Jump to content

Προσοφθαλμια για πλανητες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω ακόμα το skywatcher 130/900 στην eq3 με παραβολικο κάτοπτρο που το έβαλα αφού το πήρα και θέλω να ασχοληθώ με την πλανητική παρατήρηση επειδή τα είδωλα των πλανητών δεν επηρεάζονται από την φωτορυπανση της πόλης. Δεν ξέρω όμως τι προσοφθαλμια να πάρω. Με καλές συνθήκες στους πλανήτες μπορώ να πιάσω και τις 260χ μεγεθύνεις που είναι το όριο του τηλεσκοπίου. Σκέφτομαι να πάρω έναν φακό 7mm και με τον celestron Barlow 2x x cel να τον κάνω 3mm όπου κάνει 257χ. Αλλά τέτοια εστιακή είναι δύσκολο να βρω. Μέχρι τώρα με τον 10αρι που έχω (που είναι για πεταμα) και τον Barlow x cel φτάνω μόνο τα 180χ. Οποία βοήθεια θα ήταν πολύ χρησιμη. Επίσης θα ήθελα ένα φακό μέχρι 150 ευρώ γιατί δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ και στο μέλλον με τους πλανήτες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις έναν Plossl 8mm, κι ας φτάνει μαζί με τον Barlow 225X. Τέλος αν δεν έχεις είδη πάρει τον παραπάνω Barlow πάρε αυτόν της Baader που είναι 2,25Χ με 50ευρό, και το τηλεσκόπιο σου με το 8mm φτάνει της 253Χ.

Τέλος είπες ότι άλλαξε κάτοπτρο. Για πες μας τις εντυπώσεις σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη ευχαριστώ. Ξέρεις μήπως τι ποιότητας είναι αυτός ο Barlow. Όσο για την μεγέθυνση μου κάνουν οι 253. Τον plossl σκέφτομαι να τον πάρω από την televue εκτός και αν οι super Plossl της skywatcher έχουν παρόμοια ποιότητα. Αν αυτό το τηλεσκόπιο το έδιναν με την eq3 χωρίς goto και με παραβολικο κάτοπτρο θα ήταν για εμένα καλύτερη επιλογή απο το 6ιντσο dob της skywatcher. Έχει παραμελήθει λίγο γιατί οι αρχάριοι πιστεύουν ότι η μικρή του διάμετρος δεν είναι κατάλληλη για βαθύ ουρανό. Αντιθέτως όμως έχει την ισημερινη που το κρατάει πιο γερά το κάνει φορητό και μπορεί να παρακολουθεί αντικείμενα. Το έχω 11 χρόνια και έχω δει όλα τα messier πολύ καλά εκτός από κάποιους γαλαξίες. Το παραβολικο λόγω όχι πολύ γρήγορου εστιακού λόγου 7 έχει 5-10% κόμη στα άκρα του πεδίου που δεν απασχολεί έναν αρχάριο παρατηρητή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,η φωτορύπανση ναι μεν δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την φωτεινότητα των φωτεινών πλανητών,αλλά δημιουργεί ένα "πέπλο" σαν φίλτρο θερμών χρωμάτων που μειώνει λίγο το κοντράστ.Αυτό έχει μια μικρή επίπτωση στην οξύτητα της εικόνας γενικά.

Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις,το προκαλούν οι συνήθως μέτριες έως κακές ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing).

Η διαύγεια λόγω ρύπανσης,σκόνης,κλπ.αιωρούμενων σωματιδίων που αφθονούν στις πόλεις και φυσικά η υγρασία (ειδικά στη Θεσσαλονίκη...)

Ακόμα χειρότερο είναι το seeing,λόγω εκτεταμένης παρουσίας κυρίως μπετόν και ασφάλτου που λόγω της μεγάλης τους θερμοχωρητικότητας,απορροφούν μεγάλα ποσά θερμότητας κατά την διάρκεια της ημέρας απο τον Ήλιο,τα οποία κατά τη διάρκεια της νύχτας τα εκπέμπουν στην ατμόσφαιρα και τελικά στο διάστημα.

Δημιουργούνται έτσι θερμικά ρεύματα στην ατμόσφαιρα (στίλβη),που παραμορφώνουν το είδωλο και μειώνουν δραματικά την οξύτητα της εικόνας και κατά συνέπεια την αξιοποιήσιμη μεγέθυνση του ειδώλου!

Στα θερμικά ρεύματα φυσικά συμβάλλουν και οι καμινάδες των εργοστασίων,οι καυστήρες πετρελαίου και μαζούτ,οι εξατμίσεις των αυτοκινήτων κλπ.

Κάποιες πρακτικές επισημάνσεις (πχ.έλεγχος του seeing) μπορείς να δείς εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Στην κατάσταση αυτή συμβάλλει και η κλιματική αλλαγή,που έχει κάνει την ατμόσφαιρα-ειδικά απο το 2018 και μετά-ακόμα και αργά τη νύχτα,να συμπεριφέρεται ακανόνιστα,μην ακολουθώντας την κανονικότητα που θέλει τα θερμικά ρεύματα να μειώνονται ομαλά,καθώς η ατμόσφαιρα ψύχεται μέχρι το λυκαυγές...

Οπότε δεν μπορώ να είμαι πλέον βέβαιος οτι σε μεγαλούπολη θα πιάσεις πάνω απο 200x-250x και θα βλέπεις οξύτατο είδωλο.

Αν όμως σκοπεύεις να βγαίνεις σε καλύτερο ουρανό,αλλάζει το πράγμα...

Έχεις δυο πολύ ποιοτικούς φακούς 10mm,έκανες ίσως κάποιο καλό τέστ για να δείς αν ο ορθοσκοπικός αποδίδει πράγματι πιο οξύ είδωλο απο τον Nagler?

Θεωρητικά λόγω λιγότερου γυαλιού,πρέπει να έχει μια μικρή διαφορά.

Αλλά στην πράξη,η μικρή διάμετρος των 5" και οι σχετικά μικρές μεγεθύνσεις,λογικά θα περιορίζουν την διαφορά.

Αν πάρεις μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο,λόγω μεγαλύτερης διακριτικής ικανότητας και αξιοποιήσιμης μεγέθυνσης,εφ'όσον το επιτρέπει και η ατμόσφαιρα,θα βλέπεις μεταξύ π ο ι ο τ ι κ ώ ν φακών μικρές και πάλι διαφορές στην οξύτητα στην κεντρική περιοχή του οπτικού πεδίου,συχνά στα όρια της αντίληψης...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου είναι να μην πάρεις τον televue. Εκτός κι αν τον βρεις μεταχειρισμένο. Πάρε ένα καλό Plossl από 35 έως 45 ευρώ. Κοίτα και τα NPL VIXEN. Κορυφαία.

Για τον Barlow της Baader, αν και δεν τους πάω τους τύπους, μου φαίνεται καλός. Όμως δεν τον έχω δοκιμάσει. Θα τολμούσα όμως να τον αγοράσω.

Τέλος για το 6ιντσο, F8 της SW δεν έχεις δίκιο. Είναι ίσος το ποιοτικότερο νευτώνειο που κυκλοφορεί. Επίσης αφού έχεις την EQ3 ανεβαίνει επάνω της άνετα. Το έχουν κάνει αρκετοί αυτόν τον συνδυασμό. Μελλοντικά σου το συνιστώ. Ψάξε το λίγο. Και με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δοθεί, δες μέσα από αυτό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Baader barlow 2.25x είναι καλός μεν αλλά σχεδιάστηκε για να αποδίδει ιδανικά με τους Baader Hyperion zoom 8-24mm.

Θα σου συνιστούσα να μην πάρεις άλλον barlow αφού ήδη έχεις έναν καλό,και να πάρεις έναν φακό 7mm που θα κάνει και για πλανητική,αλλά και για DSO.

Ένας τέτοιος είναι ο Pentax XW 7mm,70o.

Θεωρείται κατά τι καλύτερος απο τον αντίστοιχο πολύ καλό Nagler 7 mm,και θα τον έχεις και σε περίπτωση που βαρεθείς την πλανητική.

Είδα οτι έχεις πολύ ποιοτικούς και ακριβούς φακούς,οπότε νομίζω οτι θα συμπληρώσεις ιδανικά την γκάμα σου.Αξίζει να δώσεις τα 150€ παραπάνω,για έναν εξαιρετικό hi-end φακό για κάθε χρήση!

Υπάρχει και η επιλογή των Vixen,αν και δεν βλέπω να υπάρχουν σε 7mm...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ’ ότι φαίνεται ο Κώστας ξέρει καλύτερα τι έχεις και πως έχεις συνηθίσει, επομένως…

Και φυσικά αν έχεις είδη τον Celestron X Cel δεν τίθεται θέμα για άλλο Barlow.

Κώστα επειδή κι εγώ αναζητώ για μένα Barlow, για πες μου τους ενδοιασμούς σου, για αυτόν της Baader 2,25X με τα 50 Ευρώ. Διότι για να είμαι ειλικρινείς εμένα αυτό 0,25 είναι που με χαλάει. Από την άλλη φαίνεται να έχει το μέγεθος και το βάρος σαν των δικών μας Celestron. Κι από επιστρώσεις πώς να τα πάει. Αυτό είναι που εμένα στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ. Τον 2χ της celestron δεν τον έχω οπότε είμαι ανοικτός σε Barlow. Τώρα έχω τα χρήματα για τον televue οπότε σκέφτομαι τον televue 8mm και τον hyperion 2,25. Για το 6ιντσο δεν είπα για τα οπτικά αλλά για την φορητοτητα και το πλεονέκτημα της ισημερινης. Θα ήθελα ιδανικά καλή ποιότητα και σετ 7mm με Barlow 2x για μέγιστη μεγέθυνση ή 8mm και Barlow 2,25. Γιάννη ο celestron x cel είναι πολύ καλός Barlow. Ο q από την baader δεν προτιμάται γιατί έχει δύο γυαλιά που σημαίνει περισσότερο γυαλί και έχει μόνο πενήντα ευρώ που είναι μια χαμηλή τιμή για έναν αξιοπρεπι Barlow. Κορυφαίος είναι ο celestron Ultima 2x.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι Γιάννη και Νίκο,υπάρχουν δυο Baader barlows 2.25x.

Ο ένας των 90€ που συνιστάται για τον ταιριαστό του zoom-για τον οποίο έχει σχεδιαστεί-θεωρείται καλός φακός,αλλά δεν ξέρω πώς αποδίδει με κάθε άλλον φακό.

Ο άλλος ο πιο φθηνός των 50€ είναι σύνθετος: ένα κομμάτι είναι 1.3x και μαζί με το άλλο γίνεται 2.25x.Δηλ.έχεις δυο barlow σε έναν.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία,απο κάποια αξιολόγηση σύντομη που διάβασα έχει καλή οξύτητα στο κέντρο,αλλά κάνει για

μ ι κ ρ ή ς εστιακής προσοφθάλμιους.Με μεσαίας εστιακής φακούς βινιετάρει...

Πρέπει να κοιτάξω πιο πολλές αξιολογήσεις,για να πάρω πιο σαφή εικόνα!

Λογικά αν πρέπει να επιλεγεί barlow 2.25x,ο "καλός" θα είναι ο ακριβότερος Baader zoom Hyperion barlow 2.25x.

Νίκο σε 7mm ποιοτικός φακός για πλανητική και DSO,είναι ο κορυφαίος Pentax XW 7mm,70o,που ανέφερα παραπάνω.Είναι σίγουρη επένδυση που θα σου μείνει και για κάθε άλλο τηλεσκόπιο που θα πάρεις!Ακριβός αλλά αξίζει!

Για barlow δεν γνωρίζω τί ποιότητας είναι ο Celestron X-Cel...

Εξαιρετικός είναι ο Celestron Ultima 2x (μόνο μεταχειρισμένος πλέον),το κορυφαίο και ακριβό Televue Powermate 2.5x.Άλλους δεν γνωρίζω.

Χρειάζεται μελέτη πολλών reviews στο ίντερνετ για να σχηματίσει κάποιος άποψη για την ποιότητα οπτικών και πάλι με επιφύλαξη...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φίλε Νίκο επειδή είμαι φιλοjapanέζος θα σου πρότεινα τα παρακάτω για πλανητική.

 

 

 

https://www.365astronomy.com/7mm-Japanese-HD-Orthoscopic-Eyepiece-Fujiyama-Series.html

 

 

 

 

https://www.firstlightoptics.com/takahashi-eyepieces/takahashi-le-eyepieces.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά ενός φακού Plossl γύρω στα 7-8 και ενός barlow, ήθελα να ρωτήσω μια απορία. Ο skywatcher 7.5 Plossl είναι καλός σε σχέση με τον Vixen npl 8 ή είναι καλύτερα να επενδύσω στον λίγο ακριβότερο vixen? Εγώ πήρα πρόσφατα τον 10 Plossl skywatcher και όντως είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον αντίστοιχο 10 super που μου έδωσαν με το τηλεσκόπιο, αλλά θα δω διαφορά (ως αρχάριος που είμαι) αν πάρω τον npl σε σχέση με τον αντίστοιχο 7.5 της skywatcher;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτίμησε για απλό Ploslle τον npl Vixen. Εξ άλλου είδες ότι οι διαφορές παίζονται δεν παίζονται στο 10ρικο.

Για ακριβότερες σχεδιάσεις το συζητάμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα αυτό!

Explore Scientific Barlow Φακός Focal Extender 2x 1,25’’

Αυτός έχει 94 ευρώ. 4 στοιχεία. Και το τρελό; 254 γραμμάρια βάρος! Ο δικός μου ο Celestron είναι 77 γραμμάρια.

Όση καλή απόδοση κι αν έχει αν τον βάλεις μαζί με ένα προσοφθάλμιο έστω το απλό Plossl 25mm που είναι 108 γραμμάρια θα φτάσει να ζυγίζει όσο 362. Όσο κι Hyperion 21mm. Δηλαδή θα θέτει το τηλεσκόπιο εκτός ισορροπίας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προτάσεις για plossl και ορθοσκοπικούς που αναφέρθηκαν πιο πάνω φαίνονται πολύ καλές!

Έχω όμως μια απορία σαν συνέχεια της ερώτησης που έκανα στον Νίκο,για τις διαφορές στην απόδοση μεταξύ Nagler και Baader Classic Ortho στις ίδιες εστιακές...

Νίκο είδες πράγματι παρατηρήσιμη διαφορά στην οξύτητα,μεταξύ των άνω φακών σε πλανητική παρατήρηση και Σελήνη?

Έχεις έναν κορυφαίο hi-end φακό,τον Televue Ethos 3.7mm!!Που σου δίνει 243x μεγέθυνση,πολύ κοντά στο όριο των 260x...

Γιατί θέλεις να πάρεις ένα σύστημα φακού+barlow για να πάρεις την ελάχιστη διαφορά των +17x για να πας στα 260?

Μην βιαστείς να πείς για το πολύ γυαλί του υπέρ-ευρυγώνιου Ethos.

Δεν θα δείς διαφορά στην οξύτητα-για τα δικά σου δεδομένα παρατήρησης-αν πάρεις έναν καλό plossl ή ορθοσκοπικό+barlow,παρατηρώντας φωτεινά αντικείμενα όπως πλανήτες και Σελήνη!

Υπάρχει η αντίληψη ότι όσο πιο λίγο γυαλί,τόσο πιο καλή η οξύτητα....Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για ισοδύναμης ποιότητας οπτικό γυαλί,επιστρώσεις και σχεδίαση!

Ακόμα και στην απώλεια φωτός που φαίνεται κυρίως στα αμυδρά αντικείμενα,τον σημαντικότερο ρόλο τον παίζει όχι μόνο το πόσο γυαλί,αλλά κυρίως το τί ποιότητας γυαλί έχει ο φακός!

Η διασπορά φωτός μέσα στο γυαλί οφείλεται κυρίως στην ποιότητα του οπτικού κρυστάλλου που χρησιμοποιείται,και μετά στην ποσότητά του!

Μπορεί λοιπόν ένας ποιοτικός ευρυγώνιος των 7-8 στοιχείων ογκώδης και βαρύς,να έχει λιγότερη διασπορά φωτός και άρα μεγαλύτερη οξύτητα και κοντράστ απο έναν κατώτερου γυαλιού plossl των 3-4 στοιχείων...

Επίσης παίζει ρόλο η φωτεινότητα των παρατηρούμενων αντικειμένων.

Η απώλεια κλάσματος φωτός σε ένα αμυδρό DSO ή κομήτη,είναι σαφώς μεγαλύτερο κακό απο την απώλεια του ίδιου κλάσματος φωτός σε έναν πλανήτη.

Αναλόγως ένα φωτεινό αντικείμενο που θα χάσει λίγο σε φωτεινότητα και κοντράστ απο κορυφαίο φακό πολλών στοιχείων,θα χάσει και λίγο σε οξύτητα.Αλλά η απώλεια σε μεσαίες μεγεθύνσεις των 200-300x δεν θα γίνει αισθητή.Ιδιαίτερα σε νευτώνια τηλεσκόπια σχετικά μικρής διαμέτρου και διακριτικής ικανότητας όπως τα 130-150 mm.

Λόγω εμπειρίας σε εξαντλητικά τέστ που έχω κάνει σε άριστα οπτικά,έχω διαπιστώσει οτι σε φωτεινούς στόχους με καλό κοντράστ όπως Σελήνη,Δίας,Κρόνος,Άρης οι διαφορές στην οξύτητα μεταξύ άριστων οπτικών πολλών και λίγων στοιχείων είναι πολύ μικρή,στα όρια της αντίληψης...Και με πολύ καλό τηλεσκόπιο 10".

Για να δείς διαφορές στην οξύτητα μεταξύ τέτοιων οπτικών,πρέπει να έχεις τηλεσκόπιο κορυφαίας οπτικής απόδοσης σε άριστες ατμοσφαιρικές συνθήκες,ικανής διαμέτρου και σε μεγάλη μεγέθυνση.

Να φτάσουν δηλ.όλα τα οπτικά στα όριά τους!

Εκεί φαίνονται οι διαφορές πολλών και λίγων στοιχείων σε π λ α ν ή τ ε ς.Για DSO αλλάζει το πράγμα πολύ!

Μιλάμε πάντα για ΑΡΙΣΤΗΣ ποιότητας οπτικά!

Τελικά αμφιβάλλω οτι ο Νίκος με το 130/900 στον ουρανό της Θεσσαλονίκης,θα δεί παρατηρήσιμη διαφορά στην οξύτητα σε πλανήτες μεταξύ του Ethos 3.7mm και κάποιου συστήματος φακού+barlow που θα δώσει σχεδόν την ίδια μεγέθυνση!

Το σύστημα φακός+barlow θα πρέπει να είναι κορυφαίας ποιότητας για να έχει παραπλήσια ποιότητα με τον Ethos...αλλιώς κατώτερο γυαλί => χειρότερη οξύτητα και κοντράστ σε σχέση με τον Ethos!

Γνώμη μου λοιπόν Νίκο είναι να μην πάρεις τίποτα επιπλέον για πλανητική παρατήρηση,δεν θα δεις διαφορά.

Σκέψου οτι με τον Ethos θα μένει ο πλανήτης αρκετά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μέσα στο οπτικό πεδίο,απο ό,τι με φακό 52ο A.F.O.V!

Ο Pentax που ανέφερα αξίζει σαν γενικός φακός πάντως!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται λοιπόν Νίκο ως καλύτερη λύση,να πάρεις έναν καλό barlow 2x και κανέναν άλλον φακό για πλανητική παρατήρηση.Αργότερα επένδυσε στον Pentax XW 7mm για γενική χρήση (DSO και ηλιακό σύστημα)!

Με τους φακούς ortho που έχεις δηλ.6,10,15 mm συν τον barlow 2x θα έχεις πληθώρα μεγεθύνσεων.

Και με τον Ethos 3.7 mm πιάνεις σχεδόν το όριο του τηλεσκοπίου σου!

Στη Σελήνη πάντως μια καλή νύχτα μπορείς να πας και στα 300x με τον 6mm+barlow 2x.

Επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει σχετικά μεγάλο εστιακό λόγο,ί σ ω ς να πας και στα 300x στον Δία,Κρόνο και Άρη αν έχεις πολύ καλή διαύγεια και seeing σε κατάλληλο ουρανό εκτός Θεσσαλονίκης.Δοκίμασέ το κυνηγώντας τον καιρό...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε θα έπαιρνα άλλους φακούς γιατί ο ethos έχει τεράστιο πεδίο οπότε χάνω διάμετρο στον πλανήτη. Τα 280 με καλές συνθήκες τα πιάνει άνετα το τηλεσκόπιο μου στους πλανήτες και την σελήνη. Τα nagler με τα ortho έχουν την μικρή διαφορά ότι τα nagler έχουν εξαιρετική ευκρίνεια σε όλο το πεδίο ενώ τα ορθοσκοπικα έχουν καλύτερη ευκρεινια στο κέντρο και χάνουν λίγο στα άκρα. Ο nagler 31 είναι κατά την γνώμη μου το είναι το καλύτερο ευρυγωνιο για 1,25 ιντσών αν και επηρεάζει λόγω του 1 κιλού έξτρα βάρος. Τελικά σκέφτομαι να πάρω τον εξαιρετικό Barlow Ultima της celestron μαζί με τον 7mm plossl της televue. Θέλω επιλογές για να κάνω τεστ μεταξύ μάρκων και τύπων φακών και επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα 11ινστο sct για αστροφωτογραφια αργότερα. Το 11ιντσο θα έχει περίπου 2500 χιλιοστά εστιακή άρα σε αυτό ο ethos θα κάνει 675χ ενώ ο 7 με τον Barlow θα κάνει 714χ. Δηλαδή +39χ και μικρότερο πεδίο. Ο λόγος που άλλαξα το κάτοπτρο είναι κυρίως για να κάνω τεστ στους φακούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και από εμένα. Θέλω και εγώ να ασχοληθώ με την πλανητική παρατήρηση και εχω το ίδιο τηλεσκόπιο με τον Νίκο. Σκέφτομαι να πάρω τέσσερις φακούς. Έναν φακό Barlow q από την baader που είναι 2,25 η τον hyperion 2,25 εσείς θα μου πείτε ποιος είναι καλύτερος. Θα πάρω έναν 40αρι plossl για εντοπισμό, έναν 10αρι η 15αρι για dso και έναν 8mm plossl για μεγάλες μεγεθύνεις. Έτσι θα έχω 22,5χ με τον 40 60χ με το 15 90χ με τον 10 112,5 με τον 8 253,5χ 8 με Barlow 50χ με 40 και barlow 135χ με 15 και barlow και 202χ με 10 και barlow που είναι 6 διαφορετικές μεγεθύνεις.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε θα έπαιρνα άλλους φακούς γιατί ο ethos έχει τεράστιο πεδίο οπότε χάνω διάμετρο στον πλανήτη....

Τελικά σκέφτομαι να πάρω τον εξαιρετικό Barlow Ultima της celestron...

...σκέφτομαι να πάρω ένα 11ινστο sct για αστροφωτογραφια αργότερα. Το 11ιντσο θα έχει περίπου 2500 χιλιοστά εστιακή άρα σε αυτό ο ethos θα κάνει 675χ ενώ ο 7 με τον Barlow θα κάνει 714χ.

Νίκο η διάμετρος του πλανήτη που βλέπεις εξαρτάται απο την μεγέθυνση και όχι απο το πεδίο του φακού...Δεν χάνεις-για δεδομένη μεγέθυνση-διάμετρο,αλλά το μεγάλο πεδίο δίνει την ψευδαίσθηση οτι μικραίνουν τα αντικείμενα...

Αν σε ενοχλεί αυτό,είναι άλλο θέμα.

Ο Celestron Ultima barlow υπάρχει πλέον μόνο μεταχειρισμένος,ή αν είσαι τυχερός σε κάποιο στόκ καταστήματος.

Οι μεγεθύνσεις πάνω απο 600x που ανέφερες,είναι πρακτικά αδύνατο να επιτευχθούν έστω και με μεγάλης διαμέτρου τηλεσκόπια,λόγω περιορισμών της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing).Αν ανεβάσεις το 11-12" τηλεσκόπιο σε ψηλό βουνό με ξηρό κλίμα,άπνοια,κλπ.ίσως να πιάσεις μέχρι 500x σε πλανήτες,στη Σελήνη λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ,μπορείς να πάς και στα 600x,και αυτό σπάνια.

Πάνω απο 400x είναι δύσκολο και σπάνιο να το πιάσουμε,ειδικά μέσα απο πόλη...

Η ατμόσφαιρα θέτει γρήγορα άνω όρια σε συνήθεις συνθήκες!

Τα 250-300x μπορεί να είναι εφικτά,αλλά πάνω απο 300x πρέπει να έχεις σπάνιες συνθήκες για να τα πιάσεις.

Πάνω απο 400x ακόμα πιο δύσκολο!

Με 10" καλό τηλεσκόπιο,σε πολύ καλύτερο ουρανό απο της Θεσσαλονίκης,μελετώντας την ατμόσφαιρα και κυνηγώντας τον καιρό, έπιασα 400-450x ελάχιστες φορές και μια μόνο 480x,στα 9 χρόνια που κάνω πλανητική παρατήρηση...Μιλάμε πάντα για πολύ καλή οξύτητα ειδώλου,όχι απλώς αποδεκτή!

Οπότε μην προσδοκάς μεγάλες μεγεθύνσεις...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και από εμένα. Θέλω και εγώ να ασχοληθώ με την πλανητική παρατήρηση και εχω το ίδιο τηλεσκόπιο με τον Νίκο. Σκέφτομαι να πάρω τέσσερις φακούς. Έναν φακό Barlow q από την baader που είναι 2,25 η τον hyperion 2,25 εσείς θα μου πείτε ποιος είναι καλύτερος.

Ο Baader barlow q κάνει μόνο για μικρής εστιακής φακούς!

Με μεσαίας εστιακής και πάνω κάνει βινιετάρισμα...

Αν θέλεις οπωσδήποτε 2.25x τότε πάρε τον Baader zoom barlow που είναι καλύτερος αλλά και ακριβότερος.

Για τα υπόλοιπα,τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα και ο δικό σου Celestron από το κιτ κι ο δικός μου στο τηλεσκόπιο μου 200/1000 F5, με το 25mm προσοφθάλμιο φαίνεται το βινετάρισμα του. Από προσοφθάλμιους 15mm και κάτω παύει να υπάρχει.

Κοίτα το μήκος του Baader Barlow Q. Είναι ίδιο με τους δικούς μας Celestron. Επομένως τόσο βινετάρει κι αυτός στα F5 τηλεσκόπια με εστιακή 1000mm. => βινετάρει λιγότερο στα F5 με εστιακή 1200mm. Διότι παρόλο που ο κώνος φωτός είναι F5, αυξήθηκε η εστιακή του τηλεσκοπίου άρα και η μεγέθυνση και έτσι περιορίστηκε το οπτικό πεδίο στον ουρανό. Τέλος στα F5 με εστιακή 1500mm με τον 25mm δεν υπάρχει βινετάρισμα. Τεκμηριωμένα με τον δικό μου Celestron => και με τον δικό σου.

Του φίλου μας του panr το τηλεσκόπιο έχει εστιακή 900mm άρα με τον 25mm, και ένας celestron σαν τους δικούς μας το βινετάρισμα θα είναι μεγαλύτερο.

ΛΑΘΟΣ!!!

Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει καθόλου! Διότι ο κώνος του φωτός είναι F7! Επομένως στο ίδιο ύψος μικρότερη βάση και χωράει όλος στον φακό Barlow.

Tώρα θα μου πεις το έβαλες επάνω και είδες;

Όχι. Ξέρω όμως για τους δικούς μας ότι στο F7,5 και με εστιακή 900 (το διαθλαστικό ED 120 της SW) το βινετάρισμα εξαφανίζεται.

Συμπερασματικά λοιπόν στο 130/900 F7 Barlow φακοί ίδιου ύψους και διαμέτρου βινετάρουν λιγότερο έως καθόλου

σε σχέση με το 200/1000 F5.

Τώρα πόσο βινετάρουν προσοφθάλμιοι φακοί με εστιακή 25mm στο δικό μου;

Με τον 25mm super Plossl της SW+ Barlow 2X celestron τον απλό 2 στοιχείων, επάνω στον εστιαστή του 200/1000

βρήκα όλους αυτούς τους από 10mag και πάνω γαλαξίες και ένα σορό άλλα dso αντικείμενα. Τόσο.

 

Και τώρα θα μου πεις γιατί αυτό το λένε;

1) διότι είναι αλήθεια, και όντως συμβαίνει ως ένα βαθμό. Δηλαδή δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για ψεύτες.

2) και σημαντικότερο.

Αν αυτό, και άλλου είδους ελαττώματα, δεν επισημανθούν, τότε πως θα προωθηθούν οι ακριβότεροι Barlow των τριών στοιχείων που είναι ακόμα πιο κοντοί από αυτούς των δύο;

(Οι τριπλέτες είναι μέσα στο βαρέλι που μπαίνει στην κάνη του εστιαστή. Έτσι μειώνουν το ύψος).

Οι οποίοι τώρα δεν βινετάρουν σε κανένα F5 και σε μεγάλες διαμέτρους εγγυώνται ακόμα και για F4.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχεις δίκιο για τις μεγεθύνεις. Αν λέω εγώ τώρα πας για παρατήρηση στην κορυφή του Έβερεστ δεν θα μπορείς να πιάσεις τέτοιες μεγεθύνεις. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι για να είμαι ειλικρινείς εμένα αυτό 0,25 είναι που με χαλάει.

 

Γιάννη αυτό το 0,25 πιστεύω ότι το έκαναν γιατί αν ήταν ο barlow 2x, τότε θα συνέπεφτε με την μεγέθυνση στα 8mm, μία από τις επιλογές του Baader hyperion zoom. Δηλαδή χωρίς barlow στα 8mm δίνει 125x και αν ήταν ο barlow 2x θα έδινε πάλι 125x στην άλλη επιλογή, στα 16mm. To ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που θα ήταν ο barlow 2,5x. Θα συνέπεφταν οι μεγενθύσεις. Οπότε γιαυτό το έκαναν 2,25x, έτσι βγαίνουν διαφορετικές οι μεγενθύσεις

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης