Jump to content

Πως να καλύψω ένα 12" Dob για ένα Σαββατοκύριακο παρατή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να καλύψω το 12" Dob μου κατά την διάρκεια της ημέρας (για δυο μέρες), χωρίς να διαθέτω ειδικό κάλυμμα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μεταφέρεις τον σωλήνα σε ασφαλές μέρος!Στο διαμέρισμά σου,αν παρατηρείς απο το σπίτι σου.

Ποτέ δεν αφήνουμε ένα τηλεσκόπιο εκτεθειμένο σε ήλιο και παρατεταμένη υγρασία,χωρίς ειδική προστασία!

Αν είσαι σε εξοχή και κάνεις camping,η κουκούλα του αυτοκινήτου που κανονικά έχει ασημί χρώμα και αντανακλά το φως του ήλιου,είναι μια πρόχειρη λύση.Να μην είναι σφιχτή επάνω του,ώστε να αερίζεται επαρκώς...

Ακόμα καλύτερα να βάλεις επιπλέον και μια μεγάλη ομπρέλα θαλάσσης απο πάνω του,ώστε να το σκιάζει.Με σωστή στήριξή της ώστε να μην πέσει απο τον αέρα και ρίξει και το τηλεσκόπιο!

Το ζήτημα είναι να μην αναπτυχθούν υψηλές θερμοκρασίες στο εσωτερικό του,αλλά και να μην εγκλωβιστεί υγρασία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κώστα, ευχαριστώ για την ταχύ απάντηση σου και συγνώμη για την καθυστερημένη δική μου! την διάβασα και χρησιμοποιείσα ένα κάλυμμα μηχανής. Φαίνεται να έκανε την δουλειά, μετακίνησα και το τηλεσκόπιο σε ένα σημείο με σκιά κατά την διάρκεια της ημέρας. Την επόμενη φορά θα ειμαι καλύτερα εξοπλισμένος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης