Jump to content

The Stargazer .Το αστρονομικό μου κανάλι στο youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μετά από καιρό ανέβασα άλλο ένα βιντεο στο κανάλι μου με θέμα τον αστερισμό του Σκορπιού. Καλό μεσημέρι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο βιντεάκι. Συνέχισε την προσπάθεια ακάθεκτος.

Ελπίζω να σου δοθεί σύντομα η ευκαιρία να τα δεις αυτά που περιγράφεις στον αληθινό ουρανό. Πες στον μπαμπά σου πάντως, ότι αυτά φαίνονται πολύ καλά απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος που πηγαίνουμε κοντά στο Σούνιο.

Σου στέλνω κι έναν «χάρτη» που τον έφτιαξα από φωτογραφία που τράβηξα. Βεβαίως περιέχει και τον τοξότη. Στον χάρτη και ενώ υπάρχουν το Μ7 και το Μ6 δεν έχω γράψει και τα παρατσούκλια τους. Το Μ7 Σμήνος του Πτολεμαίου και το Μ6 σμήνος πεταλούδα. Δεν τα ήξερα. Από το βιντεάκι σου τα έμαθα. Εάν έχετε φώτοσοπ μπορείς να τα γράψεις εσύ με κόκκινα μικρά γράμματα όπως έχω κάνει σε κάποια άλλα. Με κόκκινο γράφω στους χάρτες ότι θέλω να θυμάμαι, αλλά όταν κάνω παρατήρηση να μην φαίνεται. Με τον κόκκινο φακό την νύχτα ότι είναι γραμμένο με κόκκινο σε άσπρο χαρτί δεν φαίνεται!

Τέλος μπορείς αν θέλεις να τον εκτυπώσεις και να τον έχεις μαζί σου αν πας κάπου για αστροπαρατήρηση.

1177084683_(8-9)9882_988370.thumb.jpg.c6f37222fab0d48909733bb9fdfe2227.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο βιντεάκι. Συνέχισε την προσπάθεια ακάθεκτος.

Ελπίζω να σου δοθεί σύντομα η ευκαιρία να τα δεις αυτά που περιγράφεις στον αληθινό ουρανό. Πες στον μπαμπά σου πάντως, ότι αυτά φαίνονται πολύ καλά απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος που πηγαίνουμε κοντά στο Σούνιο.

Σου στέλνω κι έναν «χάρτη» που τον έφτιαξα από φωτογραφία που τράβηξα. Βεβαίως περιέχει και τον τοξότη. Στον χάρτη και ενώ υπάρχουν το Μ7 και το Μ6 δεν έχω γράψει και τα παρατσούκλια τους. Το Μ7 Σμήνος του Πτολεμαίου και το Μ6 σμήνος πεταλούδα. Δεν τα ήξερα. Από το βιντεάκι σου τα έμαθα. Εάν έχετε φώτοσοπ μπορείς να τα γράψεις εσύ με κόκκινα μικρά γράμματα όπως έχω κάνει σε κάποια άλλα. Με κόκκινο γράφω στους χάρτες ότι θέλω να θυμάμαι, αλλά όταν κάνω παρατήρηση να μην φαίνεται. Με τον κόκκινο φακό την νύχτα ότι είναι γραμμένο με κόκκινο σε άσπρο χαρτί δεν φαίνεται!

Τέλος μπορείς αν θέλεις να τον εκτυπώσεις και να τον έχεις μαζί σου αν πας κάπου για αστροπαρατήρηση.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χάρτη! Όσο για τον Τοξοτη μάλλον θα είναι το επόμενο βιντεο που θα κάνω με θέμα τα μυστικά του νυχτερινού ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!! Ανέβηκε νέο βίντεο στο κανάλι μου με θέμα την αποστολή των Pioneer 10 και 11 !

Σας στέλνω τον σύνδεσμο

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!!! Πρόσφατα δημιούργησα ένα βίντεο με θέμα το τριγώνο του καλοκαιριού! Σας στέλνω το λινκ

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις ανέβασα ένα νέο βίντεο στο κανάλι μου στο youtube , και γενικότερα εγκαινίασα μια νέα σειρά βίντεο ονόματι "Ξενάγηση στο ηλιακό σύστημα". Το συγκεκριμένο βίντεο μιλάει για τον Ήλιο. Σας στέλνω τον αντίστοιχο σύνδεσμο. Καλό μεσημέρι :D

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα ανέβασα ένα νέο βίντεο που περιλαμβάνει στοιχεία για τον πλανήτη Ερμή.¨οποίος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά. Σας στέλνω τον σύνδεσμο και καλή απόλαυση !

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους !!! Ανέβηκε το τελευταίο βιντεο-"δωρο" μου για το 2020! Το βίντεο μιλάει για τον Άρη . Σας στέλνω το λινκ και καλή χρονιά !

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης