Jump to content

barlow 5x ή 2x για 70/700 refractor τηλεσκόπιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Είμαι νέος σε όλο το κόλπο των τηλεσκόπιων, παρόλο που έχω ασχοληθεί λίγο με κιάλια. Μου κάνανε δώρο ένα celestron inspire 70az (D=70, F=700) το οποίο έχει 2 eyepieces (20 και 10mm). Με το 10mm βλέπω τον Κρόνο (ολίγον μακρουλό, με τα δαχτυλίδια του να αχνοφαίνονται). Το θέμα είναι ότι επειδή έχει μικρό eye relief, η 7χρονη κόρη μου δυσκολεύεται να το δει.

 

Οπότε έλεγα μήπως έπαιρνα ένα barlow φακό, μπας και μπορέσει να τον δεί με το 20mm που έχει μεγαλύτερο eye relief.

Βρήκα έναν 5x 3ων στοιχείων (https://www.planitario.gr/barlow-5x-1-25-apo.html). Μήπως είναι υπερβολικό; Θα λειτουργήσει γι'αυτό που θέλω; 'Η μήπως να πάρω έναν πιο "κλασικό" 2x (πχ https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html);

 

Ύστερα είναι και το θέμα του κόστους που μου φαίνεται περίεργο, με το να είναι πιο φθηνός ο 5x (87 ευρώ) από τον 2x (124 ευρώ), 3ων στοιχείων και τα δύο, αλλά φαντάζομαι θα έχουν και άλλες διαφορές στα χαρακτηριστικά που αγνοώ; Οπότε ίσως ο 5x να μην είναι και τόσο καλός τελικά;

 

Είναι λογικά όλα αυτά που λέω ή το'χω πάρει εντελώς λάθος;

 

Ευχαριστώ πολύ

:)

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα σου και καλώς μας ήρθες

Υπέροχο δώρο ειδικά για ένα παιδί :)

Καλο θα ήταν να αγόραζες ένα βιβλίο ( https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html )για αρχή το οποιο θα σε βοηθησει πολυ εφοσον σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς. Μελοντικα θα ειναι χρησιμο και για τη κορη σου.εξηγει πολύ απλά το πως λειτουργεί ένα τηλεσκόπιο και όχι μόνο!!!

Τώρα αν απλά θέλεις μια γρήγορη απάντηση η μέγιστη μεγέθυνση για το τηλεσκοπιο σου είναι 140x οπότε αν θέλεις ένα Barlow για να το χρησιμοποιήσεις με των 20 mm προσοφθαλμιο αυτος είναι ένας 4x. Γνώμη μου όμως είναι μη μπλέξεις ακόμα με Barlow με το υπάρχον τηλεσκοπιο αν δεν είσαι σίγουρος πως θέλεις να ασχοληθείς. Ο λόγος που το λέω είναι πως το 4x δε θα το συνδυασεις με άλλο προσοφθαλμιο στο τηλεσκοπιο σου.οποτε καλύτερα να κοίταγες για ένα οικονομικό προσοφθαλμιο 5mm με μεγάλο eye relief

Αυτά για αρχή από εμένα:)

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες και απο εμένα Ηλία!

Συμφωνώ σε αυτά που είπε ο φίλος Ιάκωβος!

Να επισημάνω οτι την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση των 140x=2x70 (=2x διάμετρο αντικειμενικού φακού ή κατόπτρου) θα την πιάσεις βλέποντας καθαρό είδωλο μόνο σε πλανήτες και Σελήνη,και εφ'όσον η ατμόσφαιρα είναι καθαρή και σταθερή,δηλ.είναι εξαιρετικά μειωμένα τα θερμικά ρεύματα!

Περισσότερα μπορείς να δείς εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Χρειάζονται οι κατάλληλες ατμοσφαιρικές συνθήκες για να αποδώσει ένα τηλεσκόπιο!

Ένας φακός barlow 2x θα μπορέσει να συνδυαστεί με πιο πολλούς φακούς,απο ό,τι ένας 3x ή μεγαλύτερης μεγέθυνσης!

Οπότε ξεκίνα με έναν καλό plossl 5mm που σου είπε και ο Ιάκωβος,αλλά για να έχεις ευελιξία στις μεγεθύνσεις και στα οπτικά πεδία που θα πάρεις,θα χρειαστείς και άλλους προσοφθάλμιους συν έναν καλό barlow 2x.

Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι σας ενδιαφέρει με την κόρη σου η παρατηρησιακή αστρονομία,οπότε θα επενδύσεις αργότερα και σε μεγαλύτερο τηλεσκόπιο...

Η επένδυση σε αξιόλογους φακούς είναι κάτι που θα πιάσει τόπο και στο μέλλον!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν χρήσιμος λοιπόν επιπλέον ένας φακός 12mm συν ένας barlow 2x,για να έχεις ένα χρήσιμο σετ φακών:

20mm,12mm,10mm (=20/2 με τον barlow 2x),6mm (=12/2 με τον barlow),5mm.

Η μεγέθυνση με τον 12mm+ barlow 2x θα είναι:700/6=117x και θα φανεί πολύ χρήσιμη σε περισσότερες περιπτώσεις,απο ό,τι η 140x που είναι το όριο του τηλεσκοπίου!

Θα χρησιμοποιήσεις δηλ.τον 12mm σκέτο ή με τον barlow 2x περισσότερες φορές από ό,τι τον 5mm,λόγω ατμόσφαιρας και παρατηρούμενων αντικειμένων.

Ο 5mm+barlow=> 280x μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε επίγεια παρατήρηση φωτεινών στόχων με υψηλό κοντράστ,και πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Έχω διαβάσει αρκετά θεωρητικά, επειδή είχα τα κιάλια, οπότε είμαι "σχεδόν" άσχετος:-)

 

Είναι λίγο δύσκολο να βρω eyepieces που να αναφέρουν το eye relief. Τα μόνα που βρίσκω είναι τα baader (https://www.planitario.gr/hyperion-5-mm-o-31-8mm.html)

με 20mm relief, που καλό μου ακούγεται. Απ'ότι έχω καταλάβει ένα άλλο "πρόβλημα" που έχουν τα μικρά eyepieces είναι ότι μικραίνει και το fov (τουλάχιστον στα stocked eyepieces που'χει το τηλεσκόπιο μου), οπότε και το κεντράρισμα είναι δύσκολο και ο στόχος δεν μένει πολύ ώρα στον φακό, και η βάση του τηλεσκόπιου δεν είναι και η ιδανικότερη για τόσο μικρές κινήσεις.

Αλλά μάλλον αυτό δεν πρέπει να είναι ο κανόνας γιατί αυτό το baader eyepiece, λέει ότι έχει fov 68 μοίρες, αρκετά wide μου φαίνεται, σωστά;

 

Σχετικά με το 140x (2*διάμετρος), αυτό μάλλον είναι ο "μπούσουλας"( ; ) Γιατί ο τύπος είναι m=fo/fe, οπότε είναι ανεξάρτητος από την διάμετρο. Καλά τα έχω καταλάβει;

Οι προδιαγραφές του τηλεσκόπιου λένε "Highest Useful Magnification 165x", οπότε το μικρότερο eyepiece στην περίπτωση μου είναι 700/165~=4.2mm

 

Οπότε αν πάμε με barlow x2 και αν υποθέσουμε ότι max μεγέθυνση είναι το 140 (παίρνω την χειρότερη για να'με safe), τότε πάω σε ελάχιστο eyepiece 700*2/140=10mm.

Οπότε με barlow x2 και 10αρι eyepiece έχω 140x και με το 20άρι eyepiece έχω 70x.

(Ενώ όπως είμαι τώρα, χωρίς barlow, 10αρι eyepiece έχω 70x και 20άρι eyepiece έχω 35x.)

Οπότε έχω καλές πιθανότητες να δω πιο καθαρά τα δαχτυλίδια του Κρόνου.

 

Αν πάμε όπως είμαστε τώρα (χωρίς barlow) μόνο με ένα 5αρι eyepiece, τότε θα'χω μεγένθυση 700/5=140 ... αρκεί να'χει καλο eye relief για το 7χρονο παιδάκι (και ευχής έργων να είναι wide view, για να είναι ορατό περισσότερη ώρα):-)

Αν πάρω 4mm eyepiece (που είναι μικρότερο από το ελάχιστο 4.2mm) το αποτέλεσμα θα'ναι πιο θαμπό; Και όσο πιο μικρότερο eyepiece, τόσο περισσότερο πιο θαμπό θα είναι το αποτέλεσμα;

 

Συγνώμη για όλη την ανάλυση, απλώς θέλω να δω αν τα'χω καταλάβει σωστά!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Ηλίας

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία αυτά που σου έγραψα πιο πάνω,σχετίζονται με την συχνότητα χρήσης των φακών ώστε να είναι αποτελεσματικοί!

Άλλο είναι η μεγέθυνση του ειδώλου γενικά,δηλ.mag=F(telescope)/F(eyepiece) και άλλο η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση που ισχύει για συγκεκριμένη διάμετρο φακού/κατόπτρου.

Ο κανόνας για την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση = 2x (διάμετρος σε mm),είναι εμπειρικός και ισχύει ΜΟΝΟ σε συνθήκες πολύ καλής διαύγειας και seeing!

Και μόνο σε φωτεινούς στόχους όπως στη Σελήνη και στούς φωτεινούς πλανήτες!

Όταν βγαίνεις έξω απο τα όρια,το είδωλο γίνεται θολό!Άρα φακός χρήσιμος θα είναι απο 5mm και πάνω!

Η μεγέθυνση άνω των 140x που αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του 70/700 τηλεσκοπίου σου,θα μπορούσε να υφίσταται ΙΣΩΣ και μόνο αν ήταν κάποιο κορυφαίο και πανάκριβο αποχρωματικό ED τηλεσκόπιο...

Συνεπώς είναι διαφημιστική υπερβολή...μακάρι να έχει πραγματικά καλό αντικειμενικό φακό,να βλέπετε είδωλα με οξύτητα!

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά το "Πλανητάριο" αναφέρει το σωστό,δηλ.μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση=140x.

https://www.planitario.gr/inspire-70az-refractor-telescope.html

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις 5mm,12mm και έναν barlow 2x,για ευελιξία στις μεγεθύνσεις και στα οπτικά πεδία.

Οι plossl έχουν τυπικό πεδίο 52ο,οι ortho συνήθως κάτω απο 44ο,και υπάρχουν φυσικά και οι ευρυγώνιοι με φαινόμενο πεδίο A.F.O.V άνω των 60ο.

Φυσικά η θέαση με ευρυγώνιο που έχει και μεγάλο eye-relief είναι πιο άνετη και ξεκούραστη,αλλά έχουν πιο πολλά στοιχεία,κόβουν φως απο τα πιο αμυδρά αντικείμενα,ιδιαίτερα στο πολύ μικρής διαμέτρου τηλεσκόπιό σου,έχουν συχνά-οι φθηνότεροι- προβλήματα χρωματικού σφάλματος και θολώματος στα άκρα,και σημαντικά μεγαλύτερο βάρος...

Αυτό μπορεί να είναι απαγορευτικό για τον εστιαστή του τηλεσκοπίου σου,που πιθανόν δεν είναι στιβαρός,ίσως να είναι και πλαστικός...

Είναι και σημαντικά ακριβότεροι.

Οπότε πιο ασφαλής αγορά για το τηλεσκόπιό σου,κατά την γνώμη μου είναι οι φακοί που σου ανέφερα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

5αρι

https://www.planitario.gr/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html

 

12αρι

https://www.planitario.gr/sp-super-plossl-12-5mm-o-31-8mm.html

 

barlow 2x

https://www.planitario.gr/celestron-barlow-x-cel-2x-o-31-8mm-ce93529.html

 

Λέω να ξεκινήσω με το barlow και το 5αρι και βλέπουμε :shock: :)

Άμα έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, δέχομαι προτάσεις!

 

Πάντως τον Κρόνο τώρα τον βλέπω πολύ καλά και με το 10αρη...είναι και σε opposition, καιρός σούπερ, καλύτερα δεν γίνεται!

Δυστυχώς η μικρή κοιμάται...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται να μας αναφέρεις απο τί ουρανό θα παρατηρείτε:σε μεγάλη πόλη,προάστιο κλπ.Έχει μεγάλη σημασία το πόσο μπετόν και άσφαλτο έχετε μπροστά σας,ιδιαίτερα στην περιοχή του Νότου!

Αν υπάρχουν εργοστάσια σε εκείνη την κατεύθυνση,πολλά αυτοκίνητα,καυστήρες κλπ.

Όλοι αυτοί οι παράγοντες επιβαρύνουν πάρα πολύ ιδιαίτερα το seeing αλλά και την διαύγεια της ατμόσφαιρας!

Που σημαίνει οτι σε συνθήκες μεγαλούπολης ακόμα και τα 140x μπορεί να είναι ανέφικτα τις περισσότερες φορές,λόγω κακού seeing...

Γι'αυτό σου είπα οτι μπορεί και τον 5mm να τον χρησιμοποιείτε λίγες φορές,ενώ πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιείτε τον 12mm μόνο του ή με barlow 2x.

Επίσης έλεγξε και τον εστιαστή: είναι μεταλλικός ή πλαστικός?

Βάζοντας ένα ευρυγώνιο προσοφθάλμιο κατά κανόνα βαρύ,ο εστιαστής ίσως δεν θα δουλεύει σωστά,αλλά και η βάση μπορεί να μην υποστηρίζει το σύνολο...χρειάζεται απόλυτη σταθερότητα και ακινησία για να πετύχεις μεγάλες μεγεθύνσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προάστιο, στην Παλλήνη. Δυστυχώς δεν έχω ταράτσα οπότε ότι μπορώ να δω από τα μπαλκόνια ή τον κήπο, αλλά με τα δέντρα/σπίτια τριγύρω ο οπτικός ορίζοντας είναι περιορισμένος.

Από θερμοκρασία καλά είναι, έχει αρκετή φύση.

 

Παίρνω και τον 12άρη λοιπόν, για 37 ευρώ θα τα χαλάσουμε; :)

 

Ο εστιαστής απ'ότι καταλαβαίνω είναι μεταλλικός (οι ράγες και ο άξονας δηλαδή, το χερούλι πλαστικό).

Και η βάση μεταλλική είναι, απλώς μετακινείται χαλαρώνοντας τον άξονα και μετά το κουνάς κατά βούληση. Αυτό είναι το μεγαλύτερο θέμα. O azimuth άξονας (δεξιά-αριστερά, καλά το λέω; ) κουνιέται ομαλά, αλλά ο πάνω-κάτω (altitude) είναι το θέμα που κουνιέται πιο απότομα και μερικές φορές ξαναψάχνεις το αντικείμενο.

 

Όταν λέτε βαρύ, εγώ βλέπω ότι μιλάμε για 140 γραμμάρια (ο barlow). Κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στην χρήση;

Ότι θέλει εξαιρετική σταθερότητα το ξέρω, κανονικό χειρουργείο :D

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προτάσεις φακών που ανέφερες είναι καλές!

Εναλλακτική πρόταση για barlow είναι ο Baader barlow 2.25x:

https://www.planitario.gr/barlow-gia-hyperion-zoom.html

Δεν ξέρω ποιός απο τους δυο barlow ( Baader ή Celestron) είναι καλύτερος ή είναι ισοδύναμοι...

Πάντως αν πρέπει να διαλέξεις μόνο ένα φακό για αρχή μαζί με τον barlow αυτός θα πρέπει να είναι ο 12.5mm !

Θα τον χρησιμοποιήσεις περισσότερες φορές μόνο του ή μαζί με τον barlow και αν δείς οτι η μεγέθυνση που παίρνεις δίνει οξύ είδωλο στους πλανήτες στην περιοχή που παρατηρείς,τότε μπορείς να πάρεις θάρρος και να αγοράσεις και τον 5mm που θα σου δώσει την οριακή μεγέθυνση των 140x.

Αν τους πάρεις και τους 3 μπορείς να ζητήσεις και καλύτερη τιμή! :wink:

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θέλει πολύ ψάξιμο η σύγκριση.

Μπορεί στους 3εις να μου κάνουν δώρο και κανένα φιλτράκι (ένα για τον ήλιο δεν θα με χάλαγε) :P

 

Άσχετο, αλλά κάπου έχω χωμένη μία πολύ καλή φωτογραφική μηχανή με φακούς και τα σχετικά!

Άμα την βρω θα δοκιμάσω μήπως μπορεί να προσαρμοστεί κάτι ή αποκλείεται λέτε;

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα της χρήσης φωτογραφικών φακών ως προσοφθάλμιων,είναι ενδιαφέρον αλλά δεν το έχω ψάξει..

Ο εστιαστής σου δέχεται φακούς με διάμετρο κάνης 1.25".

Ίσως κάποιοι φωτογραφικοί φακοί με κατάλληλο αντάπτορα να προσαρμόζονται,αλλά και πάλι τίθεται το θέμα του πόσο καλά θα συνεργαστούν με το τηλεσκόπιο...

Οι επιλογές που έκανες πάντως στους δυο φακούς και barlow είναι καλές!

Επειδή ο Baader barlow είναι φθηνότερος,ψάξε το πόσο διαφέρει απο τον Celestron X-Cell στην οπτική απόδοση.Εγώ δεν έχω χρόνο τώρα,είναι ενδιαφέρουσες και οι δυο περιπτώσεις!

Το βάρος των φακών στο ελαφρύ τηλεσκόπιό σου σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος!

Αν στην κίνηση καθ'ύψος παρουσιάζεται ήδη αστάθεια,αυτή θα χειροτερέψει με έναν βαρύτερο φακό!Βέβαια υπάρχει και η λύση του "ζυγίσματος" δηλ.να τοποθετηθεί στο μπροστινό μέρος του σωλήνα,κοντά στον αντικειμενικό φακό κάποιο αντίβαρο πχ.μαγνήτες,ώστε όλο το σύστημα να ισορροπήσει και να μη ολισθαίνει.

Δοκίμασε μήπως φταίει το σφίξιμο της βίδας που φρενάρει την κίνηση καθ'ύψος,και παρουσιάζεται ολίσθηση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Τελικά δεν είναι άμεσα διαθέσιμος ο celestron barlow (Αύγουστο και βλέπουμε) :(

Τι γνώμη έχετε για τον televue;

https://www.planitario.gr/barlow-2x.html

 

Για τον Baader barlow (https://www.planitario.gr/barlow-gia-hyperion-zoom.html), αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι 2.25x, οπότε 700*2.25/140 = 11.25 mm minimum eyepiece, οπότε έτσι ουσιαστικά δεν αχρηστεύω τα 5mm και 10mm eyepieces μου;

 

Οπότε με τον 12.5mm θα έχω 700*2.25/12.5 = 126x max μεγέθυνση.

Ενώ αν έχω 2x barlow θα έχω 700*2/10 = 140x max μεγέθυνση (με το 10mm eyepiece, το οποίο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω με το 2.25x barlow, γιατί θα έχω 700*2.25/10=157 μεγέθυνση > max θεωρητική μεγέθυνση του τηλεσκόπιου μου = 140x). Σωστά;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου σου εξήγησα πιο πάνω οτι την μέγιστη μεγέθυνση των 140x ΔΕΝ είναι βέβαιο οτι θα την πιάσεις!

Δηλ.αν κοιτάξεις πλανήτες στα 140x δεν σημαίνει οτι θα δείς εικόνα με οξύτητα,αν η ατμόσφαιρα που έχεις στον ουρανό που παρατηρείς δεν είναι επαρκώς καθαρή και σταθερή,δηλ.αν δεν έχεις την κατάλληλη διαύγεια και seeing!

Οπότε μην καλλιεργείς απο τώρα μεγάλες προσδοκίες.

Πιάσε πρώτα τα 100-126x και βεβαιώσου οτι βλέπεις σ υ χ ν ά εικόνες πλανητών με οξύτητα,και μετά πάρε θάρρος για τα 140x...

Την ζημιά στις μεγεθύνσεις την κάνει η ατμόσφαιρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα αυτά κατανοητά και σας υπερ-ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας:D

 

Την ερώτηση την έκανα για να δω τι γνώμη έχετε για το televue barlow και για το θεωρητικό κομμάτι αν όντως "αχρηστεύω" τα 5mm και 10mm eyepieces μου **πάντα σε συνδυασμό** με το 2.25x Baader barlow.

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον 5mm δεν τον αχρηστεύεις με κανένα barlow,γιατί θα τον χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς barlow!.

Σου δίνει μεγέθυνση 700/5= 140x...το όριο του τηλεσκοπίου σου!

Τον 10mm γιατί να τον χρησιμοποιείς με barlow?Αφού θα έχεις τον 5mm.

Μόνο αν θέλεις να δείς την Σελήνη και στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα,μπορείς να βάλεις λίγο παραπάνω απο 140x μεγέθυνση!

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να βάλεις τον 10mm+barlow 2.25x που θα σου δώσει μεγέθυνση 157.5x.Όπως σου είπα και σε προηγούμενα post ΜΟΝΟ στη Σελήνη και σε επίγεια παρατήρηση,και ΜΟΝΟ αν στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα μπορείς να πετύχεις καθαρό είδωλο πάνω απο τα 140x.

Όσο για τον Televue barlow 2x,ενώ είναι πολύ καλός,έχει μεγάλο μ ή κ ο ς σωλήνα και ενδέχεται να "βρεί" στο πρίσμα του εστιαστή,ενώ αν αργότερα πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο με μικρό-μεσαίο εστιακό λόγο,πιθανόν να κάνει βινιετάρισμα.

Άρα ΜΗΝ αγοράζεις τον Televue!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ο Televue είναι ένας πολύ καλός Barlow. Από την μία ιδανικός για εστιακούς λόγους F10 όπως το τηλεσκόπιο σου, από την άλλη δύσκολος διότι όταν βάζεις έχοντας το διαγώνιο αυτός θα ακουμπά κάτω στο διαγώνιο καθρέφτη. (Είναι μακρύς)

Πρέπει να το αλλάξεις κι αυτό, και να πάρεις αυτό που παίρνει και 50mm προσοφθάλμια που είναι μεγαλύτερο και μακρύτερο. Όμως δεν ξέρω αν μπαίνει στο τηλεσκόπιο σου και βέβαια κοστίζει από τα 90 ευρώ. Άρα πας για 90+144 με αμφίβολα αποτελέσματα. Έπειτα αν αλλάξεις τηλεσκόπιο και πάρεις κάποιο Νευτώνειο F5 αυτός ο Barlow θα βινετάρει στα μεγάλης εστιακής απόσταση προσοφθάλμια. Είναι δύσκολο το θέμα με τον Barlow.

Βάλε καλά στο μυαλό σου αυτά τα οποία σου είπε ο Κώστας και εμείς οι υπόλοιποί.

Πάρε ένα προσοφθάλμιο 5mm όπως σου έγραψε ένας φίλος παρά πάνω. Αν επιμένεις για Barlow αυτός της Baader 2,25Χ είναι προτιμότερος για το τηλεσκόπιο σου. Κοίτα όμως κι αυτά τα προσοφθάλμια. Είναι κορυφαία. Έχω χρόνια το 6mm. Πάρε όπως σου είπαμε το 5mm.

 

https://www.planitario.gr/catalog-eshop/telescope-accessories/eyepieces/plossl-5mm-wa-o-31-8mm.html

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο SW Super Plossl 12.5mm+Baader barlow zoom 2.25x είναι σετ που θα δουλέψει στους πλανήτες,ενώ ο 5mm δεν είναι βέβαιο οτι θα δώσει καθαρό είδωλο στα 140x που είναι το όριο του τηλεσκοπίου!Εξαρτάται απο την ποιότητα της ατμόσφαιρας που υπάρχει στην περιοχή παρατήρησης!

Ας πάρει λοιπόν τους 3 φακούς μαζί,δηλ.5mm,12.5mm,barlow 2.25x,ζητώντας καλύτερη συνολική τιμή!

Μια άλλη λύση αρκετά πιο ακριβή,που θα δώσει πολύ περισσότερες δυνατότητες,μεγαλύτερο πεδίο 68ο και eye-relief και πληθώρα μεγεθύνσεων είναι κάποιος ποιοτικός zoom,όπως ο Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm+barlow zoom 2.25x!

Αυτή η λύση λύνει πολλά προβλήματα,αλλά κοστίζει!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον 5mm δεν τον αχρηστεύεις με κανένα barlow,γιατί θα τον χρησιμοποιείς μόνο του χωρίς barlow!.

Εννοείτε ότι θα τα χρησιμοποιώ χωρίς barlow.

Κατανοητό και αυτό που είπατε μετά για 10mm+barlow 2.25x. Το σημειώνω :)

 

 

Τον 10mm γιατί να τον χρησιμοποιείς με barlow?Αφού θα έχεις τον 5mm.

 

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε γιατί ο 10mm που έχω είναι πιο κουραστικός λόγω eye relief από τον 20mm.

Οπότε η ιδέα ήταν 20mm + barlow.

 

Τώρα που παράγγειλα όλα αυτά που μου είπατε (eyepieces/barlow) θα έχω να κάνω συνδυασμούς!

 

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 10mm δεν είναι κουραστικός μόνο επειδή έχει μικρό eye relief , αλλά γιατί αυτός ο φακός είναι άχρηστος. Έχει αστιγματισμό. Είναι ένας φακός που θα πρέπει να αλλάξεις. Με Barlow θα γίνει χειρότερος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά φίλε Ηλία,και να χαρείς μαζί με την κόρη σου την αστρονομική παρατήρηση!

Όπως σου έγραψα πιο πάνω η πιο καλή λύση,λόγω μεγαλύτερου οπτικού πεδίου,eye-relief και πολλών μεγεθύνσεων,θα ήταν ο zoom αλλά κοστίζει...

Εν πάσει περιπτώσει όλους τους φακούς θα τους κρατήσεις και για μελλοντικό μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,που πιθανόν να πάρεις...

Δύσκολο να μην κολλήσετε για πολλά χρόνια την υπέροχη ενασχόληση με την αστρονομία! :-({|=

Οπότε μείνε συντονισμένος εδώ για κάθε απορία!Στη διάθεσή σου να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε!

Επίσης για να μάθεις τον ουρανό,θα σε βοηθήσει ένα αστρονομικό πρόγραμμα,όπως το Stellarium και Sky Safari σε android,και Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel σε windows (δωρεάν όλα).

Το Sky Safari 6 Pro είναι το καλύτερο σε android και μέχρι σήμερα 30/06/2020 είναι σε προσφορά στα $20 απο $40 που κοστίζει κανονικά!

Επειδή το καθένα έχει διαφορετικές αρετές και αδυναμίες,μπορείς να τα χρησιμοποιείς συνδυαστικά.

Η αστρονομία ειδικά στην αρχή,χρειάζεται αρκετή (αλλά ευχάριστη) μελέτη!

Όταν παραλάβεις τους φακούς γράψε μας τις εντυπώσεις σου.Επίσης πριν κάθε παρατήρηση,για να ξέρεις τί ουρανό έχεις κάνε με τη μέθοδο του αφεστιαμένου άστρου,έλεγχο του seeing (περιγράφεται σε link που έχω δώσει σε προηγούμενο post).

Μελετώντας την ατμόσφαιρα,θα πιάσεις την ευκαιρία του καλού ουρανού πιο εύκολα και σίγουρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως σήμερα η μικρή είδε τον Κρόνο και τον Δία και χάρηκε :)

Περιμένει πώς και πώς να δει πως θα φαίνονται με τους νέους φακούς!

Έχει σκαλώσει με το "μάτι" του Δία που βλέπει σε φωτογραφίες...χεχε παιδάκια τι να πεις :)

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δούμε το μάτι μ'αυτό το setup ή θέλει ισχυρότερο τηλεσκόπιο;

Εμείς το μόνο που βλέπουμε είναι οι 2 καφέ γραμμές του, πολύ αχνά, ίσα ίσα που μπορείς να τις διακρίνεις δηλαδή.

 

Θα σας πω σίγουρα εντυπώσεις με τους νέους φακούς!

 

Έχω το Stellarium στο PC μου (το οποίο υπάρχει και στο web, φαντάζομαι το ξέρετε ήδη), αλλά βολεύουν και αυτά τα web-ικά αρκετά:

https://theskylive.com

https://stellarium-web.org

https://www.theplanetstoday.com (super απλό για να δεις απλά πράγματα, πχ opposition κτλ)

Επίσης βολεύει και το SkEye στο android, για να προσανατολίζεσαι καλύτερα.

 

Όσο για τα διαβάσματα, η κοσμολογία είναι ένα από τα χόμπι μου εδώ και χρόνια, οπότε διαβάζω γενικά όσο μπορώ.

Χρήσημες οι παρατήρησεις σας και για την διαύγεια & seeing!

 

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 10mm δεν είναι κουραστικός μόνο επειδή έχει μικρό eye relief , αλλά γιατί αυτός ο φακός είναι άχρηστος. Έχει αστιγματισμό. Είναι ένας φακός που θα πρέπει να αλλάξεις. Με Barlow θα γίνει χειρότερος.

 

Θα τον στείλω στον οφθαλμίατρο λοιπόν :shock: :)

Έτσι όπως το λέτε όμως με κάνετε να ανυπομονώ περισσότερο, γιατί αν μ'αυτόν τον άχρηστο φακό βλέπω καλούτσικα τον Κρόνο, με τους νέους φακούς θα πρέπει να μου πέσει το σαγόνι :P :cheesy:

αλλιώς... ](*,)

χεχε αφασία οι φατσούλες!

Rule your mind or it will rule you
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πέσει!

Και θα σου πέσει ακόμα περισσότερο το σαγόνι όταν κάποια στιγμή σου δοθεί η ευκαιρία Ηλία, να βγεις μακριά από την πόλη και να απολαύσεις έναν κάπως καθαρότερο ουρανό από την φωτορύπανση. Τώρα το καλοκαίρι οι ελεύθερες «πτήσεις» στον γαλαξία είναι σκέτη απόλαυση με μικρά τηλεσκόπια. Δεν ξέρω αν στο είπαμε, αλλά εκτός από προσοφθάλμιο μεγάλης μεγέθυνσης θα χρειαστείς κι ένα μικρής μεγέθυνσης γι’ αυτήν την δουλειά. Ένα 32mm, Plossl. Επειδή μάλιστα είπες ότι είχες κιάλια η εικόνα που θα αντικρίσεις θα σου είναι αρκετά οικία αλλά πολύ καλύτερη.

Τώρα όσο αφορά το οργίλο ύφος μου όσο αφορά τον 10άρη φακό, αυτό οφείλεται στο γεγονός του ότι παλιά, πριν μερικούς μήνες, μαζί με το τηλεσκόπιο έδιναν 2 φακούς super Plossl κι όχι αυτή την σαβούρα που τώρα δίνουν. Αν έβλεπες δηλαδή με το τηλεσκόπιο σου, με τον 10mm Plosll, και με τον δικό σου, θα καταλάβαινες άμεσος γιατί πράγμα μιλάμε. Πχ πολλά διπλά άστρα που δεν ξεχωρίζει αυτός που έχεις με τον 10Plossl, θα μπορούσες να το κάνεις. Φαντάσου λοιπόν πως ακόμα και στο φεγγάρι πόσο πιο καθαρή εικόνα θα έχεις.

Όλα αυτά, εδώ και δύο σχεδόν 10ετίες, ήταν δεδομένα για εμάς. Και στην ερώτηση σου τι να κάνω για να φέρω το τηλεσκόπιο στο όριο των μεγεθύνσεων του, θα σου λέγαμε πάρε ένα Barlow 2Χ, βάλε το 10 και δοκίμασε, κι όχι όπως τώρα πάρε και 10 πάρε και Barlow, πάρε πάρε κλπ. Αυτό στην ουσία θέλουν να πετύχουν και το κάνουν.

Άμα λοιπόν ψυχολογικά το ξεπεράσουμε αυτό, τότε περνάμε και στο ουσιαστικό, το οποίο είναι:

Ηλία να το ευχαριστηθείς και να κολλήσεις κι εσύ κι η κόρη σου. Διότι είναι αλήθεια. Υπάρχει πολύ ομορφιά και στον νυχτερινό ουρανό, και σε αυτό που κάνουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημειωτέων πως για να χρησιμοποιήσεις στα όρια (πρακτικά, όχι θεωρητικά) μεγέθυνσης το τηλεσκόπιό σου θα πρέπει:

1. Οι φακοί που θα χρησιμοποιήσεις σε αυτές τις μεγεθύνσεις να είναι ποιοτικότατοι

2. Το τηλεσκόπιό σου να έχει πολύ καλά οπτικά

3. Τα οπτικά να είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένα

4. Οι συνθήκες παρατήρησης να είναι αρκετά καλές (καθαρός ουρανός, όχι αέρας, σκόνη, υγρασία, κλπ).

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης