Jump to content

Φίλτρο 2'' για χρήση με 1.25/2".


Ozzy21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Θέλω να αγοράσω ένα νέο φίλτρο αλλά θα ήθελα να το χρησιμοποιώ και στους δύο τύπους προσοφθάλμιων (1.25/2).

Έχω το Orion SkyQuest XX12g GoTo Truss Tube το οποίο έχει έναν Dual-Speed Low Profile 1.25/2" Crayford Focuser. Το συγκεκριμένο έχει έναν adaptor, ο οποίος όμως δεν έχει σπείρωμα για να βιδώσει το φίλτρο. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες του. Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί λιγο, έχω δει στο πεδίο οτι συνήθως βιδώνουν το 2'' φίλτρο στον adapter, εγώ θα πρέπει να αντικαταστήσω τον adapter ή υπάρχει κάτι άλλο σαν extension που μπαίνει έξτρα;

1812195758_2020-10-0220_02_34.thumb.jpg.fe8494ec9bc8e96e00f27a88b8c28b6d.jpg

1978290457_2020-10-0220_02_21.thumb.jpg.673885c800e68beac78575a0eb135ce1.jpg

1383406860_2020-10-0220_02_50.thumb.jpg.c0c1397ed1979294358c02ad86197511.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Αυτός μου φαίνεται για αντάπτορας που προσαρμόζει προσοφθάλμιο 1,25'' σε εστιαστή 2''. Το φιλτρο αν είναι 1,25''

βιδώνει στο προσοφθάλμιο 1,25'' και αυτο μπαίνει στον αντάπτορα και ο αντάπτορας στον εστιαστή. Αν έχεις φιλτρο 2'' πρέπει να το τοποθετήσεις σε αντίστοιχο προσοφθάλμιο 2'' και αυτο να μπει χωρίς αντάπτορα στον εστιαστή.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη, μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση.

 

Tο πρόβλημά μου είναι οτι θα ήθελα να αγοράσω ένα φίλτρο 2'' και να το χρησιμοποιώ και για 1.25 προσοφθάλμιους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι το φίλτρο βιδώνει στο προσοφθάλμιο και όχι στον αντάπτορα. Οπότε χρειάζεται αντίστοιχος αντάπτορας. Ίσως κάποιο step down ring. Αλλά και αν βρεις δεν ξέρω μετά αν το σύστημα <<προσοφθάλμιο - ring- φίλτρο>> θα μπορεί να προσαρμοστεί στον αντάπτορα 2'' σε 1,25'' και αυτο με τη σειρά του στον εστιαστή.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.

Κι εμένα αυτός είναι ο προβληματισμός μου, γιαυτό ρώτησα, μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει.

Υποψιάζομαι πως ο adapter που είχε έρθει με το τηλεσκόπιο, επίτηδες δεν είχε σπείρωμα για να μην σπάσει κάποιος το φίλτρο, εισάγωντας μακρύτερο προσοφθάλμιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η άλλη λύση είναι να πάρεις αντάπτορα με σπείρωμα για φίλτρο 2'' , αλλά με προσοχή να μην ακουμπήσει το προσοφθάλμιο στο φίλτρο.

e-06-2wm.jpg.4df2172c81f358c1295999e99ae03d85.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε Ozzy,

 

τίποτα, μην το σκέφτεσαι, η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ για το πρόβλημά σου είναι αυτή που είναι και άψογης ποιότητας και προσιτής τιμής, αντάπτορας για μια ζωή...

 

https://www.planitario.gr/antaptoras-prosarmoghs-2-se-1-1-4-me-speirwmata-t-2.html

 

Μην μπλέξεις με πατέντες, πάρε αυτό και καθάρισες εγγυημένα...αν δεις πόσο καλή κατασκευή είναι και τι υπέροχα παίζει με όλους τους φακούς και εννοείται και τα 2ιντσα φίλτρα...θα πάθεις πλάκα..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην μπλέξεις με πατέντες, πάρε αυτό και καθάρισες εγγυημένα...αν δεις πόσο καλή κατασκευή είναι και τι υπέροχα παίζει με όλους τους φακούς και εννοείται και τα 2ιντσα φίλτρα...θα πάθεις πλάκα..

 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ.

 

Ναι ακριβώς αυτό νομίζω χρειάζομαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης