Jump to content

Βοήθεια για αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χαίρομαι που βρήκα μια τόσο ενδιαφέρουσα γωνιά στο ελληνικό ίντερνετ!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο, και βλέπω διάφορα της τελευταίες μέρες!!

Σκοπός μου είναι η παρατήρηση πλανητών, αλλά και νεφελωμάτων, όπως επίσης να υπάρχει και η δυνατότητα για κάποιες απλές φωτογραφίες με την nikon d3000 που έχω.

 

Μετά από αρκετή αναζήτηση δεν μπορώ να αποφασίσω στο είδος, λόγο οικονομικών είμαι ανάμεσα σε διοπτρικά και Νευτώνια κατοπτρικά.

 

Έχω στο μυαλό μου το Celestron Powerseeker 127 EQ που το βρίσκω στα 274 ευρώ (που είναι και το ταβάνι μου), αλλά δεν μπορώ να βρω πολλές φώτο κλπ από αυτό στο ίντερνετ.

 

Ακούω της συμβουλές σας!!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο astrovox!

Στην διάμετρο 5" υπάρχει το πολύ καλό και φθηνότερο SW Heritage 130/650!

Στις 6" το πολύ καλύτερο SW 6", 150/1200!Βάλε κάτι παραπάνω και πάρτο καινούργιο ή ψάξε να το βρείς μεταχειρισμένο κάτω απο 250€.

Μην ασχολείσαι με εισαγωγικά τηλεσκόπια που έχουν προβληματικές βάσεις και υποδεέστερα οπτικά...

Πάρε κάτι που θα είναι αξιόπιστο και θα σου μείνει για πολλά χρόνια,χωρίς να απογοητευτείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα!

 

Από ότι είδα το SW Heritage 130/650 μπορεί να μεταφέρετε εύκολα! και η τιμή του είναι καλή...

 

Έχει τεράστια διαφορά από το 127 eq ε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τεράστια διαφορά όχι!

Έχει πολύ καλά οπτικά και σαφώς καλύτερη σχέση τιμής προς απόδοση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σαφώς καλύτερο το Heritage και στα οπτικά του,διότι το άλλο έχει σφαιρικό κάτοπτρο με ενσωματωμένο φακό τύπου barlow στον εστιαστή του (σχεδίαση Bird-Jones).

Το σφαιρικό κάτοπτρο παρουσιάζει σφάλμα σφαιρικής εκτροπής,το οποίο διορθώνεται εν μέρει με τον τεχνητό διπλασιασμό της εστιακής απόστασης απο τα 500mm στα 1000mm μέσω φακού τύπου barlow 2x.

Ωστόσο το πρόβλημα δεν εξαλείφεται και ένα μέρος 10-15% του οπτικού πεδίου στα άκρα σε σχήμα δακτυλίου,θα είναι θολό...

Ο ενσωματωμένος φακός τύπου barlow 2x,είναι συνήθως μέτριας ποιότητας,οπότε σαφώς η ποιότητα του ειδώλου υποβαθμίζεται!

Επίσης ευθυγραμμίζεται και πιο δύσκολα.

Τέλος η βάση του δεν είναι αξιόπιστη.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι!

 

Μετά από αναζήτηση βρήκα το νέο Skywatcher Dobson telescope N 150/750 Heritage FlexTube DOB, που είναι το καινούριο μεγαλύτερο του 130 heritage..

 

Λογικά είναι καλύτερο γιατί είναι 6"??

 

Κάποια βοήθεια;

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντί για το truss 150/750 Heritage,πάρε το SW Dob 6" 150/1200.Είναι σαφώς καλύτερο,διότι:

1) Έχει μεγαλύτερο εστιακό λόγο και καλύτερη οπτική απόδοση!

2) Έχει εστιαστή 2" στιβαρότερο (δέχεται και προσοφθάλμια 2" που δίνουν μεγαλύτερο πεδίο),αντί του 1.25" του Heritage που είναι helical και σαφώς κατώτερος!

3) Το σύστημα truss μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο πιο φορητό,αλλά ο σωλήνας δεν εγγυάται την σταθερότητα που έχει ο ενιαίος ιδιαίτερα στην διατήρηση της ευθυγράμμισης των κατόπτρων.

Άρα στο μόνα που υπερτερεί το heritage έναντι του κλασικού 150/1200,είναι η φορητότητα και το λίγο μεγαλύτερο οπτικό πεδίο που δίνει με προσοφθάλμια 1.25".

Στα υπόλοιπα και σημαντικότερα υστερεί!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα για όλη την βοήθεια!

 

Είχα αποφασίσει για το 130 heritage που μου πρότεινες, άλλα βρήκα σήμερα το 150 heritage στα 227 ευρώ για αυτό είπα να ρωτήσω!

 

Η φορητότητα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόφασή μου!

 

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τάσο αν στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου σου (ΠΟΤΕ στο πόρτ μπαγκάζ!) χωράει ο σωλήνας 1.20m του κλασικού SW Dob 6" ,τότε δεν έχεις θέμα με την φορητότητά του!

Είναι σαφώς καλύτερο τηλεσκόπιο απο το 150/750 heritage και οπτικά και στον εστιαστή!Η διαφορά στην τιμή (firstlightoptics) είναι ελάχιστη!

Αλλά αν τίθεται σοβαρό θέμα χώρου στο αυτοκίνητο,τότε πάρε το SW 150/750 Heritage που είναι καλύτερο απο το Heritage 130/650...O helical εστιαστής του δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

Υπάρχει και το SW 150/750 με καλύτερο εστιαστή,που χρησιμοποιείται ως φωτογραφικό,αλλά θέλεις και βάση οπότε ανεβαίνει αρκετά το κόστος.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης