

Γενικώς έχουν γραφτεί στο άστροβοξ μερικοί τόμοι γι’ αυτό το θέμα. Άμα ψάξεις θα βρεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια, σας ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει για ευθυγράμμιση στο forum γιατί δεν με έχει απασχολήσει μέχρι τώρα. Οπότε θα ρίξω μια ματιά και αν έχω κάποια απορία ή αν αντιμετωπίσω δυσκολία όταν κάνω ευθυγράμμιση θα επανέλθω.
" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα φθηνότερο και καλύτερο εργαλείο ευθυγράμμισης,το Concenter.

https://www.planitario.gr/omokentriko-prosofthalmio-euthugrammishs-gia-neutwneia-thleskopia-2-intswn.html

Ευθυγραμμίζει καλύτερα και ακριβέστερα το δευτερεύον κάτοπτρο!Το laser δεν μπορεί να το κάνει με απόλυτη ακρίβεια...

Επίσης ευθυγραμμίζει άψογα και το πρωτεύον,αν και πιο εύκολος τρόπος για το πρωτεύον,λόγω μήκους του σωλήνα,είναι το laser σε συνδυασμό με barlow 2x (barlowed collimation).

Επίσης υπάρχει μια φήμη-δεν ξέρω αν ισχύει-οτι κάποια σύγχρονα laser collimators,δεν διαθέτουν δυνατότητα ευθυγράμμισης του ίδιου του laser (τα παλαιότερα είχαν βιδούλες γι'αυτό τον σκοπό)...

Οπότε νομίζω καλύτερη λύση,απο την στιγμή που δεν θα κάνεις την ευθυγράμμιση στο σκοτάδι αλλά στην άνεση του σπιτιού σου,είναι το Concenter.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης