Jump to content

Υπολογισμός αντιβαρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Παρέλαβα τη νέα μου στήριξη αλλά δυστυχώς δε κάνει το dovetail και περιμένω απάντηση από το πλανητάριο για το ποια να αγοράσω.

Μέχρι τότε είμαι λίγο προβληματισμένος με τα αντίβαρα του τηλεσκοπίου. Με την προηγούμενη βάση lxd75 είχα 3 αντίβαρα (νομίζω 5κιλο είναι το κάθε ενα) ενώ στη καινούρια είχε μέσα 2 ×5kg

Το ερώτημα είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω χοντρικά πόσα κιλά χρειάζομαι σε αντιβαρα;

)Δε θέλω να καθυστερήσω άλλο με το setup.Αν είναι να παραγγείλω ένα ακόμη αντίβαρο μαζί με το dovetail;

Τα προηγούμενα αντίβαρα έχουν μικρότερη διατομή στη τρύπα που μπαίνει στη ράβδο οπότε δε μου κάνουν.Υπαρχει άλλη λύση ώστε να μην αγοράζω αν χρειαστει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ1*D1=M2*D2

Μ1 ειναι το βαρος του εξοπλισμου σου d1,2 η αποσταση απο τον αξονα στρεψης ως το τηλεσκοπιο και τα αντιβαρα αντιστοιχα. Λυνεις για m2 που ειναι η μαζα των αντιβαρων.

Αυτη ειναι απλη προσσεγγιση, αν θελεις μια καλυτερη προσέγγιση κοιτα software τυπου bullet physics η γρνικοτερα rigid body dynamics software.

Το επεξεργάστηκε ο coreos
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Κατά το ζύγισμα του τηλεσκοπίου στο RA, αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι οι ροπές και όχι τα βάρη καθεαυτά εκατέρωθεν του πολικού άξονα. Οπότε, αν το τηλεσκόπιο σου με όλα τα παρελκόμενα πάνω του έχουν βάρος μέχρι 10-12 kg, τα βαρακια των 10 kg που σου δίνουν είναι υπεραρκετά για να εξισορροπησεις την ροπή του τηλεσκοπίου στην άλλη μεριά, μεταβάλλοντας την απόσταση των αντίβαρων στο shaft.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησεις

Ο οπτικός σωλήνας χωρίς τπτ άλλο είναι 15 κιλά. Απλά σκεφτόμουν μήπως αν τα έβαζα όσο μακρύτερα μπορούσα από τον άξονα στέψης εξισορροπουσα τη διαφορά στα κιλά αλλά το βλέπω δύσκολο.

θα τα υπολογισω οπως μου είπατε και με το τύπο και με το πρόγραμμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο θα ειναι το σεταπ ;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάση az-eq6

Οπτικός σωλήνας sn10""

Κάμερα για αρχή για πλανητική πήρα την asi 178 και αργοτερα θα τη κρατήσω για οδήγηση με oag

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και μια προέκταση 15cm για τη ράβδο αντίβαρων που μάλλον θα σου χρειαστεί (συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία της AZEQ6). Εμένα ο σωλήνας μου ζυγίζει γύρω στα 9kg και για να ισορροπήσει μαζί με τον λοιπό εξοπλισμό φέρνω τα αντίβαρα σχεδόν τέρμα στην άκρη χωρίς όμως την προέκταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με σεταπ 18 κιλα βαζω προεκταση και 3ο αντιβαρο σε αυτη τη στηριξη. Οποτε βρες 3ο αντιβαρο, θα χρειαστει.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης