Jump to content

Νέος αστροπαρατηρητης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Προσφατα αγόρασα ένα τηλεσκόπιο για τον μικρό μου που έχει τρελα με τους πλανήτες και έχω κολλήσει κι εγω. Ψάχνοντας και ρωτωντας αγόρασα ένα Celestron 90EQ. Δεν ξέρω αν έκανα καλή αγορα ελπίζω πως ναι. Αυτό έγινε την προηγούμενη βδομάδα. Μέχρι τώρα έχω κάνει τα βασικά. Είδαμε τον Δία τον Κρόνο τον Άρη αυτούς σιγουρα, προσπάθησα να βρω τον Ουρανό κάτι είδα αλλά δεν παίρνω κι όρκο πως ήταν αυτός😂😂😂😂😂

Θέλω σιγά σιγά να πάω και σε αντικείμενα βαθέως ουρανου. Ο κος στο ηλεκτρονικό κατάστημα μου είπε ότι μπορώ να δω αντικείμενα Μ αυτό αρκεί βέβαια να ξέρω που ψάχνω. Εγώ ακόμη δεν ξέρω να το στήνω σωστά βεβαια. Βλέποντας τις αναρτήσεις εδώ με τις αστροφωτογραφιες νιώθω τελείως νουμπας αλλά οκ θα μάθω.

Ελπίζω να βρω οδηγίες και υλικό εδώ.

Καλώς σας βρηκα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες!

Μπορείς να ξεκινήσεις μελετώντας τα πολύ χρήσιμα άρθρα εδώ στο Astrovox οπώς αυτά:

 

https://www.astrovox.gr/intro.php

 

ειδικά για την ισημερινή βάση : https://www.astrovox.gr/polaralignment.html

 

Για βαθύ ουρανό: https://www.astrovox.gr/top10deepsky.html

 

Το τηλεσκόπιο σας είναι καταλληλότερο για πλανήτες, αλλά μπορείτε να δείτε άνετα διπλούς αστέρες και αστρικά σμήνη. Για γαλαξίες και νεφελώματα πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκεστε σε μέρος εκτός πόλης, χωρίς φωτορύπανση δηλαδή.

Επίσης να εξοικιωθείτε με την ισημερινή βάση, ώστε να μπορείτε να ψάχνετε για αμυδρά αντικείμενα με αστροάλματα.

 

προγράμματα που μπορεί να βοηθήσουν με χάρτες του ουρανού: https://www.astrovox.gr/software.html

 

Βιβλία: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15753

 

Καλή αρχή!

 

Μενέλαος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Θα τα μελετήσω όλα προσεκτικά. Το Night Watcher πήρα μαζί με το τηλεσκόπιο και είναι πολύ χρήσιμο απ'όσο πρόλαβα να δω. Εχω κατεβάσει στο ταμπλετ και το SkySafari που το έχω βρει ιδιαίτερα βοηθητικό. Το καλοκαίρι με τον μικρό το παίρναμε κατεβαίναμε βράδυ στην παραλία και προσπαθούσαμε να μάθουμε τα αστέρια. Τουλάχιστον τα βασικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες κι εσύ κι ο γιός σου στο άστροβοξ.

Έκανες πολύ καλά που πείρες το συγκεκριμένο βιβλίο. Τώρα κάτι που θα σε βοηθήσει πολύ είναι κοιτώντας τους αστροχάρτες του βιβλίου στον τόπο παρατήρησης, να σημαδεύεις τα διπλά άστρα. Μην χρησιμοποιείς τάμπλετ στον τόπο παρατήρησης, κυρίως αν βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό, διότι το φώς από την οθόνη θα σου χαλά την νυχτερινή σου όραση. Αγόρασε ένα κόκκινο φακό. Αυτόν που έχει το πλανητάριο και που ρυθμίζει η ένταση του είναι πολύ καλός. Σημαδεύοντας τα διπλά άστρα θα μάθεις με τρόπο ευχάριστο και τους αστερισμούς, αλλά και να χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο σου. Μαζί με αυτά, μπορείς σε σχετικά σκοτεινότερο ουρανό να βρίσκεις αστρικά σμήνη. Το διπλό σμήνος NGC 869 και 884 που βρίσκεται μεταξύ του Περσέα και της Κασσιόπης (το έχει στον χάρτη 19 το βιβλίο) αχνοφαίνεται με το μάτι σαν μικρό νεφέλωμα, θα σε ενθουσιάσει. Επίσης λίγο πιο χειμώνα να βρεις και να δεις το μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα. Γενικώς μπορείς να δεις όπως σου είπαν τα αντικείμενα Messier. Τα M κι όχι μόνο. Πάντως σίγουρα όλα όσα έχει το βιβλίο.

Επίσης επιδίωξε ανάλογα με το που μένεις να βγεις και με άλλους φίλους.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ thlap,

δεν έχει τόση σημασία ποιό είναι το πρώτο τηλεσκόπιο (μια χαρά είναι αυτό που επέλεξες), όσο το πόσο χρόνο θα αφιερώσεις μαθαίνοντας τη χρήση του, αλλά και τα απαραίτητα για την παρατήρηση του ουρανού. Για κάποιον που πρωτοασχολείται, λάθος θα ήταν μόνο η αγορά μεγάλου και πολύπλοκου τηλεσκοπίου. Το βιβλίο NightWatcher θα είναι πολύτιμος βοηθός, αυτό σίγουρα το έχεις ήδη καταλάβει. Συγκεντρώνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για μια καλή αρχή και όχι μόνο. Η συνέχεια θα εξαρτηθεί από τον ενθουσιασμό που θα φέρει η παρατήρηση αλλά και την υπομονή μπροστά στις αρχικές δυσκολίες. Πάντως στο Astrovox υπάρχει καταγεγραμμένο τεράστιο πλήθος εμπειριών και πληροφοριών που μπορεί να βοηθήσει σημαντικά σε οποιοδήποτε πρόβλημα. Καλή συνέχεια στο υπέροχο ταξίδι που ξεκινήσατε με το παιδί!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθατε και απο εμένα στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Το tablet με ένα καλό αστρονομικό πρόγραμμα,αλλά και αστρικούς χάρτες που προσφέρονται δωρεάν σε μορφή pdf είναι ιδιαίτερα χρήσιμο,προσφέροντας ασύγκριτη ευελιξία και δυνατότητες σε σχέση με τους έντυπους χάρτες!

 

Το καλύτερο πρόγραμμα σε android είναι το SkySafari 6 Pro, που έχει βγεί πολλές φορές μέσα στο 2020 σε έκπτωση (-50%) στα $20.

Προτείνω να κατεβάσετε παράλληλα στον Η/Υ ή laptop σε περιβάλλον windows τα παρακάτω πολύ καλά δωρεάν προγράμματα για μελέτη στο σπίτι και εκμάθηση του ουρανού,αλλά και για κατάστρωση πλάνων παρατήρησης:

 

Stellarium, Hallo Nothern Sky (HNSky), Cartes du Ciel.

 

Έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα το καθένα,οπότε καλύτερα να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει τρόπος να ΜΗΝ επηρεάσει το φως του tablet την νυχτερινή όραση σε σκοτεινό ουρανό,αν γίνουν όλες οι παρακάτω ενέργειες:

1)Επιλογή νυχτερινής λειτουργίας του tablet: σε αρκετά μοντέλα παρέχεται αυτή η δυνατότητα όπου το φως της οθόνης απο άσπρο-μπλέ γίνεται κόκκινο-πορτοκαλί.Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιείται και για χρήση του tablet πριν το νυχτερινό ύπνο.

2)Επιλογή night mode στο αστρονομικό πρόγραμμα,όπου τα εμφανιζόμενα στην οθόνη γίνονται ΚΟΚΚΙΝΑ.

3)Επιλογή της ελάχιστης έντασης φωτός.

Σε αρκετά σκοτεινό ουρανό ίσως χρειαστεί επιπλέον:

4)Προσθήκη κόκκινης ζελατίνας πάνω στην οθόνη.

Αν χρειαστεί βάζουμε δεύτερη,τρίτη κλπ.τη μια πάνω στην άλλη.

 

Έτσι προσομοιάζεται στο tablet το αποτέλεσμα του κόκκινου φακού πάνω σε έντυπους χάρτες,για να μην χαλάει η προσαρμογή των ματιών στο σκοτάδι.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης