Jump to content

Laser ματιών και παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω laizer στα μάτια για τον αστιγματισμό . Έχω ακούσει ότι βλέπεις μια χαρά μετά την επέμβαση . Τι γίνεται όμως με την αστροπαρατήρηση όπου οι απαιτήσεις είναι υψηλές μια και μιλάμε για σημειακές πηγές φωτός σε υψηλή μεγέθυνση; Θα ήθελα κάποιος που έχει κάνει laizer στα μάτια να καταθέσει τις εμπειρίες του σε σχέση με την αστροπαρατήρηση .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από κάποια χρόνια είχα διαβάσει κάτι το οποίο δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικό. Σε κάποια αστροπαρατήρηση συμμετείχαν πολλά άτομα και μαζί μία ομάδα από ανθρώπους που είχαν κάνει λέιζερ εγχείρηση στα μάτια. Τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Βέβαια από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια και ίσως τώρα ουδεμία σχέση να έχουν τα τότε με τα τώρα. Μόνο αν εμπιστεύεστε την γνώμη του γιατρού σου να προβείς σε μια τέτοια ενέργεια. Βεβαίως θα πρέπει να ξέρει κι από την ιδιαιτερότητα με τα τηλεσκόπια. Διότι οι περισσότεροι που κάνουν εγχείρηση στα μάτια, δεν κάνουν αστροπαρατήρηση, και μόνο καλά λόγια λένε για αυτού του είδους τις επεμβάσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το laser, η αντίληψη της χρωματικής αντίθεσης μειώνεται αισθητά. Αν δεν έχεις πρόβλημα που να κάνει την εγχείρηση με laser στα μάτι επιτακτική, μην το κάνεις.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι ανάγκη απλά το σκέφτομαι για να ξεφορτωθώ τα γυαλιά για καθαρά πρακτικούς λόγους . Από την άλλη δε θέλω να μειωθεί η χαρά της παρατήρησης .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρά πάνω είναι σχετικό. Η μητέρα μου είχε καταρράκτη και έκανε λέιζερ εγχείρηση και το πρώτο που είπε ήταν:

«Επιτέλους. Βλέπω και πάλι χρώματα!». Επίσης δεν φορά γυαλιά πια για να βλέπει μακριά (υπερμετρωπία). Μόνο για κοντά (πρεσβυωπία) και αυτό με τα γυαλιά της υπερμετρωπίας. (Της μειώθηκε).

Από εκεί και πέρα από μόνη της και από το μπαλκόνι της στην Νέα Σμύρνη βλέπει τον Άρη Δία Κρόνο κι μερικά άστρα, και με παίρνει τηλέφωνο για να με ρωτήσει ποιά είναι. Δεν την δοκίμασα ακόμα με το τηλεσκόπιο. Είναι 83 ετών και δυσκολεύεται.

Πάντως το επάνω που έγραψα, ότι δηλαδή στην παρατήρηση υπάρχει πρόβλημα, το είχα διαβάσει σε μία συζήτηση εδώ στο άστροβοξ που είχε γίνει παλιά για κάποιο άσχετο θέμα.

Όπως και να έχει το θέμα που άνοιξε ο φίλος μας GEO 1970, παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και αφορά πολλούς από εμάς, και καλό είναι να το ερευνήσουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πριν από περίπου 15 χρόνια έκανα επέμβαση. Είχα μυωπία 5,5 βαθμούς στο δεξί και 3,5 στο αριστερό περίπου. Πλέον βλέπω πολύ καλά. Κανένα πρόβλημα στην αστροπαρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα ρωτήσει και γω κατι αντίστοιχο αλλα δεν έλαβα απάντηση. Είχα βρει κάτι φακούς με διαφορα νούμερα ανάλογα με το ποσο αστιγματισμο εχεις οι οποιμπαινουν μπροστά από το προσοφθαλμιο και βοηθάνε να βελτιωθεί ο αδτιγματισμος.βεβαια δε ξερω πω το καταφέρνουν μιας και ο αστιγατισμος μπορει να έχει επηρεάσει οποιοδήποτε σημείο του κερατοειδούς
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το laser, η αντίληψη της χρωματικής αντίθεσης μειώνεται αισθητά
ποιος είναι ο λογος;

 

Εμένα ρωτάς για τον λόγο; :) Δεν είμαι οφθαλμίατρος. Ήθελα να κάνω στα μάτια για να ξεφορτωθώ τα γυαλιά, αλλά ο οφθαλμίατρός μου με συμβούλεψε όχι γιατί μειώνουν την αντίληψη χρωματικών αντιθέσεων καθώς και την οξύτητα σε χαμηλό φωτισμό.

Πάντως ένα googlαρισμα:

https://www.google.com/search?nomo=1&gws_rd=ssl&safe=off&site=webhp&source=hp&safe=off&newwindow=1&pws=0&urlfixed=1&q=lasik+loss+of+contrast+perception

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης