Jump to content

Skywatcher 72 ed


Paris10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θέλω να ρωτησω αν αξίζει να πάρω το 72 αποχρωματικο της skywatcher? Από θέμα οπτικών είναι κατώτερο από το 80 ed της skywatcher?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι εξίσου καλό και πιο ελαφρύ.φανταζομαι για φωτογράφιση το θέλεις κυρίως,η διαφορά είναι η ελαφρός μικρότερη φωτοσυλεκτικη ικανότητα,που δεν θα καταλάβεις εύκολα διαφορά,και η μικρότερη εστιακή που είναι ο κυρίως λόγος για το πιο από τα 2 θα επιλέξεις..

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Λόγω της μικρής εστιακής, παρόλο που έχει μικρότερη διάμετρο, είναι πιο γρήγορο από το 80αρι. Γενικά οι διαφορές τους δεν είμαι μεγάλες.

 

Απλά πρόσεξε τα εξής. Όσο πιο μικρή είναι η εστιακή , τόσο πιο δυσκολο είναι να έχεις καλύτερα διορθωμένο πεδίο. Επίσης λόγο του μικρού βάρους , το 72 γίνεται εύκολα πίσωβαρο αν βάλεις κάμερες κλπ. Όποτε θες πατέντες για ζύγισμα. Γενικά το 72 είναι για wide imaging πιο πολύ. Το 80αρι ανάλογα με την κάμερα και τους διορθωτές που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι πιο balanced και θα έχεις πιο πολλές επιλογές στους στόχους.

 

Επειδή έχω το 72 δες τις τελευταίες φωτό που έχω ανεβάσει να πάρεις μια ιδέα.

Φιλικά,

 

Θοδωρής Ψιλόπουλος

SW evostar 72ED Heq5 pro Synscan

http://tpsilopoulos.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα ίδια γυαλιά έχουν απλά αλλάζει το ότι είναι πιο γρήγορο τηλεσκόπιο.

Με τι κάμερα θα το δέσεις?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου μπορει να μοιαζουν κοντα τα δυο τηλεσκόπια αλλα η μεταξυ τους αποσταση ειναι μεγαλη.ποιο αναλυτικα

 

Τα οπτικα τους δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους και αυτο ειναι βασικο.

Το ed80 εχει 2πλο αντικειμενικο απο ενα flp53 και ενα schott.το fpl53 είναι απο τα τοπ κρυσταλλα που παράγεται αυτη τη στιγμη.το schott ειναι υποδιαιστερο αλλα συνδυάζεται με το fpl53 ωστε να εχει καλή ομοεστιακη αποδοση στα μήκη κυματος του rgb .

Απο την αλλη το ed72 δεν χρησιμοποιει καθολου flp53 .εχει ενα κρυσταλλο χαμηλής διασποράς και ενα υποδιαιστερο schott αλλα εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα εναντι του ed80 και αυτον ειναι οι επιστρωσεις των οπτικων.ειναι πολυ πιο καινουργιο και εχει τελευταίας τεχνολογιας μεταλλικες αντιανακλαστικες επιστρωσεις.οποτε παρολο που τα οπτικα του ειναι κατώτερα σηκώνει αναστημα λογω επιστρωσεων και του δινουν καλυτερο contrast.

 

Του άλλον θέμα ειναι φωτοσυλεκτικη ικανοτητα των δυο.το ed80 εχει 20% παραπανω απο το 72.αυτο δεν ειναι κατι τρομερο αλλα σε καποιους στοχους θα δεις τη διαφορά σκοτεινους κυριως.ομως η μεγαλυτερη ταχυτητα του 72 εναντι του 80 εξισορροπεί τα πράγματα. Παντως οπως και να εχει το 80 εχει μεγαλυτερη διακριτική ικανοτητα(βλεπει πιο καθαρα).

 

Και τριτο ειναι η εστιακη αποσταση των δυο.εδω ειναι το θεμα τι σε ενδιαφερει.αν θέλεις μεγαλα καδρα πας σε 72 αν θελεις πιο κοντινα πας σε 80.εννοειται και στα δυο την ιδια καμερα θα βάλεις. Reducer παιρνουν και τα δυο.

 

Με βάση αυτες τις πληροφοριες αποφάσισε τι θα σε βολεψει παραπανω. Ελπιζω να βοηθησα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης