Jump to content

Διάσωση κιαλιών Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν 15 χρόνια αγόρασα τα κιάλια Nikon Monarch 8x36 (roof prism) και τα χρησιμοποιώ κυρίως για εκδρομές/φύση.

Σήμερα τα πήρα μαζί μου για μια εκδρομή στον Όλυμπο αλλά με περίμενε μια μικρή δυσάρεστη έκπληξη. Το συνθετικό περίβλημά τους, κάτι μεταξύ πλαστικού και λάστιχου, αλλοιώθηκε σημαντικά στους μήνες που ήταν στη θήκη τους (πολυμερίστηκε μάλλον). Έγινε εντελώς κολλώδες και χαράσεται, ξύνεται εύκολα όπως άλλα πάμφθηνα αντικείμενα. Η χρήση τους σ' αυτή την κατάσταση είναι δυσάρεστη. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο (από χημικής άποψης-καθαρισμό ή επάλειψη με κάποια ουσία) ώστε να αντιστραφεί αυτή η ζημιά ή τουλάχιστον να πάψουν να έχουν την κολλώδη αίσθηση;

Σ.Γ. Από τη Nikon δεν το περίμενα αυτό, ευτυχώς κάποτε απέριψα τελευταία στιγμή τα Monarch 10x56 για τα οπτικά καλύτερα και ανετότερα Vixen Ultima 8x56 (και ακριβότερα). Τελικά η σειρά Monarch ήταν έκπτωση από τα συνήθη στάνταρντ της κορυφαίας Nikon. Σε κανένα από τα άλλα κιάλια μου (κάποια είναι 30 ετών) δεν έχει συμβεί τέτοια αλλοίωση.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε, εχω αντιμετωπίσει στο παρελθον πολλες φορες το προβλημα αυτό....

Οι αποτελεσματικότερες μέθοδοι ηταν (ανάλογα με το υλικό):

-ισοπροπυλική αλκοολη (νομίζω πως εχεις 8) ) για τυχον αφαιρεση του ελαστικου

-Spray για πλαστικά (πχ ταμπλο αυτοκινήτου)......αυτο εχει μια ιδιότητα σαν να επανασυνθέτει την δομή του ελαστικού...(μονο επιφανειακά)

Κανε δοκιμές φυσικά πρώτα. Ριξε και μια ματιά και στο διαδικτυο με περιγραφη "rubber became sticky".

Οπως καταλαβαίνεις, δεν υπαρχει δεδομένη διαδικασία, διότι παραμετροι οπως μειγμα υλικού, μειγμα διαλυματος, θερμοκρασία κατα την εφαρμογη, βαθμος φθορας κλπ κλπ μεταβαλουν την αποτελεσματικότητα της εκαστοτε μεθοδου....

Καλή συνέχεια,

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν 15 χρόνια αγόρασα τα κιάλια Nikon Monarch 8x36 (roof prism) και τα χρησιμοποιώ κυρίως για εκδρομές/φύση.

Σήμερα τα πήρα μαζί μου για μια εκδρομή στον Όλυμπο αλλά με περίμενε μια μικρή δυσάρεστη έκπληξη. Το συνθετικό περίβλημά τους, κάτι μεταξύ πλαστικού και λάστιχου, αλλοιώθηκε σημαντικά στους μήνες που ήταν στη θήκη τους (πολυμερίστηκε μάλλον). Έγινε εντελώς κολλώδες και χαράσεται, ξύνεται εύκολα όπως άλλα πάμφθηνα αντικείμενα. Η χρήση τους σ' αυτή την κατάσταση είναι δυσάρεστη. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο (από χημικής άποψης-καθαρισμό ή επάλειψη με κάποια ουσία) ώστε να αντιστραφεί αυτή η ζημιά ή τουλάχιστον να πάψουν να έχουν την κολλώδη αίσθηση;

Σ.Γ. Από τη Nikon δεν το περίμενα αυτό, ευτυχώς κάποτε απέριψα τελευταία στιγμή τα Monarch 10x56 για τα οπτικά καλύτερα και ανετότερα Vixen Ultima 8x56 (και ακριβότερα). Τελικά η σειρά Monarch ήταν έκπτωση από τα συνήθη στάνταρντ της κορυφαίας Nikon. Σε κανένα από τα άλλα κιάλια μου (κάποια είναι 30 ετών) δεν έχει συμβεί τέτοια αλλοίωση.

 

Καλησπέρα ,

 

Αν βοηθάει, είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με ένα φτηνό ποντική για υπολογιστή της microsoft , με δυο υλικά σκληρό πλαστικό και μαλακό πλαστικό σαν λάστιχο μετά από καιρό στο ντουλάπι κολαγε σαν κόλλα με αποτέλεσμα το ποντίκι να μην πιάνεται καν !!. Πως το έσωσα; πήρα ένα απαλό ύφασμα με μικρόινες και καθαρό οινόπνευμα και έβγαλα με ελαφριά πίεση την ελαττωματική στρώση με ελαφρό τρίψιμο . Το ποντική καινούργιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ, έχω δοκιμάσει το οινόπνευμα σε άλλα αντικείμενα για να αφαιρέσω εντελώς μια υποτυπώδη, λεπτή κάλυψη που αλλοιώθηκε. Εδώ πρόκειται για περίβλημα με πάχος αρκετών χιλιοστών. Θα δοκιμάσω όμως μήπως φύγει η κολλώδης εξωτερική επιφάνεια. Θα δοκιμάσω και ισοπροπυλική αλκοόλη.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Nikon παίζει σε όλες τις κατηγορίες, από την απόλυτη κορυφή, μέχρι το 3ο υπόγειο. Τα Monarch τώρα είναι τα πλέον ευπώλητα κιάλια της, οι προσιτές τιμές από κάπου θα προκύψουν.

Το πρόβλημα προκύπτει από αποπολυμερισμό του ελαστικού και το ονομάζουν sticky rubber syndrome. Η θερμοκρασία και ο χρόνος είναι παράμετροι στην αποδόμηση αυτή. Η ενέργεια του περιβάλλοντος (ή θερμοκρασία δηλαδή) διασπά τους δεσμούς των πολυμερών αλυσίδων. Έτσι αυξάνεται η εντροπία των μορίων, ελαττώνονται οι δυνάμεις συνοχής και αυξάνονται οι δυνάμεις συναφείας. Κλασικό πρόβλημα του ελαστικού που προσπαθεί να αντιμετωπίσει ο βουλκανισμός. Συμβαίνει και στα ελαστικά του αυτοκινήτου.

Το όζον επίσης μπορεί να προκαλέσει διάρρηξη και μικρόβια (αναφέρονταιStreptomyces coelicolor, Pseudomonas citronellolis, και Nocardia) βιοδάσπαση.

Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για διόρθωση στο διαδίκτυο, κάτι που σημαίνει πως δεν υπάρχει μια απόλυτα αποτελεσματική μέθοδος.

https://www.instructables.com/id/How-to-Clean-Sticky-Rubber/#:~:text=It%20happens%20when%20the%20stronger,has%20become%20sticky%20and%20tacky.

Συμβαίνει και σε ακριβά κιάλια. Οι τρεις μεγάλες εταιρίες σου αλλάζουν όλη τη θωράκιση με καινούρια, στο πλαίσιο γενικού service. Έψαξα εάν το κάνει και η Nikon αλλά δεν βρήκα τίποτε.

 

PS: Σήμερα βρήκα κάτι: https://www.nikonsportoptics.com/en/Service-And-Support/Service-And-Repair.page

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια λύση είναι ν' αφαιρέσεις τελείως αυτά τα πλαστικά, να κόψεις στα ίδια μέτρο και σχέδιο κομμάτια από πυκνό και σκληρό αφρώδες υλικό και να τα κολλήσεις στη θέση τους. Μόλις γυρίσω από διακοπές θα παραθέσω φωτογραφίες από τα δικά μου. Καθόλου πρόχειρη και καλαίσθητη λύση.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας φιλος ειχε το lancia lybra και πολυμεριστηκε ολο το ταμπλω.

Εγινε δλδ μαστιχα επιφανειακα. Το εβαψε με πλαστικο χρωμα

και το εφερε στα ισια του χωρις να ειναι αντιληπτο το βαψιμο.]

 

Δεν ξερω αν μπορεις και εσυ να κανεις κατι παρομοιο,

εστω με καμια ισχυροτερη μπογια (πχ λαδομπογια)

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα το καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ναι μεν μια μικρή ποσότητα του υλικού βγαίνει σαν "μαυρίλα" στο βαμβάκι, αλλά το περίβλημα παραμένει κολλώδες, όσο κι αν τριφτεί.

 

Παρατήρησα και το εξής: Όσο τα κιάλια ήταν έξω από το ντουλάπι και τη θήκη τους για λίγες μέρες, η επιφάνεια "συνήλθε" κάπως. Ωστόσο, μόλις ζεστάθηκε το περίβλημα με το κράτημα, ξανάγινε χάλια.

 

Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι τα αντικείμενα στα οποία έχω δει τέτοιο αποπολυμερισμό, ήταν πάντα κλεισμένα κάπου για μήνες ή χρόνια χωρίς να αερίζονται (κλειστό κουτί ή ντουλάπι/συρτάρι). Δεν έχω δει αυτή την αλλοίωση σε αντικείμενα εκτεθειμένα στο χώρο ενός δωματίου. Ίσως οι αναθυμιάσεις των ίδιων των υλικών ή των επίπλων να επισπεύδουν τον αποπολυμερισμό αλλά αυτό είναι απλά μια εικασία, δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σου.

Το οινόπνευμα θα βοηθούσε σίγουρα στην περίπτωση που αυτή η επιφάνεια είχε πάχος μερικα χιλιοστά η δέκατα...θα έβγαινε τελείως και θα ήσουν μια χαρά.

ο μόνος που μπορεί να σε σώσει είναι να ψάξεις να βρεις κάποιον δε ξέρω αν μένεις Αθήνα ο οποίος επισκευάζει ταπετσαρίες σκαφών. Αν δεις πως τα φτιάχνουν θα εκπλαγείς!!!επισκευάζουν ζημιές σε πλαστικα μέρη που έχουν καει από τον ήλιο και το αλατι και γίνονται κυριολεκτικά σαν καινούρια χωρις υπερβολή. Το θέμα είναι να θέλει να ασχοληθεί κάποιος αλλιώς πιστεύω το φτιάχνει εύκολα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης