Jump to content

Ποιο είναι το χειρότερο τηλεσκόπιο που έχετε αγοράσει ποτέ;


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χειρότερο τηλεσκόπιο που έχω αγοράσει είναι το Skywatcher 300p autotracking. Το πήρα οταν ειχε πρωτοκυκλοφορήσει το 2010. Το θετικό του; πολυ καλά οπτικά (όχι δεν ειναι το παν για την ακρίβεια σε ένα τοσο άχρηστο σύνολο καταντάει αδιάφορο). Η ιδέα πως κινείς ένα dobsonian με το χέρι και όπου το αφήσεις παρακολουθεί είναι τέλεια στη θεωρία αλλά στην πράξη με το 300p δεν ισχύει. Γιατι το tracking του ειναι προβληματικό και όχι ακριβείας ενώ έχει τόσο πολυ τζόγο (κινειτιαι 1-2 μοίρες χωρις αντίσταση με το χέρι ή και απο τον άνεμο) που δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί σαν απλό χειροκίνητο dob. Με χειριστήριο goto (αλλα 170 ευρώ) πηγαίνει κάπως καλύτερα αλλά το πρόβλημα του τζόγου παραμένει και αν βάλεις βαρύ προσοφθαλμιο χάνει το στόχο. Επισης δεν ευθυγραμμίζεται (!). Για να έρθει το δευτερεύον στο κέντρο του εστιαστή πρεπει να μετακινηθεί τέρμα η αράχνη που δεν δικαιολογείται. Προφανώς ο εστιαστής δεν είναι κάθετος στο σωλήνα. Έχει βίδες που τον σετάρουν αλλά στο εγχειρίδιο δεν αναφέρεται τιποτα. Επίσης δεν αναφέρεται τίποτα στο πως ρυθμίζεις τζογους στο χειριστήριο (καλά αυτό ισχύει για ολα τα skywatcher) ούτε έχει δυνατότητα επιτόπου να το συγχρονισεις απλά πατώντας παρατεταμένα το ENTER όπως εχουν τα Meade με το πολύ καλύτερο και φιλικοτερο μενου autostar. Η βάση στα 25 κιλά ειναι πολύ βαριά και δεν έχει καλό πιάσιμο όπως και ο σωλήνας με κίνδυνο να εχεις θέματα με τη μέση. Ουσιαστικά θέλει δυο άτομα για να μπει και να βγει στο αυτοκίνητο με ασφάλεια. Τρια τέσσερα χρόνια το έχω παρατημένο σε μια γωνια και δεν μου λειπει καθόλου. Προτιμώ παρατήρηση με το 8ρι ιδιοκατασκευή μου ή με το C8 η και βίντεο με το Skywatcher 102/500 και την νέα βάση Meade LX65 (πολυ προτιμότερη και φιλικότερη από όλες τις skywatcher).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης