Jump to content

Αναβάθμιση από 130/900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, έχω ένα τηλεσκόπιο, το 130/900 συγκεκριμένα το οποίο είναι στην κατοχή μου εδώ και 4 χρόνια περίπου. Εντάξει είναι πολύ ωραίο κτλ απλά νιώθω ότι ήρθε η ώρα να ανεβάσω λιγο το επίπεδο. Και εδώ είναι που θέλω την βοήθεια σας. Αρχικά να ξεκαθαρίσω δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση βαθύ ουρανού, ίσως μόνο κάποια των πλανητών αλλά και πάλι κυρία προτεραιότητα η παρατήρηση. Είχα σκεφτεί ότι ήθελα να αναβαθμίσω αρχικά την βάση μου διότι η EQ2 είναι καλή για αρχή αλλά μέχρι εκεί. Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει πρώτα να βρω τι σωλήνα θα βάλω στη βάση προτού την πάρω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όπως είπα η πλανητική παρατήρηση, αυτή της Σελήνης και του Ήλιου. Τι προτείνετε; Κάποιο διοπτρικό, νευτωνιο, ή SCT; Γενικότερα θα κοιτάξω κάθε πρόταση και για να το διευκρινίσω δεν βιάζομαι. Επίσης αν γίνεται να μου προτείνετε κάποια βάση πχ σκεφτόμουν την HEQ5.

 

Ευχαριστώ

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα, έτσι και αλλιώς με αυτή τη λογική έκανα την ερώτηση. Πρώτα θα πάρω τη βάση. Απλώς θέλω να ξέρω τι σωλήνα θα βάλω πάνω της ώστε να δω ποια θα πάρω. Ουσιαστικά πρώτα θα επιλέξω τον σωλήνα και μετά τη βάση, αλλά η βάση είναι που θα αποκτηθεί πρώτα.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο μέχρι τί ποσό διαθέτεις για όλο το σετ?

Όπως σου είπε ο φίλος Θοδωρής πιο πάνω,η πιο σημαντική επένδυση και σε βάθος χρόνου είναι η στήριξη!Τηλεσκόπιο μπορεί να αλλάξεις στην πορεία.

Αν ενδιαφέρεσαι για σχετικά μεγάλη διάμετρο σωλήνα,τότε προτιμώτερη είναι μια AZ-EQ6 που μπορεί να δεχθεί πληθώρα σωλήνων,και είναι κατάλληλη και για παρατήρηση και για φωτογράφιση,αν ενδιαφερθείς κάποτε.

Και στην παρατήρηση πλανητών και Σελήνης η μεγαλύτερη διάμετρος,πάνω απο 8", θα δώσει εικόνες με περισσότερη λεπτομέρεια!Αν σε βοηθήσει και η ατμόσφαιρα και ανεβαίνεις σε μεγέθυνση,τότε θα πάρεις εικόνες που θα σε αφήσουν άφωνο!!

Επίσης στην εικόνα θα συμβάλλει και ο μεγαλύτερος εστιακός λόγος,και η σχεδίαση.Έτσι ένα πχ.Celestron C 9.25" (SCT) θα σου δώσει καλύτερη εικόνα πλανητών,απο ό,τι το ίσης διαμέτρου SW Dob 10" νευτώνιο.

Το μειονέκτημα αυτών των τηλεσκοπίων είναι το μικρότερο οπτικό πεδίο,που δεν σε απασχολεί σε Σελήνη και πλανήτες,ιδιαίτερα αφού θα έχεις και αυτόματη οδήγηση,και το κόστος που είναι σημαντικά μεγαλύτερο!

Εκτός και αν συμβιβάζεσαι με dob βάση,οπότε τα χρήματα που θα κερδίσεις τα επενδύσεις σε μεγαλύτερη διάμετρο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο, αν πρόκειτε για απλή παρατήρηση πάρε πάρε την EQ5. Τελείως την απλή, που για αρχή της βάζεις ντίζες που έχεις από την EQ2. Διότι οι ξεφτήλες δεν δίνουν ντίζες στην EQ3 …EQ5 παρά κάτι στρογγυλούς «διακόπτες» που δεν φτάνεις να τους γυρίζεις βλέποντας παράλληλα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου.

Τι πρέπει να ξέρεις. Φτάνουν μέχρι 8 ίντσες σε νευτώνειο, πετάει με το ED120, διαθλαστικό, ακόμα καλύτερα τα πάει με το 8ιντσο κασεγκρέ, και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά με ξύλινο τρίποδο σαν το δικό μου παίρνει και το 9,25. Δεν το έχω δοκιμάσει. Το ονειρεύομαι όμως. Επίσης βάζοντας στους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης, δύο μικρά δισκάκια μετατρέπεται, σε goto υψίστης ακρίβειας. Μιλάμε σκοπεύεις στόχους με πάνω από 300Χ.

Κοιτάζοντας στο εμπόριο, βρήκα στην Telescope serves ότι έχει 2!!! Είναι ολόιδιες, αλλά η μία έχει 359 ευρώ και η άλλη έχει 375 ευρώ. Οπτικά είναι ολόιδιες. Η φτηνή όμως έχει πράσινους δίσκους θέσης. Η ακριβή, τους παραδοσιακούς στο χρώμα του αλουμίνιου. Νομίζω ότι το πλανητάριο έχει αυτήν και για αυτό την δίνει πιο ακριβά. Να το ξεκαθαρίσεις και να μου πεις τι στο καλό παίζεται αν θέλεις και σε εμένα. Διότι δεν ξέρω αγγλικά. Αν παντός έχει να κάνει με κάποια ποιο ελεγμένα κομμάτια, να την προτιμήσεις, κι ας έχει κανένα 20αρικο πιο ακριβά.

Για την παρατηρησιακή αστρονομία νομίζω είναι η καλύτερη. Διότι σε μαθαίνει πάρα πολλά. Το κακό είναι ότι κάτι ανάλογο με αυτήν δεν υπάρχει σε μεγαλύτερο μέγεθος.

 

Ρίξε μία ματιά εδώ.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23770&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να σας ευχαριστήσω και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Αρχικά, επειδή οι αγορές αυτές θα γίνουν σε βάθος χρόνου (όπως είπα δε με πολυπειράζει αν καθυστερήσω να τα πάρω) δεν υπάρχει πρόβλημα με το budget (εντός ορίων πάντα). Από ό,τι κατάλαβα γύρω στις 8-9 ίντσες είναι ένα καλό σημείο για πλανήτες κτλ. Πολύ πιθανό τελικά να καταλήξω στο C9.25 ή και στο C8 μιας και αναφέρθηκε ότι δίνουν καλύτερη εικόνα από τα αντίστοιχα νευτώνια. Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι είναι πιο ελαφριά, άρα οι απαιτήσεις στη βάση είναι λιγότερες. Το C9.25 είδα ότι είναι στα 9.4 κιλά που είναι κοντά στο όριο της EQ5 ( 10 κιλά), οπότε είτε θα πάω για μια καλύτερη βάση ή για το C8. Η ιδέα το dob μου αρέσει πολύ αλλά έχω τόσο καιρό συνηθίσει σε ισημερινή και η ευκολία που προσφέρει πιστεύω δικαιώνει τον περιορισμό στο κάτοπτρο. Δεν ξέρω. Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι η βάση πιθανόν να είναι η EQ5. Δε με βλέπω να κάνω άλλη αναβάθμιση για αρκετά χρόνια μιας η συγκεκριμένη είναι αρκετά στιβαρή και δε θα έχω θέματα. Επίσης το ότι δεν έχει goto δε με ενοχλεί καθώς έχω εξασκηθεί αρκετά με την EQ2 όσων αναφορά τη χειροκίνητη κίνηση. Άρα το ερώτημα είναι: Να πάω για το C9.25 που είναι στο όριο, ή για το C8;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για τα STC o συνδυασμός με ισημερινή είναι σχεδόν ιδανικός και αποδεδειγμένα με το C8 η EQ5 είναι υπέρ αρκετή. Και εδώ είναι η αδικία. Διότι από ένα κλικ και πάνω, πάμε για διπλά ή τριπλά χρήματα στις στηρίξεις, και σαν να μην φτάνει αυτό υποχρεωτικά παίρνεις και τα goto. Που όπως κι εσύ έτσι κι εγώ δεν επιθυμούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για λόγους κόστους το καταλαβαίνω να καταλήξεις σε κάποια EQ5.Περιορίζεσαι όμως στους σωλήνες...Ενώ αν πάρεις την AZ-EQ6 θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές για το μέλλον!

Έχω δει και απίστευτες ευκαιρίες σε SCT μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση! Κάτω απο την μισή τιμή καινούργιου!Οπότε μην το δένεις για C 9.25" καινούργιο οπωσδήποτε.Στην ίδια τιμή είχα δεί καλύτερων οπτικών SCT 14" (με επιδόσεις Maksutov!) μεταχειρισμένο,σαν καινούργιο.Μέχρι να το καλοσκεφτώ το πρόλαβε άλλος...

Αν ψάξεις την αγορά,υπάρχουν ευκαιρίες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όντως η AZ EQ6 είναι μια πολύ δελεαστική επιλογή, 20 κιλα σηκώνει, αλλά θα χρειαστώ ποτέ κάποια αναβάθμιση στον C9.25? Χμμ θα κοιτάξω τις επιλογές μου και θα δω, το ιδανικό θα ήταν κάποια βάση με τα ίδια κιλά χωρίς goto αλλά δύσκολες βρίσκεις τέτοιες. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε αρκετά!

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο, επειδή σου έγραψα ενθουσιωδώς για την EQ5, όμως κι EQ6 παρόλο που έχει go to μπορείς να την λειτουργείς και χωρίς go to. Απλά όταν την βάλεις μπροστά πατάς yes σε όλα και αυτή κάνει απλώς παρακολούθηση.

Αλλάζεις στόχο μόνος σου όπως με την EQ2, συν την εξής ευκολία. Φαντάσου ότι σημαδεύεις ένα άστρο με το δικό σου το σετ απ. Το βάζεις πρώτα στον ερευνητή και κοιτάζοντας από αυτόν, γυρίζεις λίγο τις ντίζες της μικρομετρικής κίνησης τον φέρνεις κέντρο στο σταυρόνημα του. Με την EQ6, κάνεις το ίδιο. Αλλά αντί να γυρίσεις τις ντίζες με το χέρι, πατάς τα κατάλληλα κουμπιά στο χειριστήριο, και τέλος. Από εκεί και πέρα η στήρηξη το παρακολουθεί χωρίς εσύ να γυρίζεις την ντίζα νε το χέρι. Αυτό το κάνει κι η EQ5 αν αγοράσεις και τις βάλεις μοτέρ στην ορθή αναφορά. (και στην δική σου μπορείς). Δηλαδή φεύγουν οι ντίζες και την δουλειά την κάνει το χειριστήριο. Αυτό είναι ευκολότερο και πολύ βολικότερο.

Έτσι λοιπόν μπορείς να μεταχειρίζεσαι την EQ6, χωρίς go to. Ένας φίλος, μου είχε αφήσει την δική του και με αυτόν τον τρόπο έκανα παρατήρηση επί ενάμιση χρόνο.

Αυτό το οποίο δεν μου αρέσει στα go to, είναι η δεσποτεία τους και η ηλιθιότητα τους.

Δεσποτεία.

Αν την έχεις βάλει να δουλεύει με αυτά, ξέχνα το: «αχ αυτόν τον στόχο θέλω να τον βρω έτσι όπως ξέρουμε να τον βρίσκουμε». Διότι αν το πράξεις αναιρείς όλο τον κόπο που έκανες σημαδεύοντας τρία άστρα για να τα βάλεις. Άρα δεν το κάνεις.

Ηλιθιότητα.

Όπως είδες με το δικό σου σετ απ, σημαδεύοντας διάφορους στόχους το προσοφθάλμιο στα νευτώνεια παίρνει περίεργες και άβολές θέσεις. Τι κάνεις; Χαλαρώνεις λίγο τις βίδες στα στεφάνια και περιστρέφεις το τηλεσκόπιο για να βάλεις σε βολική θέση το προσοφθάλμιο.

Ναι αλλά με το go to δεν μπορείς να το κάνεις αυτό διότι περιστρέφοντας το τηλεσκόπιο περιστρέφεται κι ο οπτικός άξονας και χρειάζεται διόρθωση στην στόχευση, και πάει! Χάθηκαν τα ηλίθια go to. Το ίδιο θα πάθεις αν για κάποιο λόγο περιστρέψεις και το διαγώνιο στο διαθλαστικά ή τα STC.

Τα παραπάνω ξεπερνιούνται αν πάρεις λαπ τοπ μαζί σου. Πολλοί φίλοι που ασχολούνται με την βιντεοαστρονομία, και φυσικά παίρνουν λαπ τοπ μαζί τους, βάζουν στην στήριξη τα go to του Cartes du Ciel, ή το goto του Hello Northem Sky, και έχουν βρει την υγεία τους.

Μπορεί η EQ6 και συνδέεται με το λάπ τοπ.

Όπως είπες ζύγισε τα καλά, διότι θέλεις κάτι το οποίο να είναι μόνιμο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει και η EQ6 είναι πολύ καλή βάση απλώς έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι αν θα χρειαστώ κάτι μεγαλύτερο από αυτό. Δε νομίζω, λογικά το C9.25 θα με καλύψει. Βέβαια καλύτερα να είσαι ασφαλής παρά να το μετανιώνεις μετά. Χμμ τη σκεφτόμουν την συγκεκριμένη κυρίως γιατί είναι το ενδιάμεσο ανάμεσα στην EQ5 και την AZ EQ6. Δεν νομίζω να χρειαστεί ποτέ να βάλω 2 σωλήνες ταυτόχρονα αλλά θα ήταν ωραίο να είχα χώρο για επέκταση (από αποψη βάρους). Μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήγω. Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, ένα SCT και ένα Mak ιδιας διαμέτρου, έχουν την ίδια απόδοση στη πλανητική; Ναι οκ το δεύτερο θέλει πιο πολύ ώρα να κρυώσει κτλ αλλά από άποψη απόδοσης είναι το ίδιο;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά τα Maksutov θεωρούνται καλύτερα σε οπτική απόδοση απο τα SCT.Όμως σε όλα τα οπτικά δεν μετράει μόνο η σχεδίαση,αλλά κυρίως η ποιότητα των οπτικών!

Έτσι υπάρχουν και ποιοτικά SCT με επιδόσεις Maksutov...Τα Mak είναι και ακριβότερα!

Όταν έθει η ώρα να αγοράσεις,ψάξε και στην παγκόσμια αγορά μεταχειρισμένων!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, χμμ ώστε έτσι έχει η κατάσταση. Ωραία, θα έχω το νου και αυτό και όλα όσα ειπώθηκαν. Και πάλι σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά στην γκάμα της Skywalker, αν μιλάμε για παρατήρηση *και* φωτογραφία, νομίζω ότι το ιδανικό ξεκίνημα είναι η HEQ5. Αν σε παίρνει οικονομικά, πας στην NEQ6, που έχει οδήγηση με ιμάντα και κάπου 4 κιλά παραπάνω περιθώριο βάρους (μιλάμε πάντα για ισημερινή βάση).

 

Δες και το βάρος. Η HEQ5 μαζί με το τρίποδο είναι 15 κιλά νομίζω, η NEQ6 πρέπει να ξεπερνάει τα 20. Αν είναι να μετακινείσαι συχνά, προβλέπω να το παρατάς το σπορ σύντομα (νομίζω οτι η HEQ5 είναι ένας καλός συμβιβασμός βάρους/σταθερότητας).

 

Για σκέτη παρατήρηση, οι Alt-Az είναι βολικότερες, αλλά αν θες φωτογραφία μάλλον δεν αποφεύγεις τις German Equatorial.

 

Ν.Φ.

ΥΓ. έχω ένα Skymax 127, προς το παρόν με ένα φωτογραφικό τρίποδο της κακιάς ώρας, αλλά είναι καλή φάση. Μέχρι και το Skymax 150 σηκώνει με άνεση για φωτογραφία το HEQ5, από ότι βλέπω στις κουβέντες στα διάφορα φόρα, το Skymax 180 είναι ζόρι χωρίς οδήγηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, νομίζω ότι το ξεκαθάρισα στην αρχή ότι δεν με ενδιαφέρει η φωτογράφιση. Μόνο αυτή των πλανητών. Προτεραιότητα θα έχει η παρατήρηση. Για την Alt-Az που λέτε, όντως σκεφτόμουν ενα dob, το οποίο και μου έρχεται πιο φτηνά, και παίρνω μεγαλύτερο κάτοπτρο αλλά

 

1) Αν θέλω σκόπευση ακριβείας θα χρειαστώ goto μιας και δεν φαίνονται και πολλά άστρα από εδώ για να κάνω αστράλματα

 

2) Έχω ακούσει (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι χρησιμοποιούν κατώτερης ποιότητας κάτοπτρα στα dob μιας και το κυρίως focus είναι το μέγεθος. Είχα ακούσει για κάτοπτρο με ακρίβεια κάτω του 1/4 λ που θεωρείται στάνταρ.

 

Για αυτούς τους λόγους καταλήγω σε μια ισημερινή (αναγκαστικά με goto καθώς αν θέλω να σηκώνει πολλά κιλά, το goto ερχεται μαζί με τη βάση). Επίσης με το θέμα της μετακίνησης δεν έχω θέμα γιατί δεν μετακινούμαι, στο μπαλκόνι μου θα το έχω.

 

Επίσης οι ισημερινές με βολεύουν μιας και έχω ήδη συνηθίσει σε αυτές, ενώ επιπλέον υπάρχει και η δυνατότητα αλλαγής του ΟΤΑ αν θελήσω. :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για το ξεχωριστό post αλλά μόλις το είδα. Κοίταξα στο astroshop και βρήκα την EXOS - 2 της bresser που σηκώνει 13 κιλά. Και χωρίς goto αλλά και δεν περιορίζομαι από άποψη βάρους ( το C11 για παράδειγμα είναι 12.2). Σηκώνει άνετα το C9.25 (9.5 κιλά). Ποιά είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να θυμίσω ότι στο budget του βάρους θα πρέπει να προσθέσετε και τα παρελκόμενα του σωλήνα (focuser, guider, προσοφθάλμιο/κάμερα κτλ), τα οποία άνετα ξεπερνούν τα 3 κιλά.

 

Για φωτογράφηση πλανητών μιλούσα κι εγώ. Χωρίς μοτέρ θα είναι εξαιρετικά δύσκολο, υποθέτω.

 

Ρίξε μια ματιά σε reviews, όπως εδώ:

https://www.skyatnightmagazine.com/reviews/mounts/bresser-exos-2-go-to-mount/

 

Όταν λένε πχ 13 κιλά για παρατήρηση, υπολόγιζε "έως 10 για φωτογραφίες" (μαζί με τα παρελκόμενα του σωλήνα).

 

Ν.Φ.

ΥΓ. Αν θα είσαι σε μια νότια βεράντα, κάπως θα πρέπει να βλέπεις τον Πολικό Αστέρα για ευθυγράμμιση της βάσης, αν δεν απατώμαι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κοιτούσα το βάρους του σωλήνα, έβλεπα το total weight δηλ το πλήρες βάρος, το οποίο υποθέτω περιλαμβάνει τον εστιαστή και τον ερευνητή. Η κάμερα που έχω (Asi 120mm) είναι νομίζω στα 100g, ενώ το βάρος ενός προσοφθαλμίου (για παράδειγμα ένας 10mm) είναι στα 60g περίπου ενώ ένας 30mm να είναι κοντά στα 350g. Ακόμα και με την κάμερα ή και με το προσοφθάλμιο δεν ξεπερνάω το όριο των 13 kg. Μάλλον το 10 kg για φωτογράφιση αναφέρεται για μακριές εκθέσεις βαθύ ουρανού και όχι στη πλανητική. Επίσης όντως η πλανητική χωρίς μοτέρ είναι δύσκολη αλλά γίνεται, το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές. Όσο καλύτερη η ευθυγράμμιση με τον Πολικό, τόσο λιγότερος κόπος. :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω θα είναι οκ για παρατήρηση και για πλανητική φωτογράφιση. Μέχρι εκεί όμως.. Αν θελήσεις να ασχοληθείς αργότερα με φωτογράφιση βαθέως ουρανού δεν θα σε καλύψει τουλάχιστον με αυτό το βάρος και με την εστιακή του 9.25. F/10

 

ΥΓ. Πολική ευθυγράμμιση μπορεί να γίνει και χωρίς να βλέπεις τον πολικό αστέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για το ξεχωριστό post αλλά μόλις το είδα. Κοίταξα στο astroshop και βρήκα την EXOS - 2 της bresser που σηκώνει 13 κιλά. Και χωρίς goto αλλά και δεν περιορίζομαι από άποψη βάρους ( το C11 για παράδειγμα είναι 12.2). Σηκώνει άνετα το C9.25 (9.5 κιλά). Ποιά είναι η γνώμη σας για την συγκεκριμένη; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Η EXOS 2 Bresser είναι η EQ5 της SW η οποία με την σειρά της είναι η αντίστοιχη της VIXEN. Η στήριξη βασικά είναι σχεδιασμένη από την VIXEN εδώ και κάτι 10ετίες. Επίσης η EQ5, μέχρι πρόπερσι κυκλοφορούσε και ως CC5 με goto, και είχε το 10ιντσο νευτώνειο της Celestron καθώς και το C 9,25.Αν δεν το ήξερες δεν την ξεχώριζες καν από την δική μου που είναι μαύρη. H η μοναδική ορατή διαφορά ήταν στο τρίποδο, που ήταν πιο χοντρό από την EQ5.

Έχω και μία Bresser παλιά. Την αντίστοιχη της ΕΧΟS 2. Η διαφορά είναι ότι είναι μαύρη.

Ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα της κατασκευής της EQ5. Η EQ5 είναι πολύ καλύτερη, και εκτός αυτού τα αντίβαρα που δίνει η EXOS 2 είναι 3,5 κιλά ενώ η EQ5, 5 κιλά! Φαίνονται και στις φωτογραφίες.

Αν πάρεις EQ5, επειδή πια η VIXEN δεν την παράγει, θα πάρεις μόνο της SW, και μάλιστα την ακριβή. Κυκλοφορεί με κάτι πράσινους δίσκους θέσεις κι έχει μία μέση τημή 350 Ευρώ, και κυκλοφορεί και με τους παραδοσιακούς στο χρώμα του αλουμίνιου, που έχει μία μέση 400 Ευρώ. Νομίζω το πλανητάριο την έχει 419. Όπως σου είπα η Teleskop Serves τις έχει και τις δύο. Θα μπορούσες να ρωτήσεις εκεί για τις διαφορές τους. Πάντως για ένα 50ρικό διαφορά, πάρε την ακριβή.

Από εκεί και πέρα το πόσο σηκώνει μία EQ5. Κοίτα την δική μου με τι είναι φορτωμένη στην φωτογραφία. Εγώ με αυτό το set up κάνω αστροφωτογράφιση DSO. Μάλιστα πρόσεξε τα αντίβαρα. Για να μην το παρακάνω έχω ενώσει 2 ράβδους αντίβαρων, αλλά έχω βάλει αυτά της αντίστοιχης με την EXOS 2 που είναι όπως σου είπα πιο ελαφριά. Ούτε κατά διάνυα βέβαια να την φορτώσω έτσι εκείνη κι ας λέει περι 13 κιλά. Στην δική μου, στην φωτογραφεία τα έχω ξεπεράσει.

Βέβαια αυτό που κάνω εγώ δεν είναι αστροφωτογράφιση, αλλά θράσος.

Το σίγουρο είναι ότι προσωπικά θα τις έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη το C 9.25 αν είχα τα χρήματα να το αγοράσω. Έτσι κι αλλιώς επί πάνω από 15ετία το έδινε η Celestron, μόνο που την έλεγε CC5.

To Νευτώνειο 10ιντσο, δεν θα το έβαζα, κι ας το πούλαγαν και εκείνο σε έτοιμο set up.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από άλλα φόρουμ, διαβάζω ότι η Exos-2 είναι μια παραλλαγή της LXD75 της Meade.

 

Θέλει και λίγο προσοχή, καθώς μερικές φορές την δίνουν με ελαφρύτερο τρίποδο από τα πόδια, που θεωρητικά είναι 2 ίντσες. Έχω διαβάσει και παράπονα για αστάθεια στον ποιοτικό έλεγχο κτλ.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και της Meadε που είχε ένας φίλος που κάποτε του είχα φτιάξει ένα ξύλινο τρίποδο, ήταν ολόιδια με αυτήν της Bresser που έχω. (Είναι του αδερφού μου και της βάζουμε το ED120). Μόνο που η MEADΕ ήταν μπλε σκούρα. Ενώ του αδελφού μου μαύρη. Κατά τα άλλα ολόιδια. Από το ίδιο εργοστάσιο. Και στις δύο έχω φτιάξει ξύλινα τρίποδα, διότι το δικό τους ήταν απαράδεκτο. Ολόιδιο και στις δύο, με μεγάλο πρόβλημα στο γεγονός ότι δεν άνοιγαν αρκετά με αποτέλεσμα να φοβάσαι μήπως με κάποιο κατά λάθος σπρώξιμο, πέσει όλο το σετ απ κάτω. Το δικό μου τρίποδο στην EQ5 το έφτιαξα αφού προηγουμένως είχα φτιάξει τα άλλα δύο. Μέχρι να κάνω το πρώτο στον αδερφό μου, ποτέ μου δεν είχα φανταστεί ότι κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ένα τρίποδο στην παρατήρηση και γενικά σε όλα! Το πρώτο το έκανα αναγκαστικά, διότι πραγματικά κινδύνευε το EQ120, να πέσει κάτω. Έτσι λοιπόν από εκεί που κοροϊδεύαμε την Bresser, σε σχέση με την δική μου, μέχρι να φτιάξω και στην δική μου ξύλινο τρίποδο, η Bresser, ήταν πιο σταθερή από την δική μου. Όμως όπως είπαμε μέχρι να κάνω και στην δική μου. Διότι μόλις έφτιαξα και στην δική μου… Ναι μου έγινε σαφές, ότι άνετα σηκώνει και το C 9,25. Και τότε μάλιστα πρόσεξα ότι στις διαφημίσεις η CC5 που είχε επάνω ή το 9,25 ή ακόμα χειρότερα το 10ιντσο, τα πόδια στα τρίποδα ήταν σωλήνες των 50mm, κι όχι των 35mm, που έχει η EQ5.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, άρα μου είναι ξεκάθαρο πλέον ότι η EQ5 είναι μια άρα πολύ καλή λύση με δυνατότητα αλλαγής σωλήνα χωρίς να περιορίζομαι. Οπότε κατά 90% μάλλον θα πάρω εκείνη. απλώς κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστεί να βρω ένα καλύτερο τρίποδο. Σας ευχαριστώ όλους (για 3η συνεχόμενη φορά). Αν δεν υπάρξει κάποια άλλη πρόταση, που δεν νομίζω νσ υπάρχει κάτι καλύτερο που να μην έχει goto, θα συγκεντρωθώ στην αγορά της EQ5.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καλύτερη βάση πάνω στο project της vixen polaris είναι η ρομποτική CELESTRON CG5 η οποία διαθέτει και ρουλεμαν στον άξονα της απόκλισης μιας και η CELESTRON τη φόρτωνε μεγάλα τηλεσκόπια. Αν βρεις κάποια μεταχειρισμένη πάρτην!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης