Jump to content

Αναζήτηση προσοφθαλμιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη σας μέρα

Ψάχνω να βρω προσοφθαλμιο από 14,5-15mm

Είδα αυτό

https://www.astroshop.eu/eyepieces/omegon-1-25-14-5mm-super-le-eyepiece/p,23563#tab_bar_0_select

Το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις να μου πει εντυπωσεις;

Και κάτι ακόμα. Όσοι έχετε αστιγματισμο πως κάνετε παρατήρηση

Φοράτε γυαλιά φακούς επαφής κάτι αλλο;

Είδα πως υπάρχει και αυτο

https://www.astroshop.eu/eyepieces/televue-1-50-dioptrx-astigmatism-corrector/p,15871

Βολευει; φαντάζομαι πέρα από φακούς επαφής που εξαλείφουν τελείως το πρόβλημα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα. Τι βολεύει περισσότερο λοιπόν από τα ημιμετρα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό το γνωρίζω γι αυτό κοιτάζω και προσοφθαλμιο με μεγάλο eye relief (εκτός του ότι μαρεσουν περισσότερο)

Απλά θα ήθελα μια γνώμη γι αυτό αν το έχει δουλέψει κάνεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Νομίζω στην περίπτωση σου ταιριάζει καλύτερα αυτό

https://www.astroshop.eu/eyepieces/pentax-smc-xw-14mm-1-25-eyepiece/p,12343

 

Σημαντικά ακριβότερο αλλά και σημαντικά καλύτερα οπτικά !

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά, λόγω αστιγματισμού (1 βαθμό) χρειάζομαι τα γυαλιά μου μόνο σε χαμηλές μεγεθύνσεις. Στις υψηλές, λόγω μικρού exit-pupil ο αστιγματισμός παύει να είναι πρόβλημα αφού οφείλεται κυρίως στην περιφέρεια της κόρης του ματιού κι όχι στο κέντρο της. Σκέφτηκα κάποιες φορές το dioptrix αλλά πιστεύω ότι αν κανείς τοποθετήσει τον κατάλληλο φακό αστιγματισμού μέσα στο ελαστικό παρέκταμα του προσοφθάλμιου, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο. Το έχω κάνει πολύ επιτυχημένα σε δύο ζευγάρια κιάλια και οι διορθωτικοί φακοί "εξαφανίζονται" επιτρέποντας στα μάτια να πλησιάσουν πλήρως στους προσοφθάλμιους και να βλέπουν όλο το οπτικό πεδίο. Απλά δεν μπορεί να γίνει εύκολα σε οποιαδήποτε σχεδίαση φακού, καλύτερα να έχει κυλινδρικό ελαστικό παρέκταμα ώστε εφαρμόσει στο βάθος ο διορθωτικός φακός. H σωστή γωνία ("άξονας") επιτυγχάνεται πολύ εύκολα με περιστροφή του προσοφθαλμίου αν πρόκειται για τηλεσκόπιο. Στα κιάλια, οι διορθωτικοί φακοί πρέπει να τοποθετηθούν με τη σωστή γωνία εξ αρχής, έχοντας πρώτα ανοίξει και εστιάσει τα κιάλια σωστά.

Το κυκλικό κόψιμο του διορθωτικού φακού το κάνει πολύ εύκολα ένας οπτικός, αρκεί να του δώσεις τη σωστή διάμετρο (και να ζητήσεις η περιφέρειά του τροχιστεί ώστε να λεπτύνει στη μέση της για ευκολότερη και ασφαλέστερη εφαρμογή στο λάστιχο).

Ο φακός θα πρέπει να έχει μόνο τους σωστούς βαθμούς αστιγματισμού του ματιού παρατήρησης, δηλ. χωρίς διόρθωση για μυωπία ή πρεσβυωπία/υπερμετρωπία. Και να διαλέξεις εκείνον με τις καλύτερες δυνατές αντιανακλαστικές επιστρώσεις (αμυδρές πράσινες, όχι φωτεινές πράσινες) για τη μέγιστη διαπερατότητα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σου, τον εχεις δουλέψει το φακο;

 

Έχω τον Pentax XW 10mm αλλά και τον XW 7mm από το 2011. Όλη η σειρά είναι απλώς ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και premium κατηγορίας. Τον 14mm τον έχει ο φίλος μου ο Μάνος (supernovus) και είναι επίσης υπέροχος.

 

Όλοι με σούπερ άνεσης 20mm eye relief, περιστρεφόμενο προέκταμα για την τοποθέτηση του ματιού και την εύρεση της ιδανικής θέασης. Άριστες επιστρώσεις και οξύτητα.

 

Όπως είπα θα δώσεις άλλα χρήματα αλλά θα λάβεις και άλλης κλάσης φακό. Εγώ κυνηγώ premium κομμάτια πάντα όμως, έχω και μια λόξα με αυτό. Μη σε πάρω στο λαιμό μου αν δεν είσαι διατεθειμένος για τέτοια ποσά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης