Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για αστροφωτογράφηση και σελήνη (Άσχετος!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

1ο μου μήνυμα εδώ καθώς ανακάλυψα το σαιτ πολύ πολύ πρόσφατα. Λοιπόν ως πορωμένος με τη φωτογραφία, εδώ και χρόνια τράβαγα τη Σελήνη με φωτογραφικούς φακούς έως ότου ανακάλυψα ότι αντί να έχεις μεγάλους, φωτεινούς και ακριβούς φακούς μπορείς να χρησιμποιήσεις και φθηνότερα τηλεσκόπια και εκτός σελήνης να φωτογραφήσεις και άλλα θέματα...

 

Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση ενός τηλεσκοπίου με κύρια αποστολή τη φωτογράφηση της σελήνης και της επιφάνειας της και δευτερευόντος άλλων αντικειμένων και γαλαξιών. Ψάχνοντας είδα και άρθρα σχετικά με DSO αλλά για αυτά νομίζω χρειάζεσαι μηδενική φωτορύπανση οπότε η χρήση από το μπαλκόνι της Αθήνας δεν έχει νόημα. Από όσα διάβασα και με όσους μίλησα κατέληξα στα εξής:

 

1) Μια καλή λύση φαίνεται να είναι ένα τηλεσκόποιο τύπου Maskutov καθώς δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, μπορεί να μπει αρχικά στο φωτογραφικό τρίποδο που ήδη έχω και προσφέρει αρκετή μεγένθυση. Αν σαν χόμπυ μου αρέσει μπορώ στο μέλλον να πάρω και ειδική βάση GOTO και ίσως να βελτιώσω σε κάποια σημεία τον εξοπλισμό

2) Εναλλακτικά για το φεγγάρι μπορεί να δουλέψει και μια Nikon P1000 αλλά ακόμα και μεταχειρισμένη ξεφεύγει σε κόστος (>300€)

3) Για DSO μπορώ να χρησιμοποίησω τη φωτογραφική με έναν φακό 100-200mm και με τη χρήση ειδικής στήριξης star tracker (~250€). Όμως για αυτό χρειάζομαι μηδενική ρύπαση από τα φώτα της πόλης οπότε η χρήση δεν θα είναι και τόσο συχνή όσο ένα τηλεσκόπιο

 

Με βάση τα παραπάνω προσανατολίζομαι σε ένα τηλεσκόπιο σαν το παρακάτω:

https://www.planitario.gr/maksutov-90sp-optikos-swlhnas.html

μαζί και μέ έναν αντάπτορα για τη μηχανή μου.

 

Επίσης βρίσκω μεταχειρισμένα παρόμοια με το παραπάνω Meade και με βάση στήριξης GOTO γύρω στα 150-200€.

 

Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών εδώ μέσα αν τα συμπεράσματα μου είναι σωστά και αν η επιλογή τηλεσκοπίου έχει νόημα για κάποιον που ενδιαφέρεται καταρχάς για φωτογραφία.

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες.

 

Τα Mak είναι πάρα πολύ βολικά για φωτογράφηση φεγγαριού/ήλιου και πλανητών, καθώς έχουν αρκετά μεγάλη εστιακή απόσταση. Για APS-C αισθητήρες, υπολόγισε ότι θέλεις περίπου 1500mm, για full frame λίγο πάνω από 2000mm για να γεμίσει το κάδρο σου με τον δίσκο.

 

Εδώ είναι ένα παράδειγμα από μια Canon 80D και το Skywatcher Skymax 127 (APS-C αισθητήρας) σε ένα ταλαιπωρημένο τρίποδο:

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22229

 

Για να ξέρεις περίπου τι κάδρο θα πάρεις, τσέκαρε στο field of view σύστημα:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Έχει διάφορα τηλεσκόπια/προσοφθάλμια/κάμερες ορισμένα, και μπορείς να δεις πώς θα είναι σε παρατήρηση και σε φωτογράφηση τα διάφορα ουράνια σώματα (αν δεν βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει, βάζεις Custom camera, Custom scope κτλ και συμπληρώνεις τα στοιχεία του)

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες.

 

Τα Mak είναι πάρα πολύ βολικά για φωτογράφηση φεγγαριού/ήλιου και πλανητών, καθώς έχουν αρκετά μεγάλη εστιακή απόσταση. Για APS-C αισθητήρες, υπολόγισε ότι θέλεις περίπου 1500mm, για full frame λίγο πάνω από 2000mm για να γεμίσει το κάδρο σου με τον δίσκο.

 

Εδώ είναι ένα παράδειγμα από μια Canon 80D και το Skywatcher Skymax 127 (APS-C αισθητήρας) σε ένα ταλαιπωρημένο τρίποδο:

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22229

 

Για να ξέρεις περίπου τι κάδρο θα πάρεις, τσέκαρε στο field of view σύστημα:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Έχει διάφορα τηλεσκόπια/προσοφθάλμια/κάμερες ορισμένα, και μπορείς να δεις πώς θα είναι σε παρατήρηση και σε φωτογράφηση τα διάφορα ουράνια σώματα (αν δεν βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει, βάζεις Custom camera, Custom scope κτλ και συμπληρώνεις τα στοιχεία του)

 

Ν.Φ.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σχετικά με την επιλογή τηλεσκοπίου ή στήριξης star tracker για τη φωτογραφικη μου, τι πρωτείνεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως αυτές είναι δύο από τις καλύτερες φωτογραφίες που έχω τραβήξει με το φωτογραφικό εξοπλισμό που έχω τώρα

 

DSCF4851-HDR.thumb.jpg.2171811bf58bd2823e0891d959e81234.jpg

Αυτή πρόερχεται από stack καμια δεκαριά φωτογραφιών

DSCF4804-Enhanced-4.thumb.jpg.d19f1ac01e877cc9897fe0e2c8b0cf0d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σχετικά με την επιλογή τηλεσκοπίου ή στήριξης star tracker για τη φωτογραφικη μου, τι πρωτείνεις;

 

Για star tracker με φωτογραφικούς φακούς σαν τον 200mm/2.8 υπάρχουν βάσεις σαν το Star Adventurer (με την προϋπόθεση ενός αξιοπρεπούς φωτογραφικού τριπόδου). Για φακούς με βάρος και εστιακή απόσταση σαν τους Maksutov πάντως, νομίζω είναι οριακά (αν θυμάμαι καλά, μέχρι φακό 400mm και συνολικό φορτίο έως 5 κιλά).

 

Αν θες να τραβάς ολόκληρο τον δίσκο της Σελήνης/Ήλιου, το Skymax 127 είναι το μέγιστο (εμένα μου άνοιξε την όρεξη για μεγαλύτερο). Αν θέλεις όμως να κυνηγήσεις Δία, Κρόνο κτλ, ίσως πρέπει να κοιτάξεις το Skymax 150 και 180 (και μια ισημερινή βάση με μοτέρ), τα οποία δίνουν εστιακή απόσταση 1800 και 2700mm αντίστοιχα.

 

Σε τόσο μεγάλα εστιακά μήκη, νομίζω ότι μια καλή ισημερινή βάση σαν την HEQ5 είναι μια απαραίτητη αγορά (υπάρχουν και γυμνές, αλλά και με GoTo/Synscan, από ότι γνωρίζω). Υπολόγιζε περίπου 3 κιλά επιπλέον φορτίο για κάμερα και λοιπά παρελκόμενα πέρα από τον σωλήνα.

Μεγαλύτερες βάσεις είναι αρκετά ακριβότερες και πολύ βαρύτερες, και θα σιχαθείς να τις κουβαλάς στις σκάλες κάθε βράδυ (εκτός αν τις αφήνεις μόνιμα στην βεράντα/ταράτσα).

Μια μεγάλη βάση για ένα μικρό τηλεσκόπιο είναι προτιμότερη από μια μικρή βάση για ένα μεγάλο τηλεσκόπιο.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ξεχάσω, μια βάση σαν την HEQ5 σε βολεύει και για φωτογραφικούς φακούς/κάμερα. Αν έχεις καλούς φακούς/σώματα, μπορείς να τα αξιοποιήσεις μια χαρά σε αυτή την βάση.

 

Τα big Mak είναι εξαιρετικοί κυνηγοί πλανητών και μικρών σε μέγεθος ουράνιων σωμάτων, αλλά για θέματα όπως η Ανδρομέδα σε βολεύει καλύτερα ένας φωτογραφικός φακός πχ 400mm.

Παίξε λίγο με το field calculator να πάρεις μια γεύση με διάφορα ουράνια σώματα, γαλαξίες κτλ τι κάδρο παίρνεις με τους διάφορους συνδυασμούς φακών/καμερών.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης