Jump to content

Αξιολογηση προιοντων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Εχω βρει καποια μοντελα τηλεσκοπιων και θελω να μου πειτε την γνωμη σας

 

Sky-Watcher 70/700 AZ2

 

Sky-Watcher Dobsonian Heritage 76

 

Sky-Watcher Maksutov 90SP

 

θελω να μου πειτε υπερ και κατα αυτων των τρειων ωστε να διαλεξω ενα απο αυτα.

.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες φίλε Νίκο στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Τα τηλεσκόπια που παραθέτεις έχουν πολύ μικρή διάμετρο και θα δείς πολύ λίγα πράγματα και με περιορισμένη ανάλυση-λεπτομέρεια...

Όσο αυξάνει η διάμετρος του αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά ή του κατόπτρου στα κατοπτρικά,έχουμε τα εξής πλεονεκτήματα:

Αυξάνουν:

1)Η Φωτοσυλλεκτικότητα,δηλ.βλέπεις πιο πολλά και αμυδρά αντικείμενα.Αυτό είναι καθοριστικής σημασίας στα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),όπως νεφελώματα,αστρικά σμήνη,γαλαξίες,αλλά και του ηλιακού συστήματος όπως κομήτες,αστεροειδείς,Ουρανός,Ποσειδώνας,νάνοι πλανήτες.

2)Η Διακριτική ικανότητα,δηλ.διαχωρίζονται καλύτερα οι δομές στα αντικείμενα που παρατηρούμε,πχ.διπλοί και πολλαπλοί αστέρες,και βλέπουμε περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα που παρατηρούμε!

3)Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση,που θεωρητικά είναι Max mag= 2 x (διάμετρος σε mm).

Αυτά τα δυο τελευταία είναι ιδιαίτερα εμφανή στην παρατήρηση Σελήνης και πλανητών!

Τα μειονεκτήματα των μεγαλύτερων διαμέτρων είναι η αύξηση του κόστους και η μείωση της φορητότητας,λόγω της αύξησης του βάρους.

Οπότε προσπαθούμε να βρούμε την βέλτιστη λύση μεταξύ διαμέτρου,φορητότητας και κόστους!Επίσης στην επιλογή μας παίζει σημαντικό ρόλο η φωτορύπανση του ουρανού που θα παρατηρούμε συνήθως!

Πόσο είναι το μέγιστο ποσό που μπορείς να διαθέσεις?

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Ο προυπολογισμος μου ειναι εως 200 ευρω(στο skoutz). Ποιο πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη επιλογη απο τα 3 που σας εστειλα ή αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτο το κοστος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλωσηρθες στο astrovox. Δυστυχώς λόγω μικρής διαμέτρου τα τηλεσκόπια αυτά μπορεί να σε απογοητευσουν και να φύγεις από το χόμπι. Τα 200 ευρώ είναι πολύ λίγα για αξιοπρεπές τηλεσκόπιο. Θα σου πρότεινα το skywatcher 130/900 πάνω στην EQ2 στα 274 ευρώ η το 8ιντσο Dobsonian της skywatcher στα 300 αν δεν κάνω λάθος. Είναι προτιμότερο να μαζέψεις λεφτά για αυτά τα τηλεσκόπια τα οποία μπορούν να σου δείξουν πολλά. Εγώ το skywatcher 130/900 το έχω 11 χρόνια και τώρα θα αναβαθμίσω το τηλεσκόπιο μου. Επίσης θα ήταν καλό να μας πεις από τι ουρανό παρατηρείς αν χρειάζεται να είναι φορητό το τηλεσκόπιο και αν έχεις κιάλια η κάποιο βιβλίο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις προτασεις σου.Θα τις λαβω υποψιν μου. Οσο αφορα τα χρηματα μπορω να προσθεσω και αλλα.

Μενω στην Αθηνα αλλα μπορω να παω και σε χωριο οποτε θα προτιμουσα ενα ελαφρυ τηλεσκοπιο.

Εχω κυαλια και με την βοηθεια ενος προγραμματος στο κινητο μου εχω κανει καποιοες παρατηρησεις κυριως των πλανητων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχει ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο,διαμέτρου 130mm=5" με παραβολικό κάτοπτρο,και πολύ καλή οπτική απόδοση.

Είναι συμπτυσσόμενο (truss) και το πλέον φορητό!

Βέβαια χρειάζεσαι τραπεζάκι σταθερό για να το τοποθετείς όταν παρατηρείς,γιατί είναι μικρό.

Είναι το SkyWatcher (SW) Heritage 130/650.

Αν διαθέσεις λίγο παραπάνω χρήματα,μπορείς να βρείς μεταχειρισμένο το πολύ καλύτερο SW Dob 6" (150/1200).

Έχει μεγαλύτερη διάμετρο και εξαιρετική οπτική απόδοση!Είναι φορητό,δεν υπάρχει θέμα με το βάρος του.

Ακόμα μεγαλύτερο είναι το SW Dob 8" (200/1200),με περισσότερες δυνατότητες.Μεταχειρισμένο κοστίζει 250-300€.

Αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για το 6" ή το 8".

Βέβαια θα χρειαστείς και κάποιους φακούς,γιατί αυτοί που συνοδεύουν τα τηλεσκόπια,συνήθως είναι μέτριας ή κακής ποιότητας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε το βάρος είναι πρώτων ανάλογα με το πως το μεταφέρεις. Αν έχεις καθημερινό αυτοκίνητο ή βανακι παίρνεις το πολύ 10 κιλά αλλά μέχρι και 20 με το βαν. Επίσης είναι και το μήκος. Ένα νευτωνιο 10 ιντσών έχει 1,2 μέτρα μήκος και δεν χωράει στο πίσω κάθισμα των αυτοκινήτων αλλά ένα sct με διάμετρο ακόμα και 11 ιντσών χωράει άνετα σε ένα μόνο κάθισμα κάθετο. Για εσένα το 8αρι είναι ιδανικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε το βάρος είναι πρώτων ανάλογα με το πως το μεταφέρεις. Αν έχεις καθημερινό αυτοκίνητο ή βανακι παίρνεις το πολύ 10 κιλά αλλά μέχρι και 20 με το βαν. Επίσης είναι και το μήκος. Ένα νευτωνιο 10 ιντσών έχει 1,2 μέτρα μήκος και δεν χωράει στο πίσω κάθισμα των αυτοκινήτων αλλά ένα sct με διάμετρο ακόμα και 11 ιντσών χωράει άνετα σε ένα μόνο κάθισμα κάθετο. Για εσένα το 8αρι είναι ιδανικό.

 

Έχω νευτώνιο 10", το SW Dob 10" (254/1200) και χωράει ο σωλήνας άνετα μαζί με το φελιζόλ και το αρχικό κουτί συσκευασίας του στο πίσω κάθισμα ενός τυπικού οικογενειακού αυτοκινήτου πχ.1400 κυβικών!

Δεν έχει παρά να μετρήσει κάποιος το πίσω κάθισμα του δικού του αυτοκινήτου,για να δεί αν χωράει σωλήνες 1.2m.

Τόσο ο σωλήνας,όσο και η βάση του 10" είναι σαφώς άνετα φορητά,απλώς χρειάζεται να πιάσει κανείς τον σωλήνα και την βάση με τον σωστό τρόπο,για να γίνει άνετη και ασφαλής η μεταφορά,καθώς το ανεβοκατεβάζει απο το διαμέρισμά του.

Το πόσο βάρος μπορεί να σηκώσει και να μεταφέρει κάποιος εξαρτάται απο την σωματοδομή του,και βέβαια είναι υποκειμενικό θέμα.

Έτσι μια τυπική νέα γυναίκα μπορεί να μεταφέρει χωρίς πρόβλημα ένα dob μέχρι 8" ίντσες,ενώ ένας άντρας μεσήλικας και με ελαφρύ πρόβλημα στη μέση μέχρι περίπου 12".

Οπότε κάποιος νεώτερος χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα,μπορεί να μεταφέρει και μεγαλύτερα βάρη όπως dob 14",16" κλπ.

Συνεπώς το βάρος των 12.5 κιλών για το οποίο ρωτάει ο φίλος μας,εφ,'όσον δεν έχει σοβαρό πρόβλημα με τη μέση του ή κάτι άλλο,είναι σαφώς διαχειρίσιμο και δεν δημιουργεί πρόβλημα.Μπορεί να συναντήσει κάποια μέλη του φόρουμ σε κάποιες εξορμήσεις ή σε αστρονομικούς συλλόγους και να δεί απο κοντά.

Μεγάλη σημασία παίζει και η διάθεση του χρήστη του τηλεσκοπίου,αν βαριέται εύκολα την διαδικασία κλπ.Αυτό μπορεί να τον κουράσει περισσότερο ψυχολογικά παρά σωματικά...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο φίλε fotodekti. Το θέμα με το 10ιντσο όμως είναι ότι με εξορμήσεις θα απευθυγραμμιζονται τα κάτοπτρα και θα πρέπει ο φίλος να μάθει να τα ευθυγραμμιζει. Συνιστώ ένα laser με barlow(barlowed collimation.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να μιλήσουμε για το τι θέλει να δει ο ενδιαφερόμενος;

 

Εγώ πχ πήγα για Maksutov (Skymax 127) επειδή δίνει επαρκή μεγέθυνση για Σελήνη/Ήλιο και πλανήτες, και μέσα στην Αθήνα είναι πρακτικά το μοναδικό που μπορεί να δει κάποιος με γυμνό μάτι.

 

Για νεφελώματα κτλ, απαιτείται είτε φωτογραφική μηχανή και ειδική βάση με μοτέρ, είτε κατάμαυρος ουρανός (μακριά από τις πόλεις) για να μπορέσει να τα διακρίνει.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο φίλε fotodekti. Το θέμα με το 10ιντσο όμως είναι ότι με εξορμήσεις θα απευθυγραμμιζονται τα κάτοπτρα και θα πρέπει ο φίλος να μάθει να τα ευθυγραμμιζει. Συνιστώ ένα laser με barlow(barlowed collimation.

Αν γίνει σωστή ευθυγράμμιση απο πριν και το τηλεσκόπιο δεθεί προσεκτικά στο πίσω κάθισμα,θα απευθυγραμμιστεί απο σοβαρούς κραδασμούς πχ. αν ο δρόμος έχει μεγάλες λακούβες,πέτρες κλπ.και η οδήγηση δεν είναι ιδιαίτερα προσεκτική.Επίσης οι ενιαίοι σωλήνες κρατάνε καλύτερα την ευθυγράμμιση σε σχέση με τους truss.

Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να μάθει κανείς να κάνει σωστή ευθυγράμμιση,ειδικά σε τηλεσκόπια με μικρό εστιακό λόγο πχ. f/5 όπως το 10".

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού το laser+barlow όπως είπες και εσύ είναι πολύ καλή λύση,ειδικά για την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος.

Στο σπίτι με καλό φωτισμό καλύτερο είναι το concenter που ευθυγραμμίζει καλύτερα το δευτερεύον κάτοπτρο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πχ πήγα για Maksutov (Skymax 127) επειδή δίνει επαρκή μεγέθυνση για Σελήνη/Ήλιο και πλανήτες, και μέσα στην Αθήνα είναι πρακτικά το μοναδικό που μπορεί να δει κάποιος με γυμνό μάτι.

Για νεφελώματα κτλ, απαιτείται είτε φωτογραφική μηχανή και ειδική βάση με μοτέρ, είτε κατάμαυρος ουρανός (μακριά από τις πόλεις) για να μπορέσει να τα διακρίνει.

Τα Maksutov δίνουν για την διάμετρό τους θεωρητικά το καλύτερο είδωλο,αν εξαιρέσεις το μειωμένο κοντράστ τους!

Αλλά πέρα απο το μεγάλο κόστος τους σε σχέση με τη διάμετρό τους,η μεγάλη εστιακή τους μειώνει πολύ το οπτικό πεδίο που κάνει πιο δύσκολη την ανεύρεση των αντικειμένων όταν γίνεται χειροκίνητα.

Όσο αφορά την μεγέθυνση αυτή καθορίζεται και απο τα προσοφθάλμια που χρησιμοποιεί κανείς,οπότε ανάλογα με την διάμετρο και την εστιακή του τηλεσκοπίου,επιλέγουμε και τις εστιακές των φακών μας.

Μέσα απο πόλη ένα 127mm άσχετα απο την σχεδίασή του είναι μικρής διαμέτρου για να δείξει αρκετά αντικείμενα όπως νεφελώματα κλπ.

Ένα μεγαλύτερης διαμέτρου όμως θα δείξει!

Με 10" σε μεγάλη πόλη με ουρανό όπου φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού άστρα μέχρι mag=+4.0 φαίνονται πολλά νεφελώματα και αστρικά σμήνη,ειδικά με φίλτρα UHC,OIII.

Επίσης η μεγαλύτερη διάμετρος θα δείξει και πολύ περισσότερες λεπτομέρειες και στη Σελήνη και πλανήτες!

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 8",10",12" κλπ.σε σχέση με μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια και στο θέμα της διακριτικής ικανότητας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης