Jump to content

Tracker για αστροφωτογράφιση dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αναζητώ tracker για αστροφωτογράφιση .Έχω μπλέξει λιγάκι με το ιντερνετ και δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω και τι με βολεύει. Ίσως κάποιος εδώ μου δώσει κατευθυντήριες . Λοιπόν ασχολούμαι κάποια χρόνια με την ερασιτεχνική φωτογραφία και διαθέτω μια canon 750d με κάποιους φακούς όπως τον 50 mm 18-55mm 55-250mm 24 mm και φυσικά τρίποδο σωστό με ball head κλπ.Γενικά θέλω και άλλους 2 - 3 φακούς αλλά αυτό είναι άλλο θέμα . Διαθέτω από το 2010 το GALAXIA 114/900 Bresser καθώς έχω και ανταπτορες για να κουμπώσω τη κάμερα. Γνωρίζω τη μέθοδο του stacking κλπ lightroom, και θα ήθελα να βγάλω κυρίως το φεγγάρι κάποια πορτρέτα ουρανού με το γαλαξία ,γαλαξία ανδρομεδα και ότι άλλο ενδιαφέρον μπορεί να πιάσει ο συλλέκτης φωτονιων που έχω για συντροφιά ίσως και νεφέλωμα ωριωνα ;. Από χρήματα μπορώ να διαθέσω το πολύ 400€ . Έχω δει άπειρα reviews ( μάλλον κακό παρά καλό κάνουν ) διάβασα κρητικές κλπ και έχω καταλήξει στο Skywatcher Star Adventurer Mini Wi-Fi, Astro-Set παρόλο που λένε πως δεν ενδεικνύεται για 100mm και πάνω και στο Skywatcher Star Adventurer pro που σηκώνει το 55-250 φακό μου ( θέλω να πάρω έναν rokinon mirror 800mm )άλλα δεν έχει τις ευκολίες του mini με το προγραμματισμό μεσώ wifi και app.Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα (και το έχω ακόμα) το 114/900 της SW. Αυτό είναι επάνω στην ισημερινή EQ2. Φαντάζομαι και το δικό σου θα είναι στην αντίστοιχη μικρή ισημερινή. Αντί λοιπόν να αγοράσεις κάτι άλλο γιατί δεν δοκιμάζεις αγοράζοντας με 60 – 70 ευρώ το μοτέρ παρακολούθησης που μπαίνει επάνω στην στήριξη; Μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με την μηχανή επάνω στην στήριξη. Ξεκίνα με τον 18-55 φακό. Βγάζει σωστό ουρανό μέχρι τα 35mm. Με αυτές τις εστιακές ξεκίνα με 3λεπτες για τον γαλαξία κλπ, και σιγά-σιγά ανέβαζε με τους φακούς που έχεις εστιακές.

Ένας φίλος από το άστροβοξ με την EQ2 το 130/900 και μία Canon έβγαλε το νεφέλωμα του Ωρίωνα και μερικά άλλα!!!

Μην δώσεις 400 ευρώ σε μηχάνημα που δεν ξέρεις. Είμαι πεπεισμένος ότι η EQ2 ή η αντίστοιχη Bresser με την αγορά ενός μοτέρ κάνει καλύτερη δουλειά και μάλιστα την ξέρεις. Αγόρασε λοιπόν ένα μοτέρ παρακολούθησης που προσαρμόζει στον άξονα της ορθής αναφοράς της στήριξης σου και δοκίμασε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα (και το έχω ακόμα) το 114/900 της SW. Αυτό είναι επάνω στην ισημερινή EQ2. Φαντάζομαι και το δικό σου θα είναι στην αντίστοιχη μικρή ισημερινή. Αντί λοιπόν να αγοράσεις κάτι άλλο γιατί δεν δοκιμάζεις αγοράζοντας με 60 – 70 ευρώ το μοτέρ παρακολούθησης που μπαίνει επάνω στην στήριξη; Μπορείς να ξεκινήσεις μόνο με την μηχανή επάνω στην στήριξη. Ξεκίνα με τον 18-55 φακό. Βγάζει σωστό ουρανό μέχρι τα 35mm. Με αυτές τις εστιακές ξεκίνα με 3λεπτες για τον γαλαξία κλπ, και σιγά-σιγά ανέβαζε με τους φακούς που έχεις εστιακές.

Ένας φίλος από το άστροβοξ με την EQ2 το 130/900 και μία Canon έβγαλε το νεφέλωμα του Ωρίωνα και μερικά άλλα!!!

Μην δώσεις 400 ευρώ σε μηχάνημα που δεν ξέρεις. Είμαι πεπεισμένος ότι η EQ2 ή η αντίστοιχη Bresser με την αγορά ενός μοτέρ κάνει καλύτερη δουλειά και μάλιστα την ξέρεις. Αγόρασε λοιπόν ένα μοτέρ παρακολούθησης που προσαρμόζει στον άξονα της ορθής αναφοράς της στήριξης σου και δοκίμασε.

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Πράγματι το τηλεσκόπιο πατάει σε eq2 η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί το μοτεράκι απλά δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα . Θα το παραγγείλω και να ξεκινήσω έτσι . Δεν έβγαλα άκρη με τους tracker ποιο πολύ έμπλεξα.Και φυσικά τα 400 στα 70 είναι μεγάλη διάφορα ίσως στο μέλλον αν κάτσει κάποιο μεταχειρισμένο να το δω...

 

Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είδες μετά τα 100mm εστιακές υπάρχει πρόβλημα με τους trackter . Η αλήθεια είναι, ότι από εστιακές 100mm και επάνω, ότι στήριξη και να έχεις, αν θέλεις να κάνεις σωστά δουλειά πρέπει να έχεις οδήγηση. Αλλιώς τα άστρα κάνουν γραμμές. Δεν το γλυτώνεις ακόμα κι αν έχεις δώσει χιλιάρικα για να την αγοράσεις. Με αυτό θέλω να πω πως αν βάλεις και στην EQ2 πάνω από 100mm εστιακή φακούς θα έχεις πρόβλημα. Μην βιαστείς όμως να απογοητευτείς διότι όπως σου είπα ο φίλος μας από το άστροβοξ έβγαλε το νεφέλωμα του Ωρίωνα με το τηλεσκόπιο 130/900. 900mm εστιακή!!! Σαν το δικό σου, επάνω στην EQ2 και χωρίς οδήγηση!!!!!

Το θέμα είναι πως το έκανε.

Με μία Canon του δικού σου επιπέδου, ανέβασε τα ISO στα 3200. Και έκανε πολλές εκθέσεις των 30 sec. Δεν έκανε μακριές. Όλες αυτές τις είδε μία – μία και πέταξε τις σκάρτες. Μετά στάκαρε τις καλές, και το έβγαλε πολύ ωραίο.

Με αυτό θέλω να πω ότι είδη έχεις πολλά, και αν ασχοληθείς σίγουρα θα αποκτήσεις εμπειρία και θα βρεις τον τρόπο να έχεις αξιόλογα αποτελέσματα. Επίσης κράτα τα χρήματα σου, διότι με την εμπειρία που θα αποκτήσεις σύντομα θα είσαι σε θέση να κάνεις πλέον μία στοχευόμενη και επιτυχή αγορά χωρίς τις κατά κανόνα αρλούμπες του ιντερνέτ.

Καλή συνέχεια

Γιάννης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είδες μετά τα 100mm εστιακές υπάρχει πρόβλημα με τους trackter . Η αλήθεια είναι, ότι από εστιακές 100mm και επάνω, ότι στήριξη και να έχεις, αν θέλεις να κάνεις σωστά δουλειά πρέπει να έχεις οδήγηση. Αλλιώς τα άστρα κάνουν γραμμές. Δεν το γλυτώνεις ακόμα κι αν έχεις δώσει χιλιάρικα για να την αγοράσεις. Με αυτό θέλω να πω πως αν βάλεις και στην EQ2 πάνω από 100mm εστιακή φακούς θα έχεις πρόβλημα. Μην βιαστείς όμως να απογοητευτείς διότι όπως σου είπα ο φίλος μας από το άστροβοξ έβγαλε το νεφέλωμα του Ωρίωνα με το τηλεσκόπιο 130/900. 900mm εστιακή!!! Σαν το δικό σου, επάνω στην EQ2 και χωρίς οδήγηση!!!!!

Το θέμα είναι πως το έκανε.

Με μία Canon του δικού σου επιπέδου, ανέβασε τα ISO στα 3200. Και έκανε πολλές εκθέσεις των 30 sec. Δεν έκανε μακριές. Όλες αυτές τις είδε μία – μία και πέταξε τις σκάρτες. Μετά στάκαρε τις καλές, και το έβγαλε πολύ ωραίο.

Με αυτό θέλω να πω ότι είδη έχεις πολλά, και αν ασχοληθείς σίγουρα θα αποκτήσεις εμπειρία και θα βρεις τον τρόπο να έχεις αξιόλογα αποτελέσματα. Επίσης κράτα τα χρήματα σου, διότι με την εμπειρία που θα αποκτήσεις σύντομα θα είσαι σε θέση να κάνεις πλέον μία στοχευόμενη και επιτυχή αγορά χωρίς τις κατά κανόνα αρλούμπες του ιντερνέτ.

Καλή συνέχεια

Γιάννης.

 

Ευχαριστώ πολύ ψάχνω είδη μοτερακι !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Στο σαιτ της bresser ( https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Telescope-Galaxia-114-900-EQ-Sky-with-Smartphone-Camera-Adapter.html ) αναφέρει τη βάση σαν - EQ-SKY αν δεν κάνω λάθος η sky είναι eq-2 όμως για σκοπούς μάρκετινγκ την ονομάζει η εταιρεία sky. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Στο ίδιο σαιτ έχουν το μοτερακι στα 116 ευρώ ( https://www.bresser.de/en/Astronomy/BRESSER-RA-Tracking-Motor-Controller.html ) όμως η τιμή δεν είναι τόσο το πρόβλημα όσο η διαθεσιμότητα μιας και δεν υπάρχει πουθενά στο κόσμο για αγορά ούτε μεταχειρισμένο !!Όμως μετά από πολύ ψάξιμο και σύγκριση manual με φώτο βρήκα ότι το Skywatcher RA Motor Drive For EQ2 With Multi Speed Handset είναι σχεδόν ολόιδιο στο μηχανισμό είναι διαθέσιμο στη μισή τιμή ( https://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-ra-motor-drive-for-eq2-with-multi-speed-handset.html ). Η ερώτηση μου είναι αν θα κουμπώσει στη βάση μου λόγω άλλης εταιρείας . Τέλος για την στήριξη της κάμερας στη βάση έχω βρει αυτό ( https://www.ebay.com/itm/501PL-Sliding-Dovetail-Quick-Release-Plate-120mm-1-4-20-3-8-Camera-Screws/292783982066 ) δείχνει σταθερό και είναι και οικονομικό. Αν είμαι σωστός με του υπολογισμούς μου με 80 περίπου ευρώ ξεκινάω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς Κωνσταντίνε δεν έχω την εμπειρία για να σου πω αν μπαίνει το μοτεράκι της EQ2της SW στην EQ2 της Breser. Ενδεχόμενος να υπάρχουν και διαφορές και να μην κουμπώνει. Αυτά τα άσχημα κόλπα τα κάνουν οι εταιρίες. Αν ρωτούσες την Breser; Πες τους ότι τα 35 επί πλέον ευρώ δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το βρίσκεις το δικό τους στην αγορά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς Κωνσταντίνε δεν έχω την εμπειρία για να σου πω αν μπαίνει το μοτεράκι της EQ2της SW στην EQ2 της Breser. Ενδεχόμενος να υπάρχουν και διαφορές και να μην κουμπώνει. Αυτά τα άσχημα κόλπα τα κάνουν οι εταιρίες. Αν ρωτούσες την Breser; Πες τους ότι τα 35 επί πλέον ευρώ δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το βρίσκεις το δικό τους στην αγορά.

 

Ναι θα στείλω μειλ .Καλύτερο από το να το ρισκάρω....

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον αντίστοιχη της eq3 είναι της πρώτης. Εφόσον την εχεις, μέτρα πόσα δοντάκια έχει το worm gear και ψάξε να βρεις μοτέρ για αντίστοιχη βάση με τα ίδια δόντια. (πρέπει να έχει 144 αν θυμάμαι καλά)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πόσα δόντια έχει το γρανάζι δεν παίζει ρόλο. Αυτό το οποίο ισχύει είναι ότι 144 στροφές δίνεις στον κοχλία μικρομετρικής κίνησης για να πάρει μία στροφή ο άξονας της ορθής αναφοράς. (και σε όσα έχουν τέτοιο και στην απόκλιση, το ίδιο.)

Αυτό διαπιστώνεται εύκολα και ως εξής.

360 μοίρες / 144 =2,5 μοίρες ανά μία στροφή του κοχλία μικρομετρικής κίνησης.

360/24 =15 μοίρες είναι η μία ώρα στον άξονα της ορθής αναφοράς.

15/2,5 =6 στροφές του κοχλία της μικρομετρικής κίνησης μας δίνει τόξο 1 ώρας στον άξονα της ορθής αναφοράς.

Άρα αυτό το απλό που έχεις να κάνεις είναι το εξής.

Βάλε τον δίσκο θέσης της ορθής αναφοράς να λέει 0. Μετά γύρνα την ντίζα με το χέρι ώστε να κάνει 6 πλήρεις περιστροφές. Διάβασε την ένδειξη στον δίσκο θέσης της ορθής αναφοράς. Θα πρέπει να περιστράφηκε μία ώρα. Με 12 στροφές 2 ώρες κλπ.

Βγάλε και μία φωτογραφεία της στήριξης σου και ανέβασε την μαζί με τις παρά πάνω μετρήσεις, από εκεί και πέρα ο φίλος ο Diorip, καθώς και άλλοι που ασχολούνται με αστροφωτογραφία θα είναι σε θέση να σε καθοδηγήσουν καλύτερα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διάμετρος του γραναζιού και ο αριθμός των δοντιών παίζει ρόλο, γιατί ένα μεγάλο γρανάζι κατασκευάζεται πολύ πιο εύκολα και με λιγότερα σφάλματα από ένα μικρό. Αυτό ισχύει και για τα φορητά trackers και για τις ισημερινές. Αυτός είναι και ο λόγος που οι κλίμακες Dec και RA σε μικρούς δίσκους είναι άχρηστες.

 

Η τελική σου επιλογή ανάμεσα σε tracker και ισημερινή εξαρτάται από την ευκολία που αναζητάς στην φορητότητα, από τη μέγιστη εστιακή που θα φορτώσεις και από τους χρόνους έκθεσης.

 

Τα 200mm μια χαρά φορτώνονται στο iOptron SkyTracker που έχω εδώ και χρόνια, με μέγιστο χρόνο έκθεσης γύρω στο 1,5 λεπτό χωρίς καθόλου trail. Φαντάζομαι στο StarAdventurer το ίδιο θα ισχύει, ίσως να είναι και καλύτερο.

 

Στο flickr μου μπορείς να δεις τις πρόσφατες φωτογραφίες του κομήτη που έβγαλα με τον 200άρι με συνολικό χρόνο έκθεσης 22 λεπτά.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί κι εγώ ξεκίνησα να φωτογραφίζω με DSLR σε ισημερινή και δε τη πάλεψα για πολύ καιρό. Άσε που την ήθελα και στη παρατήρηση! :P

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα ,

 

Μετά από πολύ ψάξιμο και γνωρίζοντας ότι το google δεν ψάχνει σε κινεζο σαιτ τύπου alliexpress , έκανα αναζήτηση χειροκίνητη και το βρήκα το ra motor with controler στα 135 με τα μεταφορικά . υπάρχουν 200 κομμάτια λέει το σαιτ όμως με επιφύλαξη . Ορίστε το λινκ για οποίον ενδιαφέρει

 

BRESSER RA Tracking Motor + Controller Suitable for BRESSER Pluto, Galaxia, Quasar and Skylux telescopes, and all BRESSER telescopes with EQ-Sky and EQ3 mount.

 

https://www.aliexpress.com/item/4001214211961.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2fdb5b5byRvIJX&algo_pvid=33a28600-8ff5-465f-b518-3e6343c27b8c&algo_expid=33a28600-8ff5-465f-b518-3e6343c27b8c-51&btsid=0ab6f82215957837290785375e2be8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξωτερικά η στήριξη της φωτογραφίας είναι διαφορετική από την EQ2 της SW. Επομένως αν η στήριξη σου είναι αυτή, το φρόνιμο είναι να αγοράσεις αυτό. Από την άλλη πάλι είναι σκανδαλωδώς ακριβό. Πριν από λίγο καιρό είχα δει με 135 Ευρώ το σετ με τα δύο μοτέρ, ορθή αναφορά και απόκλιση, με το χειριστήριο για την EQ5! Τα παραπάνω δουλεύουν τέλεια.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα κλονίστηκα λιγάκι στις πεποιθήσεις μου. Καλό είναι να το επανεξετάσεις κι αν βγήκε κάτι από αυτήν την αναζήτηση είναι η διαφορά που υπάρχει στις εταιρίες όσο αφορά τα παρελκόμενα, πράγμα το οποίο εν τέλει, πρέπει να το παίρνουμε υπόψη όταν κάνουμε μία αγορά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξωτερικά η στήριξη της φωτογραφίας είναι διαφορετική από την EQ2 της SW. Επομένως αν η στήριξη σου είναι αυτή, το φρόνιμο είναι να αγοράσεις αυτό. Από την άλλη πάλι είναι σκανδαλωδώς ακριβό. Πριν από λίγο καιρό είχα δει με 135 Ευρώ το σετ με τα δύο μοτέρ, ορθή αναφορά και απόκλιση, με το χειριστήριο για την EQ5! Τα παραπάνω δουλεύουν τέλεια.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα κλονίστηκα λιγάκι στις πεποιθήσεις μου. Καλό είναι να το επανεξετάσεις κι αν βγήκε κάτι από αυτήν την αναζήτηση είναι η διαφορά που υπάρχει στις εταιρίες όσο αφορά τα παρελκόμενα, πράγμα το οποίο εν τέλει, πρέπει να το παίρνουμε υπόψη όταν κάνουμε μία αγορά.

 

Πράγματι είναι αρκετά ακριβό αν σκεφτεί κανείς πως η βάση κάνει γύρω στα 200€ μεταχειρισμένη ....Για αυτό και δεν το έχω αγοράσει ακόμα περιμένω μήπως βρω κάποιο κουπόνι κατά καιρούς το ali δίνει εκπτωτική .

Έχω όμως και δεύτερη εναλλακτική μια πατεντα ενός φίλου από το stargazers lounge με το ίδιο πρόβλημα με κόστος 35 με 40€

ορίστε οι οδηγίες για αν κάποιος τη χρειαστεί

 

https://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/6140059-EQ80-A_Upgrade.pdf

 

Ίσως με συνέφερε και μια AZ-GTi μιας και τρίποδο έχω αργότερα μπορώ να βάλω και ένα άλλο τηλεσκόπιο η το Star Adventurer Mini Wi-Fi, Astro-Set...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω κανει και εγω ενα παρομοιο setup με eq2 και μοτερ ορθης αναφορας και ειμαι στη φαση των δοκιμων (το βγαζω με τη σεληνη).

Παντως μου τρεμοπαιζει λιγακι με τον 70/300 και ψαχνω να βρω τροπο να το σταθεροποιησω.

IMG_20200729_091707.thumb.jpg.a84d7178d9baf7ce6f89c67d1e0534ba.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει και εγώ ένα παρόμοιο setup με eq2 και μοτέρ ορθής αναφοράς και είμαι στη φάση των δοκίμων (το βγάζω με τη σελήνη).

Πάντως μου τρεμοπαίζει λιγάκι με τον 70/300 και ψάχνω να βρω τρόπο να το σταθεροποιήσω.

 

Ωραίος και εγώ εκεί προσανατολίζομαι .Η βάση μου είναι eq3 .Ερώτηση η πλάκα που κουμπώνει η κάμερα στη βάση με το τηλεσκόπιο σε πλάτος είναι 4,5 cm η 5;. Από που την έχεις πάρει;, Στο ebay έχω βρει 5 cm με τη βάση της πλάκας που τη μέτρησα 4,5 cm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει και εγώ ένα παρόμοιο setup με eq2 και μοτέρ ορθής αναφοράς και είμαι στη φάση των δοκίμων (το βγάζω με τη σελήνη).

Πάντως μου τρεμοπαίζει λιγάκι με τον 70/300 και ψάχνω να βρω τρόπο να το σταθεροποιήσω.

 

Ωραίος και εγώ εκεί προσανατολίζομαι .Η βάση μου είναι eq3 .Ερώτηση η πλάκα που κουμπώνει η κάμερα στη βάση με το τηλεσκόπιο σε πλάτος είναι 4,5 cm η 5;. Από που την έχεις πάρει;, Στο ebay έχω βρει 5 cm με τη βάση της πλάκας που τη μέτρησα 4,5 cm.

 

Η eq2 ειναι καπως διαφορετικη και δεν εχει γλιστρα οπως οι eq5 6 κλπ για να περασει dovetail πλακα. Οποτε απλα ελυσα τους δακτυλιους συγκράτησης του οπτικου σωληνα και απο τιν πισω τρυπα περασα μια βιδα unc 1/4" -16 (ή 20 δεν θυμαμαι καλα) που την εσφιξα με ενα παξιμαδι και την κλείδωσα με ενα 2ο και εκει βιδωνει η dslr. Για να κλειδωσω την dslr χρησιμοποιησα το παξιμαδι-βαση που ειχε η eq2 πανω στους δακτυλίους συγκρατησης του σωλήνα για piggybacking.

Στο κενο που υπαρχει μεταξυ βασης και φακου μηχανης σκεφτομαι να βαλω καποιο memory foam να απορροφα τυχων κραδσσμους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει και εγώ ένα παρόμοιο setup με eq2 και μοτέρ ορθής αναφοράς και είμαι στη φάση των δοκίμων (το βγάζω με τη σελήνη).

Πάντως μου τρεμοπαίζει λιγάκι με τον 70/300 και ψάχνω να βρω τρόπο να το σταθεροποιήσω.

 

Ωραίος και εγώ εκεί προσανατολίζομαι .Η βάση μου είναι eq3 .Ερώτηση η πλάκα που κουμπώνει η κάμερα στη βάση με το τηλεσκόπιο σε πλάτος είναι 4,5 cm η 5;. Από που την έχεις πάρει;, Στο ebay έχω βρει 5 cm με τη βάση της πλάκας που τη μέτρησα 4,5 cm.

 

Η eq2 ειναι καπως διαφορετικη και δεν εχει γλιστρα οπως οι eq5 6 κλπ για να περασει dovetail πλακα. Οποτε απλα ελυσα τους δακτυλιους συγκράτησης του οπτικου σωληνα και απο τιν πισω τρυπα περασα μια βιδα unc 1/4" -16 (ή 20 δεν θυμαμαι καλα) που την εσφιξα με ενα παξιμαδι και την κλείδωσα με ενα 2ο και εκει βιδωνει η dslr. Για να κλειδωσω την dslr χρησιμοποιησα το παξιμαδι-βαση που ειχε η eq2 πανω στους δακτυλίους συγκρατησης του σωλήνα για piggybacking.

Στο κενο που υπαρχει μεταξυ βασης και φακου μηχανης σκεφτομαι να βαλω καποιο memory foam να απορροφα τυχων κραδσσμους

 

Για τους κραδασμούς είναι ωραία ιδέα το memmory foam .Μήπως χρειαστεί και κάποιο άλλο αντίβαρο,,,,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει και εγώ ένα παρόμοιο setup με eq2 και μοτέρ ορθής αναφοράς και είμαι στη φάση των δοκίμων (το βγάζω με τη σελήνη).

Πάντως μου τρεμοπαίζει λιγάκι με τον 70/300 και ψάχνω να βρω τρόπο να το σταθεροποιήσω.

 

Ωραίος και εγώ εκεί προσανατολίζομαι .Η βάση μου είναι eq3 .Ερώτηση η πλάκα που κουμπώνει η κάμερα στη βάση με το τηλεσκόπιο σε πλάτος είναι 4,5 cm η 5;. Από που την έχεις πάρει;, Στο ebay έχω βρει 5 cm με τη βάση της πλάκας που τη μέτρησα 4,5 cm.

 

Η eq2 ειναι καπως διαφορετικη και δεν εχει γλιστρα οπως οι eq5 6 κλπ για να περασει dovetail πλακα. Οποτε απλα ελυσα τους δακτυλιους συγκράτησης του οπτικου σωληνα και απο τιν πισω τρυπα περασα μια βιδα unc 1/4" -16 (ή 20 δεν θυμαμαι καλα) που την εσφιξα με ενα παξιμαδι και την κλείδωσα με ενα 2ο και εκει βιδωνει η dslr. Για να κλειδωσω την dslr χρησιμοποιησα το παξιμαδι-βαση που ειχε η eq2 πανω στους δακτυλίους συγκρατησης του σωλήνα για piggybacking.

Στο κενο που υπαρχει μεταξυ βασης και φακου μηχανης σκεφτομαι να βαλω καποιο memory foam να απορροφα τυχων κραδσσμους

 

Για τους κραδασμούς είναι ωραία ιδέα το memmory foam .Μήπως χρειαστεί και κάποιο άλλο αντίβαρο,,,,

 

Με ενα κιλο αντιβαρο την εχω και φαινεται καλα ζυγισμενη. Στον αξονα της αποκλισης μου εκατσε καλα και ζυγιστηκε απο μονη της η κερα με το φακο της οποτε ολα καλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιαζει να δουλευει το setup παντως. Αν και το φεγγαρι apo διπλα δεν βοηθησε καθολου. Η δοκιμη περιειχε 15χ15sec + darks + flats.

 

Τωρα μενει να δοκιμαστει σε σκοτεινο ουρανο

Cosina_Solved.jpg.0bc461557de0a997d91a26cdf34c8d4c.jpg

COSINA.JPG.8c2adfc2c0c3e6a8d6f2e1b1154c14ea.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιαζει να δουλευει το setup παντως. Αν και το φεγγαρι apo διπλα δεν βοηθησε καθολου. Η δοκιμη περιειχε 15χ15sec + darks + flats.

 

Τωρα μενει να δοκιμαστει σε σκοτεινο ουρανο

 

Μια χαρά δουλεύει !!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης