Jump to content

Επισκευή για Skymax 127, πού πάω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

χθες πήγα να αλλάξω τον εστιαστή στο Skymax 127 που πήρα μεταχειρισμένο, αλλά δυστυχώς δημιουργήθηκε πρόβλημα (ο άξονας εστίασης κινείται μπρος-πίσω, σαν τρομπόνι, και η εστίαση μόνο έτσι γίνεται).

 

Ξέρει κανείς αν το Πλανητάριο ή κάποιος άλλος έχουν σέρβις στην Αθήνα για να το δώσω για επισκευή;

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιό αναλυτικά:

 

Είχα πάρει έναν dual speed focuser 2", ο οποίος κουμπώνει στην πλάτη με SCT αντάπτορα.

Λόγω μεγέθους, 'έβρισκε' στον μαμίσιο focuser, κι έπρεπε να τον βγάλω (ο πωλητής μου είχε στείλει έναν λεπτότερο).

 

Επειδή δεν έχω πάγκο εργασίας, είχα βάλει όρθιο το Skymax στον καναπέ, κι όταν έβγαλα τον μαμίσιο focuser, είδα το μεταλλικό ραβδί/σωλήνα να κατεβαίνει σαν περισκόπιο υποβρυχίου μέσα στο γράσο της Synta :shock: :shock:

 

Έκανα τούμπα τον σωλήνα, και με τα πολλά βγήκε πάλι πίσω η ράβδος εστίασης.

Το πρόβλημα φαίνεται να είναι πως ο καθρέφτης αποσυνδέθηκε από τον μηχανισμό, και δεν μετακινείται όταν κάνω αριστερά-δεξιά για focus, μόνο αν κάνω μπρος-πίσω την ράβδο (σαν τρομπόνι).

Οπότε, επειδή δεν έχω εμπειρία με επισκευές τηλεσκοπίων, θέλω να το δώσω σε κάποιον να το φτιάξει, ίσως θέλει κι ένα collimation;

 

Δεν έχω ανοίξει την πλάτη του Skymax, λόγω απειρίας σε αυτά δεν τολμώ να του 'βάλω χέρι'.

Αν μπορεί κάποιος να το αναλάβει, εδώ είμαστε (πιθανόν να χρειαστεί κάποιο εξάρτημα αντικατάσταση)

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Αθήνα δεν υπάρχει κατάστημα πλέον με αστρονομικό εξοπλισμό.Μόνο αν το στείλεις Θεσσαλονίκη ή είσαι κοντά με κάποιον αστροβοξίτη και μπορέσει να σε βοηθήσει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φοβόμουνα, αν δεν βρω άκρη με κάποιον συμφορουμίτη μάλλον θα το κουβαλήσω στο επόμενο ταξίδι μου για βορρά (δεν έχω κατάλληλη συσκευασία, και ταχυδρομικά/σέρβις μπρος πίσω θα κοστίσει μεγάλο ποσοστό της αγοράς του).

 

Πάντως είναι μεγάλο θέμα η απουσία ενός service στην Αθήνα, κατά την γνώμη μου.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης