Jump to content

Λύση για flat box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι,

 

ψάχνοντας για τρόπους flat box για flats βρήκα αυτό εδώ παρακάτω:

 

https://lampini.gr/fotismos/fotistika-epaggelmatikou-xorou/exoterika-stroggyla-led/photistiko-led-stroggylo-epitoicho-24w-230v-1800lm-4000k-leyko-phos-emeras-99xled627

 

Ποια είναι η γνώμη σας ; Βέβαια θα χρειαστεί απ'ότι καταλαβαίνω και dimmer που πιστεύω ότι θα βρω...Παίζει κάποια σημασία η θερμοκρασία του χρώματος ή όχι ; Ευχαριστώ.

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ το παρακάτω χωρίς προβλήματα. Διαλέγεις το Α4 ή Α5 ανάλογα με την διάμετρο του τηλεσκοπίου σου και επιλέγεις αυτό που έχει stepless dimming, οπότε κρατώντα πατημένο το κουμπί καθορίζεις πόσο φωτεινό να είναι. Επειδή έχω cmos κάμερα καθορίζω μια φωτεινότητα τέτοια ώστε να χρειάζομαι περίπου 5" έκθεση για τα flats μου ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα flat darks. Οι cmos έχουν περίεργη- μη σταθερή συμπεριφορά σε πολύ μικρές εκθέσεις. Νομίζω ότι αυτά τα panels καθορίζουν την φωτεινότητα με παλμούς και ίσως αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα σε εκθέσεις λίγων milliseconds,εγώ πάντως με την έκθεση που χρησιμοποιώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Το έχω χρησιμοποιήσει και με λευκό t-shirt μπροστά από το τηλεσκόπιο και τώρα τελευταία του έχω κολλήσει επάνω με χαρτοταινία τα (δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ονομασία) φύλλα που πήρα από το πίσω μέρος της οθόνης ενός παλιού κατεστραμένου tablet που κάνουν ομοιόμορφη διάχυση του φωτός. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις είχα σωστό αποτέλεσμα.

Παίρνει τροφοδοσία από την θύρα usb του laptop.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000206839888.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4e4d4c4dLsj4Bo

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ το παρακάτω χωρίς προβλήματα. Διαλέγεις το Α4 ή Α5 ανάλογα με την διάμετρο του τηλεσκοπίου σου και επιλέγεις αυτό που έχει stepless dimming, οπότε κρατώντα πατημένο το κουμπί καθορίζεις πόσο φωτεινό να είναι. Επειδή έχω cmos κάμερα καθορίζω μια φωτεινότητα τέτοια ώστε να χρειάζομαι περίπου 5" έκθεση για τα flats μου ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα flat darks. Οι cmos έχουν περίεργη- μη σταθερή συμπεριφορά σε πολύ μικρές εκθέσεις. Νομίζω ότι αυτά τα panels καθορίζουν την φωτεινότητα με παλμούς και ίσως αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα σε εκθέσεις λίγων milliseconds,εγώ πάντως με την έκθεση που χρησιμοποιώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Το έχω χρησιμοποιήσει και με λευκό t-shirt μπροστά από το τηλεσκόπιο και τώρα τελευταία του έχω κολλήσει επάνω με χαρτοταινία τα (δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ονομασία) φύλλα που πήρα από το πίσω μέρος της οθόνης ενός παλιού κατεστραμένου tablet που κάνουν ομοιόμορφη διάχυση του φωτός. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις είχα σωστό αποτέλεσμα.

Παίρνει τροφοδοσία από την θύρα usb του laptop.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000206839888.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4e4d4c4dLsj4Bo

 

Καλησπέρα Γιώργο, ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα. Βέβαια αν καταλήξω σε αυτό θα πρέπει να πάρω το Α3, που βρήκα ότι βγαίνει και σε αυτή τη διάσταση γιατί το τηλεσκόπιο μου είναι 8". Όταν λες παλμούς εννοείς ότι δημιουργεί τρεμοπαιγμα; Το φως του πάνελ είναι ομοιογενές υποθέτω ε;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, η ρύθμιση της φωτεινότητας στα led γίνεται με PWM (pulse width modulation).

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

https://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm#what_is_pwm

Η συχνότητα είναι τόσο υψηλή που το ανθρώπινο μάτι δεν την διακρίνει και ακόμα και σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα δεν έχω παρατηρήσει flickering. Πιστεύω ότι μια κάμερα, αν ρυθμιστεί σε πολύ γρήγορο exposure, της τάξης των λίγων milliseconds και γράψεις βίντεο, ίσως να μπορεί να δει τις διαφορές. Η φωτεινότητα είναι ομοιογενής, αλλά επειδή αν κοιτάξεις το panel βλέπεις τα επιμέρους leds ,χρησιμοποιώ το t-shirt και τώρα τα φύλλα που σου είπα και τα δύο με την ίδια επιτυχία. Το ιστόγραμμα μου είναι πάρα πολύ σταθερό και το έχω δοκιμάσει από εκθέσεις των 500ms μέχρι 7s περίπου, χωρίς κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ εκθέσεις των 5" και παίζω με την ένταση ώστε όλα μου τα φίλτρα να μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα ίδια flat darks. Από την στιγμή που αρκετός κόσμος χρησιμοποιεί τις οθόνες λαπτοπ ή τάμπλετ για flats που και αυτές λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο χωρίς πρόβλημα λογικά δεν υπάρχει και με το πάνελ. Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα και μου λειτουργεί άψογα. Για να καταλάβεις σου στέλνω 2 εικόνες, στην μία έχω τραβήξει φωτογραφία το πανελ με το κινητό στο auto όπου βλέπεις τα επιμέρους leds και στη δεύτερη έχω ρυθμίσει εγώ την έκθεση όπου βλέπεις πόσο ομοιόμορφο είναι το αποτέλεσμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ πάρε αυτό που λέει stepless dimming και όχι αυτό που είναι με steps ή no dimming για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

 

flatpanel2.thumb.jpg.8d0ef789125499f56a8301d4fc6ab45a.jpg

manual

 

flatpanel.thumb.jpg.e0042d5c8cf3b5cf7cffa2f0ad9b46b9.jpg

auto

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.

δεν ξέρω ποια είναι η σωστή ονομασία) φύλλα που πήρα από το πίσω μέρος της οθόνης ενός παλιού κατεστραμένου tablet που κάνουν ομοιόμορφη διάχυση του φωτό

 

Light diffussion sheets λεγονται.

Πωλουνται και με το μετρο ως light diffusion fabric

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω να αξιζει να το αγορασεις απο Ελλαδα. Οι τιμες που εχω δει ειναι αδικαιολόγητα υψηλες.

Στο αγγλικο αμαζον το βρισκεις και με 10ευρω/τμ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΟΣΟΧΗ πάρε αυτό που λέει stepless dimming και όχι αυτό που είναι με steps ή no dimming για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Ευχαριστώ για τον κόπο Γιώργο, ναι κατάλαβα. Μάλλον στη δική σου πρόταση θα καταλήξω γιατί απ'οτι ρωτησα και ένα φίλο, αυτή η λύση που έγραψα εγώ παραπάνω δεν κάνει, είναι πολύ δυνατό το φως, με δυσκολία στο να ντιμαριστεί κ.τ.λ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΟΣΟΧΗ πάρε αυτό που λέει stepless dimming και όχι αυτό που είναι με steps ή no dimming για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Ευχαριστώ για τον κόπο Γιώργο, ναι κατάλαβα. Μάλλον στη δική σου πρόταση θα καταλήξω γιατί απ'οτι ρωτησα και ένα φίλο, αυτή η λύση που έγραψα εγώ παραπάνω δεν κάνει, είναι πολύ δυνατό το φως, με δυσκολία στο να ντιμαριστεί κ.τ.λ

 

Παρακαλώ, χαίρομαι που βοήθησα, εύχομαι να έχεις άριστο αποτέλεσμα!

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμίζω και αυτό το πολύ ωραίο θέμα σχετικά με κατασκευή φλατόκουτου https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=125299&sid=04a1fd5e58354947fd9eaf8754543f06
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης