Jump to content

Astrographs


Ozzy21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Ήθελα να ρωτησω, όποιον έχει εμπειρία με τα συγκεκριμένα, ή έστω γενικά από Astrographs, ποιές είναι οι δυνατότητές τους για Visual παρατήρηση. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την αστροφωτογράφηση, αυτός είναι ο λόγος που κοιτούσα αυτά τα δύο. Τι γίνεται όμως αν κάποια βράδια θέλω απλώς να τα χρησιμοποιήσω για οπτική παρατήρηση; Σκεπτόμενος οτι είναι σχεδιασμένα για φωτογράφηση, έχουν κάποιο μειονέκτημα με κάποιο αντίστοιχο που δεν είναι για αστροφωτογράφηση;

 

https://uk.telescope.com/Orion-8-f39-Newtonian-Astrograph-Reflector-Telescope/p/109883.uts#tabs

https://uk.telescope.com/Orion-10-f39-Newtonian-Astrograph-Reflector-Telescope/p/109882.uts

 

Μήπως είναι καταλληλοτερο για all around ένα Schmith and Cassegrain (πχ C9.25 όπου με f/10 χάνεις ευρείς στόχους σε φωτογραφία(χωρίς Focal Reducer κτλ);

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε από ότι διάβασα αν πας στο show more λέει ότι δείχνει καλά το φεγγάρι τα messier και όλα τα αντικείμενα αλλά λόγω του πολύ γρήγορου εστιακού λόγου 3,9 θα κάνει πολύ κόμη και θα χρειάζεται πολύ καλή ευθυγράμμιση κατοπτρων. Αλλά γενικά κάνει και για παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αστρογραφοι ειναι για αστροφωτογραφια, δε κανουν για παρατηρηση. Αν μπορουν να σχηματισουν εικονα; Ναι. Βασικο προβλημα οτι επειδη ειναι σχεδιασμενα για χρηση με διορθωτη και καμερα δεν εστιαζουν απευθειας σε προσοφθαλμιο αλλα θελουν προεκταση. Επισης αν στησεις ενα τετοιο σεταπ για φωτογραφιση, πιστεψε με, δε θα μπεις στη διαδικασια να το λυσεις για να βαλεις προσοφθαλμιο.

Γενικα καλυτερα παρε ενα dob να ασχοληθεις, να μαθεις τον ουρανο με καλη διαμετρο, οπως εχεις δει 8, 10 ιντσες και οταν ερθει η ωρα για αστροφωτογραφιση θα παρεις εξοπλισμο για αυτο το σκοπο.

Τα sct δεν ειναι all around. Αρχικα ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα νευτωνεια οταν μιλαμε για παρατηρηση. Εχουν πολυ μεγαλυτερο εστιακο μηκος, δυσκολα διαχειρισιμο στην αστροφωτογραφια απο καποιον που δεν εχει ασχοληθει και δεν εχει καποια εμπειρια. Ειναι καλο σε σχεση διαμετρου και μεγεθους για τη μεταφορα και εχει γενικα καλο κοντραστ. Καλο για πλανητες, διπλα αστρα και σφαιρωτα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικο προβλημα οτι επειδη ειναι σχεδιασμενα για χρηση με διορθωτη και καμερα δεν εστιαζουν απευθειας σε προσοφθαλμιο αλλα θελουν προεκταση. Επισης αν στησεις ενα τετοιο σεταπ για φωτογραφιση, πιστεψε με, δε θα μπεις στη διαδικασια να το λυσεις για να βαλεις προσοφθαλμιο

 

Αυτό αναφέρει οτι "Also provides excellent visual views of everything from the Moon to the Messier list of celestial objects thanks to included extension adapters". Για να περιλαμβάνουν τους αντάπτορες, δεν θα έπρεπε να είναι μια σχετικά εύκολη διαδικασία;"

 

Τα τελευταία χρόνια έχω ένα 8άρι orion dob, το οποίο δε σκοπεύω να πουλήσω για να φτιάξω σετ για αστροφωτογραφία. Το θέμα είναι πηγαίνοντας διακοπές (σε νησί ας πούμε που έχω καταγωγή εγώ), θα είναι οι 10-15 μέρες που θα ασχοληθείς φουλ, δεν μπορείς να κουβαλάς 2 μεγάλα τηλεσκόπια. Θα ήθελα μια επιλογή που μπορεί να με καλύψει και στα 2, αν υπάρχει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε από ότι διάβασα αν πας στο show more λέει ότι δείχνει καλά το φεγγάρι τα messier και όλα τα αντικείμενα αλλά λόγω του πολύ γρήγορου εστιακού λόγου 3,9 θα κάνει πολύ κόμη και θα χρειάζεται πολύ καλή ευθυγράμμιση κατοπτρων. Αλλά γενικά κάνει και για παρατήρηση.

 

Ναι αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Νομίζω πως με ενα f5-f6 θα αισθανόμουν πιο άνετα (το C9.25 πχ με focal reduser δινει 6,3).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις σκεφτει τον υπολοιπο εξοπλισμο;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις σκεφτει τον υπολοιπο εξοπλισμο;

 

Ε ναι, γιαυτό ακριβώς. Σκεφτόμουν την Sky-Watcher EQ6-R PRO που είναι 30 κιλά από μόνη της. Επομένως δεν μπορώ να κουβαλάω ένα Dob, μαζί με αυτήν και τον σωλήνα της.

Αυτός είναι και ο λόγος που θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι που μου κάνει και για τις 2 δουλειές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφιση δεν ειναι κατι απλο. Αν πας καπου και στησεις εξοπλισμο για φωτογραφιση και μπορεις να τον αφησεις στημενο, πχ αυλη εξοχικου, δε θα βαζεις βγαζεις καμερες, κτλ για να δεις και μετα να τα ξαναβαλεις. Οταν ξεκινησεις αστροφωτο θα καταλαβεις τι θελω να πω. Καλο ειναι να τα εχουμε ξεχωριστα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι αντιλαμβάνομαι (μετά από ΠΟΛΥ διάβασμα), καλύτερο να διαχωρίζουμε τα τηλεσκόπια ανάλογα με την χρήση που θέλουμε να κάνουμε (πχ ένα Skymax 150 για σελήνη και πλανήτες, ένα 100ED refractor για γενική χρήση κτλ).

 

Αν υπάρχουν ήδη καλοί τηλεφακοί διαθέσιμοι, μπορεί κάποιος να κάνει DSO με λίγη προσπάθεια, έχω δει εκπληκτικά αποτελέσματα και με manual focus φακούς όπως ο Samyang 135mm.

 

Για φωτογραφία, μια ισημερινή στήριξη είναι μονόδρομος, από εκεί και πέρα ότι θέλει βάζει ο καθένας. Εγώ μία HEQ5 έχω, και είναι επαρκώς φορητή (τα αντίβαρα είναι πόνος βέβαια), η NEQ6 προσθέτει belt drive και αρκετά αυξημένο περιθώριο φορτίου (οι astrographs είναι αρκετά βαριοί).

 

Για παρατήρηση έχω δει ότι πολλοί παίζουν με AltAz στήριξη που επιτρέπει ταυτόχρονα 2-3 τηλεσκόπια (τ ένα παίζει τον ρόλο του αντίβαρου για το άλλο). Οπότε, μια ιδέα θα ήταν κάποιος να κάνει παιχνίδι με μια τέτοια βάση:

 

https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_01_2020/post-260067-0-05700100-1580134122.jpg

 

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης