Jump to content

Nikon D90 Infrared Modification


coreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωριζω αν το θεμα εχει συζητηθει στο παρελθον αλλα ειπα μιας και αφαιρεσα το υπερυθρο φιλτρο απο την DSLR μου να γραψω εδω την εμπειρια μου που ισως να φανει χρησιμη σε καποιον αλλον.

 

Ολα ξεκινησαν πριν μερικους μηνες οταν μεσω απομονωτικου πανικου και κορονοκρισης περνούσα την ωρα μου να κοιταζοντας προιοντα στο maketplace κατα τις μικρες ωρες.

Ειναι εκεινες οι ωρες που γινονται οι ενθουσιωδεις αγορες που το επομενο πρωι κιολας το εχεις ηδη μετανιωσει.

Με την Nikon D90 ομως ηταν ερωτας με την πρωτη ματια! 17000 clicks χαλασμενο σκοπευτρο, αισθητηρας σε εξαιρετικη κατασταση και τιμη μολις 100 ευρω.

 

Την αγορασα υποσχομενος στον εαυτο μου οτι καποια στιγμη θα της βγάλω ειτε το φιλτρο ειτε τα ματια και αν συμβει το πρωτο η χρηση της θα ειναι αποκλειστικα πανω στο τηλεσκοπιο.

 

Χθες λοιπον που βρηκα λιγο ελευθερο χρονο και εν αναμονη των διακοπων στο χωριο σε πολυ σκοτεινο ουρανο ειπα να τολμήσω το απονενοημενο και να αφαιρεσω το φιλτρο.

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα πως για αστρονομικη χρηση αρκει μια μερικη μετατροπη και αφαιρεση του ενος απο τα 2 υπερυθρα φιλτρα (το δευτερο ειναι πανω στον αισθητηρα σκονης) που αυξάνει την ευαισθησια της καμερας εως και λιγο πανω απο τα 656.28 νανομετρα (μεχρι τα 680 αν θυμαμαι καλα) μιας και εκει συμβαινει το μεγαλο παρτυ με το ιονισμενο υδρογόνο στα νεφελωματα.

 

Win Win λεω απο μεσα μου και σηκωνω τα μανικια.

 

Αφαιρεση μπαταριων και καρτας μνημης, ξεβιδωμα πατου και εναποθεση βιδων βαση της κατοψης της καμερας.

Ξεβιδωμα πλατης/οθονης και εναποθεση βιδων βαση κατοψης. Αποσυνδεση ευκαμπτων καλωδιοταινιων (προσοχη εδω)

 

Ξεβιδωμα του κλωβου και της κυριας πλακετας (εναποθεση βιδων βαση κατοψης). Αποσυνδεση ευκαμπτων και τροφοδοσιας (2 jst connectors. Προσοχη το ενα ειναι απο την κατω μερια της κυριας πλακετας)

 

Και να η πλατη του Cmos!

Τρεις βιδες με χωρίζουν απο την δοξα! Τις ξεβιδωνω, ο αισθητηρας γυρναει και μου κλεινει προστυχα το shutter :D !

Τωρα θελει ακομα μεγαλυτερη προσοχη!

Σκουπιζω τον ιδρωτα, αναβω Α/C, φοραω χειρουργικα γαντια (σε πληθωρα λογω των καιρων που ζουμε).

Εξι βιδες με χωριζουν απο την νικη: Τεσσερις συγκρατούν το φιλτρο και τον αισθητηρα σκονης και 2 βιδες, που ειναι στην πραγματικοτητα ελατηρια και πιεζουν ολο το μηχανισμο πανω στον αισθητηρα. Πολυ προσοχη στις 4 βιδες που συγκρατούν το πλαισιο εχουν πλαστικους αποστατες (ενας απο δεξια και ενας απο αριστερα) που ειναι διαφορετικοι μεταξυ τους. Ακομη περισσοτερη προσοχη με τις βιδες των ελατηριων που συγκρατουν ολη τη δομη πανω στον αισθητηρα (μπορουν να εκτοξευθουν και ειναι αναντικαταστατες!!!)

 

Τις αφαιρω ολες επιτυχως και βλεπω τον CMOS με το φιλτρο πανω του να μην συκρατειται απο πουθενα! Τον γυρναω αναποδα δεν πεφτει! Τον σκουνταω ελαφρια και παλι δεν πεφτει! Κρυος ιδρωτας κυλαει στο μετωπο μου. Ηρέμησε εχεις κανει και πολυ χειροτερα λεω μεσα μου και παρατηρω οτι σε μια απο τις τεσσερις γωνιες του φιλτρου υπαρχει εγκοπη και χωρος να μπει τσιμπιδα! Τσιμπα ενα φιλτρο λεω και ωπ! πεταγεται εξω! το βγαζω και πρεπει να κανω γρηγορα τωρα! ο αισθητηρας ειναι εκτεθειμένος!

Ξεκιναω και βιδωνω αντιστροφα! Τα ελατηρια ειναι μεγαλη ταλαιπωρια! Καθαρισμος αισθητηρα σκονης με ειδικο πανακι, βιδωμα του Cmos στην μηχανη, συνδεση ευκαμπτων και τροφοδοσιας (με προσοχη τα ευκαμπτα να μπουν καλα μεσα) βιδωμα μητρικης και κλωβου. Συνδεση ευκαμπτων οθονης. Εισοδος μπαταριας και τεσταρισμα.. η LCD ειναι νεκρη...

Μην κλαψεις ακομα λεω μεσα μου και ξανασυνδεω τα ευκαμπτα καλωδια της LCD. Ανασταση!

Βιδωμα πλατης/οθόνης, βιδωμα πατου μηχανης και αναμονη να πεσει το σκοταδι για γρηγορη δοκιμη.

Η συνεχεια στις εικονες:

swanTest01.thumb.jpg.973d2539b18b60d408c2ed780d578afb.jpg

IMG_20200629_140224.thumb.jpg.54dcce9a9dca899052ce5d2e5e53cdf2.jpg

IMG_20200629_130307.thumb.jpg.5868f5cebaf7a6937cf5aa030ebc9af9.jpg

IMG_20200629_125809.thumb.jpg.22691ecbdf129a0689b662a34aa11229.jpg

IMG_20200629_124925.thumb.jpg.06ad64681645ef5fcf73160176a67034.jpg

IMG_20200629_124859.thumb.jpg.835c59b09de3e198649440e48f3a0d85.jpg

IMG_20200629_124853.thumb.jpg.df2fc31873774b9f366bbce7022ca3f2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περιγραφή σου είναι όλα τα λεφτά! Μπράβο και από εμένα.

 

Συν 1 κι από εμένα!

Και χωρίς πλάκα πολύ ωραία κι η φωτογραφεία.

Πριν την νέα σελήνη φτιάξε και ένα φλατόκουτο. Για τα νευτώνεια είναι απαραίτητο, διότι οι αντανακλάσεις οι οποίες προκαλούνται, πχ από την επιφάνεια του φίλτρου της μηχανής, ή του φακού διόρθωσης της κόμης κλπ, ταξιδεύουν προς το κάτοπτρο του τηλεσκοπίου το οποίο με την σειρά του τις ξανά στέλνει πίσω. Τα διαθλαστικά εδώ υπερτερούν διότι οι αντανακλάσεις βγαίνουν έξω.

Το δεξιά φωτισμένο μέρος της φωτογραφίας πρέπει να είναι κάτι τέτοιο. Υπάρχει βέβαια και νεφέλωμα αλλά σίγουρα κάτι γίνεται και με τις αντανακλάσεις

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ! Ηθελα η περιγραφη να αποτυπώσει τις δραματικές στιγμες που εζησα :cheesy:

Υπομονη τωρα φυγει η σεληνη..

Πολύ ωραία,γλαφυρή και απολαυστική η περιγραφή σου!

Πολύ χρήσιμη σε όσους δεν έχουμε ασχοληθεί με κάτι τέτοιο!

Καλές λήψεις με την νέα σου κάμερα! :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δεξιά φωτισμένο μέρος της φωτογραφίας πρέπει να είναι κάτι τέτοιο. Υπάρχει βέβαια και νεφέλωμα αλλά σίγουρα κάτι γίνεται και με τις αντανακλάσεις

 

Το φως της σεληνης ειναι απο δεξια. Η φωτο ηταν καθαρα για δοκιμη. Χρησιμοποιησα φλατ απο στοκ για το βινιεταρισμα κυριως..για φλατοκουτο εχω παραγγειλει απο κινα αυτο:

https://tinyurl.com/kinezosLcd

αλλα δεν το βλέπω να ερχεται πριν τον Σεπτέμβριο.. Μεχρι τοτε το λαπτοπ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα κι εγώ. Μα τι κάνει τέτοια τεράστια αντανάκλαση!

Καλά να περάσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης