Jump to content

Γίνεται αυτό που θέλω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος να υλοποιηθεί αυτό που θέλεις.

 

Εφόσον είσαι ταγμένος στο Astro Fi (που σε δεσμεύει με ενα συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και βάση), ελέγχεις με το κινητό σου το τηλεσκόπιο και την βάση μέσω WiFi. So far, so good. Αλλά η συγκεκριμένη λύση είναι για παρατήρηση.

 

Μένουν τα εστιαστής και κάμερα, και πιθανόν guider. Αν δεν θες χειροκίνητη εστίαση, θες μοτέρ πάνω στο τηλεσκόπιο, κάμερα και πιθανόν off axis guider.

Όλα αυτά προσθέτουν βάρος, το σηκώνει η βάση της Celestron και τα μοτέρ της; Υπολόγισε κάπου τρία κιλά επιπλέον βάρος που θα κρέμεται στην άκρη του σωλήνα. Αν τα σηκώνει η βάση, τότε βλέπεις πώς θα τα ελέγξεις, με ASIair, με Raspberry pi, με laptop, whatever.

 

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Skymax 127 και μια βάση HEQ5 (βασικά, αυτό έχω κάνει), και πάνω σε αυτά θα έχτιζα το υπόλοιπο σύστημα.

 

Ν.Φ.

 

Η βάση που προτείνεις φαίνεται πραγματικά πολύ στιβαρή! Ωστόσο είδα τιμές δηλητήριο. Επίσης ψάχνω κάτι που να είναι συνολικά μικρό σε μέγεθος, θυσιάζοντας λίγο από την ποιότητα της παρατήρησης.

 

Αναρωτιέμαι, αν πάω σε astrofi τελικά θα ελέγχω την κίνηση της βάσης μέσω του app της celestron; Το guider που αναφέρεις είναι απαραίτητο η κάνει οδήγηση η βάση του astrofi; Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα το focus να γίνεται απομακρυσμένα, ιδανικά από το sw της κάμερας.

 

Αυτό με το έξτρα βάρος ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ γιατί είμαι τέρμα άσχετος. Τόσο βαριά είναι τα άτιμα;

 

Σε ευχαριστώ (και πάλι)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όταν λέμε για οδήγηση, είναι ένα σύστημα με μια δεύτερη κάμερα και είτε παράλληλο τηλεσκόπιο είτε off axis guider, που θα τσεκάρει για απόκλιση από τον στόχο και θα δίνει σπρώξιμο στην βάση για να διατηρηθεί η ευθυγράμμιση στις εκθέσεις μεγάλης διάρκειας.

 

Όσο καλές και να είναι οι βάσεις, μια διόρθωση την χρειάζονται στις εκθέσεις μεγάλης διάρκειας. Στην πλανητική φωτογραφία όμως, οι λήψεις γίνονται με βίντεο και stacking σε διάρκεια ενός λεπτού λήψεων τυπικά.

 

Βάλε αυτόματο εστιαστή, μοτέρ, κάμερα (έγχρωμη ή μονοχρωματική με φίλτρα; ), όλα αυτά προσθέτουν βάρος. Αν δεν φτιάξεις την ισορροπία του συστήματος ώστε η ανάρτηση του συνόλου σωλήνα και περιφερειακά να περνάει από το κέντρο βάρους, τα μοτέρ θα ζορίζονται.

 

Εγώ μέχρι τώρα έχω ξοδέψει κάτω από χιλιάρικο για μεταχειρισμένο Maksutov και βάση, κι έχω τις ήδη υπάρχουσες Canon DSLR μου για να κάνω παιχνίδι με.τηλεχειρισμό από το laptop. Αργότερα βλέπουμε.

 

Δες και αυτό για ιδέες:

https://stargazerslounge.com/topic/361526-im-done-i-think-what-did-i-miss/

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λέμε για οδήγηση, είναι ένα σύστημα με μια δεύτερη κάμερα και είτε παράλληλο τηλεσκόπιο είτε off axis guider, που θα τσεκάρει για απόκλιση από τον στόχο και θα δίνει σπρώξιμο στην βάση για να διατηρηθεί η ευθυγράμμιση στις εκθέσεις μεγάλης διάρκειας.

 

Όσο καλές και να είναι οι βάσεις, μια διόρθωση την χρειάζονται στις εκθέσεις μεγάλης διάρκειας. Στην πλανητική φωτογραφία όμως, οι λήψεις γίνονται με βίντεο και stacking σε διάρκεια ενός λεπτού λήψεων τυπικά.

 

Βάλε αυτόματο εστιαστή, μοτέρ, κάμερα (έγχρωμη ή μονοχρωματική με φίλτρα; ), όλα αυτά προσθέτουν βάρος. Αν δεν φτιάξεις την ισορροπία του συστήματος ώστε η ανάρτηση του συνόλου σωλήνα και περιφερειακά να περνάει από το κέντρο βάρους, τα μοτέρ θα ζορίζονται.

 

Εγώ μέχρι τώρα έχω ξοδέψει κάτω από χιλιάρικο για μεταχειρισμένο Maksutov και βάση, κι έχω τις ήδη υπάρχουσες Canon DSLR μου για να κάνω παιχνίδι με.τηλεχειρισμό από το laptop. Αργότερα βλέπουμε.

 

Δες και αυτό για ιδέες:

https://stargazerslounge.com/topic/361526-im-done-i-think-what-did-i-miss/

 

Ν.Φ.

 

Δεδομένου ότι για πλανήτες μιλάμε για μικρούς χρόνους έκθεσης να υποθέσω ότι το guider δεν είναι απαραίτητο; Άρα χρειάζομαι ccd Camera, auto focused και μοτέρ για αυτόν; Την κίνηση και παρακολούθηση την κάνει η βάση στήριξης του astrofi;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο πολύ, κάπως έτσι.

 

Αν θες να προχωρήσεις παρακάτω βέβαια, ίσως η βάση του Astro Fi να αποδειχθεί ανεπαρκής

(δεν ξέρω αν δέχεται guider στην είσοδο - άλλωστε, για μεγάλους χρόνους έκθεσης θες ισημερινή βάση, αυτή είναι Alt-Az)

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Αν θέλεις να έχεις ανοιχτές επιλογές σε κάμερες κτλ έξω από το οικοσύστημα της ZWO, ξέχνα το.

 

 

Ν.Φ.

 

καλημέρα,

 

μια επισήμανση

 

αυτή τη στιγμή στο asiair υποστηρίζονται αρκετές DSLRs https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-asiair

 

και στην έκδοση 1.5 είδα στη fb σελίδα τους ότι θα προσθέσουν άλλα 75 μοντέλα DSLRs

https://www.facebook.com/groups/ASIAIR/permalink/1774747986021750/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι δε διαθέτω κάποια DSLR και ψάχνα dedicated αστρονομική κάμερα. Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν το astrofi μπορεί χωρίς πατέντες να πάρει αυτόματο focuser. Γνωρίζει κάποιος;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα χρειαστεί κάτι σαν αυτό, επάνω στο οποίο να κουμπώνει το μοτέρ με την βάση

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11734_TS-Optics-1-25----T2-Crayford-Focuser-for-Refractors--Cassegrains-----.html

 

Δεν ξέρω τι σπείρωμα έχει η πλάτη του σωλήνα του Astro Fi, πιθανόν να χρειαστεί adapter. Σε μεγαλύτερα Maksutovs σαν το Skymax 150 μπαίνει 2" focuser χωρίς να "βρίσκει" στον εστιαστή του τηλεσκοπίου.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα χρειαστεί κάτι σαν αυτό, επάνω στο οποίο να κουμπώνει το μοτέρ με την βάση

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11734_TS-Optics-1-25----T2-Crayford-Focuser-for-Refractors--Cassegrains-----.html

 

Δεν ξέρω τι σπείρωμα έχει η πλάτη του σωλήνα του Astro Fi, πιθανόν να χρειαστεί adapter. Σε μεγαλύτερα Maksutovs σαν το Skymax 150 μπαίνει 2" focuser χωρίς να "βρίσκει" στον εστιαστή του τηλεσκοπίου.

 

Ν.Φ.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Έχω αρχίσει να χάνω τη μπάλα. Έγραψα και στο stargazerslounge ρωτώντας πάνω κάτω τα ίδια και μεταξύ άλλων μου έγραψε κάποιος και αυτό:

 

« Planetary imaging automation is a myth, getting the focus right on planets is critical and most auto focus methods wouldn't get you anywhere close to required.»

 

Ισχύει αυτό; Τον πλήρη αυτοματισμό τον ξεχνάμε λόγω κακού auto focus;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέει για αυτόματη εστίαση, η οποία είναι όντως δύσκολη στους πλανήτες λόγω των διακυμάνσεων της ατμόσφαιρας.

Εγώ λέω για εστίαση ακριβείας από απόσταση (ουσιαστικά, τηλεκοντρόλ).

 

Μερικοί βάζουν ένα μοτεράκι και ιμάντα για εστίαση στον μαμίσιο εστιαστή.

Όπως θα αντιλαμβάνεσαι, δεν υπάρχει βασιλική οδός για την αστροφωτογραφία. Θα πληρώσεις χρόνο και χρήμα. Για αυτό η Vaonis χρεώνει 4.000 ευρώ το Stellina.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέει για αυτόματη εστίαση, η οποία είναι όντως δύσκολη στους πλανήτες λόγω των διακυμάνσεων της ατμόσφαιρας.

Εγώ λέω για εστίαση ακριβείας από απόσταση (ουσιαστικά, τηλεκοντρόλ).

 

Μερικοί βάζουν ένα μοτεράκι και ιμάντα για εστίαση στον μαμίσιο εστιαστή.

Όπως θα αντιλαμβάνεσαι, δεν υπάρχει βασιλική οδός για την αστροφωτογραφία. Θα πληρώσεις χρόνο και χρήμα. Για αυτό η Vaonis χρεώνει 4.000 ευρώ το Stellina.

 

Ν.Φ.

 

Είχα μπερδευτεί όπως καταλαβαίνεις. Μιλάνε για εστίαση από απόσταση.

Για το άλλο που αναφέρεις, έχεις απόλυτο δίκιο.

 

:)

 

Αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο στα πλαίσια του budget μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλες και όλους!

 

Ακόμη δεν έχω καταφέρει να «συνδέσω τα κομμάτια» στο μυαλό μου. Αντιλαμβάνομαι ότι θέλω κάτι ιδιαίτερα σύνθετο, ενώ είμαι τέρμα noob.

 

Μολαταύτα, θα το εκτιμούσα δεόντως αν μπορούσε κάποιος να απαντήσει με μία ενδεικτική λίστα εξοπλισμού (βασισμένου στο AstroFi 102 - ιδανικά) που να πετυχαίνει το ζητούμενο με κόστος γύρω στα 1000 ευρώ.

 

Πήρε κάπου το μάτι μου το Celestron StarSense αλλά είναι πανάκριβο και ελπίζω η δουλειά του να γίνεται κάπως με τη ccd camera και κάποιο software που να τρέχει σε raspberry. Να σημειώσω εδώ ότι το «δυνατό» μου σημείο είναι το software οπότε πολύπλοκες open source λύσεις δεν αποτελούν πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, η λύση που θα σου πρότεινα στα χρήματα που θες να δώσεις είναι η παρακάτω.

1) Στήριξη: 300€

Νομίζω ότι η AZGTi είναι μονόδρομος για να μην ανέβουμε ψηλά και πιστεύω θα σε καλύψει 100% σαν βάση, αφού είναι μικρή, μπορεί να δουλέψει για αρκετές ώρες με 8 μπαταρίες ΑΑ, έχει goto και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις είτε σαν αλταζιμουθιακή είτε σαν ισημερινή. Αλταζιμουθιακή αρχικά είναι ότι πρέπει για απλή παρατήρηση και βίντεο πλανητών, ισημερινή αργότερα αν πας σε deep sky. Για να ρίξουμε και άλλο το budget μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε φωτογραφικό τρίποδο (που σηκώνει το βάρος) αν έχεις ένα ήδη. Την χειρίζεσαι από το κινητό σου ή το ipad και μπορείς ταυτόχρονα να έχεις και πλανητάριο πχ Skysafari

2) Τηλεσκόπιο: 200€

Εδώ υπάρχουν 3 λύσεις στα ίδια χρήματα περίπου ανάλογα με τον τύπο

α) SW explorer 130pds για νευτώνιο

β) SW Skymax 102 για Maksutov

γ) SW Startraveler για διοπτρικό

το ποιο θα επιλέξεις είναι μια άλλη κουβέντα

3) Κάμερα: 250€

Νομίζω η Zwo ASI224MC είναι ιδανική, κάνει και για πλανήτες και για live stacking deep sky στόχων και σε δεύτερη φάση την κρατάς για οδηγητική αν μπεις πιο βαθιά.

Κάπου εδώ μας περισσεύουν 250€

Όλα τα παραπάνω μπορείς να τα χειριστείς σε απόλυτο βαθμό χρησιμοποιώντας ένα laptop και δωρεάν software. Με sharpcap κάνεις focusing, plate solving, live stacking ή καταγραφή πλανητών. Με cart du ciel πλανητάριο, goto κτλ.

Άλλες λύσεις αν δεν θες να έχεις laptop και θες να τα βλέπεις στην οθόνη του ipad, είναι:

α) με τα 250€ αγοράζεις ένα miniPC και το χειρίζεσαι με VNC από την οθόνη του ipad

β) Zwo Asiair pro απλά μένεις σε προιόντα αναγκαστικά τις ZWO και αρκετές DLR αλλά πάμε στα 350€

γ) ένα Raspberry Pi 4 model B 4Gb στα 100€ και stellarmate ή astroberry (το 1ο 50€ για το software το 2ο δωρεάν)

Τα α), β) και γ) θα χρειαστούν και τροφοδοσία με ρεύμα-μπαταρία, το λάπτοπ όσο αντέχει η μπαταρία του

Όλα θα χρειαστούν κάποια περίοδο εκμάθησης η οποία στο γ) είναι λίγο μεγαλύτερη-δυσκολότερη, αλλά όχι κάτι τραγικό. Χαρά μου αν θες και αφού έχεις μαζέψει τον εξοπλισμό και το software να πάμε ένα βράδυ να τα στήσουμε και να σε βοηθήσω.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση και ανάλυση. Πραγματικά με βοηθάς παρά παρά πολύ ήδη.

 

Δε διαθέτω τρίποδο όποτε θα ήθελα και σε αυτό το κομμάτι μια πρόταση.

Επίσης, σε maksutov ποιον άλλο σωλήνα θα πρότεινες; Για πλανητική και περιβάλλον με φωτορύπανση μοιραία πάμε σε maksutov, έτσι δεν είναι;

 

Βλέπω με συμπάθεια τη λύση με raspberry και κάποιο πρόγραμμα. Θα με βόλευε ο χειρισμός να είναι απο το iPad, έστω και με vnc.

 

Συνεχίζω να έχω απορία αν το setup που προτείνεις μπορεί να κάνει αυτόματα (αλά starsense) το alignment στη αρχή.

 

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό:

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-maksutov-telescope-mc-102-1300-skymax-102-az-gti-goto-wifi/p,55181

 

Είναι legit άραγε αυτό το eshop;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 300€ περιλαμβάνεται το τρίποδο στην AZGTi. Έλεγα αν έχει για να κατέβεις στα 240 περίπου. Το setup που σου προτείνω κάνει τα πάντα είτε με κάμερα είτε με προσοφθάλμιο. Στην περίπτωση της κάμερας στέλνεις το τηλεσκόπιο στον επιθυμητό στόχο, παίρνεις μία λήψη και το software κάνει plate solve, βλέπει το ποσοστό σφάλματος και σε λίγα δευτερόλεπτα σου φέρνει τον στόχο στο κέντρο. Όταν είσαι με προσοφθάλμιο κάνεις 3 star alignment. Δηλαδή επιλέγεις 3 φωτεινά άστρα από το κινητό σου με την καθοδήγηση της βάσης, το τηλεσκόπιο πηγαίνει στο πρώτο, μετακινείς την βάση με το κινητό μέχρι να το φέρεις στο κέντρο και πας στο επόμενο άστρο. Μόλις τελειώσεις έχει ένα αρκετά καλό μοντέλο ώστε οι περισσότεροι στόχοι να έρχονται στο κέντρο ή πολύ κοντά σε αυτό.

Το είδος του τηλεσκοπίου έχει σχέση περισσότερο με τους στόχους που θέλεις να παρατηρείς. Οι τρεις ελαφριές επιλογές που είναι οικονομικές για την AZGTi (δεν είναι οι μόνες), δίνουν 3 διαφορετικά focal lengths. 500mm το διοπτρικό, 650mm το νευτώνιο, 1300mm το Maksutov. Άρα και διαφορετικά πεδία. Οπότε έχει σχέση με το μέγεθος των στόχων σου. Οι πλανήτες είναι μικροί και ακόμα και με το Maksutov πιθανότατα θα χρειαστείς και ένα 2χ barlow. Πάντως ακόμα και με έντονη φωτορύπανση με λίγο εξοικείωση και προσπάθεια θα μπορούσες με βιντεοαστρονομία να δεις στόχους deep sky που θα ήταν αδύνατο να δεις με προσοφθάλμιο. Υπάρχει σχετικό νήμα στο astrovox που αρκετοί φίλοι ανεβάζουν τα αποτελέσματα τους.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην περίπτωση της κάμερας στέλνεις το τηλεσκόπιο στον επιθυμητό στόχο, παίρνεις μία λήψη και το software κάνει plate solve, βλέπει το ποσοστό σφάλματος και σε λίγα δευτερόλεπτα σου φέρνει τον στόχο στο κέντρο. Όταν είσαι με προσοφθάλμιο κάνεις 3 star alignment. Δηλαδή επιλέγεις 3 φωτεινά άστρα από το κινητό σου με την καθοδήγηση της βάσης, το τηλεσκόπιο πηγαίνει στο πρώτο, μετακινείς την βάση με το κινητό μέχρι να το φέρεις στο κέντρο και πας στο επόμενο άστρο. Μόλις τελειώσεις έχει ένα αρκετά καλό μοντέλο ώστε οι περισσότεροι στόχοι να έρχονται στο κέντρο ή πολύ κοντά σε αυτό.

 

Πώς στέλνω το τηλεσκόπιο στο στόχο; Πώς ξέρει η βάση πού βρίσκεται και πού κοιτάει; Χρειάζεται κάποιο calibration; Αυτό είναι μια φορά και τέρμα (υποθέτοντας ότι δεν κινείται καθόλου το σύστημα από την αρχική θέση) ή προ κάθε παρατήρηση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις σκοπό να στήνεις στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα και να παρακολουθείς από μέσα τότε ακολουθείς αυτά που σου είπε ο Γιώργος διαλέγοντας των σωλήνα που σου ταιριάζει - όλα τα άλλα ακριβως όπως σου τα είπε αν και θα προτιμούσα mini pc με 140-200 € max. Στήνεις σε 15-20 λεπτά απολαμβάνεις remote παρατήρηση και ξεστηνεις σε 10'.

Αν όμως θες να έχεις μονίμως στημένo το setup τότε πέρα από remote εστίαση, θες και remote control για το καπάκι του τηλεσκοπίου και για το κλείσιμο της οροφής του παρατηρητηριου που θα φτιάξεις για να προφυλάξεις το setup από τα καιρικά στοιχεια. Φαντάζομαι δεν συζητάς για κάτι τέτοιο, άλλωστε και το stellina δεν θα το άφηνες στη βροχή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην περίπτωση της κάμερας στέλνεις το τηλεσκόπιο στον επιθυμητό στόχο, παίρνεις μία λήψη και το software κάνει plate solve, βλέπει το ποσοστό σφάλματος και σε λίγα δευτερόλεπτα σου φέρνει τον στόχο στο κέντρο. Όταν είσαι με προσοφθάλμιο κάνεις 3 star alignment. Δηλαδή επιλέγεις 3 φωτεινά άστρα από το κινητό σου με την καθοδήγηση της βάσης, το τηλεσκόπιο πηγαίνει στο πρώτο, μετακινείς την βάση με το κινητό μέχρι να το φέρεις στο κέντρο και πας στο επόμενο άστρο. Μόλις τελειώσεις έχει ένα αρκετά καλό μοντέλο ώστε οι περισσότεροι στόχοι να έρχονται στο κέντρο ή πολύ κοντά σε αυτό.

 

Πώς στέλνω το τηλεσκόπιο στο στόχο; Πώς ξέρει η βάση πού βρίσκεται και πού κοιτάει; Χρειάζεται κάποιο calibration; Αυτό είναι μια φορά και τέρμα (υποθέτοντας ότι δεν κινείται καθόλου το σύστημα από την αρχική θέση) ή προ κάθε παρατήρηση;

 

Αφού στήσεις το setup και βάλεις την τοποθεσία σου, επιλέγεις έναν στόχο, από το κινητό-ταμπλετ-pc ότι χρησιμοποιείς. Η βάση πάει στον στόχο. Παίρνεις μία λήψη, το software "βλέπει" τα άστρα, τα συγκρίνει με καταλόγους, λέει στην βάση που πραγματικά κοιτάει και μετά την στέλνει εκεί που αρχικά είχες επιλέξει. Θέλει κάποιες ρυθμίσεις δεν είναι κάτι δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλά videos στο youtube αλλά και οι περισσότεροι εδώ μπορούν να σε βοηθήσουν. Πάντως αν θέλεις να ασχοληθείς κυρίως με πλανήτες τότε θα πρέπει να πας στο Skymax 127 και σίγουρα ένα 2χ barlow για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά θα πλησιάζεις και το όριο βάρους της βάσης.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο όταν λες ότι πάμε στο όριο βάρους της βάσης τι ακριβώς σημαίνει; Ότι σηκώνει το setup ανετα αλλά ως εκεί ή ότι θα ζορίζεται και κάποια στιγμή θα κλατάρει!

 

Την εστίαση ποιος την κάνει; Εγώ με χειρισμό από το ταμπλετ; Το software δίνει οδηγίες; Σε ποιον;

Επίσης με ένα rpi 3 γι έτσι η δουλειά ή χρειάζεται rpi 4;

 

Από πλευράς τροφοδοσίας, η βάση παίζει με ΑΑ η μπορώ να δίνω κ με ένα καλό powerbank; Τι ανάγκες έχει η βάση;

 

Τελευταία (για τώρα... :)) ερώτηση:

 

Με ένα τέτοιο setup (μετά το αρχικό στήσιμο πριφανωσ) μπορώ πραγματικά να τηλεχειροζομαι; Να είναι αυτό πχ στην ταράτσα κ εγώ ένα όροφο κάτω στα ζεστά;

 

Sorry για το πρήξιμο αλλά με όλο το σεβασμό και με ευχαριστίες σε όλα τα μέλη που ήδη ασχολήθηκαν μαζί μου, είναι η πρώτη φορά που νομίζω ότι αρχίζω να χαμπαριάζω και να φαντάζομαι το setup.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρώτα όσο θέλεις, γι'αυτό υπάρχει αυτή η κοινότητα. Η βάση "σηκώνει" 5 κιλά, με το skymax 127, κάμερα, barlow πας κοντά στα 3,5 kg. Επειδή το τρίποδο της δεν είναι από τα καλύτερα ,θα αρχίσεις να έχεις θεματακιά με δονήσεις, όταν θα πηγαίνεις να κάνεις focusing ή όταν θα φυσάει ένα μικρό αεράκι. Και αν θα κάνεις πλανητική όπου με τον barlow θα έχεις φτάσει 3000mm focal lenght θα είναι εκνευριστικό ή ακόμα και θα σε περιορίζει στο πόσο καλές λήψεις θα κάνεις. Την εστίαση αρχικά θα την κάνεις με το χέρι σου. Πάμε να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά. Θα αγοράσεις μια bahitnov mask ή θα τυπώσεις μια σε 3dprinter. Αργότερα αν θες αγοράζεις έναν focuser. Αν θες να το έχεις στην ταράτσα, θα ανέβεις θα στήσεις, θα κάνεις το focusing και το alignment και θα κατέβεις στο σπίτι σου να κάτσεις να απολαύσεις τις λήψεις σου. Αυτά τα οποία σου γράφω τα έχω δουλέψει. Στο μόνιμο setup μου που έχω στην ταράτσα δουλεύω με ένα miniPc τo beelink gemini X55 από το οποίο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και χρησιμοποιώ προγράμματα σε περιβάλλον windows. Στο φορητό μου setup, χρησιμοποιώ την AZGTi σαν ισημερινή, με DSLR, 200αρι φακό, mini οδηγητικό και οδηγητική κάμερα. Δοκίμασα stellarmate και astroberry αλλά είχα πάρα πολλά προβλήματα, δεν ήμουν ποτέ σίγουρος ότι θα λειτουργήσει στο πεδίο και πολλές φορές έπρεπε να φάω 2 ώρες troubleshooting για να το κάνω να δουλέψει και συνήθως με μέτρια αποτελέσματα. Οπότε πήγα σε ένα λαπτοπ Huawei matebook D14 το οποίο έχει μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και μπορώ να φορτίσω και από το powerbank μου, έχω όλα τα προγράμματα μου σε windows που μου δουλέυουν άριστα και το προηγούμενο ΣΚ είχα την πρώτη πολύ επιτυχημένη δοκιμή. Δύο βράδια έστησα σε ελάχιστο χρόνο και έκανα λήψεις για συνολικά πάνω από 8 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Επειδή θέλεις να ασχοληθείς με πλανητική και εκεί θέλουμε πολύ γρήγορες λήψεις που η καθεμία κρατάει μερικά miliseconds για να μπορούμε να διαλέξουμε τα καλύτερα frames, θέλεις σύστημα με γρήγορη USB και δίσκο, άρα το γρήγορο mini PC ή λάπτοπ νομίζω είναι μονόδρομος. Και επίσης θέλεις και μεγάλο δίσκο, θα μαζέψεις 200Gb δεδομένα πριν το καταλάβεις.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Στην περίπτωση του mini pc, πώς το βλέπεις απομακρυσμένα - μέσω κάποιου Remote Desktop client;

Άσχετα αν είναι pc/raspberry, πώς συνδέεται με τη βάση; Μέσω Ethernet; Κάπου πήρε το μάτι μου εν πρωτόκολλο ascom.

 

Όσον αφορά την εστίαση, αυτή δεν επαναλαμβάνεται όταν αλλάζει ουράνιο σώμα που παρατηρούμε;

Το αρχικό alignment γιατί απαιτεί φυσική παρουσία στο τηλεσκόπιο;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, υπάρχουν πολλές επιλογές. Η βάση έχει την δυνατότητα δημιουργίας hot spot ή να συνδεθεί στο δίκτυο wifi του σπιτιού σου ή ακόμα και με ειδικό καλώδιο στην usb του miniPc. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι σύνδεσης σου από το σπίτι, τους οποίους νομίζω καταλαβαίνεις, αλλιώς ευχαρίστως να στους αναλύσω. Όταν είμαι στην ταράτσα, συνδέονται όλα στο wifi του σπιτιού και δουλεύω με team viewer ή anydesk. Όταν είμαι στο πεδίο κάνω hot spot την βάση και συνδέομαι σε αυτή με το laptop. Με windows θα δουλέψεις με ASCOM ,με Pi θα δουλέψεις INDI. Όταν έρθει η ώρα σου στέλνω links με όλα τα απαραίτητα προγράμματα και βήματα.

Άπαξ και εστιάσεις, αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας, δεν χρειάζεται να ξαναεστιάσεις, ακόμα και αν αλλάξεις στόχο. Είπαμε budget 1000€, μένουμε εδώ για αρχή μαθαίνουμε και μετά σιγά-σιγά βάζουμε πράγματα πιο περίπλοκα. Αυτά που σου λέω είναι τα ελάχιστα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεκινήσεις κατευθείαν με όλα τα καλούδια πάνω στο setup και να μην πελαγώσεις.

Στο αρχικό alignment επειδή το setup θα στήνεται και ξεστήνεται και επειδή ότι μπορεί να πάει στραβά θα πάει, είμαστε παρόντες για να προλάβουμε την περίπτωση που κάτι έχουμε κάνει λάθος και πάει η βάση να βρει στόχο κάτω από τον ορίζοντα ή σε θέση που μπορεί ο σωλήνας να χτυπήσει το τρίποδο. Όταν όλα είναι έτοιμα πάμε κάτω και συνεχίζουμε.

Πάντως πες με ρομαντικό, πες με μαζόχα ,ενώ τα έχω όλα αυτοματοποιημένα και αρκεί να ανοίξω το καπάκι για να κάνω λήψη, τα περισσότερα βράδια τα περνάω στην ταράτσα ακόμα και τον χειμώνα. Εμένα αυτό είναι που μου αρέσει στην αστροφωτογράφιση, η ηρεμία το βράδυ, να κοιτάω τον ουρανό και που και που ρίχνω και κανένα μάτι ότι όλα βαίνουν καλώς.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε και μια ματιά εδώ, ο τύπος χρησιμοποιεί αυτό το setup που έχω και εγώ, με όλους τους παραπάνω τρόπους που έχουμε συζητήσει και εξηγεί αρκετά από τα βήματα που χρειάζονται.

https://www.youtube.com/c/TadejSkofic/videos

Ασχολείται με deep sky, εσύ αρχίζοντας με πλανήτες και χρησιμοποιώντας την βάση ως αλταζιμουθιακή θα έχεις λιγότερα βήματα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης