AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Linux στην ερασιτεχνική (και όχι μόνο) αστρονομία
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Linux στην ερασιτεχνική (και όχι μόνο) αστρονομία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 826
Τόπος: Ιωάννινα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βολιωτης έγραψε:
Greekdestiny έγραψε:

Εσύ για έκδοση του Ubuntu χρησιμοποιείς;

Έχω μείνει στην 16.04 LTS.

Γενικά πιο πολύ με απασχολεί να έχω ενημερωμένα τα προγράμματα που χρειάζομαι, παρά το λειτουργικό σύστημα.

Σκέφτομαι να γυρίσω σε 18.04 LTS καθώς και θα έχει υποστήριξη μέχρι το 2023 και στα 20.04 διαβάζω από χρήστες ότι έχουν διάφορα προβλήματα. Ωστόσο, άμα δεν λύσεις τα προβλήματα που συναντάς δεν μαθαίνεις.

Η Σελίδα μου στο Facebook.
https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

Άμα θέλετε κάντε like και follow. Ευχαριστώ! Very Happy

Λέκκας Γεώργιος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/09/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

coreos έγραψε:
Αφου εγκατεστησες μεσω apt δεν εχει σχεση το snap. Μαλλον εγκατεστησες βαριες εφαρογες, ή παααρα πολλες. Ειναι κοινη πρακτικη σε νεους χρηστες linux να τα φορτωνουν με σκουπιδια αλλα σιγα σιγα θα μαθεις οπως μαθαμε ολοι Laughing Στο εγραψα πιο πολυ για να εισαι ενημερωμενος και "προφυλαχτεις" οσο μπορεις αποφευγοντας το snap. Με το apt εισαι οκ τουλαχιστον προς το παρον.
Η εκδοση που εχεις ειναι μια χαρα αλλα θελησεις καποια στιγμη να αλλαξεις καλυτερα φυγε απο ubuntu και βαλε mint

Χαχαχα,μάλλον το δεύτερο. Πρέπει να εγκατέστησα πολλά προγράμματα που σίγουρα δεν θα μου χρειαστούν όλα αυτά. Όταν είδα πολλά αστρονομικά πακέτα σκέφτηκα, "ωραία θα είμαι φουλ εξοπλισμένος" αλλά στην τελική σίγουρα δεν χρειάζονται όλα. Laughing Θα κάνω ένα ξεκαθάρισμα να κρατήσω όσα θέλω να μάθω και να δουλέψω πραγματικά. Ευχαριστώ πολύ.

Λέκκας Γεώργιος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
RaQuaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 251
Τόπος: Ηράκλειο, Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Greekdestiny έγραψε:
Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μιας και είμαι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο πιστεύω πως η χρήση και η εκμάθηση Ubuntu θα ήταν η καλύτερη επιλογή για την ώρα. Στόχος είναι η εκμάθηση προγραμμάτων τόσο για ερασιτεχνική όσο και για πιο επαγγελματική χρήση στο μέλλον (ανάλυση δεδομένων,κώδικες κλπ). Κοίταξα και Debian διανομές αλλά μου φάνηκαν πιο περίπλοκες για τη ώρα. Πιθανώς αφού έχω αποκτήσει μια καλή εμπειρία πάνω σε περιβάλλον Linux,να δοκιμάσω στο μέλλον.

Καλωσόρισες ! Μπορεί να είναι δύσκολα στην αρχή αλλά νομίζω ότι η εκμάθηση θα σε βοηθήσει και θα σε εξελίσσει.

Ιδιαίτερα αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά είναι καταλυτικό. Όλα παίζουν σε Unix (Mac / Linux - ελάχιστοι σε Win...αν και θα πουν ότι έχουν γίνει βήματα, βλ. power shell, virtual machines) οπότε όπου και αν μάθεις να έχεις επαφή με terminal, να είσαι άνετος με εγκαταστάσεις και να παίζεις/πειράζεις το σύστημά θα είναι μια χαρά. Επίσης θα βρείς πολύ περισσότερα προγράμματα για ανάλυση, αν και θα έλεγα ότι υπάρχει μια τάση να πηγαίνουν σε Python με υποστήριξη από διάφορα πακέτα (πχ Astropy). Αλλά πολλές φορές έρχεται με το κόστος της πιο απότομης καμπύλης εκμάθησης...

Ναι πολύ παίζουν με Ubuntu, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι πατάνε στο Debian. Θα πρότεινα, μέσα από προσωπική εμπειρία, Debian αντι για Ubuntu. Έχεις όλα τα καλά και είναι σταθερά (σταθερά, σταθερά, σταθερά .... *σημ. ξέρω ότι μπορεί να διαφωνήσουν κάποιοι αλλά για κάποιον που εισέρχεται νομίζω ότι είναι μια χαρά).Η σταθερή έκδοση είναι βέβαια λίγο πίσω από τις πιο καινούργιες του Ubuntu αλλά για την αστρονομία αυτό δεν είναι πρόβλημα. Οποτε ότι κάνεις στο Ubuntu κανεις και στο Debian.
[Επίσης το Debian ειναι απόλυτα open και free distribution - για τους λάτρεις της ιδεολογικής πλευράς].

Γρηγόρης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RaQua έγραψε:
Καλωσόρισες ! Μπορεί να είναι δύσκολα στην αρχή αλλά νομίζω ότι η εκμάθηση θα σε βοηθήσει και θα σε εξελίσσει.

Ιδιαίτερα αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά είναι καταλυτικό. Όλα παίζουν σε Unix (Mac / Linux - ελάχιστοι σε Win...αν και θα πουν ότι έχουν γίνει βήματα, βλ. power shell, virtual machines) οπότε όπου και αν μάθεις να έχεις επαφή με terminal, να είσαι άνετος με εγκαταστάσεις και να παίζεις/πειράζεις το σύστημά θα είναι μια χαρά. Επίσης θα βρείς πολύ περισσότερα προγράμματα για ανάλυση, αν και θα έλεγα ότι υπάρχει μια τάση να πηγαίνουν σε Python με υποστήριξη από διάφορα πακέτα (πχ Astropy). Αλλά πολλές φορές έρχεται με το κόστος της πιο απότομης καμπύλης εκμάθησης...

Ναι πολύ παίζουν με Ubuntu, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι πατάνε στο Debian. Θα πρότεινα, μέσα από προσωπική εμπειρία, Debian αντι για Ubuntu. Έχεις όλα τα καλά και είναι σταθερά (σταθερά, σταθερά, σταθερά .... *σημ. ξέρω ότι μπορεί να διαφωνήσουν κάποιοι αλλά για κάποιον που εισέρχεται νομίζω ότι είναι μια χαρά).Η σταθερή έκδοση είναι βέβαια λίγο πίσω από τις πιο καινούργιες του Ubuntu αλλά για την αστρονομία αυτό δεν είναι πρόβλημα. Οποτε ότι κάνεις στο Ubuntu κανεις και στο Debian.
[Επίσης το Debian ειναι απόλυτα open και free distribution - για τους λάτρεις της ιδεολογικής πλευράς].

Γρηγόρης

Καλησπέρα Γρηγόρη και σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση. Στόχος για την εκμάθηση λίνουξ είναι η χρήση τους τόσο στο πιο μακρινό μέλλον (με το καλό σε επαγγελματικό επίπεδο) όσο και στο πιο άμεσο μέλλον (τρίμηνη πρακτική άσκηση στο εξωτερικό). Μιας και είναι ακόμα αρχή και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα με ποια διανομή θα ασχοληθώ, θα δοκιμάσω και τη debian αφού λύσω πρώτα κάποια προβλήματα που έχω με το μηχάνημα που τα δουλεύω. Το live που είχες κάνει με την Ελένη (από το Max Planck) με ώθησε στο να σκεφτώ τη χρήση λίνουξ λίγο πιο σοβαρά και σιγά σιγά να κάνω ένα βήμα παραπέρα από τα Windows.

Λέκκας Γεώργιος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
RaQuaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 251
Τόπος: Ηράκλειο, Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/09/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Greekdestiny έγραψε:

Καλησπέρα Γρηγόρη και σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση. Στόχος για την εκμάθηση λίνουξ είναι η χρήση τους τόσο στο πιο μακρινό μέλλον (με το καλό σε επαγγελματικό επίπεδο) όσο και στο πιο άμεσο μέλλον (τρίμηνη πρακτική άσκηση στο εξωτερικό). Μιας και είναι ακόμα αρχή και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα με ποια διανομή θα ασχοληθώ, θα δοκιμάσω και τη debian αφού λύσω πρώτα κάποια προβλήματα που έχω με το μηχάνημα που τα δουλεύω. Το live που είχες κάνει με την Ελένη (από το Max Planck) με ώθησε στο να σκεφτώ τη χρήση λίνουξ λίγο πιο σοβαρά και σιγά σιγά να κάνω ένα βήμα παραπέρα από τα Windows.

Γειά σου Γιώργο. Από τη στιγμή που θα τα χρησιμοποιήσεις και άμεσα σχετικά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο για να σου πει τι χρειάζεσαι. Αυτό θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς πριν πας για να μην χάσεις χρόνο σε χαζά πράγματα (πχ ποιο ειναι το αντίστοιχο πρόγραμμα σε αυτή την διανομή, ποια βιβλιοθήκη, πως στήνεται αυτό ή το άλλο, κτλ).

Οπότε η διανομή δεν ειναι τόσο μεγάλης σημασίας (όσο και αν φαίνεται διαφορετικά στην αρχή). Προσπάθησε να πας σε κάτι που είναι σχετικά εύκολα διαχειρίσημο (πχ Ubuntu, Debian, Fedora, Mint, αλλά όχι τόσο σε Arch η Gentoo) για να εξοικειωθείς.

Χαίρομαι που η συζήτηση βοήθησε τουλάχιστον έναν σε κάτι! Προσωπικά ξεκίνησα να χρησιμοποιώ linux γιατί μου άρεσε η νοοτροπία (ανοιχτοί κώδικες, ελευθερία) παρά γιατί μπορούσα να κάνω αυτά που ήθελα. Ίσα ίσα δυσκολεύτηκα στην αρχή αρκετά αλλά επέμεινα, και τώρα, αν τύχει να πάρω καινούργιο μηχάνημα απλά ξηλώνω εντελώς τα Win (άσε που έχοντας μείνει στα XP πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται Razz ).

Αν θες κάτι άλλο με ρωτάς.

Γρηγόρης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/09/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RaQua έγραψε:
Γειά σου Γιώργο. Από τη στιγμή που θα τα χρησιμοποιήσεις και άμεσα σχετικά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον υπεύθυνο για να σου πει τι χρειάζεσαι. Αυτό θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς πριν πας για να μην χάσεις χρόνο σε χαζά πράγματα (πχ ποιο ειναι το αντίστοιχο πρόγραμμα σε αυτή την διανομή, ποια βιβλιοθήκη, πως στήνεται αυτό ή το άλλο, κτλ).

Οπότε η διανομή δεν ειναι τόσο μεγάλης σημασίας (όσο και αν φαίνεται διαφορετικά στην αρχή). Προσπάθησε να πας σε κάτι που είναι σχετικά εύκολα διαχειρίσημο (πχ Ubuntu, Debian, Fedora, Mint, αλλά όχι τόσο σε Arch η Gentoo) για να εξοικειωθείς.

Χαίρομαι που η συζήτηση βοήθησε τουλάχιστον έναν σε κάτι! Προσωπικά ξεκίνησα να χρησιμοποιώ linux γιατί μου άρεσε η νοοτροπία (ανοιχτοί κώδικες, ελευθερία) παρά γιατί μπορούσα να κάνω αυτά που ήθελα. Ίσα ίσα δυσκολεύτηκα στην αρχή αρκετά αλλά επέμεινα, και τώρα, αν τύχει να πάρω καινούργιο μηχάνημα απλά ξηλώνω εντελώς τα Win (άσε που έχοντας μείνει στα XP πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται Razz ).

Αν θες κάτι άλλο με ρωτάς.

Γρηγόρης

Σε ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη. Να είσαι καλά. Θα σου στείλω αν χρειαστεί κάτι.

Λέκκας Γεώργιος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης