Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

ήθελα να ρωτήσω και να με συγχωρείτε για την πιθανή αφέλεια:

Πώς γίνεται και η ουρά του κομήτη είναι προς τα πάνω και όταν ήταν στην Ανατολή και τώρα που είναι στη Δύση; Αλλάζει θέση η ουρά του; :-k

Πως αλλάζει θέση αφού είναι πάνω και στην Ανατολή και στη Δύση?

 

Μα το τμήμα που σώματος που εμφανίζεται πρώτο στην Ανατολή δε θα είναι και το πρώτο που θα κρυφτεί στη Δύση; Στον κομήτη δεν συμβαίνει αυτό.

Η Γη δεν περιφέρεται με κατεύθυνση Β-Ν αλλά με κατεύθυνση Δ-Α!

Μην μπερδεύεσαι. Πάρε ένα πορτοκάλι (σε ρόλο Γης), τοποθέτησε σε απόσταση ενός μέτρου (δεν έχει σημασία η απόσταση) ένα σπίρτο με το κεφάλι προς τα κάτω (σε ρόλο κομήτη). βάλε μια πινέζα στο πορτοκάλι (η δική σου θέση) και άρχισε να γυρίζεις αργά το πορτοκάλι (μιμούμενος την τροχιά της Γης). Ο κομήτης δεν έχει αλλάξει σημαντικά τη θέση του έτσι κι αλλιώς. Τι παρατηρείς?

Ευχαριστώ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τον ειδα σημερα επιτελους!

 

Πολυ αμιδρα φαινοταν με γυμνο ματι οταν ηταν ψηλα.

Καθως κατεβαινε μονο με κυαλια μπορουσες να τον δεις.

 

Εβγαλα αρκετες φωτογραφιες που φαινοταν πολυ καθαρα, ωστοσο ανεβαζω αυτην εδω καθως στα 6 δευτερολεπτα που ειχα το κλειστρο εμφανιστηκε και κατι αλλο απο κατω που αφησε μια ζικ ζακ γραμμη στη φωτο!

DSC_0179.thumb.JPG.0dd8b944d59235d2399f548cef3fd823.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

έφαγα όλο το βράδυ να ψάχνω τον κομήτη και τίποτα...

Άφηνα διαφράγματα στην μηχανή προς την βορειοδυτική πλευρά, αλλά δυστυχώς δεν στάθηκα τυχέρος...

Υπάρχει περίπτωση να τον πετύχω αύριο και αν ναι ποια είναι η καλύτερη ώρα παρατήρησης.

Είμαι Χαλάνδρι και όπως βλέπετε η φωτορύπανση είναι αρκετή

IMG_2504.thumb.JPG.c064075f0a7e8bf4909419422f463646.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

έφαγα όλο το βράδυ να ψάχνω τον κομήτη και τίποτα...

Άφηνα διαφράγματα στην μηχανή προς την βορειοδυτική πλευρά, αλλά δυστυχώς δεν στάθηκα τυχέρος...

Υπάρχει περίπτωση να τον πετύχω αύριο και αν ναι ποια είναι η καλύτερη ώρα παρατήρησης.

Είμαι Χαλάνδρι και όπως βλέπετε η φωτορύπανση είναι αρκετή

 

 

Τι ώρα πήρες την φωτογραφία? Στις 02:00 ?

Να κοιτάξεις μετά την δύση του ηλίου κάτω από τον αστερισμό της Μεγάλης Άρκτου και θα τον δεις .

Στην φώτο σου έχεις σημαδέψει Β-ΒΑ προς την Κασσιόπη.

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

έφαγα όλο το βράδυ να ψάχνω τον κομήτη και τίποτα...

Άφηνα διαφράγματα στην μηχανή προς την βορειοδυτική πλευρά, αλλά δυστυχώς δεν στάθηκα τυχέρος...

Υπάρχει περίπτωση να τον πετύχω αύριο και αν ναι ποια είναι η καλύτερη ώρα παρατήρησης.

Είμαι Χαλάνδρι και όπως βλέπετε η φωτορύπανση είναι αρκετή

Φίλε μου κοίτα σε προηγούμενα post τί έχει γραφτεί,καθώς και τους χάρτες που έχουν αναρτηθεί!

Βάλε σημάδι άστρα της Μεγάλης Άρκτου,και κάνε σάρωση του ουρανού σε εκείνη την περιοχή.

Μόνο με κιάλια πλέον ή καλύτερα με τηλεσκόπιο στην μικρότερη μεγέθυνση,μπορείς να τον δείς μέσα απο πόλη!

Διαφορετικά πρέπει να βγείς σε σκοτεινό ουρανό,και να έχεις ούτως ή άλλως ανεμπόδιστη θέα στα βορειοδυτικά κάτω και αριστερά απο την Μεγάλη Άρκτο.

 

Μετά τις 21:30 άρχισε να τον ψάχνεις.Καλύτερα θα αρχίσει να φαίνεται μετά τις 21:45 που θα έχει σκοτεινιάσει.Όμως η θέση του διαρκώς χαμηλώνει καθώς περνάει η ώρα...Στις 22:30 θα έχει κατέβει πιο χαμηλά περίπου στις 16ο,και αν έχεις κτίρια μπροστά σου ίσως σου κόψουν την θέα.

Μέρα με τη μέρα η φωτεινότητα του κομήτη εξασθενεί...

Καλή επιτυχία-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

έφαγα όλο το βράδυ να ψάχνω τον κομήτη και τίποτα...

Άφηνα διαφράγματα στην μηχανή προς την βορειοδυτική πλευρά, αλλά δυστυχώς δεν στάθηκα τυχέρος...

Υπάρχει περίπτωση να τον πετύχω αύριο και αν ναι ποια είναι η καλύτερη ώρα παρατήρησης.

Είμαι Χαλάνδρι και όπως βλέπετε η φωτορύπανση είναι αρκετή

 

 

Τι ώρα πήρες την φωτογραφία? Στις 02:00 ?

Να κοιτάξεις μετά την δύση του ηλίου κάτω από τον αστερισμό της Μεγάλης Άρκτου και θα τον δεις .

Στην φώτο σου έχεις σημαδέψει Β-ΒΑ προς την Κασσιόπη.

Καθαρούς ουρανούς!

 

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι περίπου στις 2 είναι η φωτογραφία. Από 23:30 - 02:30 το πάλευα...

Οπότε λογικό πάνω προς Πάρνηθα θα κοίταζω, προς Mall...

Έχει πολύ φωτορύπανση, που ούτε την μεγάλη άρκτο δεν έβλεπα εχθές με γυμνό μάτι

 

 

Φίλε μου κοίτα σε προηγούμενα post τί έχει γραφτεί,καθώς και τους χάρτες που έχουν αναρτηθεί!

Βάλε σημάδι άστρα της Μεγάλης Άρκτου,και κάνε σάρωση του ουρανού σε εκείνη την περιοχή.

Μόνο με κιάλια πλέον ή καλύτερα με τηλεσκόπιο στην μικρότερη μεγέθυνση,μπορείς να τον δείς μέσα απο πόλη!

Διαφορετικά πρέπει να βγείς σε σκοτεινό ουρανό,και να έχεις ούτως ή άλλως ανεμπόδιστη θέα στα βορειοδυτικά κάτω και αριστερά απο την Μεγάλη Άρκτο.

 

Μετά τις 21:30 άρχισε να τον ψάχνεις.Καλύτερα θα αρχίσει να φαίνεται μετά τις 21:45 που θα έχει σκοτεινιάσει.Όμως η θέση του διαρκώς χαμηλώνει καθώς περνάει η ώρα...Στις 22:30 θα έχει κατέβει πιο χαμηλά περίπου στις 16ο,και αν έχεις κτίρια μπροστά σου ίσως σου κόψουν την θέα.

Μέρα με τη μέρα η φωτεινότητα του κομήτη εξασθενεί...

Καλή επιτυχία-Κώστας Smile

 

Θα προσπαθήσω σήμερα και με κυάλια να το δω, αλλά ξέρεις η τρέλα μου είναι η φωτογραφία και ήλπιζα μπας και το αποτύπωνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Είμαι νέο μέλος και εντελώς αρχάριος.

Θέλω να προσπαθήσω απόψε ή αύριο το βράδυ να φωτογραφίσω τον κομήτη, αλλά, διαβάζοντας το thread, κατάλαβα ότι εντός Αθηνών θα είναι αρκετά δύσκολο, σωστά;

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μέρος όπου θα μπορούσα με σχετική άνεση να εντοπίσω και να φωτογραφίσω τον κομήτη, μέχρι 1-1,5 ώρα οδήγηση μακριά από την Αθήνα. Σκέφτηκα το Αλεποχώρι, με βάση τον χάρτη που βρήκα εδώ: https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10.72&lat=4579367&lon=2578546&layers=B0TFFFFFFFFFFFFFF

όμως μου είπαν ότι δεν φαίνεται.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν φαίνεται ΒΔ γύρω στη μία ώρα μετά την δύση του ήλιου ή/και 1 ώρα πριν την ανατολή του ήλιου;

Τέλος, για πόση ώρα είναι ορατός κάθε φορά;

 

Συγγνώμη για τις απορίες, όμως έχω μπερδευτεί αρκετά με όσα έχω διαβάσει αυτές τις μέρες στο internet.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Atghaunted είμαστε και κοντά σχετικά [είμαι Πεντέλη], μα χτες ούτε και γω τον είδα

 

Την Πέμπτη 23 Ιουλίου θα φτάσει στο περίγειο ο C/2020 Fe (Neowise)

δηλαδή θα είναι στο κοντινότερο σημείο προς τη γη, στα 0,68 AU

και θα δύσει στις 01:27 εκείνο το βράδυ.

Μέχρι τότε και μέρα τη μέρα σίγουρα θα μπορέσουμε να τον δούμε!

 

Είναι καταχωρημένος ως Επιπέδου 1 (ακόμα), που σημαίνει ότι είναι ορατός με γυμνό μάτι

Μα δε νομίζω ότι συνυπολογίζεται η φωτορύπανση των πόλεων, άρα και με τα κυάλια

είναι καλή συμβουλή για μας που τον παλεύουμε, ακόμα

 

Μετά τις 9:30 - 9:45 που φεύγει το σούρουπο και πέφτει πια η νύχτα είναι ορατός από Αθήνα

αν δεν υπάρχουν εμπόδια μπροστά(δέντρα, σπίτια, λόφοι),

γιατί θα φτάσει το πολύ έως 27 μοίρες πάνω απ'τον ορίζοντα

- αν τεντώσεις το χέρι σου μπροστά σε μια μπουνιά, υπολόγισε ότι είναι γύρω στις 10 μοίρες.

 

Καλούς ουρανούς, εύχομαι σε όλους!

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου!

Για την θέση και τις ώρες εμφάνισης του κομήτη,διάβασε τα παραπάνω posts..

Εξηγούνται αναλυτικά.Το πρωΐ είναι πολύ χαμηλά για να τον δεις..το βράδυ μετά τις 21:30 άρχισε το ψάξιμο.Το διάστημα καλύτερης θέασης είναι απο 21:45-22:30.Μετά χαμηλώνει αρκετά και πρέπει να έχεις ανεμπόδιστη θέα για να τον δείς.Θα χρειαστείς κιάλια σίγουρα μέσα στην πόλη!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφική με μακρά έκθεση θα τον αποτυπώσει σίγουρα και ας μην είναι ορατός με γυμνό μάτι. Να προσπαθήσεις και σήμερα και σίγουρα θα φανεί αν έχεις σημαδέψει σωστά. Το ξημέρωμα πλέον δεν είναι ορατός.

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από μερικές μετααπογευματινές προσπάθειες σε λόφους της Αθήνας, τελικά σήμερα κατάφερα να τον εντοπίσω (είχε προηγηθεί και μια πρωινή παρατήρηση) και μάλιστα από το μπαλκόνι του σπιτιού μου έχοντας πιάτο σχεδόν όλη τη φωτορύπανση του λεκανοπεδίου!

Κατάφερα να τον κλειδώσω στα 200mm του φακού της Canon μου (στα 10 sec, 6,3 f, και 800 ISO η πρώτη και η δεύτερη στα 19 sec και ISO 400 με λίγο κροπάρισμα) παίρνοντας αρκετές λήψεις. Με την ουρά είχα ένα θεματάκι (προφανώς λόγω φωτορύπανσης δεν αποτυπώθηκε όπως θα ήθελα) αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αφού δεν χρειάστηκε να ξενιτευτώ.

Καταθέτω και γω την καλύτερη (λέμε τώρα) προσπάθειά μου για ακόμα μια φορά (και μάλλον την τελευταία γι αυτόν τον επισκέπτη)!

37497289_IMG_1935(2).thumb.jpg.bdac314f6d58891fc30d6c90978c8e39.jpg

1760854868_IMG_1998(2).thumb.jpg.67727e48a0c7b376edced06c345c96e8.jpg

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα. Πήγαμε και μεις χθες στη Σαλαμίνα(στο σπίτι του Άγγελου Σικελιανού) γιατί από την Αθήνα δεν τον βλέπαμε λόγω φωτορρύπανσης. Τον εντοπίσαμε και μεις με κυάλια και με ένα μικρό τηλεσκόπιο. Με γυμνό μάτι δεν τον είδαμε. Μας βοήθησαν πολύ οι δημοσιευμένοι χάρτες που είδαμε στο forum. Σας ευχαριστούμε πολύ. Αγγελική
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά Αγγελική και να χαίρεσαι τον έναστρο ουρανό!

Ο κομήτης εκτός του οτι μετακινείται συνεχώς προς τα βορειοδυτικά,χάνει και φωτεινότητα πιο γρήγορα σε σχέση με άλλους κομήτες,επειδή χάνει περισσότερο υλικό και απομακρύνεται απο τον Ήλιο!

Αν θέλετε να τον βλέπετε και στο επόμενο διάστημα,θα πρέπει να πάτε σε σκοτεινότερο ουρανό,ή θα χρειαστείτε τηλεσκόπιο με μεγαλύτερη διάμετρο,για να έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα!Όσο μεγαλύτερη,τόσο το καλύτερο για αμυδρά αντικείμενα...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, κι εγώ χτες βραδάκι κάτι είδα.

Το λέω έτσι γιατί με γυμνό μάτι δε φαινόταν τίποτα! (ΑΠΟΓΟΉΤΕΥΣΗ!)

 

Τα κιάλια που έχω δεν είναι αστρονομικά, παρόλα αυτά κάτι κάνουν :)

 

Κόλλησα λοιπόν στο ΒΔ μέρος του ουρανού που ξέρουμε ότι είναι ο λεγάμενος

και 'σκανάροντας' εκεί τον ουρανό είδα κάτι που μοιάζει στην 1η φωτο του Komis ακριβώς από πάνω,

στο πιο μικρό+θαμπό του.

 

Αυτό έδωσε την ικανοποίηση ότι κάτι είδα ...

Κι ευχαριστώ πολύ πολύ όλους που ανέβασαν Φωτο κι έτσι πήραμε ιδέα του κομήτη

κι όλοι εμείς, που δεν σταθήκαμε τόσο ευτυχείς να τον παρακολουθήσουμε λάϊβ!

 

:cheesy:

Η καρδιά & το μυαλό είναι σαν τα αλεξίπτωτα:

Για να λειτουργήσουν, θέλει να είναι α ν ο ι χ τ ά !!!

 

Are you SIRIUS ..?!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ τίποτα...

Αν και πεντακάθαρο ορίζοντα πάνω από ΟΑΚΑ περίπου όπως βλέπετε, ούτε με κυάλια, ούτε με ανοιχτά διαφράγματα κατάφερα δυστυχώς κάτι...

Ίσως είναι εκεί κάπου στην φωτογραφία και δεν το βλέπω...

:(

IMG_0007.thumb.JPG.1b70a3b00ce3f29710ca664006aea2ee.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ τίποτα...

Αν και πεντακάθαρο ορίζοντα πάνω από ΟΑΚΑ περίπου όπως βλέπετε, ούτε με κυάλια, ούτε με ανοιχτά διαφράγματα κατάφερα δυστυχώς κάτι...

Ίσως είναι εκεί κάπου στην φωτογραφία και δεν το βλέπω...

:(

Όπως σου είπε και ο φίλος pepito φαίνεται οριακά,δηλ.τον αποτύπωσες!

Βέβαια με τέτοια φωτορύπανση,ούτε με κιάλια πλέον φαίνεται,ίσως με 100mm διάμετρο κάτι να γίνει προς το παρόν.

Για να τον ξεχωρίσεις πρέπει να δεις την πορεία και την θέση του στους χάρτες και βάζοντας κάποια άστρα σαν σημάδια,να κάνεις προσεκτική διαδρομή σαρώνοντας αργά τον ουρανό.

Αν θέλεις να τον δεις στον ουρανό που παρατηρείς,μόνο με τηλεσκόπιο πλέον γιατί εξασθενεί διαρκώς.

Το καλύτερο είναι να βγείς σε πιο σκοτεινό ουρανό.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ τίποτα...

Αν και πεντακάθαρο ορίζοντα πάνω από ΟΑΚΑ περίπου όπως βλέπετε, ούτε με κυάλια, ούτε με ανοιχτά διαφράγματα κατάφερα δυστυχώς κάτι...

Ίσως είναι εκεί κάπου στην φωτογραφία και δεν το βλέπω...

:(

Κατά 99% και βάσει χαρτών, πρέπει να είναι το σημάδι που έχω βάλει μέσα σε κίτρινο κύκλο!

NEO.thumb.JPG.08b1d1c4c6a32127ff23da58dd3dd456.JPG

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πάνω από τη δεξιά καμάρα, πάνω από τα δύο αστέρια...(πάνω από το δεξί)

Σωστά.

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ορίζοντας

Εδώ είσαι (μέσα στον κίτρινο κύκλο) όπως είπε και ο Pepito.

NEO1.thumb.jpg.08bf160ce420757021129978094f5ade.jpg

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ τίποτα...

Αν και πεντακάθαρο ορίζοντα πάνω από ΟΑΚΑ περίπου όπως βλέπετε, ούτε με κυάλια, ούτε με ανοιχτά διαφράγματα κατάφερα δυστυχώς κάτι...

Ίσως είναι εκεί κάπου στην φωτογραφία και δεν το βλέπω...

:(

Κατά 99% και βάσει χαρτών, πρέπει να είναι το σημάδι που έχω βάλει μέσα σε κίτρινο κύκλο!

Εκεί που έχεις βάλει τον κίτρινο κύκλο φίλε ΚΟΜΙS,μέσα είναι ο κομήτης...100% ! :)

Φαίνεται πολύ αχνά και η ουρά του!

Η εύρεση αμυδρών κομητών μέσα απο πόλεις είναι δύσκολη και επίπονη διαδικασία,όταν τους ψάχνεις χειροκίνητα με τηλεσκόπιο,αλλά μετά έρχεται η ανταμοιβή με μεγάλη και βαθιά χαρά που διαρκεί! :-({|=

Καλή αναζήτηση και στο επόμενο διάστημα που θα γίνει πιο αμυδρός!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης C/2020 F3 (Neowise) Και το πέρασμα κάποιων δορυφόρων πιθανόν Star Link από τη Σκόπελο Αστεροσκοπείο Κένταυρος.

 

IMG_4672epex.thumb.jpg.8ac9638cc0d41c444690c73f971796ff.jpg

Ο κομήτης C/2020 F3 (Neowise)

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης