Jump to content

Γνώμες για EQ5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω βρει σε σχετικά καλή τιμή το Skywatcher EQ5 Pro GOTO Eq.

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-eq5-pro-goto-equatorial-mount-tripod.html

Συγκεκριμένα στις 569 λίρες. Δεν είχω εμπειρία καθόλου με Skywatcher σαν φίρμα.

Επίσης δεν έχω εμπειρία με κάτι περισσότερο απο ΕQ3 και γενικά εκτός απο Dobs έχω δουλέψει λίγο με EQ.

Θα ήθελα να κάνω μια αρχή στην αστροφωτογραφία χωρίς προς το παρόν να ανέβω πάνω απο χιλιάρικο και με ενδιαφέρει η ακρίβεια στο βήμα του.

Σκέφτομαι να βάλω πάνω του αυτό ένα Orion 8" f/3.9 Newtonian Astrograph (7.9kg) + μια DSLR Nikon (<1kg). Μπορείτε με τα στοιχεία που δίνω να δώσετε γνώμες?

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακριβώς την ίδια βάση με ενα 8" Skywatcher (8.5kg). Δυσκολευεται πολυ στο tracking. Με 1 λεπτο tracking πεταω τις μισες φωτογραφιες.. Δεν θα στη συνιστουσα. Ή λιγο καλυτερη βαση (HEQ5) ή μικρότερο τηλεσκόπιο για την συγκεκριμενη βαση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα. Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορα απάντηση και την βοήθεια.

Αρχικά κοιτούσα αυτό https://uk.telescope.com/Telescopes/Orion-Sirius-EQ-G-Computerized-GoTo-Telescope-Mount/rc/1306/p/116274.uts απλώς σκέφτηκα οτι για αρχή δεν ήθελα να δώσω τόσα. Ωστόσο αν είμαι οριακά να έχω κραδασμούς αντί να δώσω 600-700 με ρίσκο καλύτερα να πάω στο χιλιάρικο με μικρότερο ρίσκο. Το συγκεκριμένο Orion δίνει 15 kg. Έχεις γνώμη, ή κάποιος άλλος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου φίλε Ozzy 21 από την μακρινή μυθική θρυλική και ομιχλώδη Ιρλανδία.

Έχω την EQ5 από το 2003 και την χρησιμοποιώ συνεχώς. Την βλέπεις και στην φωτογραφεία μου.

Η EQ5 είναι καλή για απλή αστροπαρατήρηση μέχρι 8ιντσα τηλεσκόπια. Εννοείται στην απλή χωρίς go to έκδοση της, που είναι και η πιο φτηνή. Την χρησιμοποιείς σαν αντίστοιχα με μία βάση dob, αλλά η παρακολούθηση του στόχου γίνεται μόνο στον ένα άξονα με κοχλία μικρομετρικής κίνησης (πολύ εύκολα) ή βάζεις και μοτέρ που το κάνει αυτόματα. Επίσης μπορείς να βρίσκεις με μεγάλη ακρίβεια στόχευσης, στόχους κάνοντας χρήση των ουράνιων συντεταγμένων. Θέλω να πω στην αστροπαρατήρηση σου δίνει αρκετά και σίγουρα αξίζει τα χρήματα της.

Στην αστροφωτογράφηση.

Την εποχή των φιλμ ήταν ίσως από της καλύτερες. Η εποχή όμως αυτή πέρασε. Εγώ και σήμερα με την DSLR κάνω αστροφωτογράφηση όπως την εποχή του φιλμ, που η οδήγηση γινόταν χειροκίνητα με οδηγητικό τηλεσκόπιο και με προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα. Αυτό το συνιστώ μόνο σε όποιους βάζουν με τον εαυτόν τους κάποια ένδοξα στοιχήματα. Εν ολίγοις δεν την θεωρώ κατάλληλη για αστροφωτογράφηση. Σε αυτό το τελευταίο ήμουν απόλυτος μέχρι να εμφανιστεί ο φίλος Coreos, και να αγοράσει μία απλή χωρίς μοτέρ και go to, αλλά στην συνέχεια να φτιάξει δικό του go to με μοτέρ και χειριστήρια δικής του επιλογής και κατασκευής. Το αποτέλεσμα με νευτώνειο εστιακής 750mm ήταν άψογο.

Προσοχή όμως! Και στην περίπτωση του δεν άρετε το ένδοξο στοίχημα. Μόνος του κατασκεύασε το όλο σύστημα. Δεν το αγόρασε έτοιμο.

Από εκεί και πέρα αφού εσύ την θέλεις για αστροφωτογράφηση η HEQ5 της SW είναι μία δοκιμασμένη λύση που έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Επειδή στην Ιρλανδία όπως μας γράφεις δεν είναι γνωστή η SW αλλά η ORION, η στήριξη που μας έχεις στείλει και γράφει «Orion Sirius EQ –G» αυτή ακριβώς είναι η HEQ5 της SW. Στο μόνο που διαφέρουν είναι το χρώμα.

Είναι φτιαγμένες από το ίδιο εργοστάσιο. Επομένως το λογικό είναι να αποδίδει τα ίδια αποτελέσματα με την HEQ5 της SW και είναι απείρως καλύτερες από την SW EQ5 Pro GOTO, που μας έδειξες στο πρώτο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα αγορά από το FLO μιας και βρίσκεσαι αγγλια.

 

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-heq5-pro-synscan.html

 

Απλά να έχεις στο νου σου πάλι πως το payload για φωτογραφιση είναι 11 κιλα. Σε γενικές γραμμές για να μπορεί να ανταπεξέλθει μία βάση σωστά θα πρέπει το payload που φορτώνεις (χωρις να υπολογίζεις τα αντίβαρα) να είναι στο μισό από το max payload της βάσης.

 

Αλλά με την Orion που έστειλες ή με την HEQ5 θα είσαι σαφώς σε καλύτερη μοίρα απ'ότι με την EQ5-Pro για το τηλεσκόπιο που ανέφερες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2. Κύριε Γιάννη το έψαξα το θέμα και έχετε απόλυτο δίκιο. Η Orion EQ-G και η ΗΕQ είναι το ίδιο και το αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 για την Heq5pro από FLO, την αγόρασα από εκεί, αλλά με την επιλογή για Rowan belt mod αλλά και regrease και retune. Ο εξοπλισμός μου είναι πιο ελαφρύς από την δικό σου καθώς έχω ένα μικρό διοπτρικό και η βάση οδηγεί από 0.6 μέχρι 1.2 RMS ανάλογα με το seeing και το σημείο που βρίσκεται ο στόχος, με συνηθέστερο το 0.8RMS . Θα με προβλημάτιζε όμως η αγορά της για το setup που σκέφτεσαι, στο οποίο θα πρέπει σίγουρα να προσθέσεις και άλλο βάρος ,coma corrector, οδηγητικό τηλεσκόπιο και οδηγητική κάμερα, και ίσως μελλοντικά CMOS, τροχό φίλτρων, αυτόματο εστιαστή,mini PC. Επίσης λόγω του ότι είναι νευτώνειο έχει μεγαλύτερο μήκος από το δικό μου και πιο ανομοιόμορφη κατανομή του βάρους, λόγω του καθρέπτη, το οποίο οδηγεί σε μεγαλύτερες ροπές. Επειδή η βάση είναι ,όπως το λέει και το όνομα της, το σημαντικότερο στοιχείο του φωτογραφικού εξοπλισμού, στη θέση σου θα πήγαινα για την εξάρα. Φίλος που έχει την απλή πεντάρα και 8" newtonian με dslr ταλαιπωρείται πολύ με την οδήγηση και ήδη ετοιμάζεται για μεγαλύτερη βάση.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 για την Heq5pro από FLO, την αγόρασα από εκεί, αλλά με την επιλογή για Rowan belt mod αλλά και regrease και retune. Ο εξοπλισμός μου είναι πιο ελαφρύς από την δικό σου καθώς έχω ένα μικρό διοπτρικό και η βάση οδηγεί από 0.6 μέχρι 1.2 RMS ανάλογα με το seeing και το σημείο που βρίσκεται ο στόχος, με συνηθέστερο το 0.8RMS . Θα με προβλημάτιζε όμως η αγορά της για το setup που σκέφτεσαι, στο οποίο θα πρέπει σίγουρα να προσθέσεις και άλλο βάρος ,coma corrector, οδηγητικό τηλεσκόπιο και οδηγητική κάμερα, και ίσως μελλοντικά CMOS, τροχό φίλτρων, αυτόματο εστιαστή,mini PC. Επίσης λόγω του ότι είναι νευτώνειο έχει μεγαλύτερο μήκος από το δικό μου και πιο ανομοιόμορφη κατανομή του βάρους, λόγω του καθρέπτη, το οποίο οδηγεί σε μεγαλύτερες ροπές. Επειδή η βάση είναι ,όπως το λέει και το όνομα της, το σημαντικότερο στοιχείο του φωτογραφικού εξοπλισμού, στη θέση σου θα πήγαινα για την εξάρα. Φίλος που έχει την απλή πεντάρα και 8" newtonian με dslr ταλαιπωρείται πολύ με την οδήγηση και ήδη ετοιμάζεται για μεγαλύτερη βάση.

 

Ναι κι εγώ προβληματίζομαι μιας και το mount θα το πάρεις μία φορά και θα χτίσεις πάνω του. Αν είσαι οριακά θα σκέφτεσαι συνεχώς τι θα βάλεις πάνω, ακόμη και αν σε 5-10 χρονια αποφασίσεις να βάλεις μεγαλύτερο σωλήνα σε αποκλείει. Σκεφτομαι οτι ίσως είναι καλύτερο να αποφασισω να δώσω λίγα περισσότερα και να πάω σε EQ-6. Έχεις άποψη για αυτά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλος έχει τη νέα 6αρα πάνω σε pier και με 80αρι διοπτρικό οδηγεί σχεδόν πάντα 0.5. Είναι πολύ ευχαριστημένος. Μετά όμως πρέπει να αναλογιστείς και το συνολικό βάρος του εξοπλισμού που θα κουβαλάς. Άλλο να τα έχεις σε μόνιμη βάση και άλλο να πρέπει να τα στήνεις και ξεστήνεις κάθε φορά. Για σταθερό μέρος θα πήγαινα στην 6αρα, για εξορμήσεις θα προτιμούσα το αντίστοιχο μοντέλο σε δυνατότητες της Ioptron που είναι πολύ ελαφρύτερο. Το θέμα είναι ότι ανεβαίνει το budget και πλησιάζουμε τα δύο χιλιάρικα σιγά-σιγά. Το μόνο βέβαιο είναι ότι στην αγορά της βάσης πρέπει να βλέπουμε και το μέλλον.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλος έχει τη νέα 6αρα πάνω σε pier και με 80αρι διοπτρικό οδηγεί σχεδόν πάντα 0.5. Είναι πολύ ευχαριστημένος. Μετά όμως πρέπει να αναλογιστείς και το συνολικό βάρος του εξοπλισμού που θα κουβαλάς. Άλλο να τα έχεις σε μόνιμη βάση και άλλο να πρέπει να τα στήνεις και ξεστήνεις κάθε φορά. Για σταθερό μέρος θα πήγαινα στην 6αρα, για εξορμήσεις θα προτιμούσα το αντίστοιχο μοντέλο σε δυνατότητες της Ioptron που είναι πολύ ελαφρύτερο. Το θέμα είναι ότι ανεβαίνει το budget και πλησιάζουμε τα δύο χιλιάρικα σιγά-σιγά. Το μόνο βέβαιο είναι ότι στην αγορά της βάσης πρέπει να βλέπουμε και το μέλλον.

 

Η αλήθεια είναι οτι για τώρα είμαι καλά.

Ωστόσο σκέφτομαι στα επόμενα 1,2 χρόνια να γυρίσω Ελλάδα, όπου είμαι από Αθήνα και θα πρέπει να φεύγω πιο έξω, για παράδειγμα κάθε ΣΚ. Οπότε το σκέφτομαι. Είναι τόσο άβολο να το λύσεις να το βάλεις στο αυτοκίνητο και να το ξαναδέσεις - σετάρεις? Αντιλαμβάνομαι οτι χρειάζεσαι χρόνο στο aligment αλλά εφόσον αποφασίζω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι, λίγο πολύ η ταλαιπωρία υπάρχει και με ελαφρύτερο υποθέτω. Έχω συνηθίσει τα Dob τόσα χρόνια και αν ήταν μόνο για Visual παρατήρηση δεν θα τα άλλαζα ποτέ, ωστόσο κάθε τι που κάνεις έχει ένα τίμημα, σωστά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τόσο άβολο να το λύσεις να το βάλεις στο αυτοκίνητο και να το ξαναδέσεις - σετάρεις?

 

Είναι πολύ υποκειμενική η ερώτηση.. Εγω με το 8" και την EQ5-pro (+laptop, προσοφθαλμια, μπαταρίες, καμερες και τα συναφή) επειδη στο σπιτι που μένω δεν έχω πουθενά χώρο να τα στήσω είμαι συνέχεια σε αυτή την διαδικασία. Φόρτωμα στο αμάξι στησιμο στο υπαιθρο και πίσω. Τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα. Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ολη διαδικασία.

 

Το alignment και ο χρονος να το στησεις οταν μαθεις την διαδικασια δεν θα σου παιρνει πανω απο 20 λεπτα.

 

Το όλο θέμα είναι να έχεις όρεξη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λέω είναι να υπολογίσεις ότι η 6αρα συνολικά ζυγίζει περίπου 40 κιλά και η ioptron CEM40 μόνο 22 αν δεν κάνω λάθος μαζί με αντίβαρα. Η 6αρα σηκώνει μέχρι 20 και η CEM40 18. Από την στιγμή που επιλέγεις να ασχοληθείς με την φωτογραφία και δεν έχεις μόνιμο setup το κουβάλημα είναι στο πρόγραμμα. Άλλο όμως να πρέπει να κουβαλήσεις 50 κιλά + παρελκόμενα με το τηλεσκόπιο και άλλο 32. Αυτό βέβαια είναι και υποκειμενικό. Μπορεί για εσένα να είναι μία ασήμαντη λεπτομέρεια. Για εμένα ήταν σημαντικό και γι αυτό πήγα στην Heq5pro και ελαφρύ διοπτρικό, που βέβαια στην πορεία κατέληξαν σε pier στην ταράτσα.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τόσο άβολο να το λύσεις να το βάλεις στο αυτοκίνητο και να το ξαναδέσεις - σετάρεις?

 

Είναι πολύ υποκειμενική η ερώτηση.. Εγω με το 8" και την EQ5-pro (+laptop, προσοφθαλμια, μπαταρίες, καμερες και τα συναφή) επειδη στο σπιτι που μένω δεν έχω πουθενά χώρο να τα στήσω είμαι συνέχεια σε αυτή την διαδικασία. Φόρτωμα στο αμάξι στησιμο στο υπαιθρο και πίσω. Τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα. Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ολη διαδικασία.

 

Το alignment και ο χρονος να το στησεις οταν μαθεις την διαδικασια δεν θα σου παιρνει πανω απο 20 λεπτα.

 

Το όλο θέμα είναι να έχεις όρεξη.

 

Ναι έχεις δίκιο.

Η όρεξη είναι το παν και το έχω σκεφτεί αρκετά. Η αλήθεια είναι πως, νομίζω, η οπτική παρατήρηαη θα σε ανταμείψει πιο άμεσα. Είναι πιο "απλή" διαδικασία, ακόμη όταν ξεκίνησα, εποχές χωρίς stellarium και με τον χάρτη στο βιβλίο, το πρώτο αντικείμενο που βρίσκεις, το χαζεύεις με τις ώρες και παίρνεις άμεση ευχαρίστηση. Προφανώς η φωτογράφηση είναι μια πολύ πιο πολύπλοκη διαδικασία, πιστεύω οτι το έχω σκεφτεί. Μάλιστα γνωστοί που ξέρουν οτι ασχολούμαι και με την φωτογραφία 25 χρόνια (part time επάγγελμα και παλιότερα) απορούν που δεν τα έχω συνδυάσει και τα 2.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λέω είναι να υπολογίσεις ότι η 6αρα συνολικά ζυγίζει περίπου 40 κιλά και η ioptron CEM40 μόνο 22 αν δεν κάνω λάθος μαζί με αντίβαρα. Η 6αρα σηκώνει μέχρι 20 και η CEM40 18. Από την στιγμή που επιλέγεις να ασχοληθείς με την φωτογραφία και δεν έχεις μόνιμο setup το κουβάλημα είναι στο πρόγραμμα. Άλλο όμως να πρέπει να κουβαλήσεις 50 κιλά + παρελκόμενα με το τηλεσκόπιο και άλλο 32. Αυτό βέβαια είναι και υποκειμενικό. Μπορεί για εσένα να είναι μία ασήμαντη λεπτομέρεια. Για εμένα ήταν σημαντικό και γι αυτό πήγα στην Heq5pro και ελαφρύ διοπτρικό, που βέβαια στην πορεία κατέληξαν σε pier στην ταράτσα.

 

Ναι , κατάλαβα τι λες και έχεις δίκιο.

Ωστόσο ο σωλήνας είναι ήδη 8kg και άλλα 1,2 κιλά η dlsr ερχόμαστε κοντά στο 11kg που δίνει η HEQ.

H ioptron πάει ψηλά και δεν βρήκα και τις καλύτερες αξιολογήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης