Jump to content

Νέα Ισημερινή στήριξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους μετά απο πολλά χρόνια. Μόλις απέκτησα μια eq-35 pro goto και έχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Όταν έχω την στήριξη σε home position η πολική διόπτρα έχει το 6 πανω δεξιά και το 12 κάτω διαγώνια αριστερά. Με ποιο τρόπο μπορω να το φέρω όπως πρέπει να είναι και να δειχνει στο home position. Ευχαριστώ πολύ.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοείς την Eq5 pro τότε νομίζω ότι πρέπει να στρίψεις ή τον αξονα της απόκλισης ή τον άξονα της ορθής αναφοράς μέχρι να έρθει η διόπτρα στην θέση της. Αφού κάνεις ευθυγράμμιση μετά δεν σε νοιάζει αν θα κουνηθεί αλλά κανονικά κάθε φορά που είναι στο home position πρέπει να είναι ίδια η θέση της διόπτρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοείς την Eq5 pro τότε νομίζω ότι πρέπει να στρίψεις ή τον αξονα της απόκλισης ή τον άξονα της ορθής αναφοράς μέχρι να έρθει η διόπτρα στην θέση της. Αφού κάνεις ευθυγράμμιση μετά δεν σε νοιάζει αν θα κουνηθεί αλλά κανονικά κάθε φορά που είναι στο home position πρέπει να είναι ίδια η θέση της διόπτρα.

 

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Την EQ35 pro έχω . Ναι καταλαβαίνω τα παραπάνω που γράφεις. Πιο πολύ για αισθητικούς λόγους θέλω να γυρίσω το το print μέσα στην πολική ώστε στο home position, το 12 να είναι στην θέση που πρέπει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης