Jump to content

Orion 10140 StarBlast 114mm AutoTracker Reflector Telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα! ετοιμάζομαι να αγοράσω αυτό:

 

https://www.ythubsmall.com/orion-10140-starblast-114mm-autotracker-reflector-telescope-p-839393.htm

 

Για το τηλεσκόπιο SKYWATCHER DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage που έχω ώστε να γίνει goto, μήπως γνωρίζει κάνεις αν γίνετε αυτό που θέλω ή θα το πάρω και δεν θα μπορεί να συνδεθεί το τηλεσκόπιο μου με αυτή την βάση; θα μπορέσει να γίνει goto κανονικά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να σηκώσει μέχρι 4 κιλά. Πόσο ζυγίζει ο σωλήνας που θέλεις να μοντάρεις; Επίσης ο μακρύτερος και παχύτερος σωλήνας ίσως να "βρίσκει" πίσω στη βάση σε περιοχές κοντά στο ζενίθ.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

 

Το γνωρίζω.. το μόνο εύκολο! στο ebay έχει ανά καιρούς κάτι φθηνούς hand controllers!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

 

Το γνωρίζω.. το μόνο εύκολο! στο ebay έχει ανά καιρούς κάτι φθηνούς hand controllers!

 

Νομίζω πως παίρνει τους synscan hand controllers. Είναι σπάνιοι στο ebay και πανάκριβοι. Χαλασμένους (μετάφραση του as-is) βρίσκεις με 100αρικο συν ταχυδρομικά συν πιθανό τελωνείο.

 

Δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο σε χρήμα και υπομονή. Άνετα μαζεύεις για κάτι καλύτερο με λίγα παραπάνω.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

 

Το γνωρίζω.. το μόνο εύκολο! στο ebay έχει ανά καιρούς κάτι φθηνούς hand controllers!

 

Νομίζω πως παίρνει τους synscan hand controllers. Είναι σπάνιοι στο ebay και πανάκριβοι. Χαλασμένους (μετάφραση του as-is) βρίσκεις με 100αρικο συν ταχυδρομικά συν πιθανό τελωνείο.

 

Δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο σε χρήμα και υπομονή. Άνετα μαζεύεις για κάτι καλύτερο με λίγα παραπάνω.

 

Πριν καιρό είχα βρει κανα δυο φορες στο ebay με 25 ευρώ hand controller και ήμουν αισιόδοξος πως θα ξανά έβρισκα και τώρα, τελικά δεν.. και υπομονή για να περιμένω μπας και βρω μελλοντικά πάλι δεν.. και παράγγειλα το Orion SynScan Wi-Fi. Αυτό ακριβώς:

 

https://www.astroshop.eu/wifi-bluetooth/orion-synscan-wi-fi/p,63167

 

αφού κάνω το update είπα να το κάνω καλά.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

 

Το γνωρίζω.. το μόνο εύκολο! στο ebay έχει ανά καιρούς κάτι φθηνούς hand controllers!

 

Νομίζω πως παίρνει τους synscan hand controllers. Είναι σπάνιοι στο ebay και πανάκριβοι. Χαλασμένους (μετάφραση του as-is) βρίσκεις με 100αρικο συν ταχυδρομικά συν πιθανό τελωνείο.

 

Δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο σε χρήμα και υπομονή. Άνετα μαζεύεις για κάτι καλύτερο με λίγα παραπάνω.

 

Πριν καιρό είχα βρει κανα δυο φορες στο ebay με 25 ευρώ hand controller και ήμουν αισιόδοξος πως θα ξανά έβρισκα και τώρα, τελικά δεν.. και υπομονή για να περιμένω μπας και βρω μελλοντικά πάλι δεν.. και παράγγειλα το Orion SynScan Wi-Fi. Αυτό ακριβώς:

 

https://www.astroshop.eu/wifi-bluetooth/orion-synscan-wi-fi/p,63167

 

αφού κάνω το update είπα να το κάνω καλά.. :cheesy:

 

Ενδιαφέρον! Πες μας τις εντυπώσεις σου από τη χρήση τους, πόσο ακριβές είναι στην go to λειτουργία κλπ. Λογικά δεν θα θέλει μεγάλες απαιτήσεις σε μικρές μεγεθύνσεις.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση αυτή δεν είναι goto. Θα χρειαστεί να αγοράσεις hand controller για να γίνει.

 

Το γνωρίζω.. το μόνο εύκολο! στο ebay έχει ανά καιρούς κάτι φθηνούς hand controllers!

 

Νομίζω πως παίρνει τους synscan hand controllers. Είναι σπάνιοι στο ebay και πανάκριβοι. Χαλασμένους (μετάφραση του as-is) βρίσκεις με 100αρικο συν ταχυδρομικά συν πιθανό τελωνείο.

 

Δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο σε χρήμα και υπομονή. Άνετα μαζεύεις για κάτι καλύτερο με λίγα παραπάνω.

 

Πριν καιρό είχα βρει κανα δυο φορες στο ebay με 25 ευρώ hand controller και ήμουν αισιόδοξος πως θα ξανά έβρισκα και τώρα, τελικά δεν.. και υπομονή για να περιμένω μπας και βρω μελλοντικά πάλι δεν.. και παράγγειλα το Orion SynScan Wi-Fi. Αυτό ακριβώς:

 

https://www.astroshop.eu/wifi-bluetooth/orion-synscan-wi-fi/p,63167

 

αφού κάνω το update είπα να το κάνω καλά.. :cheesy:

 

Ενδιαφέρον! Πες μας τις εντυπώσεις σου από τη χρήση τους, πόσο ακριβές είναι στην go to λειτουργία κλπ. Λογικά δεν θα θέλει μεγάλες απαιτήσεις σε μικρές μεγεθύνσεις.

 

Με μεγάλη μου χαρά! Θα σας τα πω όλα όταν έρθουν και τα δοκιμάσω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι δεν μου κολλάει καλά με αυτό το site

 

https://www.ythubsmall.com/celestron-cpc-deluxe-800-hd-computerised-telescope-blackwhite-p-839344.htm

 

Celestron cpc800 με 2.5 ευρώ;

 

Κι έμενα μου φάνηκε περίεργο μιας και είναι οι φθηνότεροι και στο Orion 10140 που αγόρασα, τώρα άρχισα να αγχώνομαι.. :|

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα...

 

https://www.cyberbunkers.com/2020/02/ythubsmallcom-reviews-is-ythubsmallcom.html?m=1

 

Πλήρωσες με PayPal? Αν όχι, και έδωσες στοιχεία πιστωτικής / χρεωστκης επικοινώνησε άμεσα με την τράπεζα και χαμήλωσε το ημερήσιο όριο πληρωμών σε 1 € ή ακύρωσε την.

 

Ελπίζω ειλικρινά να κάνω λάθος, και να πάρεις αυτό που παράγγειλες σε ομολογουμένως πολύ καλή τιμή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα...

 

https://www.cyberbunkers.com/2020/02/ythubsmallcom-reviews-is-ythubsmallcom.html?m=1

 

Πλήρωσες με PayPal? Αν όχι, και έδωσες στοιχεία πιστωτικής / χρεωστκης επικοινώνησε άμεσα με την τράπεζα και χαμήλωσε το ημερήσιο όριο πληρωμών σε 1 € ή ακύρωσε την.

 

Ελπίζω ειλικρινά να κάνω λάθος, και να πάρεις αυτό που παράγγειλες σε ομολογουμένως πολύ καλή τιμή...

 

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή αυτό έκανα! κάλεσα τα τηλέφωνα που έπρεπε, κλείδωσα την κάρτα και μου είπαν πρώτα να επικοινωνήσω με τον πωλητή για ακύρωση ή γενικά για να επιβεβαιώσω πως κάτι δεν πάει καλά και αν όντως τότε θα ξανακαλέσω για να ξεκινήσουν μια διαδικασία "αμφισβήτησης" για να πάρω πίσω τα χρήματά μου μετά από ερεύνα που θα κάνουν..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
UPDATE! Τελικά κατάφερα να πάρω πίσω τα χρήματα μου μετά από 21 μέρες, το site δεν υπάρχει καν πλέων (Σας ευχαριστώ πολύ που μου ανοίξατε τα μάτια). Μέτα από μήνες ψαξίματος κατέληξα να πάρω από εδώ μια μεταχειρισμένη (πολύ λίγο) βάση και τηλεσκόπιο star discovery p150 goto για 300 ευρό όλο το πακέτο, με hand controller, έξτρα προσοφθάλμιο 6mm (μαζί με 10mm + 25mm + x2 barlow) και καλώδιο ρεύματος! Επίσης το Orion SynScan WiFi που είχα πάρει λειτουργεί κανονικά στην βάση οπότε δεν το λες πεταμένα λεφτά (όπως το έλεγα εγώ :P )! Τώρα το μόνο που μένει είναι να τα δοκιμάσω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το ίδιο τηλεσκόπιο και εγώ. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από όλο το σύστημα. Το Goto είναι άριστο εάν γίνει σωστά το alignment.

Το μόνο που άλλαξα στο δικό μου είναι ο ερευνητής οπού χρησιμοποιώ έναν 9χ50 (απλά με βόλεψε παραπάνω) και τα προσοφθάλμια του τα οποία άλλαξα με super plossl .

Μιας που έχεις και το heritage δες και αυτό.

http://www.waloszek.de/astro_sw_star_disc_2_e.php

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά! Για να κάνω εγώ τώρα κάποια αναβάθμιση σε οτιδήποτε λίγο δύσκολο... ξόδεψα αρκετά για το χόμπι από πέρσι ως και χθες.. αν και τα έχω όλα πλέων δεν μου λείπει κάτι! :D Ενδιαφέρων και το site ευχαριστώ! :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης