Jump to content

Προσοφθάλμια βγια truss heritage 130


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχοντας το truss heritage 130 με τα βασικά προσοφθάλμια και έναν Barlow x2 θέλω να αγοράσω 2 ακόμα προσοφθάλμια. Ένα περίπου στα 6 με 7 mm και ένα 32mm. Η πρώτη αγορά θα είναι η μεγαλύτερη μεγένθυση. Ψάχνοντας κατέληξα σε δύο επιλογές.

 

https://www.planitario.gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

 

https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/266-orion-expanse-wa-6mm-125.html

 

Ίδιες μεγενθυνσεις ίδιο πεδίο. Τους έχει κανείς και έχει ίδια αποψη? Επίσης αξίζει να πάρει κανείς uw?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας.

Έχω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και έχω πάρει τον ''SKYWATCHER'' 6mm του λινκ που παραθέτεται, αλλά από το ebay. Εδώ οι τιμές που τα πουλάνε είναι διαστημικές, τρεις φορές πάνω.. Το ''skywatcher'' το βάζω σε εισαγωγικά καθώς πρόκειται για Κινέζικο φακό που κολλάνε μετά ότι μάρκα θέλουν. Ο συγκεκριμένος μάλιστα στο Πλανητάριο είναι ο τελείως Κινέζικος, καθώς τον είδα από κοντά μιας και ενδιαφερόμουν να τον αγοράσω, και δεν αναγράφει πουθενά skywatcher, ασχέτως αν έτσι γράφουν στην σελίδα. Στο ebay λοιπόν ο φακός αυτός κάνει 25-30 ευρώ... Είναι καλός γενικά αν και πρέπει να έχεις το μάτι σε συγκεκριμένο σημείο για να δεις όλη την εικόνα. Φυσικά σε τόσο μεγάλη μεγέθυνση είναι το είδωλο σκοτεινό, αλλά για παρατήρηση πλανητών αν συνδυαστεί με Barlow είναι μονόδρομος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή πιστεύεις αξίζει η αγορά ενός τέτοιου φακού από έναν plossl ας πούμε της celestron ο οποίος θα είναι ίσως φθηνότερος? Το γεγονός ότι ο uw δίνει μεγαλύτερο πεδίο μας αποζημιώνει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό με όλους τους 6mm είναι πως έχουν μικρό eye relief εκτός από κάποιους ακριβούς σχεδιασμένους για μεγάλο. Οι συγκεκριμένοι στο λινκ που έβαλες είναι από τους λίγους φθηνούς και με μεγάλο eye relief.

Εκτός αν δώσεις παραπάνω και πας σε κάτι τέτοιο:https://www.firstlightoptics.com/vixen-eyepieces/vixen-slv-eyepieces.html

Μια άλλη λύση - εφόσον έχεις και το barlow - να πάρεις έναν 10-15mm που θα έχει μεγάλο οπτικό πεδίο και σε συνδιασμό με το 2Χ θα γίνει 5-12,5mm αντίστοιχα.

Εγώ πλέον αυτό κάνω για μεγάλες μεγεθύνσεις. Εχω ένα ποιοτικό 15mm και τον βάζω με τον barlow.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ HERITAGE TON uw 6mm

 

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ AURIGA 8mm ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΚΡΟΝΟ ΔΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΡΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ MESSIER.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Ωραία πολύ χαίρομαι που ακούω καλά πράγματα για το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο γιατί είναι σε πολύ προσιτή τιμή. Φαντάσου σκεφτόμουν τους uw αλλά δεν ήξερα καν πως είναι και από ότι κατάλαβα για κάτι καλό πρέπει να πληρώσεις αρκετα. Από την άλλη ας πουμε ο omni της celestron που είναι plossl και είναι περίπου στα ίδια λεφτά ξέρουμε αν έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον auriga? Λογικά θα υπάρχει κάποια θεματική εδώ που θα εξηγεί τις ποιοτικές διαφορές των τύπων προσφθαλμιων αλλά δεν το έχει πάρει το μάτι μου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Ωραία πολύ χαίρομαι που ακούω καλά πράγματα για το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο γιατί είναι σε πολύ προσιτή τιμή. Φαντάσου σκεφτόμουν τους uw αλλά δεν ήξερα καν πως είναι και από ότι κατάλαβα για κάτι καλό πρέπει να πληρώσεις αρκετα. Από την άλλη ας πουμε ο omni της celestron που είναι plossl και είναι περίπου στα ίδια λεφτά ξέρουμε αν έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον auriga? Λογικά θα υπάρχει κάποια θεματική εδώ που θα εξηγεί τις ποιοτικές διαφορές των τύπων προσφθαλμιων αλλά δεν το έχει πάρει το μάτι μου

Φίλε μου γίνεται αρκετό μπέρδεμα με την ποιότητα των φακών που κυκλοφορούν...

Παραπάνω είπε ο φίλος Αλέξανδρος ότι είδε φακούς no name σε κανονικό μαγαζί.Δυστυχώς κυκλοφορούν "ανάμεσά" μας προϊόντα απομίμησης γνωστών εταιριών με πολύ υποδεέστερη οπτική ποιότητα.

Έτσι μπορείς να βρείς plossl και barlow 2x στο κιτ της Celestron (το έχω) εξαιρετικής οπτικής ποιότητας και σε άριστη σχέση ποιότητας-τιμής.Τόσο καλής που συναγωνίζονται κορυφαίους ορθοσκοπικούς σε οξύτητα,και ο barlow 2x το κορυφαίο Televue Powermate 2.5x !!

Αλλά...κυκλοφορούν με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά,εμφάνιση,όνομα κλπ και πολύ υποδεέστερης ποιότητας-έχουν κατώτερο οπτικό γυαλί και επιστρώσεις-στην ίδια τιμή!

Το ίδιο συμβαίνει και με την σειρά ΟΜΝΙ...Πολύ καλοί φακοί αν βρείς τους original!Υπάρχει λοιπόν διαφορά στην ποιότητα,δεν γνωρίζω αν είναι απο παρτίδα σε παρτίδα,ή παράγονται σε άλλα εργοστάσια κλπ.

Και σε άλλα προϊόντα υπάρχουν αναφορές για μειωμένη ποιότητα,όπως στα κορυφαία φίλτρα Lumicon.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτομαι και εγω να αναβαθμισω τα προσοφθαλμια μου για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο.

Ειμαι αναμεσα στον Baader Hyperion 68o 10mm και το ES 82o 8,8mm.

Δεν εχουν μεγαλη οικονομικη διαφορα αλλα ακομα δεν εχω κατασταλαξει ποιον απο τους 2 να αγορασω.

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο το διλημμα?

 

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το τηλεσκόπιο αυτό που είναι εστιακού λόγου f/5,ΟΧΙ τον Baader Hyperion 10mm!

Τον έχω τον φακό.Έχει πολύ καλή οξύτητα και κοντράστ στην κεντρική περιοχή,αλλά κάνει χρωματικό σφάλμα στα άκρα.

Επέλεξε τον Explore Scientific 11mm,82ο που είναι πολύ καλός φακός και θα σου δώσει και αισθητά μεγαλύτερο πεδίο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης