Jump to content

Αγορά τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, εδω και λιγο καιρο μου εχει δωσει ενας φιλος ενα τηλεσκόπιο, παρότι είμαι εντελώς άσχετος μέσα από το διαδίκτυο έχω δει λίγο πως δουλεύει το όλο πράγμα το τηλεσκόπιο που έχω τώρα είναι ένα bresser το έχει κάνα 9αρι χρονια και μου το έδωσε να δω τι παίζει, θα ήθελα να πάρω ένα δικό μου αλλά να μην ξεφύγει πάρα πολύ, θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω, η και ακόμα αν κάποιος έχει χρόνο να μου πει 2-3 μοντέλα, Ευχαριστώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Θα σου πρότεινα το 6ιντσο dobsonian της sky watcher τιμη 350 ευρω

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περίπτωση που το budget σας είναι μικρότερο των 350 ευρώ Μπορείτε να αγοράσετε ένα διοπτρικο τηλεσκόπιο της Celestron Η της Meade (200-250 €). Αν θέλετε ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο Μπορείτε να βρείτε και ένα μεταχειρισμένο Skywatcer 8 " με 350 ευρώ περίπου

 

Όπως και να έχει εύχομαι να ευχαριστηθείτε το τηλεσκόπιο σας .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά,ακομα και τα 200ευρο είναι ψηλό το budget, βέβαια με λίγο κόπο μαζεύεται, αλλιώς θα πρέπει να παίξω σε μεταχειρισμένο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Στο ποσόν περίπου των 200€ μπορείς να βρείς το πολύ καλό SkyWatcher Heritage 130/650 που έχει το καλύτερο value for money σε αυτή την κατηγορία τιμής!

Μεταχειρισμένο αν ψάξεις και μπορείς να περιμένεις,κάνει γύρω στα 150€.

 

Στα 200-250€ μεταχειρισμένο το καλύτερο SW Dob 6",150/1200.

 

Στα 250-300 μεταχειρισμένο το μεγαλύτερο SW Dob 8",200/1200.

 

Μικρής διαμέτρου τηλεσκόπια όπως το Bresser 70/700 που σου δάνεισε ο φίλος σου,δεν θα σου δείξουν πολλά πράγματα,ιδιαίτερα αν παρατηρείς μέσα απο πόλη.

 

Όσο μεγαλύτερη διάμετρο έχει ένα τηλεσκόπιο,τόσο πιο πολλά και αμυδρότερα αντικείμενα βλέπεις και με περισσότερες λεπτομέρειες!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να περιμένω, γιατί δεν υπάρχει ακόμα το ποιο απαραίτητο,το ποσό. Βέβαια για τα μεταχειρισμένα είμαι πάντα κάπως επιφυλακτικός, γιατί με ότι έχω το προσέχω σαν τα μάτια μου χωρίς να θέλω να προσβάλω όποιον βάζει αγγελίες, με το skywatcher που μου ανέφερες τι να περιμένω ότι θα δω, παίρνει κάποια αναβάθμιση αργότερα ώστε να δίνει ποιο πολλά πραγματα;; εννοείται βέβαια όταν το επιτρέπουν και οι συνθήκες και δεν περιμένω ότι θα πάρω στο χέρι τον Άρη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες αναβάθμιση,υποθέτω οτι εννοείς ισημερινή ή αλταζιμουθιακή στήριξη με μοτέρ,η οποία μπορεί να παρακολουθεί τον στόχο καθώς κινείται,ώστε να φαίνεται ακίνητος και να γίνεται η παρατήρηση πιο άνετη και αποδοτική.Με την κατάλληλη στήριξη μπορείς να κάνεις και αστροφωτογραφία.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκαιο δεν σου έδωσα να καταλάβεις, φαντάζομαι παίρνει κάποιο προσοφθαλμιο ώστε να δείχνει καλύτερα η να μπορείς να βλέπεις ποιο μακρυά-καθαρα; Προς το παρών για το μοτέρ που λες οχι δεν με πολύ ενδιαφερει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια,όλα αυτά τα τηλεσκόπια παίρνουν προσοφθάλμια που με τις διαφορετικές τους εστιακές αποστάσεις,δίνουν διαφορετικές μεγεθύνσεις.

Ο περιορισμός στις μεγεθύνσεις έχει να κάνει:

 

1)Με την διάμετρο του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά.Έτσι η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση (Μ.Ω.Μ) είναι: Μ.Ω.Μ= 2x (διάμετρος σε mm),και το αν θα επιτευχθεί εξαρτάται και απο την διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας.

 

2)Με την ποιότητα τηλεσκοπίου και προσοφθάλμιων.

 

3)Με την ποιότητα της ατμόσφαιρας-διαύγεια και seeing-δηλ.πόσο καθαρός και σταθερός (απαλλαγμένος απο θερμικά ρεύματα) είναι ο ουρανός!

Πχ.σε περίοδο καύσωνα,λόγω πολλών θερμικών ρευμάτων η μέγιστη μεγέθυνση που μας επιτρέπει η ατμόσφαιρα,είναι πολύ χαμηλή!Ίσως κάτω και απο 50x...

 

Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα της εικόνας,ειδικά η οξύτητα,στα 330€ περίπου μπορείς να πάρεις καινούργιο το εξαιρετικής οπτικής ποιότητας SW (SkyWatcher) Dob 6",150/1200.Έχει διάμετρο 150mm και εστιακή απόσταση 1200mm.

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα (δηλ.βλέπεις πιο πολλά και πιο αμυδρά αντικείμενα),και η διακριτική ικανότητα (δηλ.βλέπεις πιο πολλές λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα).

Αυξάνει και μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση,εφ'όσον το επιτρέπει η ατμόσφαιρα και μέχρι κάποιο όριο.

Στο 6",150/1200 μπορείς να φτάσεις μέχρι 2x150= 300x,σε συνθήκες πολύ καλής διαύγειας και seeing.

 

Αξίζει να μαζέψεις κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρεις το SW 6" !

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου, δυστυχώς το μπάτζετ ακόμα και αυτό που ανέφερα είναι οχι απλά ταβάνι αλλά τριπατο ταβάνι, η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί λίγο αλλά εχω καιρό μέχρι να αποφασίσω, βέβαια θα μπορούσα να ανοίξω θέμα πολύ αργότερα όταν πλέον θα έχω ότι χρειάζεται αλλά μου αρέσει να εχω επιλογές, ίσως να είμαι λάθος αλλά όσο αφορά τα τηλεσκόπια μάλλον έχω λίγες επιλογές, φανταζόμουν ότι με αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να δω κάτι παραπάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,καταλαβαίνω την οικονομική δυσκολία απόλυτα!

Με 200-230€ μπορείς να πάρεις καινούργιο το SW Heritage 130/650.

Μεταχειρισμένο γύρω στα 150€ αν είναι σε άριστη κατάσταση.

Μπορείς να μαζεύεις χρήματα,ψάχνοντας στις αγγελίες,αλλά και σε προσφορές καταστημάτων σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ενδεικτικά :

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Στην Αγγλία:

https://www.firstlightoptics.com/heritage/skywatcher-heritage-130p-flextube.html

Καλό θα ήταν να αρχίσεις να διαβάζεις τα βασικά σχετικά με τα χαρακτηριστικά των τηλεσκοπίων,ώστε να κατανοήσεις και την διαδικασία αξιολόγησης,και με την δική μας βοήθεια.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω, πρέπει να βρίσκω λίγο χρόνο να διαβαζω μέχρι να αποφασίσω τι θα πάρω, λίγο άσχετο αλλά τα dob μου φενονται λίγο περίεργα ίσως έχω συνηθίσει στα κλασσικά. Θα μπορούσα κάποια στιγμή να σου στείλω ένα π.μ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά μπορείς να μου στείλεις πμ.!

Τα dob πάντως έχουν την φθηνότερη τιμή για την διάμετρό τους,και οι βάσεις τους συχνά είναι στιβαρότερες και σταθερότερες απο φθηνές ισημερινές,πχ. EQ1,EQ2.

Το να χειριστείς μια dob βάση είναι πολύ εύκολο,αλλά για κάποιους γίνεται δυσχερής η χρήση τους,λόγω της αδιάκοπης διόρθωσης της γωνίας και του ύψους...Κάποιοι δεν έχουν την απαιτούμενη υπομονή και επιμονή,οπότε προτιμούν τις ισημερινές.

Είναι υποκειμενικό θέμα αυτό.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα παιδιά, επειδή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω το dob 6" απο το καταστημα που θελω να το παρω τι άλλες επιλογές έχω;

 

εχω δει αυτο εδω GSO Τηλεσκόπιο Dobson N 152/1200 αλλα νομιζω οτι οι εστιαστες crayford δεν ειναι τοσο καλοι η κανω λαθος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε για Ελλάδα ή ηλεκτρονικά καταστήματα;

Στο εξωτερικό υπάρχουν μαγαζιά όπως astroshop.eu, firstlightoptics.com, teleskop-express.de να σε εξυπηρετήσουν)

 

Οι Crayford focuser είναι μια από τις γνωστότερες παραλλαγές, αλλά τα Νευτώνεια και Dobsonian τηλεσκόπια θέλουν μικρότερο μέγεθος/μήκος από την τυπική έκδοση για καταδιοπτρικά, από ότι θυμάμαι.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάστημα μόνο από Ελλάδα, γενικά αγορές από εξωτερικό δεν πολύ κάνω, βασικά δεν κάνω καθόλου.Καπου είχα διαβάσει ότι οι Crayford έχουν ένα θέμα αλλά δεν μπορώ να βρω το κείμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εστιατές τύπου Crayford είναι πιο ακριβοί διότι θεωρούνται καλύτεροι από τους τύπου καμαριέρας που έχει το 6ιντσο DOB της SW. Απλώς για F8 νευτώνεια τηλεσκόπια κάτι τέτοιο είναι πλεονασμός.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς στο κατάστημα που ρώτησα από Οκτώβριο το 6αρι dob μάλλον, 2 πράγματα θα συμβούν η θα περιμένω, η θα κοιτάξω κάποια άλλη εταιρεία με τ αντίστοιχα ίσως χαρακτηριστικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο,δηλ.το SW Dob 6",150/1200 ΑΞΙΖΕΙ να περιμένεις!!

Άλλο το να έχουν κάποια τηλεσκόπια τα ίδια τεχνικά (τυπικά χαρακτηριστικά),και άλλο την ίδια ΟΠΤΙΚΗ και μηχανική ΠΟΙΟΤΗΤΑ!

Σκέψου το καλά λοιπόν... :)

Δεν γνωρίζω βέβαια κάποιο αντίστοιχο άλλης εταιρίας ΙΣΑΞΙΟ,μπορεί και να υπάρχει...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά, υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, η ζήτηση αυξήθηκε πολύ φέτος λόγω του κόσμου που κλείστηκε, και η προσφορά έχει δυσκολία να ανταποκριθεί.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό είναι αλήθεια από την μια μέρα στην άλλη διαφορα τηλεσκόπια που είδα τα έβγαζε εκτός αποθέματος, βέβαια το dob 6" είναι η πρώτη επιλογή αλλά...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης