Jump to content

Οδηγητικό τηλεσκόπιο και touptek κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα από έναν νέο στην αστροφωτογραφία!

 

Ψάχνοντας για ένα σύστημα οδήγησης έπεσα πάνω στο παρακάτω σετ τηλεσκοπίου και κάμερας:

https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/omegon-camera-easy-autoguiding-set50/p,52858

 

Μου αρέσει γιατί είναι budget friendly και εύκολο στη χρήση, θα ήθελα τη γνώμη σας όμως για 2 πράγματα:

 

1. Το τηλεσκόπιο είναι ικανοποιητικό για τον εξοπλισμό μου ή να πάω καλύτερα για το μεγαλύτερο αδελφάκι του (υπάρχει το ίδιο σετ με τηλεσκόπιο 60/240 με 40ευρώ διαφορά); Χρησιμοποιώ σωλήνα reflector 200/1000 σε στήριξη ΑΖ-EQ6. Για την ώρα ως κάμερα χρησιμοποιώ την dslr μου (canon 200d) και σε 2ο χρόνο ίσως πάω σε μια πιο εξειδικευμένη.

 

2. Η κάμερα (Touptek 1200) φάινεται να έχει τον ίδιο αισθητήρα με την ASI 120MM Mini Mono. Επειδή όμως δεν βρίσκω στο internet κάποιο review, υπάρχει κανένας που να έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάμερα? Με ενδιαφέρει βασικά αν έχει κανένα σημαντικό "ελάττωμα" στο hardware ή κάποια ασυμβατότητα με τα πιο δημοφιλή προγράμματα γιατί στα τυπικά χαρακτηριστικά νομίζω είναι κατάλληλη για τη δουλειά που τη θέλω.

[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, μπορείς χρησιμοποιώντας την παρακάτω εφαρμογή και βάζοντας τα χαρακτηριστικά του setup σου να δεις αν θεωρητικά θα επαρκεί ο συνδυασμός οδηγητικού- κάμερας και κύριου τηλεσκοπίου.

https://astronomy.tools/calculators/guidescope_suitability

Με βάση αυτά βγάζει για το σύστημα που κοιτάς ratio 1:4 που θεωρητικά δεν είναι τέλειο αλλά πρέπει να επαρκεί.

Πρέπει να είναι 1:3 και κάτω ιδανικά αν δεν κάνω λάθος και αν έχω βαλει σωστά τις τιμές.

Εγώ είχα το συγκεκριμένο οδηγητικό (το 60/240) και δεν είχα πρόβλημα αλλά με 420 focal length στο κυρίως τηλεσκόπιο και ratio 1:2.7 . Από την άλλη βέβαια πρέπει να σου πω ότι τώρα που έχω παέι σε oag έχω πολύ καλύτερη οδήγηση. Αν προτιμήσεις oag θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο ,αν δεν έχεις corrector, τα άστρα που βλέπει η οδηγητική να έχουν comma (μοιάζουν σαν κομήτες) επειδή παίρνει εικόνα έκκεντρα και από χειρότερο σημείο από ότι η κύρια. Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία από νευτώνια καλό θα ήταν να μας ενημερώσει σχετικά κάποιος που δουλεύει έναν τέτοιο συνδυασμό. Επίσης με τον oag θα έχεις και λιγότερα προβλήματα flexure ,που πάλι χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει είναι πιο έντονα στα νευτώνια λόγω μεγάλου μήκος και του βάρους του καθρέπτη.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια ένα 8ιντσο f/5 σε μια EQ6 και ένα 6ιντσο f/5 σε μια HEQ5. Σε όλες τις περιπτώσεις οδηγώ με OAG και είμαι ευχαριστημένος. Είχα κάνει κι εγώ τις δοκιμές μου στο παρελθόν με οδηγητικό (80άρι f/5, 70άρι f/7, ένα πιο μακρύ 70άρι και φυσικα 50άρη finder) και η οδήγηση στην καλύτερη περίπτωση ήταν προβληματική.

Αν είναι να χρησιμοποιήσεις το 8ιντσο στη AZEQ6 πήγαινε με κλειστά μάτια σε OAG και δεν θα το μετανοιώσεις. Αυτό που θα πρέπει μονάχα να προσέξεις είναι να επιλέξεις μια ευαίσθητη οδηγητική κάμερα.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί για OAG γιατί θεωρούσα ότι αφορά τους πιο προχωρημένους....

Η ερώτησή μου τώρα είναι, με μια φθηνή σχετικά οδηγητική κάμερα τύπου ASI 120 που είναι μεν ευαίσθητη αλλά έχει μικρό αισθητήρα και έναν comma corrector θα μπορέσω να κάνω δουλειά, έστω κι αν χρειαστεί να περιορίσω λίγο τους στόχους μου για την ώρα ή δεν αξίζει τον κόπο? Ρωτάω γιατί αυτή τη στιγμή το budget μου είναι λίγο περιορισμένο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από οικονομικής άποψης δε νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά ο συνδυασμός της 120 με OAG με αυτό που κοιτούσες. Αν εννοείς να χρησιμοποιήσεις την 120 για κύρια κάμερα, το πεδίο που θα έχεις είναι πολύ μικρό. Οπότε μόνο για πλανητική. Πάλι στον ίδιο σύνδεσμο αλλά στο fov calculator μπορείς να δεις το πεδίο σου. Με το ζόρι χωράει το Μ13. Από την στιγμή που έχεις την dslr είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις αυτή σαν κύρια κάμερα και την 120 σαν οδηγητική και απλά υπάρχει και δεύτερη χρήση της 120 για πλανήτες και ίσως λίγο βιντεοαστρονομία σε μικρούς στόχους. Αν μπορείς τώρα να πας και ένα κλικ παραπάνω και να πάρεις την 224 ακόμα καλύτερα.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από οικονομικής άποψης δε νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά ο συνδυασμός της 120 με OAG με αυτό που κοιτούσες. Αν εννοείς να χρησιμοποιήσεις την 120 για κύρια κάμερα, το πεδίο που θα έχεις είναι πολύ μικρό. Οπότε μόνο για πλανητική. Πάλι στον ίδιο σύνδεσμο αλλά στο fov calculator μπορείς να δεις το πεδίο σου. Με το ζόρι χωράει το Μ13. Από την στιγμή που έχεις την dslr είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις αυτή σαν κύρια κάμερα και την 120 σαν οδηγητική και απλά υπάρχει και δεύτερη χρήση της 120 για πλανήτες και ίσως λίγο βιντεοαστρονομία σε μικρούς στόχους. Αν μπορείς τώρα να πας και ένα κλικ παραπάνω και να πάρεις την 224 ακόμα καλύτερα.

 

Η απορία μου ήταν (και μάλλον μου απάντησες ήδη) αν επαρκεί η asi 120 ως οδηγητική κάμερα για off axis ή θα πρέπει να πάω σε κάποια άλλη μεγαλύτερη ή πιο ευαίσθητη (και άρα ακριβότερη). Ως κύρια κάμερα σε αυτή τη φάση θα χρησιμοποιήσω την dslr.

Τώρα βέβαια όσο το ψάχνω το ζήτημα μου δημιουργούνται και άλλες απορίες, αλλά γι αυτές θα ανοίξω άλλο θέμα γιατί θα ξεφύγω πολύ από το αρχικό...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ήταν πραγματικά χρήσιμες και sorry για το πρήξιμο, αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε αχαρτογράφητα νερά αυτή τη στιγμή! :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης