Jump to content

Βιντεοαστρονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ηθελα να ανοιξουμε παλι μια κουβεντα για την βιντεοαστρονομια μιας και μου φαινεται πολυ ενδιαφέρουσα πλευρα στην αστρονομία.. Θελω κι απ τα παιδιά τα έμπειρα να πουν την εμπειρία τους μεχρι τωρα να προτείνουν εξοπλισμούς κάμερες φωτογραφιες απ τη δουλεια τους κι εγω επειδη θελω να ξεκινησω παρα πολυ και με αρκετη ορεξη εχω καποια σεταπ στο νου μου να μου πειτ την γνώμη σας.. Celestron nexstar 4se για το λογο οτι σου δίνει με το wedge δυνατότητα ισημερινής... Μετα σκεφτόμουν την eq5 με τον explorer 130 PDS με μοτέρ στην ορθη αναφορά αν θα κανα καποια βιντεοαστρονομια και μετα να την εκανα goto.. Καθώς και alt az gti με startravel 102.. Επισης σε αυτά τα σεταπ μπορει να χρησιμοποιηθεί dslr για eaa?? Καθώς και υπαρχουν πια αναλογικές κάμερες για σύνδεση σε μόνιτορ η τηλεοραση?? Νομιζω οτι θα ενδιαφερονται κι αλλα παιδιά για αυτο το θεμα μιας και δίνει μια αλλη προοπτική στην παρατηρηση ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σάββα γιατί δεν γράφεις στην αρχική συζήτηση με τίτλο Βιντεοαστρονομία που έχει ανοίξει ο Γιώργος από το 2014;

Έχουν μαζευτεί από τότε 16 σελίδες πολύτιμης πληροφορίας και συνεχίζουν να γράφουν σε αυτή πολλοί φίλοι.

Αν δεν την βρίσκεις είναι παρακάτω ο σύνδεσμος.

 

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20524&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σευχαριστω γιαννη θα γράψω εκει ειπα να το κάνω σαν καινουριο θεμα να γράψουνε και φιλοι με τωρινά τους αποτελεσματα και εξοπλισμούς.. Την γλυκοκοιταζω εν τωμεταξυ γιαννη την eq5 γιατι μπορεις πανω της να παίξεις πολυ.. Το μονο που με απασχόλει ειναι επειδή θα της βαλω μοτέρ γιατι το goto παρα ειναι ακριβώς για μενα μηπως ενω βρίσκω το στοχο δε θα φαινεται στο μικρό πεδίο της καμερας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Χωρις goto η βιντεοαστρονομία είναι "βραχνάς" θα "ξενερώσεις" πολύ γρήγορα. Αν ωστόσο καίγεσαι να δοκιμάσεις φτιάξε έναν parfocal προσοφθάλμιο για να κεντράρεις τα αντικειμενα με αυτον και εν συνεχεια να βάζεις την κάμερα για καταγραφή χωρίς να χρειάζεται εκ νέου εστίαση κάθε φορά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης