AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2010
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:05    Θέμα δημοσίευσης: Re: re Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

irapan έγραψε:
Ερώτηση προς τους εμπειροτερους που τα έχουν εφαρμόσει :
Τα polar alignment και plate solving μέσω του Sharpcap,
επιταχύνουν όντως την διαδικασία στησίματος και ακρίβεια στόχευσης? Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα μου έχει πεδίο
1.00 X 1.46 μοίρες, επαρκεί για την πολική ευθυγράμμιση?

Χρησιμοποιώ το polar alignment του sharpcap κάθε φορά που στήνω. Ο λόγος που το κάνω είναι γιατί η στήριξη μου δεν έχει πολική διόπτρα (AZ-GTe με EQ modification). Στο δικό μου setup για να κάνω την πολική βάζω reducer ο οποίος μου δίνει 1.12° x 0.84° λίγο μικρότερο πεδίο από τo δικό σου και μπορώ και κάνω πολική ευθυγράμμιση. Μερικές φορές το σημείο που μου δείχνει φεύγει έξω από το πεδίο και πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία 2η φορά. Η καλύτερη ακρίβεια που μου δίνει είναι 30" ενώ το 1' είναι πολύ εύκολο να το πετύχεις. Όμως από τις φωτογραφίες σου, δεν βλέπω να το έχεις ανάγκη εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις μεγαλύτερες εκθέσεις.

Το plate solving το χρησιμοποιώ κι εγώ για αμυδρούς στόχους που δεν είμαι σίγουρος αν έχει πάει σωστά το goto και δουλεύει πολύ καλά. Θέλει όμως στην αρχή να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 278
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: re Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

irapan έγραψε:
Μανούσος έγραψε:

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα κι εγώ να ασχολούμαι. Στήνω στο λεπτό στην ταράτσα του σπιτιού μου ακόμη και τις καθημερινές χωρίς πολλά πολλά.

Η οπτική παρατήρηση φυσικά και δεν συγκρίνεται, αλλά αυτό προϋποθέτει να αφιερώσεις ένα ολόκληρο βράδυ στο βουνό και φυσικά την επόμενη μέρα να μην δουλεύεις πράγμα που εγώ προσωπικά πλέον το κάνω μερικές φορές το χρόνο (αν βάλεις καιρό, σελήνη κτλ) ενώ βιντεοαστρονομία μπορώ σχεδόν κάθε μέρα.

Και είναι και εθιστικό... Ήδη σκέφτομαι την επόμενη φορά
που θα μου δοθεί η ευκαιρία να στήσω.

Ερώτηση προς τους εμπειροτερους που τα έχουν εφαρμόσει :
Τα polar alignment και plate solving μέσω του Sharpcap,
επιταχύνουν όντως την διαδικασία στησίματος και ακρίβεια στόχευσης? Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα μου έχει πεδίο
1.00 X 1.46 μοίρες, επαρκεί για την πολική ευθυγράμμιση?

Είστε στο σημείο που βρισκόμουν και εγώ πριν πέντε χρόνια περίπου, όταν και έκανα eaa. Κάπου εκεί άρχισε ο πειρασμός να αρχίζω να πειράζω τις φωτογραφίες , οπότε και η "καριέρα " μου στην βιντεοαστρονομια έληξε και πέρασα στην αστροφωτογραφία.
Το λοιπόν.
Το sharpcap κάνει εκπληκτική πολική . Η διαδικασία ,μόλις την μάθεις, διαρκεί τρία με τέσσερα λεπτά. Το πεδίο που έχεις είναι οριακό ,σύμφωνα με τις προδιαγραφές που ζητάει ,αλλά δοκίμασε το , νομίζω έχει κάποια ανοχή.
Το plate solve του sharpcap δεν το χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιώ του sgp pro . Αλλά υπάρχουν και ανεξάρτητα που κάνουν εκπληκτική δουλειά όπως το all sky plate solver (δωρεάν).
Οπότε και η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής.
Πολική με Sharpcap.
Cartes du ciel σε συνδυασμό με το all sky plate solver για να ξέρει αρχικά η βάση τι κοιτάει.
Go to στον στόχο με το cdc είτε απευθείας με το sgp pro . Δεν θυμάμαι αν τα sharpcap έχει αυτή την δυνατότητα.
Επιβεβαίωση του στόχου με plate solve που το κάνει το sgp . Μετά ακολουθεί η οδήγηση ,κτλ που δεν σας ενδιαφέρουν προς το παρόν.
Και ... μπουμ. Αρχίζει το πάρτι.

.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
irapanOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 08 Δεκ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 142
Τόπος: Αθήνα-Λαγονήσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Για τις λήψεις έκανα κλασσική πολική μέσω της πολικής διόπτρας της βάσης. Ακολούθως star alignment με
ένα αστέρι και πριν από κάθε στακάρισμα κεντράρισμα του στόχου με τη βοήθεια σταυρονήματος στην οθόνη του Sharpcap.
Σε κάθε στόχο, αφού τον κέντραρα, χρησιμοποιούσα την εντολή sync to target μέσω του controller, για βελτίωση της ακρίβειας στόχευσης στον επόμενο στόχο.
Φαντάζομαι ότι με το plate solving θα γλιτώνω χρόνο που χάνω για να κεντράρω.

Από οτι διαβάζω στο manual του Sharpcap για να δουλέψει το plate solving, προυποθέτει την εγκατάσταση του all sky plate solver και τον έλεγχο της βάσης μέσω υπολογιστή.
Ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Stellarium αντί του Cdc ? Είμαι περισσότερο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο (γνωρίζω ότι για να δουλέψει μέσω Stellarium πρέπει να εγκαταστήσω και το stellariumscope).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2010
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

irapan έγραψε:
Από οτι διαβάζω στο manual του Sharpcap για να δουλέψει το plate solving, προυποθέτει την εγκατάσταση του all sky plate solver και τον έλεγχο της βάσης μέσω υπολογιστή.
Ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Stellarium αντί του Cdc ? Είμαι περισσότερο εξοικειωμένος με το συγκεκριμένο (γνωρίζω ότι για να δουλέψει μέσω Stellarium πρέπει να εγκαταστήσω και το stellariumscope).

Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το χρησιμοποιώ κι εγώ και το προτιμώ από το CdC. Θέλεις και το stellariumscope. Εννοείται ότι θέλεις και ASCOM drivers για να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους. Με Ctrl-1 μέσα από το stellarium σε πάει στο στόχο που έχεις επιλέξει με το mouse. Μετά πατάς το κουμπί plate solving στο sharpcap και αφού εντοπίσει το πεδίο και σε πάει, κάνει sync και τη στήριξη.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 278
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/07/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανούσος έγραψε:
irapan έγραψε:

Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Το χρησιμοποιώ κι εγώ και το προτιμώ από το CdC. Θέλεις και το stellariumscope. Εννοείται ότι θέλεις και ASCOM drivers για να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους. Με Ctrl-1 μέσα από το stellarium σε πάει στο στόχο που έχεις επιλέξει με το mouse. Μετά πατάς το κουμπί plate solving στο sharpcap και αφού εντοπίσει το πεδίο και σε πάει, κάνει sync και τη στήριξη.

Η τελευταία έκδοση δεν θέλει το stellarium scope
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2490
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για την πολική νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από τη διόπτρα της στήριξης - αρκεί για αστροφωτογράφιση, πόσο μάλλον για βιντεοαστρονομία..
Το plate solving όμως είναι πολύ ωραίο εργαλείο!
Η κάμερα έπαιξε καλά από τα προάστια της Αθήνας στη βιντεοαστρονομία αλλά θα πρέπει να δοκιμάσω και από το Γαλάτσι να δω τι κάνει: αντίστοιχες δοκιμές που έκανα στην αστροφωτογράφηση σε περιβάλλον πόλης με ή χωρίς φίλτρο l-enhance σε διάφορους χρόνους μέχρι τα πέντε λεπτά και με gain γύρω στο 100 έως 150 εκτός από ένα-δυο φωτεινούς στόχους, δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν.
Καλή συνέχεια σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
irapanOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 08 Δεκ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 142
Τόπος: Αθήνα-Λαγονήσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

eliasg2004 έγραψε:
Για την πολική νομίζω ότι δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από τη διόπτρα της στήριξης - αρκεί για αστροφωτογράφιση, πόσο μάλλον για βιντεοαστρονομία..
Το plate solving όμως είναι πολύ ωραίο εργαλείο!
Η κάμερα έπαιξε καλά από τα προάστια της Αθήνας στη βιντεοαστρονομία αλλά θα πρέπει να δοκιμάσω και από το Γαλάτσι να δω τι κάνει: αντίστοιχες δοκιμές που έκανα στην αστροφωτογράφηση σε περιβάλλον πόλης με ή χωρίς φίλτρο l-enhance σε διάφορους χρόνους μέχρι τα πέντε λεπτά και με gain γύρω στο 100 έως 150 εκτός από ένα-δυο φωτεινούς στόχους, δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν.
Καλή συνέχεια σε όλους!

Και εγώ Ηλία, πιθανώς αύριο θα δοκιμάσω από Χολαργό
και δεν σου κρύβω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σε υψηλότερα gains 250-400.
Συνηθίζεται αυτή η περιοχή gain για τις ZWO στο cloudy nights.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι. To plate solving λειτουργεί κανονικά
από το Γαλάτσι?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2490
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/07/2020, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι Γιάννη, το PS δουλεύει καλά και από Αθήνα! Κι εγώ δεν περιμένω πολλά, αλλά θα δούμε..
Να και ένα δείγμα από προχθές με φωτεινούς και πιο αμυδρούς στόχους. Έχω κατεβάσει την ανάλυση σε 1024Χ768. Αυτή τη φορά στο veil και στο Μ16 χρησιμοποίησα και ένα l-enhance φίλτρο και το νεφέλωμα έχει αναδειχθεί περισσότερο!
Καλή συνέχεια σε όλους!

Stack_12frames_192s_WithDisplayStret.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.32 MB
 Διαβάστηκε:  14 φορές

Stack_12frames_192s_WithDisplayStret.png

Stack_12frames_192s_WithDisplayStretchPN.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.31 MB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

Stack_12frames_192s_WithDisplayStretchPN.png

Stack_21frames_336s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.29 MB
 Διαβάστηκε:  19 φορές

Stack_21frames_336s_WithDisplayStretch.png

Stack_23frames_368s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.39 MB
 Διαβάστηκε:  16 φορές

Stack_23frames_368s_WithDisplayStretch.png

Stack_33frames_528s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.26 MB
 Διαβάστηκε:  13 φορές

Stack_33frames_528s_WithDisplayStretch.png

Stack_20frames_320s_WithDisplayStretch.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.43 MB
 Διαβάστηκε:  15 φορές

Stack_20frames_320s_WithDisplayStretch.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης